Jump to content

Προτεινόμενα Βιβλία


 Share

Recommended Posts

Θα ειθελα να προτινω το W.B YEATS εκδοσεις Αρχετυπο,το Practical Candle Burning: Spells and Rituals for Every Purpose Ray Buckland καθως και το Complete Golden Dawn System of Magic Israel Regardie αξιζει για της πληροφοριες που εχει

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το αρχισα πριν μια εβδομαδα και εχω να πω πως ειναι καταπληκτικο φιλε μου!!! :clapping:  :worthy:

9729[/snapback]

Αυτό που μου αρέσει πολύ με αυτό το βιβλίο είναι ότι περιγράφει όχι μόνο τις εκστρατείες του, αλλά και τον χαρακτήρα και την ζωή του Αλέξανδρου. Τα εξηγάει όλα, από την μόρφωση του μέχρι και τις κακές του πράξεις. Επίσης μου αρέσει πως το βιβλίο εξηγάει και πως λειτουργούσε η Περσική αυτοκρατορία, συγκρίνει το νέο Μακεδονικό στρατό του Φίλιπου Β' με τον παραδοσιακό στρατό των πόλεων-κρατών και τόσα άλλα. Είναι το τέλειο βιβλίο για όποιον ενδιαφέρεται για την ιστορία της Ελλάδας του Δ' αιώνα π.Χ.

 

Θα μου άρεσε να διαβάσω και το <<Η Υψηλή Στρατηγική της Αρχαίας Σπάρτης>> του Κωνσταντίνου Κολιόπουλου αλλά δυστυχώς δεν το πουλάνε εδώ στον Καναδά. Μπορεί να το αγοράσω αν το βρώ όταν έρθω στην Ελλάδα τον Αύγουστο. Φαίνεται να είναι καλό βιβλίο απο αυτά που έχω ακούσει. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα βιβλίο που προτείνω ανεπιφύλακτα είναι και τα άπαντα του Ερμή Τρισμέγιστου Εκδόσεις Πύρινος κόσμος http://www.pyrinoskosmos.gr/company.asp

Περιγραφή συνοπτικά της διδασκαλίες του Ερμή και περιλαμβάνει και οτιδήποτε έχει αναφερθεί για αυτόν από άλλους αρχαίους συγγραφείς ,ξεχωριστή μνεία θα πρέπει να γίνει στης προηγμένες θεολογικές (για την εποχή του) καθώς και στiς προσευχές που έχει δημιουργήσει ο τρισμέγιστος

Επίσης το βιβλίο the Essential Golden Dawn εκδόσεις Liewellyn ,http://www.llewellyn.com

Αν και αναφέρεται στην θρυλική ομάδα της χρυσής αυγής , έχει ειδικά κεφάλαια που με σαφήνεια αναφέρεται σε θέματα δυσκολονόητα για τους πολλούς με μεγάλη σαφήνεια (από ιστορία της μαγείας ,του ερμητισμού μέχρι και αστρολογία,ταρό αλχημεία, ) χωρίς να κουράζει τον νέο αναγνώστη,στο τέλος του βιβλίου υπάρχει ένα μικρό λεξικό μαγείας ,το βιβλίο αυτό πιστεύω ότι είναι απαραίτητο εργαλείο για κάθε νέο στην τέχνη χωρίς να κουράζει και κυρίως με δυσνόητα τεχνικά θέματα κάνοντας έτσι ιδανικό για τους πολυάριθμους φίλους του Wicca συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η τετραλογία που θα σας προτείνω είναι όχι επιστημονική, αλλά ο μύθος του βασιλιά Αρθούρου από την οπτική γωνία της αδερφής του..της Μοργκέιν. Εχει χαρακτηριστεί ως "φανταστική βιβλιογραφία" και ο τίτλος της είναι "Οι Ομίχλες της Αβαλον". Ασχολείται με τη μαγεία από μια διαφορετική οπτική γωνία από την τηλεόραση και από τις δεισιδαιμονίες. Πραγματεύεται πραγματικές τεχνικές μαγείας σε άλλο φόντο!

Βιβλίο 1ο:Η ιέρεια της μαγείας

2ο:Η βασίλισσα του κόσμου

3ο:Το ελάφι του βασιλιά

4ο:Ο φυλακισμένος στην οξειά

 

Είναι εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ και η συγγραφέας είναι η Μαριον Ζίμερ Μπράντλε'ι'..

 

:worthy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η τετραλογία που θα σας προτείνω είναι όχι επιστημονική, αλλά ο μύθος του βασιλιά Αρθούρου από την οπτική γωνία της αδερφής του..της Μοργκέιν. Εχει χαρακτηριστεί ως "φανταστική βιβλιογραφία" και ο τίτλος της είναι "Οι Ομίχλες της Αβαλον". Ασχολείται με τη μαγεία από μια διαφορετική οπτική γωνία από την τηλεόραση και από τις δεισιδαιμονίες. Πραγματεύεται πραγματικές τεχνικές μαγείας σε άλλο φόντο!

Βιβλίο 1ο:Η ιέρεια της μαγείας

2ο:Η βασίλισσα του κόσμου

3ο:Το ελάφι του βασιλιά

4ο:Ο φυλακισμένος στην οξειά

 

Είναι εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ και η συγγραφέας είναι η Μαριον Ζίμερ Μπράντλε'ι'..

12521[/snapback]

 

Και να δεις που καιρό πριν είχα πετύχει τα βιβλία στο video club μου και σκεφτόμουν "να τα πάρω, να μην τα πάρω..?"

Διστυχώς, δεν έχω την οικονομική δηνατότητα να γεμίσω τη βιβλιοθήκη μου... κάτι που πολύ θα ήθελα.. :rolleyes:

 

Πάντως, μιας και έχουμε μια θετική κριτική, όταν βρω ευκαιρία, θα τα πάρω! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

είχα δει τις Ομίχλες της Αβαλον στην ταινία και σκόπευα να τα διαβάσω αλλά παρασύρθηκα αλλού...τι σχέση έχει ο Ντεπ εδώ? Σε λίγο δεν θα λέμε για βιβλία αλλά για ηθοποιούς?????

Link to comment
Share on other sites

off τελείως.

 

Ένα βιβλίο που διάβασα και ίσως να σας ενδιαφέρει ήταν το Burning Times μόνο που το διάβασα πέρσι στο πρωτοτυπό και δεν θυμάμαι την συγγραφέα. ελπίζω να υπάρχει αν τελικά ενδιαφερθεί κανεις...η ιστορία έχει να κάνει με μαγεία και το κυνήγι μαγισσών στην Γαλλία.

Από άλλα Anne Rice αν σας αρέσουν τα θέματα με Vampire...

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα..... :blink::witch:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Νεφέλη μου ο εκδοτικός οίκος "Ιάμβλιχος" έχει παραμείνει Ιάμβλιχος! Είχα πάει στην έκθεση βιβλίου στο Θησείο και είχανε έναν πάγκο στο όνομα "Ιάμβλιχος" και θυμήθηκα πως στα "Προτεινόμενα Βιβλία" ρώταγες άμα ξέρουμε κάτι, οπότε κι εγώ ρώτησα και την κοπέλα που ήταν εκεί και μου είπε και η ίδια πως οι εκδόσεις έχουν παραμείνει σε αυτό το όνομα.

:cheerful:

7604[/snapback]

Ρώτησες που ακριβώς τότε είναι ο εκδοτικός οίκος; Εκεί που ήταν παλιά , δεν είναι πια...

7616[/snapback]

Αν ακόμη δεν έχει λυθεί αυτό το μυστήριο, νομίζω ότι τον ανακάλυψα κατά την περιπλάνησή μου στο κέντρο: Βαλτετσίου 41 στα εξάρχεια... Ή μήπως εκεί ήταν το παλιό? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα ειναι του Αρθουρ Μαχεν "Ο Λοφος Των Ονειρων".

Γραμμενο στα τελη του 19ου αιωνα και σαφως επηρεασμενο απο Οσκαρ ΓουαΪλντ ειναι ενα απο τα πιο ομορφα βιβλια που εχω διαβασει. Πολυ το χαρακτηριζουν ως το "πιο ομορφο βιβλιο που εχει γραφτει στην αγγλικη γλωσσα". Δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ειναι το πιο ομορφο, σιγουρα ομως αξιζει τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ περιέχει κατάλογο βιβλίων που σίγουρα ενδιαφέρουν. Σημείωση: τα περισσότερα απαιτούν κάποιο υπόβαθρο για να αξιολογηθούν τα όσα λένε και να είναι χρήσιμα, δεν θα τα έλεγα "για αρχάριους":

http://users.otenet.gr/~tetrakty/synisto2.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να προτίνω και μια τριλογία (όχι για αυτούς τους μεγάλους που διαβάζουν πολύ... :018bleh: ).

Είναι οι Μύθοι των Οτόρι της Λίαν Χερν... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...