Jump to content

Προτεινόμενα Βιβλία


 Share

Recommended Posts

Tα παρακάτω βιβλία μπορείτε να τα βρείτε στον Ελευθερουδάκη: http://www.books.gr/Default.aspx

 

1) ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ του Buckland Raymond

Εκδόσεις ΚΟΝΙΔΑΡΗ

 

2) ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΕΡΙΑ, ΒΟΤΑΝΑ, ΕΛΑΙΑ, ΛΙΘΟΙ της Ροδοπούλου, Ερατώ Σ.

Εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ

 

3) ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ, ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΡΑΚΟΣ, ΒΟΥΝΤΟΥ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΙ, ΣΠΑΝΙΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ: Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ: ΚΕΡΙΑ, ΦΥΛΑΧΤΑ της Καρά, Μαρία Γ.

Εκδόσεις ΜΑΚΡΗ

 

4) 7 ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΦΥΛΑΚΤΑ ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗΣ, ΡΟΥΝΟΙ, ΜΑΓΙΚΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΝΩΧ, ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΣΚΙΩΝ, ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΣΚΟΠΙΑ, ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ του/της Συλλογικό έργο

ΑΡΧΕΤΥΠΟ

 

Εύχομαι αυτά να σας κάνουν.

 

Νεφέλη καλή αντοχή στην συλλογή των τίτλων των βιβλίων. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εύχομαι αυτά να σας κάνουν.

 

Νεφέλη καλή αντοχή στην συλλογή των τίτλων των βιβλίων. :clapping:

 

΄'Αργησες: έγώ τα παραπάνω τα έχω ΗΔΗ προτείνει! Και μάλιστα, παράθεσα σχετικές φώτο...

 

Τώρα να'μαι και σας προτείνω το κάτωθι εις στην σεπτήν αγγλικήν:

 

 

 

51rLtgM39XL._AA240_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να'μαι και σας προτείνω το κάτωθι εις στην σεπτήν αγγλικήν:

 

 

 

51rLtgM39XL._AA240_.jpg

Μην ξεχάσεις και το "Αλφαβητάρι του καλού Μασόνου"... best seller! :P

Link to comment
Share on other sites

΄'Αργησες: έγώ τα παραπάνω τα έχω ΗΔΗ προτείνει! Και μάλιστα, παράθεσα σχετικές φώτο...

 

Τι να κάνουμε, φαίνεται πως είσαι πιο γρήγορος και εγώ πιο ανόητος που δεν διάβασα την λίστα με τα προτεινόμενα βιβλία.

Μήπως πρέπει να αλλάξεις το όνομα σου σε "speedy ingmar"?

Link to comment
Share on other sites

μπα...προτιμώ να το κρατήσω νέτα-σκέτα Ingmar.Άλλωστε,ο Speedy είναι ένας και μοναδικός και ό'τι του μπει στο δρόμο -και το ονοματάκι του να δανειστείς μόνο- αμέσως θα σε κάνει "μαμ"!!! :lol:^_^

 

Κι αφού πιάσαμε στο χιουμοριστικό,να ένα ακόμη: :)

 

yz0493.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Έχει κανείς υπόψιν τις εκδόσεις "Ισόρροπον"; Έχει ενδιαφέροντα βιβλία ως θματολογία απ'ότι βλέπω, αλλά αν ξέρει κανείς να μου πει τον τρόπο γραφής/μετάφρασης;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το βιβλίο. Ο συγκεκριμένος εκδοτικός έχει βιβλία από "Ανακαλύψτε Ξανά το Σεξ!" μέχρι "Πώς να λύνετε τα Sudoku!"... :P

Η σειρά για την οποία ξέρω λίγα πράγματα είναι οι "Βίβλοι" (π.χ. Η Βίβλος της Γιόγκα, Η Βίβλος της Αρωματοθεραπείας κτλ), όπου έχει γίνει μια αρκετά σοβαρή δουλειά από πλευράς συλλογής πληροφοριών, αλλά με κάποια (αναμενόμενα?) λάθη σε ορθογραφία, μετάφραση (και ίσως και ορισμένες "ελλείψεις") κ.α.

Γενικά πάντως, κατά τη γνώμη μου το τίμημα αυτών των λαθών είναι μικρό μπροστά στη μεγάλη συλλογή πληροφοριών που υπάρχει σ' αυτά τα βιβλία.

 

 

(Μίλησα για αυτή τη σειρά γιατί αυτή ξέρω και αυτή μου φαίνεται και πιο σοβαρή. Δε νομίζω να θες να σχολιάσω τίτλους όπως "69 Τρόποι για να σας Θέλει πιο Πολύ!" ως ποιοτικό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου :dry3: )

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το βιβλίο. Ο συγκεκριμένος εκδοτικός έχει βιβλία από "Ανακαλύψτε Ξανά το Σεξ!" μέχρι "Πώς να λύνετε τα Sudoku!"... :P

Η σειρά για την οποία ξέρω λίγα πράγματα είναι οι "Βίβλοι" (π.χ. Η Βίβλος της Γιόγκα, Η Βίβλος της Αρωματοθεραπείας κτλ), όπου έχει γίνει μια αρκετά σοβαρή δουλειά από πλευράς συλλογής πληροφοριών, αλλά με κάποια (αναμενόμενα?) λάθη σε ορθογραφία, μετάφραση (και ίσως και ορισμένες "ελλείψεις") κ.α.

Γενικά πάντως, κατά τη γνώμη μου το τίμημα αυτών των λαθών είναι μικρό μπροστά στη μεγάλη συλλογή πληροφοριών που υπάρχει σ' αυτά τα βιβλία.

(Μίλησα για αυτή τη σειρά γιατί αυτή ξέρω και αυτή μου φαίνεται και πιο σοβαρή. Δε νομίζω να θες να σχολιάσω τίτλους όπως "69 Τρόποι για να σας Θέλει πιο Πολύ!" ως ποιοτικό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου :dry3: )

 

Kαλά βρε Johnny, είπαμε, αν ρωτούσα για βιβλία που αφορούσαν το σεξ θα ρωτούσα κανέναν Ασκητή, όχι εδώ στο φόρουμ... :wacko:

 

Είδα κι εγώ ότι έχει γίνει δουλειά στα βιβλία αλλά αν υπάρχει κανείς που να έχει πάρει κανένα βιβλίο να μου πει τη γνώμη του -εκτός και αν έχεις ήδη διαβάσει κάποιο και το λες από πρώτο χέρι.

(αυτή είναι η χαζομάρα με το διαδίκτυο, δε μπορείς να χαζέψεις ένα βιβλίο να δεις αν σου "κολλάει")

Link to comment
Share on other sites

Kαλά βρε Johnny, είπαμε, αν ρωτούσα για βιβλία που αφορούσαν το σεξ θα ρωτούσα κανέναν Ασκητή, όχι εδώ στο φόρουμ... :wacko:

Εδώ ρωτάνε άλλα κι άλλα και τους απαντάμε βρε, σε σένα δεν θα απαντούσαμε, που είσαι και δικός μας άνθρωπος?! :018bleh:

 

 

Πάντως ναι, αυτά που σου λέω είναι από πρώτο χέρι (νόμιζα ότι εννοείται). Υπάρχουν αρκετά ορθογραφικά, τυπογραφικά και μεταφραστικά λάθη, κάποια με αμελητέα και κάποια με μεγάλη σημασία, αλλά σε σύγκριση με το συνολικό έργο δεν επηρεάζουν και πάρα πολύ την τελική ποιότητα του βιβλίου (άλλωστε μπορεί - και ελπίζω - το βιβλίο που εντόπισα τα λάθη να είναι σε αρχική έκδοση και να τα διορθώσουν κάποια στιγμή).

Link to comment
Share on other sites

Kαλά βρε Johnny, είπαμε, αν ρωτούσα για βιβλία που αφορούσαν το σεξ θα ρωτούσα κανέναν Ασκητή, όχι εδώ στο φόρουμ... :wacko:

 

Είδα κι εγώ ότι έχει γίνει δουλειά στα βιβλία αλλά αν υπάρχει κανείς που να έχει πάρει κανένα βιβλίο να μου πει τη γνώμη του -εκτός και αν έχεις ήδη διαβάσει κάποιο και το λες από πρώτο χέρι.

(αυτή είναι η χαζομάρα με το διαδίκτυο, δε μπορείς να χαζέψεις ένα βιβλίο να δεις αν σου "κολλάει")

 

Καλά σου λέει ο Johnny...Τι δηλαδή καλύτερα ξέρει ο (σπουδαίος κατά τ'άλλα σεξολόγος) ΑΣΚΗΤΗΣ, από μένα, τον μέγα-ΣΕΞΟΛΟΓΟ ΙΝΓΚΥ??? :cheerful: :whistling:

Δικοί σου άνθρωποι είμαστε ούλοι εδώ μέσα! Ρώτα και ΜΕΝΑ που 'μαι καλό και άγιο παιδί -και δεν λέω άλλα:θα φάω warn-ban-kai den symmazeuetai...

Ισχύει ασφαλώς το ιατρικό απόρρητο! Προσωπικός σου σεξολόγος να γίνω και ας έχει τίμημα να μεταμορφωθώ σε κατσίκα να πηδάω ραχούλες και ραχίτσες στον Ψηλορείτη!. Χωρίς πλάκα. Είμαι με πτυχίο εγώ ,ο άνθρωπος! Και όπως λες: ώπα, χαλαρουϊτα! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα δικούς μου ανθρώπους σαν εσάς θα ήμουν καμμένη από χέρι..

 

Α, ΔΕΝ το εννοείς αυτό... :(:sorry:

Αν για τον Α ή Β λόγο δεν μας αγαπάς, δεν πειράζει. Φτάνει που σ αγαπάμε εμείς... :cheerful:

Τουλάχιστον εμείς, δεν είμαστε άνθρωποι που κάθονται 24 ώρες στο 24ωρο στον ΠιΣι του σπιτιού ή του γραφείου τους. Είμαστε άνθρωποι της Ζωής. Και για τούτο,ΟΧΙ ΤΕΛΕΙΟΙ. Άρα ότι λέμε, είναι τουλάχιστον ΓΝΗΣΙΟ. Ότι γράφουμε είναι κατευθείαν από τη ψυχή μας, από τα ελαττωματά μας, από τις εμπειρίες μας, από τις ατελειές μας -όχι copy/paste σχόλια και απαντήσεις! Σε ότι με αφορά,Ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως είμαι τέλειος σε κάτι. ΟΚ, κάπου-κάπου υπερβάλλω, το παραδέχομαι. Αλλά να πω την αλήθεια: σας εκτιμάω όλους! :byebye: Μακάρι να'σασταν όλοι εδώ,σ αυτό το απόμερο νησί όπου κόλλησα, να τα λέγαμε από κοντά, να τα πίναμε,να σπάγαμε τη πλακίτσα μας...και ίσως και κάτι "παραπάνω"-διατί όχι; :lololol:

Link to comment
Share on other sites

...και επειδή βγήκαμε και πάλι :offtopic:

 

...και επειδή ξέρω πως φταίω πάλι εγώ

:002imwithstupid:

 

...Να τι προτείνω για ανάγνωσμα -μια και πλησιάζει το (καλό;)μας καλοκαιράκι!

2 εξαιρετικά βιβλία:

 

1>

 

alchimia_kai_mystikismos_m.jpg

 

Εκδόσεις TASCHEN / ΓΝΩΣΗ

Αλχημεία & Μυστικισμός · Το Ερμητικό Μουσείο από τον Αλεξάντερ Ρούμπ

Πρόκειται για την μεγαλύτερη συλλογή που οι εκδόσεις Τάσσεν (Taschen) συνέλεξαν σε ότι αφορά στις γκραβούρες, εικόνες, αποτυπώσεις των μεγάλων μυστικιστών, διανοητών, ερμητιστών, αλχημιστών, τεκτόνων ανά τους αιώνες, παμπάλαια χειρόγραφα και έντυπα από τον Μεσαίωνα έως τον Γουίλιαμ Μπλέϊκ παρατίθενται σε μία έκδοση που έχει εκδοθεί σε όλες σχεδόν τις γλώσσες του κόσμου.

 

Φυσικά,κυκλοφόρησε πριν κάμποσο καιρό,αλλά επανεκδίδεται ανανεωμένο. Για όσους δεν το έχουν ήδη,όσοι εσωτεριστές και αναζητητές της πνευματικότητας: ΜΗΝ λείψει απο τη βιβλιοθήκη σας! Ντροπή θα'ναι...Πλούσιο σε ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗ: Ουσιαστικά ,πρόκειται για παρουσίαση της τέχνης της εικονογράφησης σε ότι αφορά ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΑ & ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΑ θέματα. Άψογη εκτύπωση και πολυτελή έκδοση,πραγματικά...

 

2>

 

h_astrologia_sto_vouno_ton_kentavron_m.jpg

 

''Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ, ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΩΝ ΚΕΝΤΑΥΡΩΝ''. ΛΙΛΙΑΝ ΣΙΜΟΥ(ΔΙΜΕΛΗ )

 

Η Αστρολογία στο βουνό των Κενταύρων: Χείρωνας, Νέσσος, Φόλος, Χαρικλώ, Ηρακλής, Ιξιων και η παρέα τους... στα πάθη και στον πόνο ψυχής.

 

Ενότητα 1η ? Μια πρώτη επαφή

Αστρονομικά στοιχεία

Το Γαλαξιακό Κέντρο και οι Κένταυροι

Αστρολογική ματιά και Κένταυροι

Μυθολογία και Κένταυροι

Ενότητα 2η Αστεροειδής Πήλιον ? το βουνό των Κενταύρων

Ενότητα 3η Χείρων ? ο μεγάλος Δάσκαλος

Κεφάλαιο 1: Αστρονομικές πληροφορίες

Κεφάλαιο 2: Ο μύθος του Χείρωνα και οι αστρολογικές του προεκτάσεις

Κεφάλαιο 3: Ο Χείρων μέσα από το βλέμμα της αστρολογίας

Κεφάλαιο 4: Ο χάρτης της ανακάλυψης του Χείρωνα

Κεφάλαιο 5: Ο Χείρων στα ζώδια και στους οίκους

Κεφάλαιο 6: Οι όψεις με άλλους πλανήτες

Κεφάλαιο 7: Χρήση και ερευνητικά σχόλια

Κεφάλαιο 8: Οι διελεύσεις και τα προγνωστικά συστήματα

Κεφάλαιο 9: Η περίπτωση της Αγίας Μπερναντέτ της Λούρδης

Κεφάλαιο 10: Χείρωνας: γέφυρα και απόδραση προς την «άλλη πλευρά»

Ενότητα 4η Χαρικλώ , η «γεμάτη χάρες» σύντροφος του σοφού Χείρωνα

Ενότητα 5η Φόλος, ο φίλος του Χείρωνα

Ενότητα 6η Άσβολος, ο προφήτης των Κενταύρων

Ενότητα 7η Νέσσος, το «μαύρο πρόβατο»

Ενότητα 8η Ωκυρρόη, η κόρη του Χείρωνα

Ενότητα 9η Κύλλαρος και Υλονόμη, εραστές ως το θάνατο

Ενότητα 10η Έλατος, ο Κένταυρός που ζούσε ανάμεσα στα έλατα

Ενότητα 11η Θηρεύς, ο Κένταυρος του κυνηγιού

Ενότητα 12η Πυλήνωρ, ο Κένταυρος της πύλης

Ενότητα 13η Βιάνωρ, ο βίαιος Κένταυρος

Ενότητα 14η Ιξίων, ο πατέρας των Κενταύρων

Ενότητα 15η Ηρακλής, ο μαθητής του Χείρωνα

Ενότητα 16η Δαμοκλής και η «δαμόκλειος σπάθη»

Ενότητα 17η Μέδουσα, το πρόσωπο της φρίκης

 

...για όσους ενδιαφέρονται για Αστρολογία (αν και στην Ελλάδα υπάρχει πληθώρα εξαιρετικών βιβλίων περί αυτής...)!

 

Καλή ανάγνωση... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

διαβαστε το αστερι του βορρα, την λαουρα κ το μυστικο της αβεντερας, το κλεμμενο παιδι, το εραγκον, , το κεχριμπαρενιο τηλεσκοπιο κ το αρχοντα των 2 κοσμων, ολη την σειρα της λαουρας..

να ειστε παντα καλα καλη ακροαση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...