Jump to content

Προτεινόμενα Βιβλία


 Share

Recommended Posts

Αν είχα δικούς μου ανθρώπους σαν εσάς θα ήμουν καμμένη από χέρι..

 

:063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh: :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eχω παρει τη "βιβλο των ονειρων" τη βιβλο της αστρολογιας τη βιβλο της ταρω και στα αγγλικα the bible of spells . ωραιοτατα βιβλιαρακια με πολλες πληροφοριες :)

Link to comment
Share on other sites

Eχω παρει τη "βιβλο των ονειρων" τη βιβλο της αστρολογιας τη βιβλο της ταρω και στα αγγλικα the bible of spells . ωραιοτατα βιβλιαρακια με πολλες πληροφοριες :)

 

..όπου σήμερα είδα στα Καρφούρ όλη τη σειρά των βίβλων... Βιβλία τέτοιας θεματολογίας δεν έχω ξαναδεί σε σούπερ μάρκετ παρά μόνο της Κατίνας.. Οπότε μήπως έχουν την τάση να γίνουν εμπορικά...;(και δε το λέω με τη θετική έννοια του "εμπορικού"..)

Link to comment
Share on other sites

..όπου σήμερα είδα στα Καρφούρ όλη τη σειρά των βίβλων... Βιβλία τέτοιας θεματολογίας δεν έχω ξαναδεί σε σούπερ μάρκετ παρά μόνο της Κατίνας.. Οπότε μήπως έχουν την τάση να γίνουν εμπορικά...;(και δε το λέω με τη θετική έννοια του "εμπορικού"..)

 

θετική ξε-θετική έννοια του "εμπορικού" -φτάνει να τα παίρνει ο κοσμάκης, να μαθαίνει 5 πραγματάκια και να σταματήσει να μας φτύνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

5.Το αρωμα του ονειρου του Τom Robbins

Αρχικα δε μου γεμιζε το ματι..Τελικα μπηκε στα top

 

 

Ααα μάλιστα!

Να και ένα βιβλίο που μου δημιούργησε ποικιλα συναισθήματα!!!

:cheerful: :015annoyed: :smilewink: :unsure::wacko: :headb: :blink::unsure:

Τουλάχιστον για ένα μηνα μετα δεν ηθελα να δω η να ακουσω για παντζαρια...και οταν έβλεπα κατσικες εστριβα (πραγμα συνηθισμενο εδω που ζω)!

Μεχρι ενα σημειο το λατρεψα και μεχρι ενα αλλο το σιχαθηκα.

Ομως επειδη ενας καλος φιλος (που δεν το εχει διαβασει) μου ειπε οτι μαλλον το παρανοησα ? Θα το ξαναδιαβασω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tο σημάδι του Αλχημιστή, είναι πολύ ωραίο... :) μοιάζει αμυδρά με τους πεφωτισμένους... βέβαια δεν το έχω τελειώσει ακόμα προχθές το πήρα, σκοπεύω να το τελειώσω σύντομα όμως. Συγγραφέας η Rebecca Stott, νομίζω το πρώτο της είναι...

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς Τom Robbins αξίζει, ειδικά "ο χορός των 7 πέπλων" και "οι αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα".

 

Και το "Οχτώ" της Katherine Neville

 

Και το Ubik Ph.K. Dick για τους λάτρεις της φαντασίας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμμμ, μην με παρηξηγήσετε παιδιά γι' αυτά τα βιβλία που θα προτείνω...

 

Απλώς τώρα τελευταία, διαβάζω νεανική / παιδική ξένη λογοτεχνία και μπορώ να πω ότι είναι απίστευτη... Τα παιδιά της νεότερης γενιάς δεν ξέρουν από καλά κλασικά βιβλία... (Ούτε καν τους μύθους του Αισώπου) Θα σας αναφέρω λίγα από αυτά που έχω διαβάσει και αν μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος σε μία ερώτησή μου...

 

Λοιπόν, έχω διαβάσει τα Χρονικά της Νάρνια (C.S.Lewis), τον θαυμάσιο μάγο του Οζ (Frank L. Baum) και τώρα διαβάζω τα Μία σειρά από ατυχή γεγονότα (Lemony Snicket)...

 

Αξίζει να τα διαβάσει κανείς γιατί ολόκληροι πολιτισμοί μεγάλωσαν με αυτά!!!! Τουλάχιστον με τον Οζ και την Νάρνια...

 

Τώρα, η ερώτηση που έχω να κάνω, αφορά τον Θαυμάσιο μάγο του Οζ... O Frank L. Baum, μετά από αυτό το βιβλίο έγραψε πολλές συνέχειες για την χώρα του Οζ, αλλά το μόνο που μπορώ να βρω στο net είναι την αγγλική έκδοση που τα έχει όλα σε ένα... Ποιος μπορεί να με κατευθύνει για να το βρω στα Ελληνικά... Αν δεν το βρω, τότε στα Αγγλικά, αλλά αν έχει κάποιος κάποια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Το μια σειρά από ατυχή γεγόνότα το διαβάζω κι εγώ, έχω διαβάσει μόνο ένα βιβλίο βέβαια αλλά μου αρέσει πολύ.

 

Έχω μια απορία όμως! Κατ΄ αρχάς ο τρόπος που γράφει ο συγγραφέας είναι πολύ περίεργος (και πολύ πρωτότυπος) και δεν έχω καταλάβει αν εξυπηρετεί κάποιον σκοπό... Εξυπηρετεί κάποιο σκοπό;... Επίσης, ο συγγραφέας βαράει κάποιον ρόλο;... Γιατί στο βιβλίο μου (το έχω στα Αγγλικά) στο πίσω μέρος λεει:

...he is now an escapee of several indistinguishable prisons. Early on his life, Mr Snicket learned to reupholster furniture, a skill that turned out to be far more important than anyone imagined.

Τι εννοεί;;; Και δεν εννοώ τι εννοεί στα Αγγλικά!

Edited by Niliolans
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τι γίνεται ακριβώς... Γιατί κάποια στιγμή στο δεύτερο βιβλίο αναφέρεται στον Lemony Snicket στο τρίτο πρόσωπο και γενικά, στο τέλος του κάθε βιβλίου λέει σε ποιο σημείο θα βρίσκεται η συνέχεια για να την πάρει ο εκδότης... Αναφέρεται σε κάποια σημεία ότι μία αυτός που μιλάει είναι ο Snicket και μία ότι είναι ο εκδότης... Τώρα διαβάζω το τρίτο, οπότε, δεν μπορώ να σου πω τι γίνεται παρακάτω, αλλά αυτό που λέει, είναι ότι ο Snicket ψάχνει την ιστορία των παιδιών αυτών και ακολουθεί τα βήματά τους και κάνει λεπτομερή καταγραφή του τι τους συναίβει... Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω τι γίνεται...

 

Θα μπορούσε να είναι ένα κόλπο διήγησης ώστε να φαίνεται ότι είναι αληθινή ιστορία... Δώσε μου λίγο χρόνο και θα το ψάξω στο net... Αν και γράφει, τώρα που το βλέπω, ότι αυτός έχει καθήκον να γράψει αυτές τις ιστορίες και το υπογράφει ο ίδιος...

 

Τέσπα, θα το τσεκάρω και θα απαντήσω...

 

Υ.Γ. Το δικό μου βιβλίο δεν λέει τα ίδια πράγματα για τον Snicket...

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα εγώ το 9ο έχω διαβάσει το carnivorous carnival ( γι αυτό μπορεί να μη λέει το ίδιο). Μου φαίνεται λίγο περίεργο να δίνει τις ιστορίες στον εκδότη στα κρυφά!

 

Επίσης στο βιβλίο γράφει για έναν Brett Helquist...

...He studied hard to become an illustrator, but can't help wondering, if he might have chosen to become something safer, like a pirate...

 

Χαχα, δεν ξέρω, ίσως να είναι ένα κόλπο διήγησης όπως λες αλλά και πάλι είναι περίεργο κόλπο... :P

 

Σημείωση: Η ταινία είναι καταπληκτική όσοι δεν την έχετε δει και σας αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες (αν και δε νομίζω ότι ανήκει σε κάποιο είδος) να την δείτε. Καλύπτει τα 3 πρώτα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπήκα στο site που δίνει το βιβλίο για τον Lemony Snicket... Τσέκαρε το...

 

http://www.lemonysnicket.com/

 

Δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό... Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μήπως εννοεί την αριστερά ατραπό, η οποία είναι ο δρόμος που ακολουθούν άνθρωποι οι οποίοι έχουν κακές προθέσεις;

 

Γι' αυτή την αριστερά ατραπό χώρισαν και οι δρόμοι του Άλιστερ Κράουλη με της Ντιον Φορτσουν; Ο πρώτος επέλεξε να ακολουθήσει την αριστερά ατραπό ενώ η δεύτερη

 

Πάντως υπάρχει ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από το θέμα:

 

όταν σχηματίζουμε τον κύκλο αριστερόστροφα

όταν μιά σβάστικα έχει αριστερόστροφη περιστροφή

 

 

Βοηθείστε στέρεψα δεν έχω άλλα παραδείγματα

 

Δεν νομίζω ο Μπάκλαντ να εννοούσε το κόμμα, παραμόνο την συγκεκριμένη αριστερά ατραπό: Τον δρόμο του κακού

 

 

Η φορα μιας σβαστικας δεν εχει καμια απολυτως σημασια, ειτε ειναι αριστεροστροφη ειτε δεξιοστροφη δεν παυει να συμβολιζει, τον ηλιο, την ζωη. Ολη αυτη η παραφιλολογια γεννηθηκε απο διαφορους κατα την διαρκεια του Β παγκοσμιου πολεμου οταν και τα ασπονδυλα φασιστοειδη-ναζιστοειδη την εκαναν , δυστηχως, εμβλημα τους. Επειδη ο Χιτλερ ειχε μια ταση προς τον μυστικοσμο πολυ ετρεξαν να πουν για την σβαστικα οτι αφου ειναι αυτος κακος αρα και η σβαστικα αφου εχει την φορα που διαλεξε αυτος ειναι και η κακια. Μην ξεχναμε ομως οτι ο χιτλερ πιστευε οτι εκανε το καλο και οτι εκπληρωνε το θελημα του θεου, αρα πως θα ειχε ενα συμβολο του κακου ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...