Jump to content

Προτεινόμενα Βιβλία


 Share

Recommended Posts

Hellosss!

Είπα να ξεκινήσω ένα topic ωστε να βοηθήσω τη Νεφέλη στο θέμα των βιβλίων κι έτσι ο καθένας να μπορεί να προτείνει βιβλία που έχει διαβάσει και του φάνηκαν ενδοιαφέροντα.

Κάνοντας την αρχή, έχω τρία βιβλία να προτείνω¨

 

1) Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με την Αστρολογία, ένα πολύ καλό κι εύκολο βιβλίο είναι το "Αστρολογία για αρχάριους" του William W. Hewitt και διανέμεται από τις εκδόσεις Αλκυών.

 

2) Για όσους τώρα, θέλουν να μάθουν να διαβάζουν τα Ταρό, ένα πολύ καλό, αλλα λιγάκι δύσκολο βιβλίο είναι της Λετίσια Γκολέ και λέγεται "Ταρό", έχει περιλιπτική ανάλυση της κάθε κάρτας, σύνδεση με τη μυθολογία, και πολλές πληροφορίες για την ιστορία των Ταρό. Για τις εκδόσεις δεν είμαι σίγουρη, γράφει: συλλογή Μανδραγόρα. Το βιβλίο δίνεται μαζί με τις κάρτες.

 

3) Τέλος, έχω να προτείνω μια έρευνα πάνω στις Θρησκείες, του Σωτήρη Οικονόμου. Λέγεται "Τι Κρύβουν οι Θρησκείες" από τις εκδόσεις Διον, και αναλύει το πως ξεκίνησαν οι θρησκείες, τη σύνδεση μεταξύ κυβέρνησης και εκκλησίας και άλλα ωραία πραματάκια!

 

Ελπίζω να βρείτε το topic ενδοιαφέρον! :019blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστώ Αστάρτη! :cheerful:

 

Ελπίζω κι άλλα μέλη να προτείνουνε βιβλία, ώστε να φτιαχτεί επιτέλους στην ιστοσελίδα εκείνη η ενότητα "οι επισκέπτες μας προτείνουν" που θέλω τόσο καιρό να φτιάξω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest findecano

Εγώ να κάνω μια ερώτηση?Έχεισ διαβάσει κανείσ το "Complete bookof Witchcraft" του Buckland στην αγγλική έκδοση?Θέλω μια διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Στα αγγλικά;... χμμ...

 

Στα ελληνικά πάντως, το έχουμε διαβάσει αρκετοί εδώ μέσα. Οπότε πες μας την ερώτησή σου, μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest findecano

Μπα?δεν το περίμενα.είχα σχηματήσει άλλη γνώμη απο τα posts σχετικά με τη γνώμη κάποιων για τη Wicca και τον Buckland.....

Τέσπα,στο κεφάλαιο που λέει για την χειρομαντία,αναφέρει ότι αν η γραμμή του κεφαλιού πηγαίνει προς τα κατω, το άτομο ναι μεν είναι ισχυρό αλλά το άτομο αυτο έχει κακό δρόμο ή ανήκει στην "Αριστερά".

και ρωτάω εγώ,πολιτικό σχόλειο ήταν αυτό ή ο μταφραστής δεν κατάλαβε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί την αριστερά ατραπό, η οποία είναι ο δρόμος που ακολουθούν άνθρωποι οι οποίοι έχουν κακές προθέσεις;

 

Γι' αυτή την αριστερά ατραπό χώρισαν και οι δρόμοι του Άλιστερ Κράουλη με της Ντιον Φορτσουν; Ο πρώτος επέλεξε να ακολουθήσει την αριστερά ατραπό ενώ η δεύτερη

 

Πάντως υπάρχει ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από το θέμα:

 

όταν σχηματίζουμε τον κύκλο αριστερόστροφα

όταν μιά σβάστικα έχει αριστερόστροφη περιστροφή

 

 

Βοηθείστε στέρεψα δεν έχω άλλα παραδείγματα

 

Δεν νομίζω ο Μπάκλαντ να εννοούσε το κόμμα, παραμόνο την συγκεκριμένη αριστερά ατραπό: Τον δρόμο του κακού

Link to comment
Share on other sites

Σωστά απάντησες Initiave :cheerful:

Μια διορθωσούλα μόνο: η λεγόμενη "αριστερά" δεν είναι απαραίτητα μόνο "ο δρόμος του κακού ή/και των κακών προθέσεων", είναι επίσης και ο δρόμος του υλισμού. Δηλαδή, ο υλιστής άνθρωπος (που δεν είναι απαραίτητα κακός άνθρωπος).

 

findecano,

δεν ξέρω πως το αναφέρει στο αγγλικό κείμενο ο Μπάκλαντ, μα συχνά θα συναντήσεις σε αγγλικά κείμενα τα λεγόμενα

RHP (Right Handed Path = ο πνευματικός δρόμος),

LHP (Left Handed Path = ο υλιστικός δρόμος) και

THP (Two Hands Path = ο δρόμος της ισορροπίας, η λεγόμενη "γκρίζα μαγεία", στην οποία ανήκει και η χαοτική μαγεία... Παραπλανητική ονομασία το "της ισορροπίας", μην την πάρεις κυριολεκτικά)

Link to comment
Share on other sites

«Αινίγματα σε γκρίζο φόντο»

Συγγραφέας: Γιώργος Μπαλάνος, εκδόσεις: Locus 7

Περίληψη όπως είναι στο βιβλίο: "Μυστικές Αδελφότητες, Μυστικοί Τόποι και οι Κυνηγοί του Αγνώστου! Ένας οδηγός για όσους τολμηρούς - ή και απλώς περίεργους - θέλουν να εισχωρήσουν στους παράξενους κόσμους που υπάρχουν κρυμμένοι ανάμεσα μας."

 

«Οι δρόμοι της γνώσης»

Συγγραφέας: Γιώργος Μπαλάνος, εκδόσεις: Locus 7

Περίληψη όπως είναι στο βιβλίο: "Είμαστε όλοι Αναζητητές, Κυνηγοί του Αγνώστου. Και ίσως μερικοί από μας φτάνουν κάπου όπου μπορούν να δουν τα πράγματα με νέα μάτια, μάτια λοξά και χρυσαφένια, που βλέπουν πίσω από το σκοτάδι, πέρα σε τόπους όπου ακόμη και οι σκιές είναι φωτεινές!"

Σημείωση: Το βιβλίο αυτό αποτελεί τη φυσική συνέχεια του προηγούμενου.

 

«Ψυχική Αυτοάμυνα»

Συγγραφέας: Dion Fortune, Μετάφραση: Γιώργος Μπαλάνος, εκδόσεις: Locus 7

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία στο χώρο της? ψυχικής αυτοάμυνας! Η Dion Fortune έχει έναν ιδιαίτερα κατανοητό τρόπο να αναλύει και να εξηγεί καταστάσεις που σχετίζονται με τα άλλα πεδία. Απαραίτητο εργαλείο για όποιον ασχολείται με το αντικείμενο.

Το βιβλίο έχει κυκλοφορήσει και από τις εκδόσεις «Ιάμβλιχος», αλλά προσωπικά σας προτείνω τη μετάφραση του Γ. Μπαλάνου.

 

Όλα τα παραπάνω βιβλία μπορείτε να τα παραγγείλετε από το www.locus7.gr

 

Αυτά για αρχή! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

RHP (Right Handed Path = ο πνευματικός δρόμος),

LHP (Left Handed Path = ο υλιστικός δρόμος) και

THP (Two Hands Path = ο δρόμος της ισορροπίας, η λεγόμενη "γκρίζα μαγεία", στην οποία ανήκει και η χαοτική μαγεία... Παραπλανητική ονομασία το "της ισορροπίας", μην την πάρεις κυριολεκτικά)

7102[/snapback]

 

Yes, there are two paths you can go by,

but in the long run

there's still time to change the road you're on.

 

UUUUUUU AND IT MAKES ME WONDER :rock:

Link to comment
Share on other sites

The Esoteric Practice

Christian Meditations and exercises

Dr. Stylianos Atteshlis

 

Πρακτικές διαλογισμού, δημιουργία σκεπτομορφών, ''μπάλες'' θεραπίας, αιθερικό διπλό, ενεργιακά κέντρα του σώματος, οραματισμός, συγκέντρωση, αναπνοές. Με παραπομπές στην βίβλο και πολύ στρωτή γλώσσα (παρόλο που είναι στην αγγλική). Μια διαφορετική προσέγγιση της βιβλικής ερμηνείας που είναι σύγχρονη και δεν θυμίζει καθόλου την στερεότυπη προσέγγιση.

 

Μπορείτε να προμηθευτήτε το βιβλίο από την σελίδα:

www.researchers-of-truth.org

 

The element encyclopedia of 5000 spells

Judica Illes

Thorsons Element

 

Ένας τόμος γεμάτος ξόρκια, γητειές, περί πολλών θεμάτων όπως υγεία, αγάπη, θάνατος, νεκρομαντία, ψυχικές δυνάμεις, μαντεία, μαγικά λάδια, μελάνια, και μπόλικο υλικό από όλο τον κόσμο: Ελλάδα, Αγγλία, Αίγυπτο, Συρία, Τουρκία, Λίβανο, Αφρική, Ινδία κ.α. Είναι ένα παράθυρο ανοικτό στον κόσμο της πρακτικής, παρόλο που η συγγραφέας δεν δείνει λεπτομερέστατες οδηγίες σε κάθε ξόρκι. Υπάρχουν γενικές οδηγίες και υλικά και συνήθως αφήνει τον γητευτή να αποφασίσει με διάφορες εναλλακτικές τι θέλει να κάνει. Επίσης μερικές φορές τα υλικά είναι δυσέβρετα αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι ακόμη και το μάζεμα των υλικών είναι μέρος της δύναμης που αποκτούν. Γλώσσα Αγγλική

 

Aleister Crowley's

Thoth Tarot Deck

Τράπουλα Ταρώ που σχεδίασε η Freida Harris και εμπνεύστηκε και μελέτησε ο Aleister Crowley. Πρόκειται για υπέροχη τράπουλα, με υπέροχα σχέδια που τηρεί τις κλασσικές αναλογίες της Μεγάλης και της Μικρής Αρκάνας με 78 κάρτες. Υπάρχει επίδραση από την Καμπάλα, τις Αιγυπτιακές Θεότητες και διατηρά στοιχεία κλασσικισμού, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι διαφορετική. Υπάρχει και αντίστοιχο βιβλίο που αναλύει και βοηθά στην ερμηνεία των καρτών, το οποίο μόλις μπορέσω θα αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γουστάρω τους Zeppelin παιδιά αλλά νομίζω θα ήταν καλύτερο αυτή η κουβέντα να μεταφερθεί στα περί μουσικής και εδώ να γράφουμε μόνο για βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γουστάρω τους Zeppelin παιδιά αλλά νομίζω θα ήταν καλύτερο αυτή η κουβέντα να μεταφερθεί στα περί μουσικής και εδώ να γράφουμε μόνο για βιβλία.

7484[/snapback]

 

Σωστό, αλλά μέχρι να πάρουν μπρος οι Συντονιστές...

 

 

 

χμ...είναι γνωστό ότι ο Page ή Plant (συγχωρέστε με τους μπερδέυω!) ήταν σατανιστής...

7456[/snapback]

 

Ο Page είναι οπαδός - θαυμαστής του Crowley, το ξαναλέω. Αυτό δε σημαίνει πως είναι σατανιστής, για όνομα της θεάς!

 

τώρα, για το τραγούδι, είχε βγάλει η εκκλησία ότι ήταν ύμνος στον σατανά (  :blink:  ) και λέγανε και καλά ότι όταν γύριζες το δίσκο ανάποδα..μπλα μπλα μπλα..

7456[/snapback]

 

Καλά, και πιστεύεις τους παπάδες;

Κάπου, ψάχνοντας γι' αυτό το τραγούδι, είδα πως ο παπάς που το είχε βγάλει στη φόρα είχε "πειράξει" την ηχογράφηση με ένα vocoder...

 

Ασ'τα, μην τα ψάχνεις, όλοι εμείς οι rockάδες είμαστε σατανιστές... :rolleyes:

7456[/snapback]

 

 

Α! Απ' το στόμα μου το πήρες! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γουστάρω τους Zeppelin παιδιά αλλά νομίζω θα ήταν καλύτερο αυτή η κουβέντα να μεταφερθεί στα περί μουσικής και εδώ να γράφουμε μόνο για βιβλία.

7484[/snapback]

 

 

Done

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...