Jump to content

Προτεινόμενα Βιβλία


 Share

Recommended Posts

Ντάξει παιδιά, χαλαρώστε, ειρωνικά το είπα για τους σατανιστές, μην ψαρώνετε!

Πάντως ο Page είχε δηλώσει σατανιστής, άσχετα με το ότι το έψαχνε το θέμα του αποκρυφισμού..

 

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νεφέλη μου ο εκδοτικός οίκος "Ιάμβλιχος" έχει παραμείνει Ιάμβλιχος! Είχα πάει στην έκθεση βιβλίου στο Θησείο και είχανε έναν πάγκο στο όνομα "Ιάμβλιχος" και θυμήθηκα πως στα "Προτεινόμενα Βιβλία" ρώταγες άμα ξέρουμε κάτι, οπότε κι εγώ ρώτησα και την κοπέλα που ήταν εκεί και μου είπε και η ίδια πως οι εκδόσεις έχουν παραμείνει σε αυτό το όνομα.

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μου ο εκδοτικός οίκος "Ιάμβλιχος" έχει παραμείνει Ιάμβλιχος! Είχα πάει στην έκθεση βιβλίου στο Θησείο και είχανε έναν πάγκο στο όνομα "Ιάμβλιχος" και θυμήθηκα πως στα "Προτεινόμενα Βιβλία" ρώταγες άμα ξέρουμε κάτι, οπότε κι εγώ ρώτησα και την κοπέλα που ήταν εκεί και μου είπε και η ίδια πως οι εκδόσεις έχουν παραμείνει σε αυτό το όνομα.

:cheerful:

7604[/snapback]

 

 

Ρώτησες που ακριβώς τότε είναι ο εκδοτικός οίκος; Εκεί που ήταν παλιά , δεν είναι πια...

 

 

Άσχετο: έχουν βγάλει και ένα φοβερό βιβλίο για το Tai Chi!!!(για όσους ενδιαφέρονται)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες που ακριβώς τότε είναι ο εκδοτικός οίκος; Εκεί που ήταν παλιά , δεν είναι πια...

7616[/snapback]

 

Να σου πω, δεν το σκέφτηκα καν γιατί πήρα έναν κατάλογο των εκδόσεων για το 2005 και τώρα που το έψαξα δεν έχει διεύθυνση....

:headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Ένα τραγούδι για την Αρμπόν - Guy Gavriel Kay - Εκδόσεις Anubis

 

Πως έγινα ανοητούλης - Μαρτεν Παζ - Εκδόσεις Αστάρτη

 

Μυστικοί τόποι - Ανθολογία - εκδόσεις Locus 7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση...

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "πλήρες βιβλίο της μαγείας" στη Θεσσαλονίκη; Το ψάχνω τρεις μήνες τώρα και όπου έχω πάει έχουν σταματήσει να φέρνουν βιβλία από εκδόσεις Κονιδάρη :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση...

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "πλήρες βιβλίο της μαγείας" στη Θεσσαλονίκη; Το ψάχνω τρεις μήνες τώρα και όπου έχω πάει έχουν σταματήσει να φέρνουν βιβλία από εκδόσεις Κονιδάρη

:015annoyed:

8439[/snapback]

 

Μπορείς να το παραγγείλεις από εδώ: http://www.greekbooks.gr/web/book/details....roductID=135123

Link to comment
Share on other sites

sabrina,

μήπως καλύτερα να επικοινωνήσεις με τις εκδόσεις για να σου το στείλουν;

8450[/snapback]

Ναι, αυτό θα κάνω τώρα.. πήγα σήμερα και σε ένα βιβλιοπωλείο που το πουλούσε παλιά και μου είπαν μόνο με παραγγελία πλέον.. Αξίζει να το πάρω έτσι(γιατί είναι και ψιλοτσιμπημένη η τιμή απ'ότι μου είπαν...!)

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Sabrina γεια σου.

Σήμερα νομίζω ανοίγει η έκθεση βιβλίου. Εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις τον εκδοτικό οίκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να προτεινω κι εγω ενα βιβλιαρακι!

"Τα εννεα προσωπα του Χριστου" του Ευγενιου Ουιτγουερθ εκδοσεις Καστανιωτη.

Απο τα λιγα βιβλια (ειναι μυθιστορημα και πιστεψτε με αξιζει) που εχω διαβασει τοσες φορες.Ο συγγραφεας ειναι θεοσοφιστης και πολυ ψαγμενος!Εγγυημενο! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να προτείνω κάτι από φιλοσοφία, την "γκέμμα" του Δ.Λιαντίνη.Εξαιρετικό βιβλίο, αλλά δύσκολο να το βρεις σε επαρχιακές πόλεις.Νομίζω πως Αθήνα στον Ελευθερουδάκη κοντά στο Άττικα έχουν μείνει μόλις 1-2 κομμάτια να σκονίζουν στον 6ο.Είναι πραγματικά πολύ καλό, αν και θα βγάλετε τα μάτια σας να το διαβάσετε, είναι κάπως δύσκολο.Περιέχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, και ένα κεφάλαιο γεμάτο από επιχειρήματα κατά της εκκλησίας διατυπωμένα όμως όχι με τρόπο "σοφιστικέ" αλλά με τρόπο που αν είμουν κάγκουρας θα τον έλεγα "super wow".Αξίζει το χρόνο σας με 1000. :worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Εάν ενδιαφέρεται κανείς για την ιστορία του Μεγάλου Ακέξανδρου, έχω να προτείνω ένα πολύ καλό βιβλίο που μόλις τέλειωσα να διαβάζω.

 

Η Ιδιοφυής Στρατηγική του Μεγάλου Αλεξάνδρου (J.F.C. Fuller)

Αυτό το βιβλίο έχει αρκετές πληροφορίες για την ζωή του Αλέξανδρου και εξηγεί την ιστορία της Ελλάδας αρχίζοντας με την πτώση των πόλεων-κρατών και την αρχή της Μακεδονικής ηγεμονίας στην Ελλάδα υπό τον Φίλιππο Β'. Εξετάζει και τις αλλαγές που δημιούργησαν οι φιλόσοφοι (και οι σοφιστές) κατα την εποχή αυτή. Επίσης, το δεύτερο μέρος του βιβλίου (και το μεγαλύτερο) έχει να κάνει με τις εκστρατείες του Μεγάλου Αλεξάνδρου και όλες τις μάχες που νίκησε (εναντίον τους Ιλλύρες, Πέρσες και τους Αιγύπτιους, δεν ξεχνάει καμία).

 

Δυστηχώς επειδή μένω στον Καναδά δεν έχω πολλά Ελληνικά βιβλία, αλλά εάν ενδιαφέρεται κανείς, έχω και μερικά Αγγλικά να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να προτείνω κάτι από φιλοσοφία, την "γκέμμα" του Δ.Λιαντίνη.Εξαιρετικό βιβλίο, αλλά δύσκολο να το βρεις σε επαρχιακές πόλεις.Νομίζω πως Αθήνα στον Ελευθερουδάκη κοντά στο Άττικα έχουν μείνει μόλις 1-2 κομμάτια να σκονίζουν στον 6ο.Είναι πραγματικά πολύ καλό, αν και θα βγάλετε τα μάτια σας να το διαβάσετε, είναι κάπως δύσκολο.Περιέχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, και ένα κεφάλαιο γεμάτο από επιχειρήματα κατά της εκκλησίας διατυπωμένα όμως όχι με τρόπο "σοφιστικέ" αλλά με τρόπο που αν είμουν κάγκουρας θα τον έλεγα "super wow".Αξίζει το χρόνο σας με 1000. :worthy:  :worthy:  :worthy:

9660[/snapback]

Μιας και ανεφερες τον Λιαντινη βουηξε ο τοπος για το πτωμα του που επιτελους βρεθηκε!Αν και αρκετα δυσνοητος ειναι πολυ καλος αλλα σταματησα στα "Ελληνικα"του.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ενδιαφέρεται κανείς για την ιστορία του Μεγάλου Ακέξανδρου, έχω να προτείνω ένα πολύ καλό βιβλίο που μόλις τέλειωσα να διαβάζω.

 

Η Ιδιοφυής Στρατηγική του Μεγάλου Αλεξάνδρου (J.F.C. Fuller)

Αυτό το βιβλίο έχει αρκετές πληροφορίες για την ζωή του Αλέξανδρου και εξηγεί την ιστορία της Ελλάδας αρχίζοντας με την πτώση των πόλεων-κρατών και την αρχή της Μακεδονικής ηγεμονίας στην Ελλάδα υπό τον Φίλιππο Β'. Εξετάζει και τις αλλαγές που δημιούργησαν οι φιλόσοφοι (και οι σοφιστές) κατα την εποχή αυτή. Επίσης, το δεύτερο μέρος του βιβλίου (και το μεγαλύτερο) έχει να κάνει με τις εκστρατείες του Μεγάλου Αλεξάνδρου και όλες τις μάχες που νίκησε (εναντίον τους Ιλλύρες, Πέρσες και τους Αιγύπτιους, δεν ξεχνάει καμία).

 

Δυστηχώς επειδή μένω στον Καναδά δεν έχω πολλά Ελληνικά βιβλία, αλλά εάν ενδιαφέρεται κανείς, έχω και μερικά Αγγλικά να προτείνω.

9684[/snapback]

Το αρχισα πριν μια εβδομαδα και εχω να πω πως ειναι καταπληκτικο φιλε μου!!! :clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...