Jump to content

Προτεινόμενα Βιβλία


 Share

Recommended Posts

Μόλις πήρα από την βιβλιοθήκη τα βιβλία "The God Of the Witches" και "The Witch-Cult in Western Europe" της Margaret Murray. Δεν ξέρω αν τα έχει διαβάσει κανείς σας, ξέρω όμως ότι είναι από τα πρώτα και βασικότερα βιβλία Wicca που εκδόθηκαν τον 20ο αιώνα. Θα σας πώ εντυπώσεις.... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To modern magick του Kraig λες, ε?

Εεεε, εεεε εεε εε ε... Το 1/3ο έχω διαβάσει. Είναι καλύτερο από άλλα, αλλά και πάλι δεν μου λέει και πολλά ακόμα.. Πώς να το πω. (από) Αυτά που διαβάζω δεν με πολυενδιαφέρουν να τα κάνω και το ψιλοπαράτησα...

Έχει ωραία στοιχεία αλλά.. Θα δω αφού το διαβάσω..

Τώρα για σένα δεν ξέρω+ ότι δεν έχω διαβάσει και πολλά με τέτοιο θέμα..

Χάζεψε στις Αμαζόνες τα περιεχόμενα, πρέπει να τα έχει...

 

Για εμένα, μέχρι τώρα δεν πολυαξίζει...

 

Έχει διαβάσει κανείς το Μαγεία: Λευκή και μαύρη? (πολύ ωραίο)

Το Initiation into hermetics του Franz Barton? (που να τα κάνεις όλα αυτά που λέει?)

Toυ Konstantinos: Summoning spirits?

Το Mastering Astral projection?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ένα λίγο άσχετο αλλά πραγματικά ενδιαφέρον βιβλίο (ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Sucore!!):

 

Το Μυστικό Όλων των Εποχών

David Icke

Έσοπτρον

Link to comment
Share on other sites

Με έχει μπερδέψει λίγο η Murray... Μόλις τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο του Witch-Cult in Western Europe που μιλούσε για τον Θεό των Μάγων.... Και δεν τον έχει διαχωρίσει καθόλου από τον Διάβολο!!! Υποτίθεται ότι η Murray ήταν η πρώτη που έγραψε μια από τις καλύτερες και πρώτες έρευνες περί του Παγανισμού... Και αναφέρει τον Θεό των Παγανιστών μόνο στηριζόμενη σε αναφορές των ανθρώπων που έζησαν κατά τους 13-14-15-16 αιώνες!!!! Μάλλον δεν έκανε και τόσο καλή έρευνα περί της Αρχαίας Θρησκείας... Αναφέρει δε ότι η σύγχρονη μαγεία είναι απομεινάρι της παλαιότερης θρησκείας που επικρατούσε στην Ευρώπη, αλλά μέχρι εκεί... Κατά τα άλλα έχω βαρεθεί από χτες να διαβαζώ περιγραφές του Θεού του στυλ "ένας μαύρος άντρας με μουσάκι τράγου...." , "... που μου συστήθηκε ως ο Διάβολος και μου είπε να τον πιστεύω..." Έλεος......

:blink::blink::blink:

 

Ελπίζω να καλυτερεύει στα επόμενα κεφάλαια αλλιώς θα πιάσω τον Frazer πάλι.... Πίσω στα κλασσικά...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λένε...

 

Λόμπσανγκ Ράμπα έχει διαβάσει κανείς?? Τον θεωρείτε σοβαρό? Τώρα διαβάζω τον αστρικό κόσμο και μου φαίνεται άκυρος.. Όχι άκυρος τελείως, αλλά πολύ πιπίλισμα και θεωρίες και πράγματα που δεν τον δείχνουν σαν γνώστη, αλλά ακόμα δεν έχω προχωρήσει πολύ... Θα δούμε και αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΔΙΑΥΛΟΣ.

 

Ο τίτλος του είναι « Η ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ»

 

Συγγραφείς του βιβλίου είναι δύο επίκουροι καθηγητές αστροφυσικής του παν/μίου Αθηνών ΜΑΝΟΣ ΔΑΝΕΖΗΣ ? ΣΤΡΑΤΟΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ

 

Πρόκειται για μια ανασκόπηση στην ιστορία και την φιλοσοφία των επιστημών αλλά με πολλές προτάσεις και πληροφορίες για το πώς θα πρέπει να πορευτούν στο μέλλον οι επιστημονικές κοινότητες αλλάζοντας «δόγμα» συγκλίνοντας στο πνεύμα των προ-σωκρατικών φιλοσόφων?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λένε...

 

Λόμπσανγκ Ράμπα έχει διαβάσει κανείς?? Τον θεωρείτε σοβαρό? Τώρα διαβάζω τον αστρικό κόσμο και μου φαίνεται άκυρος.. Όχι άκυρος τελείως, αλλά πολύ πιπίλισμα και θεωρίες και πράγματα που δεν τον δείχνουν σαν γνώστη, αλλά ακόμα δεν έχω προχωρήσει πολύ... Θα δούμε και αυτόν..

 

Ναι πριν 15/20 χρόνια περίπου είχα διαβάσει τα βιβλία του . στην αρχή είχα ενθουσιαστεί .... άλλα μετά πολύ τα χάλασε... ιδίως σε ορισμένα βιβλία του που προσπαθεί να αμυνθεί κατά των δημοσιογράφων... είναι για κλάματα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λένε...

 

Λόμπσανγκ Ράμπα έχει διαβάσει κανείς?? Τον θεωρείτε σοβαρό? Τώρα διαβάζω τον αστρικό κόσμο και μου φαίνεται άκυρος.. Όχι άκυρος τελείως, αλλά πολύ πιπίλισμα και θεωρίες και πράγματα που δεν τον δείχνουν σαν γνώστη, αλλά ακόμα δεν έχω προχωρήσει πολύ... Θα δούμε και αυτόν..

 

Ναι πριν 15/20 χρόνια περίπου είχα διαβάσει τα βιβλία του . στην αρχή είχα ενθουσιαστεί .... άλλα μετά πολύ τα χάλασε... ιδίως σε ορισμένα βιβλία του που προσπαθεί να αμυνθεί κατά των δημοσιογράφων... είναι για κλάματα

Ως γνωστόν ο "Θιβετανός μοναχός" "Λόμπσανγκ Ράμπα" έχει αποδειχθεί εδώ και 40 χρόνια ότι ήταν ένας παντρεμένος Ιρλανδός υδραυλικός (!!!!). Το είχε ομολογήσει και ο ίδιος τελικά. Άρα εκ πρώτης όψεως είναι απάτη...

...βέβαια... υπάρχουν και άλλες διαστάσεις στο θέμα, αλλά η βάση είναι αυτή: ο άνθρωπος ήταν πολύ καλός συγγραφέας-παραμυθάς δηλ. "απατεώνας" αφού σέρβιρε τις διδασκαλίες του όπως το έκανε.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lobsang_Rampa

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ... άκουσα για ένα βιβλίο : "ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ" της Catheen Moon (από επίθετο σκίζει ε;) εκδόσεις ΜΑΚΡΗ.

 

Λένε πως αναφέρει μέσα βότανα και την χρήση αυτών για ίαση και για τελετές, καθώς επίσης και εμπεριστατωμένα την ιστορία.

 

Το έχει διαβάσει κανείς;

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να θέλτε να διαβάσετε την μεγαλύτερη πατάτα του κόσμου

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΒΕΕΛΖΕΒΟΥΛ απλώς ψάξτε στο google για pdf...μια ακατμάχητη πρόταση....

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...