Jump to content

Έρωτας και Ηθική


Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μάλλον από τους στερημένους... :018bleh:

 

..για ευνόητους λόγους... :whistling:

 

Σοβαρά τώρα, σωστή η ερώτηση "από ποιόν"!

..και απαραίτητη για να δωθεί η αρμόδια απάντηση... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ερωτική πράξη θεωρείται ανήθικη?

 

γιατί είναι απο τα ωραιότερα πράγματα στον κόσμο και ως γνωστόν αυτά είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή..παχαίνουν..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα σε ρωτούσα "τί ορίζεις ως ηθικό και τί ως ανήθικο"... :018bleh:

 

Όταν η ερωτική πράξη αντιμετωπίζεται ως βιολογική ανάγκη, με χυδαίο τρόπο και συνεπώς χωρίς ευγενή συναισθήματα, τότε είναι αθέμιτη σαν πράξη. Επειδή όμως συχνά "ντύνουμε" τις καταστάσεις που βιώνουμε με διάφορους κοινωνικο-θρησκευτικούς όρους (άστοχους ή μη), επειδή έτσι μας αρέσει, μεταφράζουμε το "αθέμιτη πράξη" σε "ανήθικη πράξη".

Το νόημα παραμένει το ίδιο....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα σε ρωτούσα "τί ορίζεις ως ηθικό και τί ως ανήθικο"... :018bleh:

 

Τα πάντα είναι σχετικά. Οτιδήποτε μπορεί να ισχύει σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο και χρόνο. Κάτι που ήταν "ηθικά σωστό" πριν 200 χρόνια, σήμερα μπορεί να μην είναι. Κάτι που είναι "ηθικά σωστό" στην Βραζιλία μπορεί να μην είναι στην Κίνα και ούτω καθ'εξής. Άρα όλα αυτά τα περι ηθικής είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα και όχι "φυσικοί νόμοι", που συνεπάγετε για μένα προσωπικά, αχρείαστα και ίσως βλαβερά σε αρκετές περιπτώσεις. Δεν έχω φυσικά καταλήξει σε τελικά συμπεράσματα όσο αφορά τέτοια θέματα (και δεν νομίζω, αλλά ούτε και θέλω να το κάνω ποτέ). Πρός το παρόν είμαι της άποψης ότι "Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει...". Αλλά επειδή σχεδόν πάντα κάθε κανόνας έχει και την εξαίρεση του θα πρόσθετα "...εφόσον δεν ενοχλεί κάποιον άλλο".

 

Συγκεκριμένα στο πιο πάνω θέμα η τοποθέτηση μου είναι ότι εάν δύο ανθρώποι θέλουν να συνευρεθούν με μόνο σκοπό την σωματική ικανοποίηση (βιολογική ανάγκη) τότε δεν είναι καθόλου χυδαίο και ούτε αθέμιτο. Φτάνει να γίνει με ειλικρίνεια και απο τις δύο πλευρές ούτως ώστε να μην πληγωθεί κάποιος. Δηλαδή αυτό που θα θεωρούσα πραγματικά αθέμιτο θα ήταν ο ένας να υπόσχεται "αγάπες" και "έρωτες" ούτως ώστε να "ρίξει" τον άλλο με αποτέλεσμα να τον/την πληγώσει. Αυτό είναι το "χυδαίο" για μένα και όχι η πράξη η ίδια. Τώρα φυσικά εάν υπάρχει και το στοιχείο του έρωτα τότε ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι απο τα ωραιότερα πράγματα στον κόσμο και ως γνωστόν αυτά είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή..παχαίνουν..

 

 

η πιο σωστή απάντηση νομίζω....

ο έρωτας δεν έχει κάτι το ανήθικο.....ακόμα και μόνο σεξ να γίνεται....δεν έχει τίποτα το μη ηθικό

 

άσε που προσωπικά θεωρώ πως ακόμα και η ηθική είναι υποκοιμενική

ποιος μπορεί να καθορίσει τι είναι ηθικό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην μπερδεύεστε...Ανήθικο είναι να είσαι τραγόπαπας και να ποτίζεις την ιστορία και τα μυαλά των νέων με πλάνη!!!!!

Ποιος είπε ότι είναι ανήθικο και πρέπει να γίνεται η πράξη παρά μόνο κατά την επιθυμία νέου μέλους της οικογένειας (εκκλησίας δλδ); Για δείτε το λίγο...

Είμαι κατηγορηματικός...ΝΑΙ!!!! Η εκκλησία φταίει και σε αυτό!!!!! Ίσως και ο Χριστιανισμός...ευτυχώς που οι πιστοί τους δεν είναι τόσο πιστοί όσο θα ήθελαν....χαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

Α ρε (μπεεεεεε)....

Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορεί να καθορίσει τι είναι ηθικό ή όχι;

...δεν σου φτάνει κατά μέρος που μπορείς να το καθορίσεις εσύ η ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Ας μην κοροϊδευόμαστε, το ΗΘΟΣ (και όχι η ψευτοηθική συμφερόντων που επιβάλλει η εκάστοτε κοινωνία) είναι μία σαφής έννοια.

 

Κάθε τι που κάνουμε παύει να είναι ηθικό ή αρχίζει να γίνεται ανήθικο όταν ξεφεύγει από τα πλαίσια των δικαιωμάτων μας. Όταν για προσωπικό όφελος παραβιάζουμε τον "προσωπικό χώρο" και τα δικαιώματα οποιουδήποτε άλλου πλάσματος και της φύσης γενικότερα.

 

Η ερωτική επαφή μεταξύ δύο πλασμάτων, σαν νόμος της ΦΥΣΗΣ, (και όχι σαν μόδα που επιβάλλει η τηλεόραση ας πούμε), δεν μπορεί -εκ φύσεως- να έχει τίποτα ανήθικο!

Μόνο οι ανθρώπινες σκέψεις και προθέσεις μπορούν να είναι ανήθικες! :015annoyed:

 

..Είναι όπως και τα μακαρόνια, που λένε ότι παχαίνουν.. , μα δεν παχαίνουν τα μακαρόνια αγάπη μου, αλλά οι σάλτσες, τα τυριά και τα ψωμιά που τα συνοδεύουν.. :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ερωτική πράξη θεωρείται ανήθικη?

Η ερωτική πράξη δεν θεωρείται ανήθικη από κανέναν.

Είναι το ίδιο "ανοησία" να λέει κανείς κάτι τέτοιο, αλλά και να νομίζει ότι κάποιοι το λένε, έτσι.

Εκείνο που συμβαίνει είναι ότι πρόκειται για κάτι που "έχει δύναμη" - "μαναδυναμούχα" είναι ο όρος - και ως τέτοιο έχει χαρακτηριστεί "ιερό" - tabu αν θέλετε - από την προϊστορία ακόμα. Κατά συνέπεια η κοινωνία και η θρησκεία παντού και πάντα έθετε "πλαίσιο δράσης", όρια, γι' αυτήν. Άλλοτε χαλαρότερο και άλλοτε πιο άκαμπτο.

Έξω από τα πλαίσια του συγκεκριμένου "ήθους" κάτι είναι "ανήθικο" (πρακτικά: παράνομο). Αυτό, η θέσπιση ορίων, είναι κάτι που δεν περιορίζεται στη συγκεκριμένη πράξη, αλλά σε κάθε σχεδόν εκδήλωση της ζωής: τα πιο πολλά "επιτρεπόμενα" (και "ηθικά" κατά το πνεύμα της αρχικής ερώτησης) είναι ανεπίτρεπτα έξω από ορισμένα πλαίσια (π.χ. επιτρέπεται να οδηγείς αυτοκίνητο, αλλά πρέπει να είσαι άνω των 18, κι ακόμα κι αν είσαι πρέπει να οδηγείς σύμφωνα με τον ΚΟΚ).

 

Έτσι, ο έρωτας, έχει ηθική.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα σε ρωτούσα "τί ορίζεις ως ηθικό και τί ως ανήθικο"... :018bleh:

 

 

 

Μα... το έχει ορίσει η Κολέτ στο ομώνυμο βιβλίο... :018bleh:

 

 

Δεν υπάρχει τπτ το ανήθικο στην ερωτική πράξη εφόσον υπάρχει συναίνεση ανάμεσα σε ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τπτ το ανήθικο στην ερωτική πράξη εφόσον υπάρχει συναίνεση ανάμεσα σε ενήλικες.

Διαφωνώ με το όριο αυτό. Υπάρχουν άτομα σαφώς ωριμότερα πριν την ενηλικίωση από άλλα στα 18 τους. Βέβαια, απ'ότι κατάλαβα Minerva έθεσες ένα θεωρητικό όριο λόγω των γεγονότων που ακούγονται (π.χ. 14 και 15 χρονών να κάνουν έρωτα χωρίς να αντιλαμβάνονται-αισθάνονται τι συμβαίνει). Ναι, σε αυτό το πλαίσιο συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με το όριο αυτό. Υπάρχουν άτομα σαφώς ωριμότερα πριν την ενηλικίωση από άλλα στα 18 τους. Βέβαια, απ'ότι κατάλαβα Minerva έθεσες ένα θεωρητικό όριο λόγω των γεγονότων που ακούγονται (π.χ. 14 και 15 χρονών να κάνουν έρωτα χωρίς να αντιλαμβάνονται-αισθάνονται τι συμβαίνει). Ναι, σε αυτό το πλαίσιο συμφωνώ.

Το πότε ενηλικιώνεται ένας άνθρωπος πάλι εμείς οι ίδιοι το ορίσαμε.. :whistling: και όχι η φύση γιατί ένα κοριτσάκι από τα 13-14 ωριμάζει βιολογικά ώστε να ....Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατι ενώ εμείς το θεωρούμε ανήθικο η φύση έδωσε την δυνατότητα σε ένα κοριτσάκι-αγοράκι να μπορεί να μένει έγκυος-γονιμοποιεί αντιστοιχα?Κάποιος θα απαντήσει πολύ σωστα ότι δεν είναι ακόμη ώριμα(πνευματικά) και ότι οι ίδιες οι κοινωνικές συνθήκες το αποτρέπουν και..μπλαμπλα.. Ναι αλλά η φύση αποδείχθηκε αρκετά σοφή σε άλλα θέματα γιατί να έκανε <<μπαρούφα>> σε αυτή την περίπτωση???? :wacko::offtopic: αλλά μου ρθε και το ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...