Jump to content

Έρωτας και Ηθική


Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το πότε ενηλικιώνεται ένας άνθρωπος πάλι εμείς οι ίδιοι το ορίσαμε.. :whistling: και όχι η φύση γιατί ένα κοριτσάκι από τα 13-14 ωριμάζει βιολογικά ώστε να ....Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατι ενώ εμείς το θεωρούμε ανήθικο η φύση έδωσε την δυνατότητα σε ένα κοριτσάκι-αγοράκι να μπορεί να μένει έγκυος-γονιμοποιεί αντιστοιχα?Κάποιος θα απαντήσει πολύ σωστα ότι δεν είναι ακόμη ώριμα(πνευματικά) και ότι οι ίδιες οι κοινωνικές συνθήκες το αποτρέπουν και..μπλαμπλα.. Ναι αλλά η φύση αποδείχθηκε αρκετά σοφή σε άλλα θέματα γιατί να έκανε <<μπαρούφα>> σε αυτή την περίπτωση???? :wacko::offtopic: αλλά μου ρθε και το ρώτησα.

 

 

Η εμμηνορρυσία (σε αυτή προφανώς αναφέρεσαι όταν μιλάς για ηλικίες 13-14 ετών) αρχίζει συχνά νωρίτερα (στα 11 ή τα 12 κάποτε ακόμη και στα 9 ή 10). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο γυναικείος οργανισμός έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του. Οι γιατροί σήμερα θεωρούν ότι οι εγκυμοσύνες και οι τοκετοί σε ηλικίες μικρότερες από τα 18 έτη είναι επικίνδυνες για μετέπειτα ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα υγείας. Ακόμη και στο μακρινό παρελθόν, που ήταν σύνηθες να γίνεται κάποια νεαρή κοπέλλα μητέρα στα 16 της, τα ποσοστά αποβολών και θνησιμότητας κατά τον τοκετό ήταν σημαντικά. Σε ό,τι αφορά το πότε ενηλικιώνεται - ωριμάζει - κανείς, εκτός από το βιολογικό παράγοντα πολύ σημαντικές είναι και οι κοινωνικές συνθήκες. Διαφορετικά τα 18χρονα του σήμερα, διαφορετικά του 19ου αιώνα - σκεφτείτε το λίγο και σε επίπεδο υποχρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Η εμμηνορρυσία (σε αυτή προφανώς αναφέρεσαι όταν μιλάς για ηλικίες 13-14 ετών) αρχίζει συχνά νωρίτερα (στα 11 ή τα 12 κάποτε ακόμη και στα 9 ή 10). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο γυναικείος οργανισμός έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του. Οι γιατροί σήμερα θεωρούν ότι οι εγκυμοσύνες και οι τοκετοί σε ηλικίες μικρότερες από τα 18 έτη είναι επικίνδυνες για μετέπειτα ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα υγείας. Ακόμη και στο μακρινό παρελθόν, που ήταν σύνηθες να γίνεται κάποια νεαρή κοπέλλα μητέρα στα 16 της, υπήρχε τα ποσοστά αποβολών και θνησιμότητας κατά τον τοκετό ήταν σημαντικά. Σε ό,τι αφορά το πότε ενηλικιώνεται - ωριμάζει - κανείς, εκτός από το βιολογικό παράγοντα πολύ σημαντικές είναι και οι κοινωνικές συνθήκες. Διαφορετικά τα 18χρονα του σήμερα, διαφορετικά του 19ου αιώνα - σκεφτείτε το λίγο και σε επίπεδο υποχρεώσεων.

Συμφωνώ αλλά γιατί έγινε έτσι??????Άλλες οι κοινωνικές συνθήκες που επικρατούσαν και τα ρέστα αλλά γιατί????

Link to comment
Share on other sites

Και καλά με τα κοριτσάκια με τα αγοράκια τι γίνεται???? ^_^

Link to comment
Share on other sites

...δεν σου φτάνει κατά μέρος που μπορείς να το καθορίσεις εσύ η ίδια?

 

 

Μα αυτό λέω ότι το καλύτερο στην υπόθεση είναι ότι εμείς ορίζουμε το τι είναι ηθικό για μας...

και όχι κάποιοι για όλη την κοινωνία

 

 

 

δεν πιστεύω πως η Εκκλησία σαν σύνολο πιστεύει πως είναι ανήθικος ο έρωτας...

έχω συζητήσει το θέμα με έναν παπά που τον εμπιστεύομαι πολύ και μου είπε πως πουθενά στα λόγια κάποιων χριστιάνων-προφητών-Ιησού δεν υπόθηκε ως κάτι απαγορεύσιμο....

η σύγχρονη εκκλησία ήδη δεν φέρνει αντιρρήσεις αυτό που θέλουν να διασφαλήσουν στην ουσία είναι πως δεν θα υπάρξουν εκτρώσεις...

όπως καταλαβαίνεται δεν πρέπει να θεωρούμε Εκκλησία και Χριστιανισμό αυτά που λένε άτομα σαν τη Λουκά....

από τη στιγμή που έστω κι ένας είναι ειλικρινής και ανοιχτόμυαλος δεν πρέπει να κρίνουμε μία ολόκληρη θρησκεία!

Link to comment
Share on other sites

Το πότε ενηλικιώνεται ένας άνθρωπος πάλι εμείς οι ίδιοι το ορίσαμε.. :whistling: και όχι η φύση γιατί ένα κοριτσάκι από τα 13-14 ωριμάζει βιολογικά ώστε να ....Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατι ενώ εμείς το θεωρούμε ανήθικο η φύση έδωσε την δυνατότητα σε ένα κοριτσάκι-αγοράκι να μπορεί να μένει έγκυος-γονιμοποιεί αντιστοιχα?

 

Νομιζω πολυ απλα και γιατι η φυση ειναι ανηθικη!!! και μαλιστα την κατηγορω γι'αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink: Το εξηγείς λίγο????!!!! :blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αντιλαμβάνεσαι την ερωτική πράξη ως ανήθικη;

 

Σωστά! Ακόμα και με τον τρόπο που έχει τεθεί η ερώτηση, μας προδιαθέτει να θεωρήσουμε την ερωτική πράξη ως ανήθικη!

Ως τί την θεωρείς ανήθικη; Ως άντρας, ως άτομο, ως Χριστιανός;

 

Δεν μου αρέσει να πέφτω στην παγίδα να θεωρώ τα πάντα λάθη του Χριστιανισμού. Δυστυχώς όμως εδώ, ο Χριστιανισμός έχει παίξει τον ρόλο του. Σε παλιότερες εποχές, οι άνθρωποι θεωρούσαν την ερωτική πράξη ως το υπέρτατο θαύμα, μια πράξη που έδινε και στον άνδρα και στην γυναίκα θεϊκές διαστάσεις.

 

Όταν ο άντρας και η γυναίκα ενώνονται σεξουαλικά στον Τέλειο Γάμο, είναι σε αυτές τις στιγμές της απόλαυσης πραγματικοί, άρρητοι θεοί. Ο άντρας και η γυναίκα σεξουαλικά ενωμένοι αποτελούν ένα τέλειο και θεϊκό Αντρόγυνο (Androgino). Ένα Ελοϊμ Αρσενικό θηλυκό. Μια θεϊκότητα τρομακτικά θεϊκή. Τα δύο μισά χωρισμένα από το ξημέρωμα της ζωής ενώνονται για μια στιγμή για να δημιουργούν. Αυτό είναι άφατο ... ύψιστο ... αυτό είναι πράγμα του παραδείσου.

 

...Στη διάρκεια της μυστικής πράξης, στη διάρκεια της σεξουαλικής έκστασης, το ζευγάρι είναι περικυκλωμένο από αυτήν την τρομερά θεϊκή ενέργεια...

 

Η Εκκλησία, μαζί με τα έθιμά της, έριξαν την πράξη αυτή όσο χαμηλότερα μπορούσαν, χρησιμοποιώντας την μόνο για αναπαραγωγή και θεωρώντας την "αμαρτία" αν γίνεται μόνο για απόλαυση. Με τον ίδιο τρόπο, εξευτέλισαν και την ίδια την γυναίκα, που φέρεται πάντα ως η πηγή όλων των αμαρτιών!!

Και μόνο ότι στα περισσότερα χωριά και νησιά της Ελλάδας (δεν ξέρω για τις μεγάλες πόλεις) ακολουθείται ακόμα το έθιμο της "Ευχής της Λεχώνας", φτάνει! Το μεγαλύτερο ανθρώπινο θαύμα μετατρέπεται σε αμάρτημα και η γυναίκα με το παιδί θεωρούνται από τον κοινωνικό τους κύκλο μιαροί αν δεν τους δώσει ο ιερέας την ευχή...

 

Όσο για την ερωτική πράξη....

"Μετά τον σαραντισμό μπορούσαν η μητέρα και το μωρό να πάνε στην εκκλησία. Η γυναίκα στις 40 αυτές ημέρες δεν έπρεπε να έχει επαφή με τον άνδρα της, γιατί αν αυτό συνέβαινε όταν έπαιρνε τον σαραντισμό, απ' την εκκλησία (ειδική ευχή όπου ο Ιερέας διαβάζει στο βρέφος και στη μητέρα, αν το βρέφος είναι αγόρι, το παίρνει μαζί του στο Ιερό), λέγανε γύρισε η σκύλα με το σκυλάκι της, ενώ αν δεν είχε επαφή, λέγανε γύρισε η Παναγία με το μωρό της." :shocked:

(http://2tee-n-smyrn.att.sch.gr/greek_edition/birth.htm)

 

Βέβαια, το μεγάλο λάθος δεν είναι της εκκλησίας... Το μεγάλο λάθος είναι καθαρά δικό μας που ακολουθούμε, αποδεχόμαστε και διαιωνίζουμε τέτοιου είδους έθιμα, προκαταλήψεις και πεποιθήσεις... Όπως είπε και ο Ιχώρ.... μπεεεε.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο ότι στα περισσότερα χωριά και νησιά της Ελλάδας (δεν ξέρω για τις μεγάλες πόλεις) ακολουθείται ακόμα το έθιμο της "Ευχής της Λεχώνας", φτάνει! Το μεγαλύτερο ανθρώπινο θαύμα μετατρέπεται σε αμάρτημα και η γυναίκα με το παιδί θεωρούνται από τον κοινωνικό τους κύκλο μιαροί αν δεν τους δώσει ο ιερέας την ευχή...

Επί του συγκεκριμένου υπάρχει η ορθολογική εξήγηση που «προσαρμόστηκε» στα Χριστιανικά ιδεώδη (μια από τις πολλές περιπτώσεις που επειδή δεν μπορούσαν ? ήθελαν να εξηγήσουν το γιατί, το έκαναν «μυστήριο»). Η γυναίκα μετά τον τοκετό έχει την μετατοκική ρύση για περίπου σαράντα μέρες. Χρόνος αντίστοιχος σχεδόν και για τα νεογνά για να α. αποκτήσουν βασικά αντισώματα (ή να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου, όπως λέω εγώ :018bleh: ) και β. να αποχωριστούν το εμβρυακό τους δερματάκι και να «βγει» από κάτω το πιο «ανθεκτικό». Η δυσκολία μετακίνησης της λεχώνας αφενός και η προστασία του νεογνού αφετέρου προϋποθέτουν αυτή την απομόνωση εντός προστατευμένου χώρου (στο σπίτι στην προκειμένη περίπτωση). Τώρα αυτά περί ευχής και τα σχετικά εγώ τα βρίσκω χαριτωμένα γραφικά μιας και υπόκεινται μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο ιεροτελεστιών. Αυτά περί μιαρότητας, τα βρίσκω ευρήματα ημιμαθών και ηλιθίων.

 

Μια μικρή παρένθεση και πίσω στο θέμα μας?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, το μεγάλο λάθος δεν είναι της εκκλησίας... Το μεγάλο λάθος είναι καθαρά δικό μας που ακολουθούμε, αποδεχόμαστε και διαιωνίζουμε τέτοιου είδους έθιμα, προκαταλήψεις και πεποιθήσεις... Όπως είπε και ο Ιχώρ.... μπεεεε.... <_<

Ε όχι και εξ ολοκλήρου δικό μας!!!!Όταν ο παππάς ξέρει ότι αυτά είναι ανοησίες γιατί δεν ενημερώνει τον κόσμο????? :headb: Έτσι γίνεται σε μυστήρια της εκκλησίας που οι χριστιανοί κανονικά δεν θα πρεπε να πληρώσουν μία και ενώ οι παππάδες το ξέρουν δεν ενημερώνουν τον κόσμο για να κάνουν την μπάζα τους!!!! :headb: :headb:Ξέρουμε ότι οι πιστοί έχουν χειραγωγιθεί από το ιερατείο πώς περιμένουμε να πάρουν κάποιες αποφάσεις που "εναντιώνονται" με την πίστη :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

...Δεν μου αρέσει να πέφτω στην παγίδα να θεωρώ τα πάντα λάθη του Χριστιανισμού. Δυστυχώς όμως εδώ, ο Χριστιανισμός έχει παίξει τον ρόλο του. Σε παλιότερες εποχές, οι άνθρωποι θεωρούσαν την ερωτική πράξη ως το υπέρτατο θαύμα, μια πράξη που έδινε και στον άνδρα και στην γυναίκα θεϊκές διαστάσεις.

Η Εκκλησία, μαζί με τα έθιμά της, έριξαν την πράξη αυτή όσο χαμηλότερα μπορούσαν, χρησιμοποιώντας την μόνο για αναπαραγωγή και θεωρώντας την "αμαρτία" αν γίνεται μόνο για απόλαυση. Με τον ίδιο τρόπο, εξευτέλισαν και την ίδια την γυναίκα, που φέρεται πάντα ως η πηγή όλων των αμαρτιών!!

Και μόνο ότι στα περισσότερα χωριά και νησιά της Ελλάδας (δεν ξέρω για τις μεγάλες πόλεις) ακολουθείται ακόμα το έθιμο της "Ευχής της Λεχώνας", φτάνει! Το μεγαλύτερο ανθρώπινο θαύμα μετατρέπεται σε αμάρτημα και η γυναίκα με το παιδί θεωρούνται από τον κοινωνικό τους κύκλο μιαροί αν δεν τους δώσει ο ιερέας την ευχή...

 

Όσο για την ερωτική πράξη....

...

Αν πράγματι αυτό νομίζεις, τότε το νομίζεις λάθος - καμιά θρησκεία, ούτε ο Χριστιανισμός - δεν θεωρεί την ερωτική πράξη "ανήθικη" και για τις ευχές τα έχουμε πει, κάτσε να το βρω.... μη τα ξαναγράφω... δεν τα βρίσκω...

Λοιπόν όταν πριν από πολλά χρόνια δεν μπορούσαν οι άνθρωποι να τηρούν κανόνες υγιεινής όπως μπορούμε σήμερα μερικά πράγματα της ζωής, ανάμεσά τους σεξ, γέννα, έμμηνα κτλ. κατέληγαν σε τραγωδία. Να τα αποφύγουν δεν γινόταν. Έτσι παρατήρησαν ότι κάτω από κάποιες συνθήκες η τραγωδία είναι πιθανότερη, και κάτω από άλλες λιγότερο πιθανή. Έτσι ενθάρρυναν τρόπους συμπεριφοράς (ηθικές δηλαδή) που ελαχιστοποιούσαν τους κινδύνους. Η καραντίνα (απομόνωση) και οι ευχές ήταν μέσα σ' αυτές. Κι αυτό έγινε κανόνας, και γινόταν και γίνεται σε ολόκληρο τον κόσμο. Κι αυτό είναι όλο.

Με πιο κριτήριο λοιπόν πρόκειται για λάθος του χριστιανισμού (π.χ.);

Θέλοντας, ίσως να διαπιστώσουμε, αν πρόκειται για λάθος του Χριστιανισμού θα πρέπει να δούμε αν πρόκειται για κάτι "χριστιανικό".

Είναι;

Όποιοι ξέρουν κάτι από μη-χριστιανικές κουλτούρες πρέπει ήδη να ξέρουν ότι δεν είναι. Ακριβώς οι ίδιοι κανόνες ίσχυαν και ισχύουν σε μεγάλο βαθμό από την Ευρώπη μέχρι τα απομονωνμένα νησάκια του Ειρηνικού. Και εκεί όπου δεν υπήρχε χριστιανική επιρροή βρέθηκαν οι ίδιοι "ηθικοί" κανόνες. Και μάλιστα σχεδόν παντού ανήκουν περισσότερο στο χώρο της λαϊκής θρησκευτικότητας (κι όχι της επίσημης "θεολογίας" ή "θρησκείας").

Δεν είναι λοιπόν κάτι του Χριστιανισμού αλλά, και αυτό, κάτι πανανθρώπινο. Απλά στο "Δυτικό" μας κόσμο, με την βελτιωμένη υγιεινή οι παλιοί κίνδυνοι δεν είναι πια αυτοί που ήταν κι έτσι τις συμπεριφορές που χρησιμοποιούσαν για να τους περιορίσουν τις περνάμε για άχρηστες.

Πρέπει να κοιτάμε και έξω από εκείνο που θέλουμε να "βγάλουμε" λάθος, αν είναι να δούμε τα όντως λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που ζώ τον τελευταίο καιρό σε άλλη χώρα της Ευρώπης, δεν έχω δεί καμμία λεχώνα να κρύβεται στο σπίτι της για 40 μέρες...

Ίσα ίσα, καθημερινά θα δείς στον δρόμο να κυκλοφορούν πολλές λεχώνες με βρέφη λίγων ημερών στα καροτσάκια και δεν έχω δεί ποτέ να δημιουργούνται επιπλοκές ούτε στις μεν ούτε στα δε.

 

Επίσης, σήμερα σκεφτόμουν τις απαντήσεις της Minerva και του Wizard και συνειδητοποίησα κάτι: το ανθρώπινο είδος μπορεί να τεκνοποιήσει από πολύ νωρίς γιατί αν το σκεφτείτε... ο άνθρωπος δεν έπρεπε να ζεί φυσιολογικά τόσα χρόνια! Αν ο άνθρωπος ζούσε σαν τα άλλα ζώα στην φύση και κάτω από αντίξοες συνθήκες, χωρίς φάρμακα, νοσοκομεία κτλ, το όριο ηλικίας του θα ήταν... 40;;; Το πολύ!

Οπότε, σύμφωνα με τους νόμους της Φύσης, η γυναίκα έπρεπε να μπορεί να τεκνοποιήσει από αρκετά μικρή ηλικία...

 

ΥΓ: Αλήθεια, το ότι μια Χριστιανή γυναίκα με το μωρό της αποκαλείται "η σκύλα και το σκυλάκι της" αν έχει έρθει σε ερωτική επαφή με τον σύζυγό της πριν πάρει την "ευχή"... το έχουμε συναντήσει σε άλλη μη-χριστιανική κουλτούρα...; :angel:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που ζώ τον τελευταίο καιρό σε άλλη χώρα της Ευρώπης, δεν έχω δεί καμμία λεχώνα να κρύβεται στο σπίτι της για 40 μέρες...

Ίσα ίσα, καθημερινά θα δείς στον δρόμο να κυκλοφορούν πολλές λεχώνες με βρέφη λίγων ημερών στα καροτσάκια και δεν έχω δεί ποτέ να δημιουργούνται επιπλοκές ούτε στις μεν ούτε στα δε.

...

Και μένεις δηλαδή εκεί σε χωριό, και δεν έχεις δει πράγματα που κάνουν από παράδοση;

Δεν το πιστεύω. Ξέρω ότι πιστεύουν ανάλογα πράγματα στα χωριά (είτε "χριστιανικής" Ευρώπης, είτε "παγανιστικής(;)" Ιαπωνίας).

Μη συγκρίνουμε τη ζωή σε μια Ευρωπαϊκή πόλη ή πρωτεύουσα με τις πρακτικές σε Ελληνικά "νησιά" (όπως ανέφερες). Στα απομονωνμένα μέρη η παράδοση είναι ισχυρότερη από τις εξελίξεις.

Νομίζω πως ανέφερα τη λέξη "παράδοση". Είναι πολύ δυνατό πράγμα αυτό. Υπάρχουν χώρες πιο αποκομμένες από την λαϊκή τους παράδοση από άλλες.

Και σε εκείνες τις χώρες έχουν αντίστοιχα πράγματα, απλά πρόκειται για μέρη που είχαν ηλεκτρικό ρεύμα και πριν το 1980, σε αντίθεση με αρκετά μέρη της Ελλάδας... ( για να μην μπούμε στο ότι και εκεί η βάση της κουλτούρας "χριστιανική" είναι αλλά διαφορετικής έκδοσης. Αυτό δείχνει ότι δεν πρόκειται για θέμα θρησκείας αλλά θρησκευτικότητας).

Απλά λέω ότι έχουμε να κάνουμε περισσότερο με κοινωνική παράδοση (που φυσικά βρήκε δρόμους έκφρασης μέσα από την εκάστοτε θρησκευτικότητα).

... άσε που τώρα που το θυμάμαι - δεν ξέρω για ποια χώρα μιλάς - αλλά στην Αγγλία, όταν ζούσα εκεί, είχα μάθει για αξιοθρήνητο ρυθμό θνησιμότητας νεογνών (χειρότερο από της Ελλάδας). Αυτό δεν δείχνει τίποτε για τις "ευχές", δείχνει όμως μια προχειρότερη αντιμετώπιση της λεχώνας γενικά (που βέβαια θεωρείται tabu - και δικαιολογημένα, η εμπειρία των τελευταίων 40 χρόνων δεν μπορεί να το αλλάξει ακόμα - εδώ).

...ΥΓ: Αλήθεια, το ότι μια Χριστιανή γυναίκα με το μωρό της αποκαλείται "η σκύλα και το σκυλάκι της" αν έχει έρθει σε ερωτική επαφή με τον σύζυγό της πριν πάρει την "ευχή"... το έχουμε συναντήσει σε άλλη μη-χριστιανική κουλτούρα...; :angel:

Πρέπει να αναφέρεις ποιος την αποκαλεί και που. Να το δούμε στο πλαίσιό του κι όχι έτσι ξεκομένο.

Αλλά... κι εγώ τα μωρά μου τα λέω "κουταβάκια" καμιά φορά. Το θεωρείς υποτιμητικό; Μην κοροϊδευόμαστε. Μπορεί η ίδια λέξη να έχει έννοια τρυφερή και έννοια προσβλητική ανάλογα με πρόθεσή μας.

Και ο γιατρός πάντως συστήνει απόχή για 40 λόγω πληγών από τα ράμματα (ο γυναικολόγος) και αυτό δείχνει ότι υπάρχει θέμα υγείας και υγιεινής - που λύθηκε παραδοσιακά όπως ανέφερα.

 

Τελικά οι τελετές στα μεταβατικά στάδια της ζωής είναι κοινότατο πράγμα. Και οι αιτίες πέρα από τυχόν άλλα ζητήματα έχουν διάσταση στο θέμα της επιβίωσης και οι τυχόν παρομοιώσεις εξαρτώνται από την κουλτούρα, το περιβάλλον κτλ. Έχω δει ανάλογα πράγματα-ευχές μη-χριστιανικών λαών.Εκεί καταλαβαίνεις ότι όλοι προσπαθούν να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με παραπλήσιους τρόπους προσαρμοσμένους τη ζωή τους.

 

http://www.sacred-texts.com/cla/tms/tms04.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Postpartum

http://autocww.colorado.edu/~blackmon/Expt...f%20passage.htm

Link to comment
Share on other sites

«Μην το παίρνεις και τόσο στα σοβαρά», τον συμβούλεψε ο Άνερ. «Απλώς κοίτα στην αλήθεια και δες την όπως είναι? απλή και διόλου περίπλοκη. Όταν η αλήθεια αρχίσει ν? αποκτά περιπλοκότητες, τότε να είσαι σίγουρος ότι ο Αγύρτης είναι εκεί, διαστρεβλώνοντας και παίζοντας με τα γεγονότα. Άρχισε να βλέπεις το σεξ ? το κάθε είδους σεξ ? μεταξύ φυτών, εντόμων, ζώων και ανθρώπων ? σαν το σχέδιο του Θεού σε εφαρμογή, και τότε θα δεις την αλήθεια ως έχει, χωρίς φκιασιδώματα. Δέκα εκατομμύρια ωσαννά δεν πρόκειται να σε φέρουν πιο κοντά στην αλήθεια όσο λίγο απλό, απέριττο και όμορφο σεξ. Εξακολουθείς να είσαι μπερδεμένος;»

 

(Απόσπασμα από το βιβλίο «Θεοποιοί» του Νταν Μπρίταιν ? εκδ. Locus-7)

 

 

Κατά τη γνώμη μου η όλη ιστορία με τον εκφυλισμό του σεξ είναι πολύ παλιά και επιτηδευμένη.

Το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι οι εξής λέξεις-κλειδιά:

διαχωρισμός ? ένωση

μπαταρία ? γεωμετρική πρόοδος

ενεργειακή πράξη ? δημιουργία πραγματικότητας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...