Jump to content

Έρωτας και Ηθική


Recommended Posts

Τι λέτε για το "η θεική αγάπη επιτυγχάνεται μέσω του σαρκικού έρωτα" του 'Ασματος των Ασμάτων;

 

Ιδου η Ροδος..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι πιο ηθικο απο το κάνεις πράξη το υπέρτατο συναισθημα του έρωτα???

 

έτσι ονειρευόμαστε,έτσι είμαστε ευτυχισμένοι, έτσι πληγωνόμαστε....... ΖΟΥΜΕ ΟΜΩΣ, ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ και όλοι υποκλινόμαστε στη ''μαγεία'' της δημιουργίας ζωής...! :angel:

 

 

έχω ένα φίλο που λέει το εξής(είναι αθλητής) : Κοίτα εγώ το λατρεύω το άθλημα που κάνω, προπονούμε για μείνες, χρόνια, μόνο και μόνο για τη στιγμή του αγώνα!

 

Καλό ε?????

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να τονίσω ότι δεν πιστεύω στην ηθική ούτε στην ανηθικότητα.

Και τα δυο είναι παγίδες που δε σημαίνουν τίποτα αφού εξαρτώνται από πιο σημείο στέκεσαι.

Ο Έρωτας ως σεξουαλική πράξη θεωρήθηκε ανήθικος γιατί μπορούσε να διαφθείρει. Παράδειγμα είναι κλασσικές τακτικές όταν θέλεις να κερδίσεις κάτι να χρησιμοποιείς το σώμα σου για να το πετύχεις ή να προβαίνεις σε κάθε ενέργεια για να αποκτήσεις ένα σώμα.

Ο Έρωτας ως συναίσθημα θεωρήθηκε ανήθικος λόγω των επιπτώσεων που έχει όταν δεν κινείται ομαλά.

Πολλοί ενίσχυσαν αυτές τις απόψεις για ποικίλους λόγους με όλα τα θλιβερά αποτελέσματα του σήμερα, κοινώς να μην μπορούμε να απολαύσουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο (πράξη και συναίσθημα).

Ως υποσημείωση σε κάποιο από τα μέλη(δεν θυμάμαι πιο ήταν τώρα), ο έρωτας ως πράξη πρέπει ή να γίνεται τακτικά ή καθολου;) Σε όποια άλλη περίπτωση αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει εξάρτηση:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ιδου η Ροδος..... :)

[saginie @ Aug 22 2006, 01:09 PM)

 

Τι λέτε για το "η θεική αγάπη επιτυγχάνεται μέσω του σαρκικού έρωτα" του 'Ασματος των Ασμάτων;]

;;;;;;;

Δε νομίζω να λέει τέτοιο πράγμα στο Άσμα Ασμάτων. Που ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει συνεχώς ο Μαγικός Κύκλος της Katherine Neville. Συνήθως, οι πληροφορίες που χρησιμοποιεί ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αλλά με συγχωρείτε αν έχω κάνει λάθος γιατί δεν το έλεγξα.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει συνεχώς ο Μαγικός Κύκλος της Katherine Neville. Συνήθως, οι πληροφορίες που χρησιμοποιεί ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αλλά με συγχωρείτε αν έχω κάνει λάθος γιατί δεν το έλεγξα.

Το Άσμα Ασμάτων δεν αναφέρει καν τη λέξη "Θεός" ή "Κύριος" ή κάτι σχετικό. Είναι ερωτικό/γαμήλιο τραγούδι και δεν ασχολείται καθόλου με το πως "επιτυχγάνεται" η "η θεική αγάπη". Για την "αγάπη" - με την ευκαιρία - λέει ότι είναι "ισχυρή σαν το θάνατο"!

Η συγκεκριμένη άποψη,ότι δηλ. "η θεική αγάπη επιτυγχάνεται μέσω του σαρκικού έρωτα" κυκλοφορούσε ήδη από τον 2ο αν όχι από τον 1ο αιώνα (είναι παλιά ιστορία δηλαδή) ανάμεσα σε γνωστικιστικές ομάδες (χριστιανών γνωστικών) χωρίς όμως - απ' όσο ξέρω να τη στηρίζουν στο Άσμα Ασμάτων.

Εκείνο που όντως μπορεί να συσχετιστεί κάπως με το Άσμα Ασμάτων είναι η άποψη ότι ""η θεική αγάπη" είναι ανάλογη με εκείνη ενός "μεγάλου έρωτα" και αυτή η αναλογία δικαιολογεί και την θέση του Άσματος στη Βίβλο (ανάμεσα σε άλλα).

Link to comment
Share on other sites

 

Εκείνο που όντως μπορεί να συσχετιστεί κάπως με το Άσμα Ασμάτων είναι η άποψη ότι ""η θεική αγάπη" είναι ανάλογη με εκείνη ενός "μεγάλου έρωτα" και αυτή η αναλογία δικαιολογεί και την θέση του Άσματος στη Βίβλο (ανάμεσα σε άλλα).

 

 

Την ίδια άποψη βρίσκουμε στη "μυστική ποίηση" των Σούφι. Δείτε την ποίηση του Τζελαλαντίν Ρουμί και ιδιαίτερα τον "Αγαπημένο".

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια άποψη βρίσκουμε στη "μυστική ποίηση" των Σούφι. Δείτε την ποίηση του Τζελαλαντίν Ρουμί και ιδιαίτερα τον "Αγαπημένο".

 

Δεν δινεις και κανενα link

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...