Jump to content

Περί... Αλήθειας!


Recommended Posts

Πιστεύετε ότι υπάρχει μια και μοναδική Αλήθεια;

 

Βρισκόμαστε μέσα στην Αλήθεια. Η Αλήθεια μας περιέχει. Είμαστε κομμάτια της. Η συνειδητότητά μας περιέχεται από την Αλήθεια

 

Τι εννοείτε λέγοντας "Αλήθεια" ή τι πιστεύετε ότι είναι αυτό τέλος πάντων;

 

Ως εκ τούτου, ... τήν απόλυτη ελευθερία της βούλησης του ανθρώπου, όσο και τήν απόλυτη αδυναμία του να αντισταθεί στην παγίδα της αυτογνωσίας του!

 

Παρ΄όλα αυτά,

 

Αυτό το γαρύφαλλο, που κρατώντας το

ανάμεσα στα τρία μου δάχτυλα

το σηκώνω στο φως, μου μίλησε και

παρά τον κοινό νου μου το κατανόησα.

Μι' αλυσίδα από ατέλειωτους γαλαξίες συνεργάστηκαν,

διασταύρωσαν κάτω στη γη φωταψίες

- το σύμπαν ολόκληρο πήρε μέρος στη γέννηση

αυτού του γαρύφαλλου.

 

Κι' αυτό που ακούω είναι οι φωνές

των μαστόρων του μέσα του.

 

Νικηφόρος Βρεττάκος

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχει μία και μοναδική αλήθεια. Είναι αυτή που πιστεύει ο καθένας μας.

 

Εκτός κι αν δεν είναι σίγουρος ότι την πιστεύει. Οπότε αφήνει περιθώρια στη μη αλήθεια.

 

Από εκεί και πέρα κάποιος θα μπορούσε να πει ότι αφήνει περιθώρια στο ψέμα. Ή σε κάτι άλλο. Σε τι όμως;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν δεν είναι σίγουρος ότι την πιστεύει. Οπότε αφήνει περιθώρια στη μη αλήθεια.

Από εκεί και πέρα κάποιος θα μπορούσε να πει ότι αφήνει περιθώρια στο ψέμα. Ή σε κάτι άλλο. Σε τι όμως;

 

Κατ' εμέ, στον καθησυχασμό των ανασφαλειών του...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ, στον καθησυχασμό των ανασφαλειών του...

Κι αν απλώς αφήνει χώρο στη φαντασία του; Δε λέω ίσως λίγο περισσότερο από το κανονικό, αλλά ποιος ορίζει αυτό το "κανονικό";

 

Πώς μπορείς τότε να τον πεις ψεύτη;

Link to comment
Share on other sites

Τείνω να πιστεύω περισσότερο στις ερωτήσεις, παρά στις απαντήσεις.

 

"Οι υπολογιστές είναι άχρηστοι. Δίνουν μόνο απαντήσεις"

 

Πάμπλο Πικάσσο.

Αντί ο άνθρωπος να ψάχνει τη σωστή ερώτηση... ψάχνει την σωστή απάντηση...

Άμα όμως δε ξέρεις να ρωτάς, σημαίνει ότι δε ξέρεις και να απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κι αν απλώς αφήνει χώρο στη φαντασία του; Δε λέω ίσως λίγο περισσότερο από το κανονικό, αλλά ποιος ορίζει αυτό το "κανονικό";

 

Ρίξε μια ματιά εδώ... Το θεωρείς "κανονικό" αυτό?

 

 

 

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το "κανονικό" ορίζεται από την κοινωνία στην οποία ζούμε.

"Κανονικό" είναι αυτό που δεν δημιουργεί πρόβλημα στην συμβίωσή μας με τους ανθρώπους γύρω μας (γνωστούς και άγνωστους). Δεν υπάρχει/δημιουργεί δηλαδή καταπίεση, εκνευρισμό, ενόχληση, γελοιοποίηση κλπ από την μια ή την άλλη πλευρά.

Ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό. Έχει ανάγκη να συναναστρέφεται με άλλους ανθρώπους, έχοντας μια έστω στοιχειώδης επικοινωνία. Εάν πάει κόντρα σε αυτήν του την φυσική ανάγκη, ΧΩΡΙΣ να είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο*, είναι δεδομένο ότι θα διαταραχθεί επικίνδυνα η ψυχοσύνθεσή του, επιφέροντας ένα σωρό δυσάρεστα προβλήματα.

Επιβάλεται λοιπόν τα όποια πιστεύω του να μην δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις του με τους άλλους ανθρώπους γύρω του.

 

Φυσικά, αυτός ο ορισμός για το τι είναι "κανονικό" είναι πολύ... "χαλαρός" και μάλλον όχι σωστός.

 

 

* Δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους που επιλέγουν συνειδητά και χωρίς πικρία (που είναι πολύ σημαντικό) ν΄ απομακρυνθούν από τους ανθρώπους για κάποιον λόγο!

 

 

 

Άμα όμως δε ξέρεις να ρωτάς, σημαίνει ότι δε ξέρεις και να απαντήσεις...

 

Εγώ θα έλεγα πως άμα δεν ξέρεις να ρωτάς, τότε ή δεν ξέρεις τι θέλεις να μάθεις ή φοβάσαι ν΄ ακούσεις την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δε διαφωνώ Νεφέλη μου.

 

Μόνο που όταν δεν έχει να κάνει άμεσα με τους άλλους και μένει σε σένα, πολύ συχνά οι άλλοι (από αμηχανία; ζήλια; στενοκεφαλιά; ) δεν το χουν σε τίποτα να σε βγάλουν γραφικό.

Link to comment
Share on other sites

-Θεέ μου, σήμερα γεννήθηκα.

-Το ξέρω άνθρωπε.

 

-Θεέ μου, σήμερα ακολούθησα μια θρησκεία.

-Γιατί άνθρωπε;

-Για να έρθω κοντά σου.

 

-Δία, σήμερα αμφισβήτησα αυτήν την θρησκεία.

-Γιατί άνθρωπε;

-Γιατί θέλω να μάθω την αλήθεια.

 

-Δία, σήμερα ακολούθησα ένα φιλοσοφικό σύστημα.

-Γιατί άνθρωπε;

-Για να έρθω κοντά σου και να μάθω την αλήθεια.

 

-Δία, σήμερα αμφισβήτησα αυτό το φιλοσοφικό σύστημα.

-Γιατί άνθρωπε;

-Γιατί επινόησα δικό μου.

-Και γιατί αυτό;

-Για να έρθω κοντά σου και να μάθω την αλήθεια.

 

-Δία, πως θα μάθω την αλήθεια;

-Άνθρωπε, πρέπει να ψάξεις πολύ.

-Που να ψάξω;

-Μέσα σου και έξω σου.

 

-Πηγή, νομίζω πως πλησίασα εσένα και την αλήθεια.

-Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό άνθρωπε;

-Έμαθα το όνομά σου!

-Μα δεν άκουσα όνομα.

 

-Ανώτατη αρχή, Πηγή και Αιτιότητα, έφτασα τελικά πολύ μακριά, αλλά όχι στην αλήθεια.

-Γιατί όχι άνθρωπε;

-Γιατί δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

 

-Αρχή των όλων, θα μου απαντήσεις εάν σε ρωτήσω;

-Θα σου απαντήσω άνθρωπε, εάν μου απαντήσεις και εσύ σε κάτι.

-Ακούω!

-Πως παίζεται το κρυφτό; Πως αισθάνεται κάποιος όταν έχει φίλους, οικογένεια, παιδιά;

-Δεν ξέρω Αρχή των όλων, αφιέρωσα την ζωή μου σε έναν ανώτερο σκοπό.

-Εντάξει άνθρωπε, σειρά σου να κάνεις την έρώτηση.

-Ανώτατη αρχή, ποια είναι η αλήθεια;

-Δεν μπορώ να σου απαντήσω.

-Γιατί;

-Γιατί σήμερα πέθανες.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που όταν δεν έχει να κάνει άμεσα με τους άλλους και μένει σε σένα, πολύ συχνά οι άλλοι (από αμηχανία; ζήλια; στενοκεφαλιά; ) δεν το χουν σε τίποτα να σε βγάλουν γραφικό.

 

Τα πιστεύω μας όσο κι αν προσπαθούμε να τα κρατήσουμε για τον εαυτό μας, επηρρεάζουν άμεσα την συμπεριφορά μας.

Ο κόσμος στην πλειοψηφία του αντιδρά σ΄ ότι δεν καταλαβαίνει, κι ότι δεν καταλαβαίνει είναι συνήθως κάτι διαφορετικό, που ξεχωρίζει. Αν τα πιστεύω σου ξεχωρίζουν από τους πολλούς, τότε ξεχωρίζεις κι εσύ, ακόμα κιαν δεν τα συζητάς με κανέναν.

...Όλοι όσοι είμαστε σ΄ αυτό το forum (ή έστω η συντριπτική πλειοψηφία) τό 'χουμε νιώσει αυτό "στο πετσί" μας, τουλάχιστον μια φορά στην ζωή μας. :angry: ( ...διαφωνεί κάποιος; )

 

 

 

 

Αυγερινέ: :clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

H Alh8eia, einai mia men, alla diaferi apo an8rwpo se an8rwpo. H Alh8eia einai mia, alla einai oi polles apantiseis pou psaxname na broume sta polla erwtimata mas.. H Alh8eia brisketai mesa mas. Einai apotipomeni sto pneuma mas.. Prepei omws na tin psakxoume polu gia na tin broume..

 

Auti i Ali8eia me stoixiwne gia polla xronia..apo mikro paidi.. epsaksa gia na tin brw, ponesa kai paraplani8ika stin poreia.. Mexri ti stigmi pou ligo prin paradwsw ta opla tis anazitisis autis, emfanistike kai elampse pantou mesa mou kai gurw mou!! Hr8e san mia megali zesti, mitriki agkalia pou me tulikse kai me kratise sfukta san paidi tis.. Ki ola ta erwtimata, xa8ikan amesws.. Eniwsa stin kurioleksia san to tuflo pou gia prwti fora antikrizei to upertato fws..

 

Kai sas to lew, pws otan auto sas sumbei, den uparxoun peri8wria anfibolias kai amfisbitisis gia to an auto einai h Alh8eia..Einai Apoluti.. Kai ta panta hremoun apo kei kai pera.. H Alh8eia omws den 8a er8ei mexris otou na eisai esu etoimos na tin dexteis. Giati einai enas dromos dixws epistrofi...

 

Ki opws eipa pio panw, gia ton ka8e an8rwpo i Alh8eia einai diaforetiki...allwste einai apoluta fusiko ka8ws kanenas an8rwpos den einai idios me ton allo..auta pou isxuoun sunepws gia mena den isxuoun gia kapoious allous..

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι τό σπουδαιότερο πράγμα στήν ζωή;

 

Αν ρωτήσουμε κάποιον από τίς χώρες τής πείνας, θά απαντήσει ότι είναι τό φαγητό.

Αν ρωτήσουμε κάποιον πού κρυώνει, θά απαντήσει ότι είναι η ζεστασιά.

Αν ρωτήσουμε κάποιον πού νιώθει μόνος κι έρημος, θά μάς απαντήσει ότι είναι η συντροφιά μέ άλλους ανθρώπους.

 

Αν παρ' ελπίδα, καλύψουμε όλες τίς βασικές μας ανάγκες υπάρχει ακόμα καί τότε κάτι, πού είναι απαραίτητο γιά όλους. Ερχεται η σειρά τής απάντησης τών ερωτημάτων πού απασχόλησαν τούς ανθρώπους όλων τών εποχών:

 

Τί είμαι; "...Μήπως είμαι μιά μαριονέτα πού ζωντάνεψε, χάρη σέ κάποιες μαγικές δυνάμεις καί τριγυρίζει μέσα σ? ένα περίπλοκο παραμύθι...;" Πίσω από αυτό κρύβεται μία βούληση ή ένα νόημα;

 

"...Τώρα υπάρχω καί βρίσκομαι μέσα στόν Κόσμο. Μιά μέρα, όμως, θά χαθώ καί δέν θά ΄μαι πιά εδώ..." Υπάρχει ζωή μετά τό θάνατο;

 

Πώς είναι δυνατόν νά ζείς μέσα σ΄έναν Κόσμο, δίχως ν? αναρωτηθείς, τουλάχιστον μιά φορά, πώς έχει ξεκινήσει, ποιά είναι η προέλευσή του καί πώς έχει δημιουργηθεί;

 

Αυτή τήν προσδοκώμενη Αλήθεια, υπονοούμε;

Link to comment
Share on other sites

Για να λυτρωθείς, πρέπει πρώτα να λυτρωθείς από την ιδέα της λύτρωσης - Ν. Καζαντζάκης...

 

Αυτό μου θύμισαν τα γραφόμενά σου, Tristania :)

 

...και φυσικά συμφωνώ μαζί σου :cheerful:

 

 

 

 

Πώς είναι δυνατόν νά ζείς μέσα σ΄έναν Κόσμο, δίχως ν? αναρωτηθείς, τουλάχιστον μιά φορά, πώς έχει ξεκινήσει, ποιά είναι η προέλευσή του καί πώς έχει δημιουργηθεί;

 

Αυτή τήν προσδοκώμενη Αλήθεια, υπονοούμε;

 

Μιλώντας καθαρά από δικής μου άποψης, πιστεύω πως πράγματι υπάρχει μια σύγχυση στους ανθρώπους σχετικά με το τι εννοούμε όταν ρωτάμε "ποιά είναι η Αλήθεια" και μπερδεύεται με το από που ήρθαμε και πως ήρθαμε...

Προσωπικά πάντως δεν νομίζω πως θ΄ αλλάξει κάτι εάν δωθεί κάποτε αυτή η απάντηση.

Πιστεύω πως είναι πιο σημαντικό το που πάμε! Διότι εάν δωθεί αυτή η απάντηση, τότε θα μπορέσουμε να μάθουμε και το πως θα φτάσουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...