Jump to content

Απόδειξη ύπαρξης εναλλακτικών πραγματικοτήτων...


Recommended Posts

...~ Πρώτα-πρώτα, καταρρίπτει όλες τις γνωστές θρησκείες, αποδεικνύοντας την ανυπαρξία του Θεού όπως αποδίδεται απ? αυτές... «Οκ,» ίσως πείτε «και λοιπόν; Σιγά τα ώα! Καλύτερα...»

~ Κατά συνέπεια, καταρρίπτει ένα από τα βασικά θεμέλια των θρησκειών...

Ξέρεις μετά από πόσες ανακαλύψεις διαφημιζόταν οι πιο πάνω "καταρρίψεις";

Τελικά μόνο οι διαφημίσεις καταρρίφθηκαν...

Δεν είναι τόσο απλό, αλλά είναι αποκαλυπτικό το πόσο πολύ είναι επιθυμητό από ορισμένους... άσε που εδώ μιλάμε για πιθανολογία "απόδειξης", όχι για απόδειξη. Ας περιμένουμε να το δούμε και τότε το βγάζουμε και Γιάννη... (αν όμως είναι κορίτσι;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ξέρεις μετά από πόσες ανακαλύψεις διαφημιζόταν οι πιο πάνω "καταρρίψεις";

Τελικά μόνο οι διαφημίσεις καταρρίφθηκαν...

Δεν είναι τόσο απλό, αλλά είναι αποκαλυπτικό το πόσο πολύ είναι επιθυμητό από ορισμένους...

Δεκτό!

Εάν όμως σκεφτούμε το πως έχουν σήμερα τα πράματα (που ήδη ?τρίζουνε? επικίνδυνα οι ?καρέκλες? των δογμάτων) συν του ότι είναι μια αρκετά σημαντική ανακάλυψη (και σίγουρα πιο ?βαρύγδουπη? του -για παράδειγμα- «κι όμως γυρίζει»)... οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά.

 

Προσωπικά, δε μ? αρέσει η ιδέα της κατάρριψης των δογμάτων κατ? αυτόν τον τρόπο (για τους λόγους που ήδη ανέφερα πρωτύτερα). Προτιμώ να καταρριφθούν ομαλά και σιγά-σιγά -όπως ήδη γίνεται- επειδή ο κόσμος άρχισε να σκέφτεται. Οι απότομες ανατροπές, σπάνια είναι ωφέλιμες.

 

 

Ας περιμένουμε να το δούμε και τότε το βγάζουμε και Γιάννη... (αν όμως είναι κορίτσι;)

Θα το βγάλουμε Γιάννα :lol:

 

~*~*~

 

Wizard,

καλά κάνεις κι επιμένεις. :)

Εάν δεν επέμενες, δεν θα είχαμε διάλογο... θα είχαμε μονόλογους.

 

Όσον αφορά τα όσα έγραψες, απαντώντας στον Ούτι, απαντώ νομίζω έμεσα και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Κβαντικοι υπολογιστες και αιωνιες μπαταριες απο κυταρα φυτων πιο λεπτες απο ανθρωπινο νυχι ειναι απο τωρα ετοιμα...

Εχεις διαβασει ή ακουσει καπου, ότι κατασκευασαμε το πρωτο κβαντικο PC?

Για μπαταριες απο παπαρουνες κ μαργαριτες δεν ξερω, είναι πιθανο να ισχυει..

αυτό συνεπάγει διαίρεση ψυχής και πνεύματος. Σε κάθε πραγματικότητα, είσαι εσύ, όχι κάποιος άλλος. Δεν δημιουργείται άλλος.

Σχετικα με τη διαιρεση της ψυχης και του νου θα διαφωνησω (ή θα συμφωνησω με άλλο όμως τροπο..)

 

Αν σε καποια αλλη πραγματικοτητα εχει γινει κατι άλλο που εγω σ’αυτην δε το βιωνω, τοτε προκειται μαλλον και για καποιο άλλο ατομο (το οποιο θα πρεπει να είναι υπολογο για ότι πραττει..)

Ισως λοιπον σε καποιο άλλο συμπαν εγω δεν ειμαι εγω αλλα καποιος με άλλο ονομα, άλλα εξωτερικα/εσωτερικα χαρακτηριστικα κλπ, που θα βιωνει φυσικα κατι τελειως διαφορετικο.

Διαχωρισμος ψυχης δεν υπαρχει καθ’ότι στην ουσια δεν κρινεται η ψυχη (η οποια ανηκει στον Θεο κατά τη θρησκεια) αλλα ο νους που επιλεγει πραγματικοτητες.

 

Κατά τις επισημες θρησκειες αλλωστε τα παντα είναι δημιουργηματα του Θεου (ή των Θεων), αν υπαρχουν λοιπον παραλληλα συμπαντα δεν θα μπορει παρα να ειναι κι’αυτά δικη του επινόηση.. :lol:

 

Πρόσεχε τις φλάντζες σου και θά ‘σαι οκ. :lol:

Ποιες? τις καμενες?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε καποια αλλη πραγματικοτητα εχει γινει κατι άλλο που εγω σ?αυτην δε το βιωνω, τοτε προκειται μαλλον και για καποιο άλλο ατομο (το οποιο θα πρεπει να είναι υπολογο για ότι πραττει..)

Ισως λοιπον σε καποιο άλλο συμπαν εγω δεν ειμαι εγω αλλα καποιος με άλλο ονομα, άλλα εξωτερικα/εσωτερικα χαρακτηριστικα κλπ

Τσου... ΔΕΝ είναι άλλο άτομο! Είναι ΕΣΥ σε άλλη κατάσταση!

...Είπαμε: το ξέρω ότι είναι δύσκολο στην κατανόηση, αλλά αν το ζορίσεις λίγο, θα το πιάσεις.

 

Οκ, ίσως αυτό σε βοηθήσει να το καταλάβεις: όταν κοιμάσαι, είσαι εσύ ή κάποιος άλλος;

 

 

Ποιες? τις καμενες?

χαχαχα... τις 1-2 γερές που έχουν απομείνει :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι άλλο άτομο! Είναι ΕΣΥ σε άλλη κατάσταση!

......

Οκ, ίσως αυτό σε βοηθήσει να το καταλάβεις: όταν κοιμάσαι, είσαι εσύ ή κάποιος άλλος;

 

Πως το λες με τοση βεβαιοτητα?

Και στη τελικη τι ειναι αυτο που καθοριζει ποιος και τι ειμαι εγω αν οχι το τι κανω, τι λεω κλπ?

...........

Καταλαβαινω τη «παγιδα» της ερωτησης..

Οταν κοιμαμαι, ενδεχομενως να βρισκομαι σε αλλη κατασταση συνειδητοτητας , αυτό δε λεει απαραιτητα ότι ειμαι και σε άλλο συμπαν.

Και ετσι όμως να είναι, η απαντηση μου είναι ότι δεν ξερω αν ειμαι εγω ή καποιος άλλος.

Πως λοιπον εσυ εισαι σιγουρη ότι και σε άλλη πραγματικοτητα ο άλλος ειμαι εγω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η ύπαρξη πολλαπλών συμπάντων δε συνεπάγεται απαραίτητα την ύπαρξη εναλλακτικών πραγματικοτήτων, παρ'όλο που εκεί μας παραπέμπει. Ακόμα και αν κάποτε δημοσιευτεί η ύπαρξη των κβαντικών υπολογιστών, αυτό δε μας λύνει άμεσα τα χέρια, ούτε οδηγεί άμεσα στις επιπτώσεις που ανέφερε η Νεφέλη.

 

Όσον αφορά το τί θα πρέπει να μάθουμε ή όχι... Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του όρια σ'αυτά που "αντέχει" ν'ακούσει. Αυτά τα όρια όμως δεν είναι τα ίδια για όλους τους ανθρώπους. Από την άλλη, σιγά-σιγά και διακριτικά μπορούν αυτά τα όρια να μεταβληθούν και να διευρυνθούν σταδιακά.

Από την άλλη μεριά, οι πληροφορίες πρέπει να διαδίδονται για τον απλό λόγο του ότι είναι επικίνδυνο να βρίσκονται στα χέρια λίγων. Η δύναμη των πληροφοριών συνεπάγεται με έλεγχο (εξουσία) αυτών που τις κατέχουν σ'αυτούς που δεν τις κατέχουν. Αυτά τα έχουμε ξαναπεί...

 

Επιστρέφοντας στο θέμα, ενδεχομένως να θέλετε να ρίξετε μια ματιά στην υποσημείωση [4] στο άρθρο της Ερμηνείας της Κοπεγχάγης. Μπορεί να σας λύσει αρκετές απορίες... ^_^

Rasputin, η κβαντομηχανική όπως ξέρεις είναι επιστήμη της φυσικής, έχω όμως την εντύπωση πως προσπαθείς να ερμηνεύσεις πιό "φιλοσοφικά" κάποιες προτάσεις που οι άμεσες προεκτάσεις τους τοποθετούνται στον επιστημονικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ενοχλητικες φωνουλες που ακουει ο αλλος εισαι εσυ...

αν αποκτησουμε πληρη συνειδηση τοτε θα μπορουμε να εχουμε καποια γνωμη για αυτα...

τωρα εικαζουμε

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τη «παγιδα» της ερωτησης..

Οταν κοιμαμαι, ενδεχομενως να βρισκομαι σε αλλη κατασταση συνειδητοτητας, αυτό δε λεει απαραιτητα ότι ειμαι και σε άλλο συμπαν.

Ποιός μίλησε για άλλο σύμπαν...; Για εναλλακτικό σύμπαν μιλάμε, που συνυπάρχει ταυτόχρονα!

Σωστό αυτό που είπες «άλλη κατάσταση συνειδητότητας». Αυτό είναι το ?κλειδί?! Όπως αυτή τη στιγμή που μιλάμε (και σε τούτη την πραγματικότητα) μέσα σου (και μέσα μου και μέσα σ? όλους) συνυπάρχουν και λειτουργούν ταυτόχρονα διαφορετικές καταστάσεις συνειδητότητας*, έτσι λειτουργούν (ή τέλος πάντων υποθέτουμε ότι λειτουργούν... για να μην δίνω εντύπωση απολυτότητας) οι εναλλακτικές πραγματικότητες.

 

* Διευκρίνηση: αυτή τη στιγμή που διαβάζεις αυτές τις γραμμές, άλλα αντιλαμβάνεται ο νους σου, άλλα το υποσυνείδητό σου, άλλα οι αισθήσεις σου κλπ... Δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω, το καταλαβαίνεις και μόνος σου. Όλες όμως, δικές σου δεν είναι; Τίνος είναι; Του γείτονα μήπως;

 

 

Πως το λες με τοση βεβαιοτητα?

Και στη τελικη τι ειναι αυτο που καθοριζει ποιος και τι ειμαι εγω αν οχι το τι κανω, τι λεω κλπ?

...........

Και ετσι όμως να είναι, η απαντηση μου είναι ότι δεν ξερω αν ειμαι εγω ή καποιος άλλος.

Πως λοιπον εσυ εισαι σιγουρη ότι και σε άλλη πραγματικοτητα ο άλλος ειμαι εγω?

Αααα... ξέρω κι εγώ να κάνω ζαβολιές: εγώ είμαι εσύ, εσύ είσαι εγώ και είμαστε όλοι Ένα. Συνυπάρχουμε ταυτόχρονα κι όμως αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά πράγματα και βρισκόμαστε σε διαφορετική κατάσταση συνειδητότητας. Άρα, άτοπο αυτό που είχες πει σε προηγούμενο ποστ ότι σε άλλη πραγματικότητα δεν είσαι εσύ αλλά άλλος, αφού κι εσύ και ο άλλος είστε Ένα! Άρα :blblbl: και άντε γειά! :lol:

 

 

 

(...Αναρωτιέμαι πότε θα μπλεχτούμε εντελώς τελείως με τις υπαρξιακές μας απορίες και θα χάσουμε forever την μπάλα :063laugh: )

Link to comment
Share on other sites

(...Αναρωτιέμαι πότε θα μπλεχτούμε εντελώς τελείως με τις υπαρξιακές μας απορίες και θα χάσουμε forever την μπάλα :063laugh: )

Ήδη τα καταφέρνετε μια χαρά! :063laugh:

 

Και μια ακόμη συμπλήρωση πάνω σε κάτι που είπε ο wizard.

Υπάρχουν περισσότεροι επιστήμονες απ'όσοι φανταζόμαστε που ασχολούνται με παραψυχολογικά φαινόμενα. Απλά δεν είναι και τόσο γνωστοί γιατί δεν επιδιώκουν κάτι τέτοιο. Δεν φαντάζεσαι για πότε χάνεις το κύρος σου και την οποιαδήποτε φήμη σου αν μπεις στο στόχαστρο των "παραδοσιακών" κύκλων των επιστημόνων.

Απο 'κει και πέρα όμως, και έρευνες γίνονται, και συνέδρια γίνονται, και μεγάλη πρόοδος σημειώνεται κ.ο.κ. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ο Rasputin έχει δίκαιο. Η δομή του ατόμου ως εξ ορισμού dna θα είναι το ίδιο, όμως το άτομο, η προσωπικότητα (αυτό που συνθέτει τέλος πάντων την «ύπαρξη» μας) θα είναι άλλη!

Κι εξάλλου ποιος ορίζει το πότε ξεκινάει αυτή η παράλληλη πραγματικότητα; Σήμερα; Εχθές; Η ύπαρξη της απ? αρχής δημιουργίας μπορεί να οδηγεί (εφόσον μιλάμε για διαφορετικές επιλογές στην κάθε πραγματικότητα) α: στη μη ύπαρξη μας ως σύνολο καν σε μια (ή περισσότερες) απ? αυτές (ουπς? δεν έπρεπε να πατήσω αυτό το κόκκινο κουμπί ε; :blink: ), β: στη μη ύπαρξή μας ως άτομα σε μια (ή περισσότερες) απ? αυτές («? και τελικά δεν τον παντρεύτηκα γιατί τελευταία στιγμή διάλεξα τον άλλον» η προγιαγιά :015annoyed: ), γ) στην τελείως διαφορετική ύπαρξη μας απ? αρχής («Και πριν κάνουμε το Νικολάκη, τελικά μετακομίσαμε στη Νικαράγουρα και γίναμε αντάρτες» η μαμά :lol: ) κτλ.

Ακόμη δεν έχω καταλάβει πως αυτή η θεωρία απορρίπτει τον μονοθεϊσμό και οδηγεί στον πολυθεϊσμό. Την βοήθεια του κοινού παρακαλώ :wacko: !

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη νομιζω ότι εχεις μπλεξει τις πραγματικοτητες (να το χαος που ελεγα).

 

Εδω εχεις μπερδευτει εσυ η ιδια και θα μου πεις οτι κινδυνεύουν οι θρησκειες και τα δογματα ?

Ο μονος που κινδυνευει είναι αυτος που θ’αρχισει να αναλυει και ν’αναπτυσσει δημοσια φιλοσοφιες (όχι ότι μπορει να μην είναι λογικοτατες)

Και ξερω πολύ καλα τι ειπα και τι ανεφερα σε κάθε ποστ..

 

Αλλα για να μη μεινεις παραπονεμενη θα σου ξαναπω ότι ναι , σε καποια φαση (αφου αφησουμε τουτο το κοσμο) θα ενσωματωθούμε με το Ολον και τοτε δεν θα υπαρχει διαχωρισμος σε εγω εσυ κλπ.

ΩΣ τοτε όμως θα τα αντιλαμβανομαστε ΟΛΑ διαφορετικα σε ολες τις πραγματικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ο Rasputin έχει δίκαιο. Η δομή του ατόμου ως εξ ορισμού dna θα είναι το ίδιο, όμως το άτομο, η προσωπικότητα (αυτό που συνθέτει τέλος πάντων την «ύπαρξη» μας) θα είναι άλλη!

Γιατί; :unsure:

Αφού η άλλη, είναι παράγωγο αυτηνής και αυτή είναι παράγωγο κάποιας άλλης... Σκέφτεσαι κάτι και υλοποιείται. Είναι της δικής σου σκέψης (πνεύματος), γιατί να είναι διαφορετική; (έτσι και τολμήσεις να με πας σε σκεπτομορφές που αυτομόλησαν, θα γίνουμε χειρότερα κουβάρι απ? ότι ήδη είμαστε! :063laugh: )

 

Κι εξάλλου ποιος ορίζει το πότε ξεκινάει αυτή η παράλληλη πραγματικότητα; Σήμερα; Εχθές;

Συνέχεια! Κάθε στιγμή και με κάθε ανάσα.

 

Η ύπαρξη της απ? αρχής δημιουργίας μπορεί να οδηγεί (εφόσον μιλάμε για διαφορετικές επιλογές στην κάθε πραγματικότητα) α: στη μη ύπαρξη μας ως σύνολο καν σε μια (ή περισσότερες) απ? αυτές (ουπς? δεν έπρεπε να πατήσω αυτό το κόκκινο κουμπί ε; :blink: ), β: στη μη ύπαρξή μας ως άτομα σε μια (ή περισσότερες) απ? αυτές («? και τελικά δεν τον παντρεύτηκα γιατί τελευταία στιγμή διάλεξα τον άλλον» η προγιαγιά :015annoyed: ), γ) στην τελείως διαφορετική ύπαρξη μας απ? αρχής («Και πριν κάνουμε το Νικολάκη, τελικά μετακομίσαμε στη Νικαράγουρα και γίναμε αντάρτες» η μαμά :lol: ) κτλ.

Σωστά! Αλλά σε κάθε περίπτωση και πάλι εσύ είσαι. Είναι βρε παιδί μου σα ν? αλλάζεις πουκάμισα ή σα να βάζεις διαφορετικές περούκες...

 

Ακόμη δεν έχω καταλάβει πως αυτή η θεωρία απορρίπτει τον μονοθεϊσμό και οδηγεί στον πολυθεϊσμό. Την βοήθεια του κοινού παρακαλώ :wacko: !

Απορρίπτει ΚΑΙ τον πολυθεϊσμό! Στον Πανθεϊσμό οδηγεί. Δηλαδή, σ? αυτό που είπε ο rasputin έμμεσα κι εγώ άμεσα προηγουμένως: όλα είμαστε Ένα.

Ο Πανθεϊσμός αναγκαστικά καταρρίπτει τις οργανωμένες θρησκείες, διότι δεν μπορεί να εκφραστεί μέσα απ? αυτές.

 

~*~*~

 

Νεφέλη νομιζω ότι εχεις μπλεξει τις πραγματικοτητες (να το χαος που ελεγα).

Σώπα καλέ, γιατί το λες αυτό;; :019blush::063laugh:

Το θέμα όμως είναι: εσύ είσαι σίγουρος για το σε ποιά πραγματικότητα βρίσκεσαι; :whistling:

 

Ο μονος που κινδυνευει είναι αυτος που θ?αρχισει να αναλυει και ν?αναπτυσσει δημοσια φιλοσοφιες (όχι ότι μπορει να μην είναι λογικοτατες)

Σ? αυτό έχεις απόλυτο δίκιο! Και μόνο που το σκέφτομαι... στα τηλεοπτικά ?παράθυρα? να εξηγούν στην κυρά-Μαριώ και τον μπάρμπα-Αγησίλαο τις εναλλακτικές πραγματικότητες... :063laugh:

Ναι οκ, έχεις δίκιο! :)

 

Αλλα για να μη μεινεις παραπονεμενη θα σου ξαναπω ότι ναι , σε καποια φαση (αφου αφησουμε τουτο το κοσμο) θα ενσωματωθούμε με το Ολον και τοτε δεν θα υπαρχει διαχωρισμος σε εγω εσυ κλπ.

ΩΣ τοτε όμως θα τα αντιλαμβανομαστε ΟΛΑ διαφορετικα σε ολες τις πραγματικότητες.

Μέχρι ενός σημείου, συμφωνώ... Αλλά μετά μου το χαλάς. Για να καταλάβεις όμως ΠΟΥ μου το χαλάς, ρωτώ: αυτή τη στιγμή, είσαι ή δεν είσαι ένα με το Όλον;... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη τα καταφέρνετε μια χαρά! :063laugh:

 

Και μια ακόμη συμπλήρωση πάνω σε κάτι που είπε ο wizard.

Υπάρχουν περισσότεροι επιστήμονες απ'όσοι φανταζόμαστε που ασχολούνται με παραψυχολογικά φαινόμενα. Απλά δεν είναι και τόσο γνωστοί γιατί δεν επιδιώκουν κάτι τέτοιο. Δεν φαντάζεσαι για πότε χάνεις το κύρος σου και την οποιαδήποτε φήμη σου αν μπεις στο στόχαστρο των "παραδοσιακών" κύκλων των επιστημόνων.

Απο 'κει και πέρα όμως, και έρευνες γίνονται, και συνέδρια γίνονται, και μεγάλη πρόοδος σημειώνεται κ.ο.κ. :smilewink:

:clapping::clapping::clapping::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το τώρα το βλέπω εγώ. Είναι απλές εξισώσεις:

 

Εγώ μωρό ?> πέφτω από την κούνια ?> παθαίνω εγκεφαλική βλάβη ?> ζω ως φυτό (καμία συνειδητή επιλογή)

Εγώ μωρό ?> μεγαλώνοντας κλέβω ένα ποδήλατο (σφήνα επιρροή: επιλογή μαμάς-μπαμπάς δε μου παίρνουν ποδήλατο) ?> συνεχίζω να κλέβω ?> αναμορφωτήριο ? φυλακή ?> κυνισμός, εγκληματική τάση, μηδενισμός

Εγώ μωρό ?> μεγαλώνοντας κλέβω ένα ποδήλατο (σφήνα επιρροή: με περιβάλλουν με αγάπη και κατανόηση) ?> αποκτώ ιδιαίτερες ευαισθησίες και κατανόηση

κτλ, κτλ, κτλ?

 

Πάμε πιο πριν:

Εγώ έμβρυο ?> γεννιέμαι

Εγώ έμβρυο ?> (σφήνα επιρροή: πέφτει η μαμά από τις σκάλες) γεννιέμαι με εγκεφαλική βλάβη

Εγώ έμβρυο ?> αποβολή ?> δε γεννιέμαι

Εγώ έμβρυο ?> έκτρωση ?> δε γεννιέμαι

 

Ακόμα πιο πριν:

Η μαμά αγαπάει τον μπαμπά ?> παντρεύονται ?> εγώ έμβρυο

Η μαμά αγαπάει τον μπαμπά ?> παντρεύονται ?> δεν κάνουν παιδιά

Η μαμά αγαπάει τον μπαμπά ?> τσακώνονται ?> δεν παντρεύονται ποτέ μεταξύ τους

 

κτλ, κτλ, κτλ?

 

Άρα για να ισχύει το τώρα μας σε μια πολλαπλή ? παράλληλη διάσταση ποια είναι η απαρχή της για να λάβουμε υπόψη μας τη θεωρία ότι υπάρχουμε σε όλες; Κάθε στιγμή ξεκινάει και μια καινούρια; Συνεχίζει πάνω σε μια άλλη;

Αν η θεωρία αυτή υποστηρίζει ότι κάθε στιγμή ξεκινάει και μια καινούρια (μισό ζαλίστηκα?) μιλάμε για το άπειρο, έτσι; Το χάος! Στο χάος εκ των πραγμάτων δεν υφίσταται καμία απολύτως αρχή. Άρα ούτε μονοθεϊσμός, ούτε Πανθεϊσμός, ούτε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό!

Εάν όμως σκεφτούμε το πως έχουν σήμερα τα πράματα (που ήδη ?τρίζουνε? επικίνδυνα οι ?καρέκλες? των δογμάτων) συν του ότι είναι μια αρκετά σημαντική ανακάλυψη (και σίγουρα πιο ?βαρύγδουπη? του -για παράδειγμα- «κι όμως γυρίζει»)... οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά.

 

Προσωπικά, δε μ? αρέσει η ιδέα της κατάρριψης των δογμάτων κατ? αυτόν τον τρόπο (για τους λόγους που ήδη ανέφερα πρωτύτερα). Προτιμώ να καταρριφθούν ομαλά και σιγά-σιγά -όπως ήδη γίνεται- επειδή ο κόσμος άρχισε να σκέφτεται. Οι απότομες ανατροπές, σπάνια είναι ωφέλιμες.

Θα το βγάλουμε Γιάννα :lol:

 

~*~*~

 

Wizard,

καλά κάνεις κι επιμένεις. :)

Εάν δεν επέμενες, δεν θα είχαμε διάλογο... θα είχαμε μονόλογους.

 

Όσον αφορά τα όσα έγραψες, απαντώντας στον Ούτι, απαντώ νομίζω έμεσα και σε σένα.

Εγώ δεν λέω να μην αποκαλυφθούν σιγά-σιγά τα πράγματα αλλά απαντώ σε αυτούς που υποστηρίζουν να μην μάθει τίποτα ποτέ ο κόσμος.Ούτως ή άλλως ομαλά θα αποκαλυφθούν δεν γίνεται αλλιώς αφου οτιδήποτε καινούργιο παιρνά από το στρατό θα κάνει κάτι χρονια να το μάθει το ευρή κοινό.Μαζί σου είμαι ούτως ή άλλως δεν μπορείς να αλλάξεις την αντίληψη των ανθρώπων από τη μια μέρα στην άλλη χωρίς να καταστρέψεις βάναυσα τον ψυχικό τους κόσμο... Εγώ τώρα σκέφτομαι πόσοι επιστήμονες από τους "παραδοσιακούς" θα μείνου άνεργοι?? :063laugh::063laugh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...