Jump to content

Λατρεύω την Τελειότητα...


Recommended Posts

Αχ φίλοι μου καλοί θέλω να σας πω τον πόνο μου.....(ενταξει υπερβάλλω λιγο αλλα τι να κανω? :( )

Εχω ενα πρόβλημα, μου αρεσει η τελειότητα, θέλω τα πάντα να ειναι στην σωστή τους θέση, όπως επίσης θέλω ότι πιάνω στο χέρι μου να το τελειωνω και να ειναι τέλειο...

Να κάνω αυτα που ξερω πως εχω τις δυνατοτητες να το κανω τέλειο...

αλλα εδω υπάρχει ενα πρόβλημα, πολλές φορές απο δικά μου λάθη δεν τα καταφερνω να τα κάνω όλα τελεια και ετσι μετα :headb: :headb: :headb: :headb: και πεφτω σε βαρια καταθλιψη :crying::crying::crying::(:(:crying::crying:

 

Να φανταστητε πως δεν μπορω το βραδι να κοιμηθω αν δεν ειναι τα πάντα στην θέση τους! :(

Ξέρω πως δεν ειναι σωστο κ εχω ξεφυγει αποτο οριο, και πως πρεπει να το διορθώσω....

Εδω θέλω την βοηθεια σας, μέσα απο τις συμβουλες σας....

 

 

Φιλικά

Φλογερή

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φλογερή και εγω ετσι ειμαι!!

εκτος απο το σημειο της οργανωσης του ιδιωτικου μου χωρου...

κατα τα αλλα ειμαι σε σημειο κραυγαλέας κατακριτέας(απο τους αλλους) αντιληψης..

Δεν υπαρχει φορα που να μην εχω λογομαχήσει με φιλους(ακομη κ σημερα να παρει!)στο τροπο που βλεπω τα πραγματα...

 

Φυσικα σε αυτο φταει και η εικονα της "πατριδος" μας που τοσο :censored: ειναι οργανωμενη...

και ετσι εχοντας μεγαλωσει σε ενα μαλλον αυταρχικο περιβαλλον μου φταινε σχεδον τα παντα...

 

Δεν ειναι ανησυχιτικο βρε...να προσεχεις μονο μη φτασει σε ενοχλητικο (για τους γυρω σου) βαθμο...

Αυτα προς το παρον...βλεπουμε κ λεμε...

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ενοχλει λιγο τηνα δερφη μου που τις συμμαζευω όλα τα πραγματα, και μετα δεν ξερει που βρίσκονται (γιατι δεν ξερει καν ποια ειναι η θεση τους....)....

Η δική της φιλοσοφία ειναι πως "όταν χρησιμοποιω συνεχεια καποια πραγματα θέλω να τα εχω μπροστά μου(εννοει πεταμενα απο εδω και απο εκει), ετσι δεν τα χανω ποτε, ξερω πως θα τα βρω εκει που τα αφησα (εννοει ξερω σε ποια στιβα πραγματων τα πεταξα)..."

 

Μα ειναι δυνατον η τέλεια τακτοποιηση να ειναι ενοχλητική, ενώ η ακαταστασία να μην ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φλογερή, είναι δυνατόν γιατί είναι ανάλογα με τις συνήθειες του κάθε ανθρώπου.

 

Όταν ανησυχείς πως είσαι υπερβολικά υποχόνδρια ( :018bleh: ), απλά σκέψου ότι δε χρειάζεται να κάνεις σήμερα κάτι που μπορείς να κάνεις και αύριο. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλα μπορω να τα κάνω σημερα!

Γιατι να χάσω τον χρόνο μου και να εχω ελευθερο χρόνο να κανω κάτι αλλο

αυριο?

ΑΠο το υποχόνδρια να κρατησω μονο το χόνδρια :P:P:P ?

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε

κοιτα βρε..

αν ριξεις μια ματια στο γραφειο μου θα ΦΡΙΞΕΙΣ!

ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ που ειναι το καθε τι και το βρισκω ΑΜΕΣΩΣ!!!αν ομως καποις πειραξει τη θεση τους(και μπροστα στα ματια μου να ειναι) κανω κανα 15 λεπτο μεχρι να βγαλω ακρη...

 

Μεσα στο μυαλο του καθενα υπαρχει μια εικονα που εσωκλειει τις θεσεις των πιο προσφατως + συνηθισμενων χρησιμοποιημενων πραγματων

Βαζοντας χερι στα πραγματα τις αδερφης σου η εικονα αυτη βγαινει λανθασμενη...και αφου φταις εσυ για αυτο>Πανω σου θα ξεσπασει!

Ειναι λογικο γιατι νιωθει σα να βαζεις χερι ΟΧΙ μονο στα πραγματα της αλλα και στο μυαλο της, κατα καποιον τροπο την υποβαθμιζεις(βγαζοντας ΛΑΘΟΣ=χτυπαει ασχημα την οποια "εικονα" εχει για τον χωρο της)

 

Φιλικη Συνβουλη:Κατσε στα Αυγα σου!!! :blblbl: :blblbl: :blblbl: :angel:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με Sucore σε αυτα που ειπε. Το να τακτοποιεις τα πραγματα του αλλου με την δικη σου σειρα, ταξη, συστημα, κατηγορια και δεν ξερω και εγω τι αλλο αυτοματα σημαινει πως του αφαιρεις το δικαιωμα τις επιλογης του πως και με ποιον τροπο θελει την ζωη του. Γιατι ειναι και τροπος ζωης αυτος. Ειναι τροπος σκεψης και νοοτροπιας και με τον τροπο σου επιβαλλεις τον δικο σου τροπο. Αναμενομενο ειναι να υπαρξουν διαμαρτυριες εντονες η μη. Δες το σαν μια χουντα. Σαν να κανεις τον αλλον ρομποτακι. Θα κανεις οτι θελω με τον δικο μου τροπο. Αλλα πανω απ ολα εισβαλεις με το ετσι θελω στον χωρο του και κανεις οτι θελεις. Βγαινουν τα πρωτογωνα ενστικτα διεκδικησης χωρου κλπ!!! :) Ισως το γελας αλλα ετσι ειναι. Και εγω στο γραφειο μου εχω απιστευτο υλικο σε ποσοστητα πανω. Και ειναι και ακομα πιο απιστευτα ανακατεμενο. Το ιδιο σκηνικο και στις βιβλιοθηκες μου. Ομως επειδη τα εχω βαλει εγω εκει ξερω που ειναι το καθετι και ποτε δεν ψαχνω τιποτα παραπανω απο 5 δευτερολεπτα. Οποτε την επομεη φορα που θα θελησεις να το κανεις σκεψου να ερθω εγς στον χωρο σου και να τα τακτοποιησω με το δικο μου συστημα ταξινομισης!!!!!!!!! Υ.Γ. Μηπως ταυτιζεσαι με ηρωες της τηλεορασης και συγκεκριμενα με την Monica Geller - Bing απο την σειρα F.R.I.E.N.D.S. ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό κοριτσάκι μου! Απλά είσαι ψυχαναγκαστική! :018bleh:

Αν παρακολουθήσεις κανένα επεισόδιο του πολύ πετυχημένου «Desperate housewives» θα αναγνωρίσεις τον εαυτό σου στη Brea. Κι όταν την κάνεις αυτή την ταύτιση, θα αναγνωρίσεις και τα ελλειπτικά στοιχεία στο χαρακτήρα της (σας) που την κάνουν ψυχαναγκαστική. Κι όταν το κάνεις αυτό, προσπάθησε να κάνεις τους παραλληλισμούς με τη δική σου καθημερινότητα και επικεντρώσου εκεί. Ανέλυσε το, ανάπτυξε το, απομόνωσέ το και ξεπέρασε το. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και είσαι τελειομανής :clapping::clapping:λλά όπως είπαν και οι προλλαλήσαντες μην χώνεις την μύτη σου σε ξένα πράγματα

 

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι να μπορουσα! :(

Δλδ το οτι τακτοποιω τα ντουλάπια και βάζω τα ρουχα συμφωνα με το χρώμα, ή τα βιβλια συμφωνα με την εκδοτική εταιρια, ή τα cd με το ειδος μουσικης...

Μου φαινεται φυσιολογικο.... :\

Πιστευω πως 'οταν όλα βρισκονται στην τελεια σωστη τους θέση μπορεις να τα βρεις με κλειστα μάτια, χωρις καν να ψάχνεις στον σωρό για το που το εβαλες το ενα το εγγραφο ή το άλλο...

 

 

Παντως ενταξει δεν ειμαι στην απελπιστική κατάσταση της Μπρι... :P :P :P

Δεν χανω όλο μου τον χρόνο στο να βάζω όλα τα πράγματα στην σωστη τους θέση....

Αυτο το κανω μια φορα και μετα δεν χρειαζεται να τα χαλαω για να τα ξανακάνω....

Απλά όλα χρειαζεται να ειναι στην εντελεια....

 

 

Επίσης και η Μόνικα ειναι καταπληκτικός χαρακτηρας :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

αλλα εδω υπάρχει ενα πρόβλημα, πολλές φορές απο δικά μου λάθη δεν τα καταφερνω να τα κάνω όλα τελεια και ετσι μετα :headb: :headb: :headb: :headb: και πεφτω σε βαρια καταθλιψη :crying::crying::crying::(:(:crying::crying:

 

Να φανταστητε πως δεν μπορω το βραδι να κοιμηθω αν δεν ειναι τα πάντα στην θέση τους! :(

 

Το πρόβλημα βρίσκεται εδώ. Το ότι σε χαλάει. Τα κολλήματα είναι ωραία, όταν μας κάνουν να νοιώθουμε ωραία, όταν μας χαλάνε όμως, εκεί κάτι πάει στραβά.

 

Άλλαξε λίγο την οπτική σου. Δες π.χ. τη φύση. Εκδηλώνει μια τελειότητα μέσα από την φαινομενική αταξία. Δηλαδή, ένα δάσος είναι φαινομενικά τελείως άτακτο. Συγκρίνεται η ομορφιά του δάσους όμως, με μια τακτική, ανθρώπινη καλλιέργεια, όπου τα φυτά έχουν συγκεκριμένες αποστάσεις μεταξύ τους και υπάρχει ομοιομορφία;

 

Άρα, μην μπερδεύεις την τελειότητα στην τάξη με την ομοιομορφία.

 

Δεύτερον, η τυχαιότητα μπορεί να μας δώσει πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Παρατήρησέ τα λίγο πριν πας να τα "τακτοποιήσεις".

 

ΥΓ 1. Ναι, είμαι ακατάστατος και το έχω ιδεολογικοποιήσει.

ΥΓ 2. Χμ... μήπως σου αρέσει να τακτοποιείς και τις μπλούζες κατά χρώμα; Αυτό ειδικά θα πρέπει να σε ανησυχήσει.

ΥΓ 3. Η Brea είναι η καλύτερη (τώρα πώς γίνεται να έχω συμπαθήσει WASP, ακραιφνή Ρεπουμπλικάνα που οπλοφορεί, παραμένει μυστήριο :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Στην φυση εκδηλωνεται η τελειοτητα σε όλο της το μεγαλειο....

Και δυστυχως ετσι δεν μπορω να τα εχω στο χωρο μου...

 

Η Μπρι τα ηθελε να τα εχει όλα στη σωστη τους θεση για να μπορει να τα ελεγχει, όχι μονο τα πράγματα αλλά και τους ανθρωπους....

Εβαζε όρια γιατι φοβοταν να τα ξεπερασει. Δεν ηθελε να δει τον κόσμο με διαφορετικό μάτι...

(συγνωμη αν κάνω λάθος αλλα εχω μηνες να παρακολουθησω την σειρα ή να δω τηλεοραση)....

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι να μπορουσα! :(

Δλδ το οτι τακτοποιω τα ντουλάπια και βάζω τα ρουχα συμφωνα με το χρώμα, ή τα βιβλια συμφωνα με την εκδοτική εταιρια, ή τα cd με το ειδος μουσικης...

Μου φαινεται φυσιολογικο.... :\

:063laugh::063laugh::063laugh: Αυτό κάνεις??? είσαι περίπτωση!!!Εγώ πάντως τα ταξινομώ με βάση το τι χρησιμοποιώ περισσότερο!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σκεφτηκα και αυτο τον τρόπο ταξινομισης αλλά δεν βόλευε, γιατι πάλι μου φαινόταν πως όλα ειναι σε αταξια...

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.....

 

 

Φιλικά

Φλογερή

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τα βιβλία δεν θα ήταν πιο λογικό να τα τακτοποιείς θεματικά, όπως τα cd?

 

Γενικά μιλώντας, αυτά που ... "προσάπτεις" στη Μπρι είναι συνήθως χαρακτηριστικά ανθρώπων που έχουν εμμονή με την τάξη. Ίσως επειδή επικρατεί αταξία στην ζωή ή τον εσωτερικό τους κόσμο. Θα σε συμβούλευα να σκεφτείς λίγο παραπάνω τι σε ωθεί να βάζεις τα πάντα σε συγκεκριμένα "κουτάκια".

 

:offtopic: αλλά η Μπρι είναι κλασικό παράδειγμα ατόμου που θέλει όλα να ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ τέλεια, ενω στην ουσία τπτ δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...