Jump to content

Λατρεύω την Τελειότητα...


Recommended Posts

Αυτη η σκέψη περασε απο το μυαλό μου...

Πως δηλαδη θέλω να τα εχω εξωτρικά όλα τελεια γιατι μέσα μου υπάρχει ενα χάος...

Αλλά δεν βρηκα κάπου μέσα μου το χάος....

Αυτο που διαπιστωσα ειναι απλά πως ενω μεσα μου όλα ειναι σε μια αρμονια και γαλήνη, εξωτερικά τιποτα δεν ειναι σωστό και ετσι εχω την ταση να τα βαλω στην θεση τους όπως ειναι και μεσα μου....

 

Να συμπληρωσω πως με τα πραγματα μας ειμαστε δεμενοι, μας ενωνει ενας ενεργειακος δεσμός....(καπου ειχα διαβασει κατι για το Τσι)

αν επομένως τα πραγματα που ειναι γυρω μου δεν ειναι τελεια(στην ταξη) οπως ειμαι εγω (μεσα μου) τότε μου χαλάει και την εσωτερική γαληνη και ισορροπια...

ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτη η σκέψη περασε απο το μυαλό μου...

Πως δηλαδη θέλω να τα εχω εξωτρικά όλα τελεια γιατι μέσα μου υπάρχει ενα χάος...

Αλλά δεν βρηκα κάπου μέσα μου το χάος....

Αυτο που διαπιστωσα ειναι απλά πως ενω μεσα μου όλα ειναι σε μια αρμονια και γαλήνη, εξωτερικά τιποτα δεν ειναι σωστό και ετσι εχω την ταση να τα βαλω στην θεση τους όπως ειναι και μεσα μου....

 

Να συμπληρωσω πως με τα πραγματα μας ειμαστε δεμενοι, μας ενωνει ενας ενεργειακος δεσμός....(καπου ειχα διαβασει κατι για το Τσι)

αν επομένως τα πραγματα που ειναι γυρω μου δεν ειναι τελεια(στην ταξη) οπως ειμαι εγω (μεσα μου) τότε μου χαλάει και την εσωτερική γαληνη και ισορροπια...

ή οχι?

 

 

Νομίζω ότι το μεγάλο στοίχημα είναι να νιώθεις εσωτερική ισορροπία παρά την αταξία που επικρατεί στον έξω κόσμο - ένα δελτίο ειδήσεων ή μια εφημερίδα θα σου δώσουν να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

 

αλλα εδω υπάρχει ενα πρόβλημα, πολλές φορές απο δικά μου λάθη δεν τα καταφερνω να τα κάνω όλα τελεια και ετσι μετα :headb: :headb: :headb: :headb: και πεφτω σε βαρια καταθλιψη :crying::crying::crying::(:(:crying::crying:

 

 

Εγω προσωπικα δεν βλεπω κανενα προβλημα στο να εισαι τελειομανης,φτανει να μην σε πιανει καταθλιψη οταν δεν τα καταφερνεις,σκεψου πως και αυριο μερα ειναι και στην τελικη δεν χρειαζεται να γινουν ολα καλα και τελεια μεσα σε μια μερα,εκτος αν μεσα σου νομιζεις οτι σε κυνηγαει κανεις η' παιζεις σε κανενα πρωταθλημα! Το Μudial τελειωσε ασε τους αλλους να παρουν το κυππελο!! Δεν τρεχει τιποτα!

Επισης μην εχεις την απαιτηση οι αλλοι να ειναι σαν και σενα,βασικο!! Αν σου αρεσει η ταξη σπιτι σου π.χ

και τα φτιαχνεις ολα εσυ,δεν αφηνεις το περιθωριο να τα φτιαξει και κανενας αλλος,οποτε καποιος αναγκαστικα θα ειναι ακαταστατος γυρω σου για να υπαρχει ισσορροπια! :smilewink:

Παρεπιμτωντος,εχεις δοκιμασει να μεινεις μονη σου??

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσει η ταξη σπιτι σου π.χ

και τα φτιαχνεις ολα εσυ,δεν αφηνεις το περιθωριο να τα φτιαξει και κανενας αλλος,οποτε καποιος αναγκαστικα θα ειναι ακαταστατος γυρω σου για να υπαρχει ισσορροπια! :smilewink:

Παρεπιμτωντος,εχεις δοκιμασει να μεινεις μονη σου??

 

 

Άσε που, εκτός από θέμα ισορροπίας, είναι πολύ βολικό να κάνει κάποιος άλλος τις δουλειές αντί για εσένα! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Χμ...εχεις δικιο αυτη η ισορροπία πρέπει να υπάρχει...

Όσες φορές εχω μεινει μόνη στο σπίτι και τα εχω βάλει όλα σε τάξη μετα βαριέμαι :( ....

Αλλά εμενα αυτο που με προβληματιζει κυριως δεν ειναι η τελειομάνια μου στο χωρο που ζω αλλα γενικότερα στην Ζωή μου...

Οπως πχ η πανελληνιες εξετασεις, που το μεγαλυτερο ποσοστο των μαθητων αποτυγχανουν.... :( (σαν εμενα).

Ή τωρα με την σχολή μου που ειμαι του 19, και αυτο δεν μου αρκει, γιατι υπάρχει και το 20....

Και όταν τα βλέπω αυτα ειναι που πέφτω σε βαρια καταθλιψη :(

Link to comment
Share on other sites

Α....λα, ... εγώ μέτρησα 3 :( !!!

 

Βρές σέ παρακαλώ τόν τρόπο νά τά κάνεις ... :)

 

:rose:

 

ΥΓ: ... μήν ψάχνεσαι, συνέχεια, γιά τά ελαττώματά σου. Αυτά τά βλέπουν κι΄αλλοι! Ασχολήσου μέ τά προτερήματά σου γιατί αυτά θά σού δόσουν χαρά, ζωντάνια καί δύναμη γιά νά διορθώσεις, αργότερα, ότι δέν σού αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Αχ αναγνωρίζω τον καλύτερο μου φίλο στην περίπτωσή σου!

Δεν είναι κακό να είσαι τακτική.

Πες μου όμως οτι δεν έχεις μικροβιοφοβία και δεν πλένεις τα χέρια σου 35 φορές την ημέρα....!!!

Γιατί αν έχεις τέτοιες τάσεις, τότε τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται σοβαρα.

 

By the way, μου αρέσει πολύ η Benetton ταξινόμηση! Μακάρι να είχα το χώρο και την υπομονή να φτιάξω κι εγώ έτσι τα ρούχα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Σείριε αν ειχα βρει τα προτερήματά μου τώρα δεν θα ημουν σε αυτον τον κόσμο :P :P :P

O καθενας εχει τα δικά του αλλα ειλικρινα στην περιπτωση μου δεν ειναι και πολλά :P :P

 

Ax ονειρομάντη ευτυχως δεν ειναι σε τοσο τραγικη κατασταση...

Ενταξει δεν μπορω με τα μικροβια και όλα αυτα αλλά υπάρχουν 1000δες και πολλά απο αυτα χρειαζονται για να επιβιωνουμε εμεις....

Επομενως εχω συμβιβαστει πως πρεπει να συνυπάρχω με τα μιρκόβια...

 

Επίσης να πω πως δεν ψαχνω τα ελλατωματα μου, απλά βλέπω πως όποτε αποτυγχανω κ δεν κάνω κάτι σωστά (που σωστο ειναι το τελειο για εμενα) τότε ειναι που ερχομαι στο αλλο ακρο κ κατηγορω τον εαυτο μου ως αχρηστο (οχι πως δν ειναι)....

Ισως γι'αυτο κ θελω να εχω τον χωρο μου συμμαζεμενο για να βλέπω εγω πως μπορω να κανω κατι σωστα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά Φλογερή, μου θυμίζεις τον εαυτό μου, όπως ήταν πριν γίνω φοιτητής. Το είχα ψιλοξεχάσει αυτό το κομμάτι της ζωής μου.

Νομίζω ότι είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα «παρθένου». Δεν ασχολούμαι με τα ζώδια αλλά αυτή την εμμονή με την τελειομανία, την οργάνωση, την ταξινόμηση, την καθαριότητα, την έχει κάθε «παρθένος» που σέβεται τον εαυτό του. Εγώ για παράδειγμα τα είχα όλα αυτά, αλλά σε ακραίο βαθμό.

Τα πάντα οργανωμένα, ταξινομημένα, στην εντέλεια, στο χρόνο τους. Κάθε λεπτό να είναι οργανωμένο ακριβώς έτσι όπως το θέλεις. Δεν ανέχεσαι τα λάθη σου ή δεν αντέχεις την αδικία ή την αγένεια ή δεν μπορείς να πεις «ΟΧΙ» στα αγαπημένα σου πρόσωπα ή δεν μπορείς να κοιμηθείς τα βράδια γιατί νομίζεις ότι κάτι έκανες κάτι λάθος ή το έκανες μέτρια ενώ θα μπορούσες να το κάνεις τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελειότητα ε? Εμενα αντιθέτως μου αρέσει η ακαταστασία (όχι η βρωμιά!!).. Αλλιως δε μπορώ να βρω τιποτα. Πάντα όταν τακτοποιώ το δωμάτιο μου αμέσως μετά από μία ώρα ειναι μπουρδέλο γιατί δε βρίσκω αυτά που ψάχνω. Οπότε.. υπάρχουν και χειρότερααααα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Φλογερή κατά κάποιο τρόπο μέσα από τη τελειότητα και την οργάνωση, που επιβάλεις στο προσωπικό σου και μη χώρο, δείχνεις την ανασφάλεια σου για κάτι.

Έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι ζητάς την τελειότητα, ενώ αυτό που πραγματικά αποζητάς είναι τον έλεγχο στα πράγματα, που σε περιτριγυρίζουν.

Σου αρέσει να ελέγχεις, να παρατηρείς, να επεξεργάζεσαι, να αναλύεις τις πληροφορίες που υπάρχουν γύρω σου. Μέσα από τον έλεγχο αισθάνεσαι ισχυρή, δυνατή, ξέρεις τι συμβαίνει γύρω σου και μπορείς να το χειριστείς.

Θα έχεις διαπιστώσει ότι όταν κάτι συμβαίνει ξαφνικά-απρογραμμάτιστα ή όταν επικρατεί μια μικρή ακαταστασία στο δωμάτιο σου, χάνεις το μπούσουλα, δε μπορείς να λειτουργήσεις, δεν ξέρεις από πού να ξεκινήσεις. Δεν είναι ότι χάνεται η τελειότητα, απλά δεν έχεις τον έλεγχο της κατάστασης που διακαώς επιθυμείς και νιώθεις αδύναμη.

Εδώ που τα λέμε λίγοι έχουν τον πραγματικό έλεγχο στη ζωή τους, ώστε να την οδηγήσουν εκεί που επιθυμούν. Απλά άλλοι υποκρίνονται ότι δε τους νοιάζει, άλλους δε τους νοιάζει, άλλοι πείθουν τον εαυτό τους ότι έχουν τον απόλυτο έλεγχο, άλλους τους νοιάζει, αλλά μένουν απλοί παρατηρητές, χωρίς να πράττουν τίποτα.

Προκειμένου να ελέγξεις μια κατάσταση, γίνεσαι πιεστική με τον εαυτό σου, ζητάς πολλά και όταν δεν τα καταφέρνεις τα βάζεις μαζί σου και κρίνεις συνέχεια τον εαυτό σου.

Για αρχή θα σου πρότεινα να δεις πόσα πράγματα ελέγχεις στη ζωή σου και μετά να μετρήσεις πόσα πράγματα σε ελέγχουν.

Διεκδίκησε τον αληθινό έλεγχο της ζωής σου, μη τον ζητάς σε ανούσια, σκόρπια πράγματα όπως η «τελειότητα» του «δωματίου» σου.

Link to comment
Share on other sites

Η τελειομανία συγκαταλέγεται και αυτή στα ελαττώματα..

Η μάλλον καλύτερα σε μια κατηγορία ελαττωμάτων που δεν είναι τόσο ?εξόφθαλμα? και βλαβερά όσο κάποια άλλα..

 

Βέβαια συνεχίζει να παραμένει ελάττωμα..

 

Οπότε το τι κάνει ο καθένας με τα ελαττώματα του είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Φλογερή κατά κάποιο τρόπο μέσα από τη τελειότητα και την οργάνωση, που επιβάλεις στο προσωπικό σου και μη χώρο, δείχνεις την ανασφάλεια σου για κάτι.

Έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι ζητάς την τελειότητα, ενώ αυτό που πραγματικά αποζητάς είναι τον έλεγχο στα πράγματα, που σε περιτριγυρίζουν.

Σου αρέσει να ελέγχεις, να παρατηρείς, να επεξεργάζεσαι, να αναλύεις τις πληροφορίες που υπάρχουν γύρω σου. Μέσα από τον έλεγχο αισθάνεσαι ισχυρή, δυνατή, ξέρεις τι συμβαίνει γύρω σου και μπορείς να το χειριστείς.

Θα έχεις διαπιστώσει ότι όταν κάτι συμβαίνει ξαφνικά-απρογραμμάτιστα ή όταν επικρατεί μια μικρή ακαταστασία στο δωμάτιο σου, χάνεις το μπούσουλα, δε μπορείς να λειτουργήσεις, δεν ξέρεις από πού να ξεκινήσεις. Δεν είναι ότι χάνεται η τελειότητα, απλά δεν έχεις τον έλεγχο της κατάστασης που διακαώς επιθυμείς και νιώθεις αδύναμη.

Εδώ που τα λέμε λίγοι έχουν τον πραγματικό έλεγχο στη ζωή τους, ώστε να την οδηγήσουν εκεί που επιθυμούν. Απλά άλλοι υποκρίνονται ότι δε τους νοιάζει, άλλους δε τους νοιάζει, άλλοι πείθουν τον εαυτό τους ότι έχουν τον απόλυτο έλεγχο, άλλους τους νοιάζει, αλλά μένουν απλοί παρατηρητές, χωρίς να πράττουν τίποτα.

Προκειμένου να ελέγξεις μια κατάσταση, γίνεσαι πιεστική με τον εαυτό σου, ζητάς πολλά και όταν δεν τα καταφέρνεις τα βάζεις μαζί σου και κρίνεις συνέχεια τον εαυτό σου.

Για αρχή θα σου πρότεινα να δεις πόσα πράγματα ελέγχεις στη ζωή σου και μετά να μετρήσεις πόσα πράγματα σε ελέγχουν.

Διεκδίκησε τον αληθινό έλεγχο της ζωής σου, μη τον ζητάς σε ανούσια, σκόρπια πράγματα όπως η «τελειότητα» του «δωματίου» σου.

 

Αρχικά όλο αυτό ξεκινησε ως ενα πειραμα, ή περίπου ως πείραμα.....

Ήθελα να δοκιμάσω να κινούμαι μέσα στο δωμάτιο μου και γενικότερα μέσα στο σπίτι με κλειστό το Φως ή κλειστα τα μάτια...

Για να γινει κάτι τετοιο και να μπορεις να βρίσκεις τα πράγματα που ψάχνεις θα πρέπει να βρίσκονται πάντα στην σωστή τους θέση...δλδ να μπορεις να τα ελέγχεις....

Βέβαια αυτο στην συνεχεια εξελήχθηκε έφυγε απο τα όρια του πειράματος και πηγε στο ότι δεν θέλω να πειράζει κανενας τα πράγματα μου...Έτσι τα τοποθετουσα με εναν συγκεκριμένο κωδικό τρόπο και αν τα εβρισκα εστω κ λίγο διαφορετικά σημαινε πως κάποιος τα πείραξε...Και εδω έρχετε ο έλεγχος του προσωπικού μου χώρου....

 

Ναι όταν υπάρχει ακαταστασία χάνω τον μπούσουλα αλλά τον βρίσκω πολύ γρήγορα, γιατί τα πράγματα τακτοποιούντε πολύ ευκολα...

και κάτι ακόμα το να μαθεις να ελεγχεις τα πράγματα και να εισαι πάντα ετοιμος για παν ενδεχόμενο δεν ειναι κακό!

Δλδ θα πρέπει να περιμένουμε να μας ερθει το αυγο στον :censored: για να πρέπει να κάνουμε κάτι;

-Όχι, πρέπει να μάθουμαι να είμαστε ετοιμοι για όλες τις καταστάσεις ακομα και όταν αυτες ωγαινουν εκτόε ελέγχου...

 

Γίνομαι πιέστική πολλές φορές με τον εαυτό μου γι'αυτο κ εχω φτάσει σε ακραιο σημειο επειδη δεν τα καταφέρνω όπως θέλω....και εκει ειναι που ανησυχω περισσότερο....σε αυτο το ακραι οσημειο, γιατι πολλες αποφασεις μας δεν εχουν επιστροφη....

 

 

Διεκδίκησε τον αληθινό έλεγχο της ζωής σου, μη τον ζητάς σε ανούσια, σκόρπια πράγματα όπως η «τελειότητα» του «δωματίου» σου.

 

ναι αλλά απο κάπου πρέπει να γίνει η αρχή....

Πρέπει να μαθεις να ελέγχεις εσενα, τον γύρω χώρο σου γιατι όλα αυτα ανηκουν μεσα στην ζωή, αρκεί να μην μεινεις σε αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...