Jump to content

Γράμμα με παραλήπτη... τον εαυτό σου 14 χρόνια αργότερα...


Recommended Posts

Οταν ημουν στο Γυμνασιο και μεχρι περιπου 20 χρονων εγραφα μια κασετουλα απο Κaraoke και μετα απο καιρο τα ακουγα για να δω τι εχει αλλαξει,,αλλα δυστηχως το σταματησα

Σημερα ειπα να δοκιμασω αυτο με το γραμμα..νομιζω οτι ειναι ωραια ιδεα τελικα

Θα ανοιχτει στις 11 Σεμπτεβριου του 2020 και για να το κανω και πιο πικαντικο μια και εργαζομαι σε εταιρια courier ειπα να βαλω χρεωση στον παραληπτη και αντικαταβολη 50 ευρω..να δω και πως θα εχουν αλλαξει οι τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοιχτει στις 11 Σεμπτεβριου του 2020 και για να το κανω και πιο πικαντικο μια και εργαζομαι σε εταιρια courier ειπα να βαλω χρεωση στον παραληπτη και αντικαταβολη 50 ευρω..να δω και πως θα εχουν αλλαξει οι τιμες...

 

Φαντάζεσαι να έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα και να μην μπορείς να το πληρώσεις; Και κατά συνέπεια να μην το παραλάβεις; :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει μία ταινία όπου μία κοπέλα είχε κάνει δύο κοριτσάκια και της λέει ο γιατρός οτι πεθαίνει. Αυτή από την στιγμή που το μαθαίνει προσπαθεί να τακτοποιήσει ό,τι εκρεμότητες έχει ακόμα και να βρεί κοπέλα στον άντρα της που να αγαπά τα παιδιά και να τα προσέχει.Έτσι γράφει κασσέττες και ζητάει να ακούνε κάθε στα γενέθλιά τους ανάλογα με την ηλικία που κλείνουν. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της ταινίας. :sorry::(

Καταπληκτική ταινία!και το λέω γιατί πρέπει να έχουμε δει την ίδια . Νομίζω ότι ο τίτλος πρέπει να ήταν κάτι σαν "μόνη μου".

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει κάτι παρόμοιο...αρχίζοντας από αρκετά μικρότερη, εκεί στις απαρχές της εφηβείας μου...όταν με ενοχλούσε μια συμπεριφορά των άλλων προς εμένα, μου έγραφα συμβουλές στο πως θα συμπεριφερθώ εγώ στο μέλλον όταν θα έχω να κάνω με άτομα της τότε ηλικίας μου. Σκεφτόμουν ότι η καλύτερη λύση δίνεται από τα άτομα που είναι μέσα στο "πρόβλημα". Ετσι, έχω ακόμα αυτές τις συμβουλές που απευθύνονται στον μελλοντικό μου εαυτό..!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά.....τι διεύθυνση δήλωσες;;; (ο τελείως ξενέρωτος)

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

 

(Πάλι καλά που έχεις γνώση των πραγμάτων... :018bleh::018bleh: )

 

Δήλωσα την διεύθυνση του πατρικού μου που ξέρω ότι σίγουρα θα μένει κάποιος εκεί....

Χεχεχεχε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν ακριβώς την απάντηση περίμενα.

Όχι,το ότι το έστειλες στο πατρικό σου σπίτι, αλλά το ότι ''ξέρω ότι σίγουρα θα μένει κάποιος εκεί....''.

 

Και οι ενστάσεις μου είναι οι εξής,

Α. Δεν ξέρεις ποιά θα είναι η τύχη του γράμματος, διότι,

1) Δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα γίνει ύστερα από 14 χρόνια. Δεν ξέρεις αν ύστερα από 14 χρόνια θα υπάρχει το σπίτι και άν όντως θα μένει κάποιος σε αυτό.

2) Δεν μπορείς να ξέρεις αν τα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα παραμείνουν κρατικά, ύστερα από 14 χρόνια, ή αν θα είναι ιδιωτικά, επομένως κανείς δεν θα μπει στον κόπο να εκτελέσει την αποστολή ενός γράμματος, που κάποιος ''τρελός'' το έστειλε στον εαυτό του 14 χρόνια πριν, γιατί ίσως αυτή η ''υπηρεσία'' να καταργήθηκε.

3) Κανείς δεν μπορεί να σου διασφαλίσει το απόρρητο ενός τέτοιου γράμματος (μέσα σε 14 χρόνια). Όπως είπα και σε εσένα, ''ανοίγεις της Ψυχή σου με νυστέρι και έτσι ανοιχτή την παραδίδεις στα χέρια ενός υπαλλήλου''.

 

Β.Το ίδιο ακριβώς ''τελετουργικό'' μπορείς να κάνεις γράφοντας, όχι ντε και καλά καθημερινά, σε ένα ημερολόγιο. Έτσι, όχι μόνο διασφαλίζεις το ότι δεν θα πέσει σε λάθος χέρια, αλλά μπορείς να το συμβουλεύεσαι και να παρακολουθείς την εξέλιξή σου σε καθημερινή, εβδομαδιαία, έστω μηνιαία βάση. Τί έννοια έχει να το κάνεις ύστερα από 14 χρόνια; Ή 20 που ανέφερε κάποιος;

Το γράμμα αυτό σου προσφέρει την ευκαιρία να μιλήσεις με τον Εαυτό σου και να του ανοιχτείς (όπως ακριβώς περιέγραψες). Γιατί αυτό το κομμάτι Ψυχής, που κατέθεσες σε μία κόλλα χαρτί, πρέπει να φύγει από τα χέρια σου; Μέσα στα 14 χρόνια που δεν θα το έχεις, θα μπορούσε να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο. Ένας φίλος με τον οποίο μπορείς να μιλήσεις και να εμπιστευτείς. Γιατί να τον αποχωριστείς;

 

Όσο καλό και αν ακούγεται, εγώ δεν θα συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν ακριβώς την απάντηση περίμενα.

Όχι,το ότι το έστειλες στο πατρικό σου σπίτι, αλλά το ότι ''ξέρω ότι σίγουρα θα μένει κάποιος εκεί....''.

 

Και οι ενστάσεις μου είναι οι εξής,

Α. Δεν ξέρεις ποιά θα είναι η τύχη του γράμματος, διότι,

1) Δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα γίνει ύστερα από 14 χρόνια. Δεν ξέρεις αν ύστερα από 14 χρόνια θα υπάρχει το σπίτι και άν όντως θα μένει κάποιος σε αυτό.

2) Δεν μπορείς να ξέρεις αν τα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα παραμείνουν κρατικά, ύστερα από 14 χρόνια, ή αν θα είναι ιδιωτικά, επομένως κανείς δεν θα μπει στον κόπο να εκτελέσει την αποστολή ενός γράμματος, που κάποιος ''τρελός'' το έστειλε στον εαυτό του 14 χρόνια πριν, γιατί ίσως αυτή η ''υπηρεσία'' να καταργήθηκε.

3) Κανείς δεν μπορεί να σου διασφαλίσει το απόρρητο ενός τέτοιου γράμματος (μέσα σε 14 χρόνια). Όπως είπα και σε εσένα, ''ανοίγεις της Ψυχή σου με νυστέρι και έτσι ανοιχτή την παραδίδεις στα χέρια ενός υπαλλήλου''.

 

Αγαπημένο μου Αρχαγγελάκι,

 

1) Δάγκωσε την γλώσσα σου, κουνήσου από την θέση σου και όλα τα συναφή, διότι αν κάτι γίνει μέχρι εκείνο τον καιρό, εσύ θα την πληρώσεις, να το ξέρεις. :018bleh:

Σοβαρά τώρα, δεν είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι θα υπάρχουν όλα αυτά ακόμα, καλά καλά όπως είδες δεν είμαι σίγουρη αν θα υπάρχω κι εγώ! Απλά σε αυτά κάνεις μια υπόθεση και όπως όλοι οι κοινοί θνητοί, πιστεύεις πως όλα θα είναι όπως ακριβώς τα φαντάζεσαι και τα περιμένεις: ακριβώς στην θέση τους.

2) Επίσης δεν μπορείς να ξέρεις αν έχουν κατέβει εξωγήινοι και έχουν καταλάβει τα Ελληνικά Ταχυδρομεία... Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση, δεν θα έχει πρόβλημα μόνο το γράμμα μου... :whistling:

3) Και αυτό το σκέφτηκα αλλά όπως σου είπα, δεν με ξέρει οπότε δεν με νοιάζει... Βέβαια, από το γράμμα θα με μάθει αρκετά καλά, αλλά λέμε τώρα....

 

ΥΓ. Σκας γάιδαρο πάντως.... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...