Jump to content

Ενα Ρητο


Recommended Posts

Ενα Κινεζικο (νομιζω) Ρητο λεει: Μην στεναχωριεσαι για οτι μπορει και για οτι δεν μπορει να αλλαξει.Μπορει αραγε καποιος να το το κανει αυτο;;;;;;;;; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει το Βρετανικο "Προβλημα που λυνεται δεν ειναι προβλημα"

 

το κινεζικο με ατοπιζει λιγακι, ομως με μια δευτερη ματια σα να μου λεει..Γραφτα ολα(;;;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Το "δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι" διαφέρει αρκετά από το "γράφτα όλα".

Το μεν πρώτο μάλλον αναφέρεται σε μια γενικότερη θετική στάση απέναντι στα πράγματα, το δε δεύτερο υποδεικνύει αδιαφορία ή και συμβιβασμό. Δε νομίζω όμως το ρητό να είναι τόσο μοιρολατρικό... :)

Link to comment
Share on other sites

"Μπορει αραγε καποιος να το το κανει αυτο;;;;;;;;;"

 

Ποτέ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν μπορείς να το επιτύχεις. Η προσπάθεια είναι η πραγματική μετουσίωση του εαυτού και όχι η επιτυχία. Η προσπάθεια είναι η εργασία μέσα μας, η επιτυχία η αγιοσύνη, συμβάν πεπερασμένο. Η προσπάθεια είναι αιώνια.

 

LordAeon

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι κινέζικο το ρητό δεν ξέρω κατα πόσο είναι επηρεασμένο από τη βουδιστική θεώρηση του πράγματος. Κατα τα άλλα είναι δυνατόν να εφαρμοστεί. Η φράση στο μυαλό μου παίρνει αυτή την έννοια.Όταν γνωρίζεις τις δυνατότητες σου και τους περιορισμούς σου, γνωρίζεις και τι μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις. Συνεπώς αποδέχεσαι και συνεχίζεις, δεν σκαλώνεις.

Δεν είναι μοιρολατρεία ή συμβιβασμός ούτε θέλει προσπάθεια. Θέλει απλά να μην είσαι ιδιαίτερα εγωιστής και να μπορείς να αφήνεις τα πράγματα να έρθουν. Αν το είναι κάτι που είναι στις δυνατότητες σου δεν στεναχωριέσαι γιατί έχεις τη σιγουριά, η οποία πηγάζει από ώριμη αυτοεκτίμηση. Αν είναι κάτι που δε λύνεται πάλι δεν στεναχωριέσαι γιατί α) το εγώ σου είναι ομαλό ώστε να αποδεχτεί το γεγονός της αποτυχίας ή/και της μη αλλαγής κάποιων πραγμάτων, β) μπορείς να συνεχίσεις σε κάτι άλλο χωρίς να κολλήσεις.

Ναι το ξέρω η περιγραφή μου δεν είναι και απο τις καλύτερες, αλλά το παλεύω:)

 

ΥΓ. Με τον όρο "αποδοχή" δεν εννοώ παραίτηση, εννοώ το "υπάρχει" χωρίς να μπερδεύεται το εγώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι ανατολίτες κατανοούσαν πάντοτε καλύτερα την ιδέα της αποδοχής. Οι δυτικοί έχουν ένα πρόβλημα σε αυτό το σημείο. =)

 

LordAeon

Link to comment
Share on other sites

"Μπορει αραγε καποιος να το το κανει αυτο;;;;;;;;;"

 

Ποτέ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν μπορείς να το επιτύχεις. Η προσπάθεια είναι η πραγματική μετουσίωση του εαυτού και όχι η επιτυχία. Η προσπάθεια είναι η εργασία μέσα μας, η επιτυχία η αγιοσύνη, συμβάν πεπερασμένο. Η προσπάθεια είναι αιώνια.

 

LordAeon

 

Κι ομως ΜΟΝΟ μεσα απο την Επιτυχία ερχεται η αγαλιαση και πολλες φορες η "καθαρση" ενος μπερδεμενου πνευματος...

 

Εφοσων ομως καποιος παρει στα σοβαρα αυτο το ρητο, δεν νομιζω να μπερδευτει αρκετα ωστε να "λυσει" (ή εστω να προσπαθησει να λυσει) καποιο απο τα προβληματα του(αυτο εννοω με το "Γραφτα ολα..").

 

ΥΓ.Συνφωνα με τον Δυτικο τροπο αποδοχης των πραγματων (οπου σε αυτον ειμαι μεγαλωμενος).

Σ;-)»

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, κάνεις καλά που συμφωνείς, αλλά μην ξεχνάς οι δρόμοι είναι τρεις, υπάρχει κι αυτός που λέει ότι από την διαφωνία επίσης μπορούμε να καταλήξουμε εκεί που θέλομε. Ο τρίτος δεν μας απασχολεί εν προκειμένω.

 

Από την αποτυχία επίσης μπορούμε να καταλήξομε σε μια επιτυχία. Και τούτη είναι η εύρεση των λόγων την αποτυχίας και η διόρθωσή τους ή η μελλόντική αποφυγή.

 

Από την επιτυχία, αν ξεφύγουμε από την ενδυνάμωση ενός υπερφύαλου εγωισμού λόγω της επιτυχίας, τότε βέβαια έχουμε να κερδίσομε πολλά. Δεν αντιλέγω βέβαια για το πόσο αναγκαίες είναι και οι επιτυχίες και πόσο λείπουν ανά περιόδους από τον άνθρωπο κάμνοντάς τον να νιώθει άδιος και κενός και ο βίος του άσκοπος. Όλα όμως και λέγω όλα σε μια ζωή είναι αναγκαία για να την γεμίσουν και να την μορφώσουν.

 

Φιλικά,

LordAeon

Link to comment
Share on other sites

Εγω.

 

Αυτο μου ηρθε οταν διαβασα την ερωτηση του ρητου.

 

 

Πολυ πιθανον σε εναν αλλον ανθρωπο να ερχοταν ως απαντηση, κανεις.

 

)))Νομιζω αυτο το ρητο εμφανιστηκε για να ανακουφιζει καποιους που εχουν καποια προβληματα που τους αγχονουν.

 

Αν η απαντησ ειναι εγω, παω και το κανω, αν η απαντηση ειναι κανεις μαλλον θα μου ερθει μια ανακουφησει, αν η απαντηση ειναι θεος, παω και προσευχομαι.

 

 

))) Καποτε διαβαζα ενα αρθρο που ελεγε πως να μαθουμε να κανουμε το υποσεινηδητο να μας δινει απαντησεις.

Το ρητο εχει πολυ μεγαλη ομοιοτητα με τις τεχνηκες που εδινε το αρθρο

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι ανατολίτες κατανοούσαν πάντοτε καλύτερα την ιδέα της αποδοχής. Οι δυτικοί έχουν ένα πρόβλημα σε αυτό το σημείο. =)

 

LordAeon

 

Ίσως οι ανατολίτες γενικά να τα κατανοούσαν καλύτερα αλλά εγώ ας μην περιφρονούμε και την δυτική σοφία. Το δυτικό αντίστοιχο που έχω ακούσει είναι: "Μην κλαίς για το ήδη χυμένο γάλα."

 

Και αυτό το ίδιο σημαίνει: Μην χάνεις χρόνο με το να στεναχωριέσαι για κατι που έγινε και δεν μπορεί να αλλάξει (το γάλα όσο και να θές σε αντίθεση με χώμα ή αλεύρι πχ δεν μπορεί να μαζευτεί και να το χρησιμοποιήσεις) αλλά προχώρησε παρακάτω σε αυτά που μπορείς ακόμα να αλλάξεις. (πχ σήκωσε το μπουκάλι ώστε να μην χυθεί όλο :blblbl: )

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ

 

Σαν έξαφνα, ώρα μεσάνυχτ', ακουσθεί

αόρατος θίασος να περνά,

με μουσικές εξαίσιες, με φωνές ?

την τύχη σου που ενδίδει πια, τα έργα σου

που απέτυχαν, τα σχέδια της ζωής σου

που βγήκαν όλα πλάνες, μη ανωφέλετα θρηνήσεις.

Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,

αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που φεύγει.

Προ πάντων να μη γελασθείς, μην πεις πως ήταν

ένα όνειρο, πως απατήθηκεν η ακοή σου

μάταιες ελπίδες τέτοιες μην καταδεχθείς.

Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,

σαν που ταιριάζει σε που αξιώθηκες μια τέτοια πόλι,

πλησίασε σταθερά προς το παράθυρο,

κι άκουσε με συγκίνησιν,

αλλ'όχι με των δειλών τα παρακάλια και παράπονα,

ως τελευταία απόλαυσι τους ήχους,

τα εξαίσια όργανα του μυστικού θιάσου,

κι αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ

 

Σαν έξαφνα, ώρα μεσάνυχτ', ακουσθεί

αόρατος θίασος να περνά,

με μουσικές εξαίσιες, με φωνές ?

την τύχη σου που ενδίδει πια, τα έργα σου

που απέτυχαν, τα σχέδια της ζωής σου

που βγήκαν όλα πλάνες, μη ανωφέλετα θρηνήσεις.

Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,

αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που φεύγει.

Προ πάντων να μη γελασθείς, μην πεις πως ήταν

ένα όνειρο, πως απατήθηκεν η ακοή σου

μάταιες ελπίδες τέτοιες μην καταδεχθείς.

Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,

σαν που ταιριάζει σε που αξιώθηκες μια τέτοια πόλι,

πλησίασε σταθερά προς το παράθυρο,

κι άκουσε με συγκίνησιν,

αλλ'όχι με των δειλών τα παρακάλια και παράπονα,

ως τελευταία απόλαυσι τους ήχους,

τα εξαίσια όργανα του μυστικού θιάσου,

κι αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που χάνεις.

Αν βαλουμε οπου Ανεξάνδρεια > Βαβυλώνα (συγχωρεμενος) πιστευω πως ειναι καλυτερο...

Φυσικα συνοδευμενο με πνευμα ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ κ ΟΧΙ πεσιμισμου...........

Su.Co.JUDAS.&Re..

...

..

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...