Jump to content

Συναισθησία


Recommended Posts

Με αφορμή μια μικρή νύξη που έγινε στο τόπικ των προτεινόμενων βιβλίων περί ανάμειξης των αισθήσεων μεταξύ τους, θα μπορούσαμε να αναλύσουμε περαιτέρω αυτή την ιδιότητα ορισμένων ανθρώπων να προχωρούν ένα βήμα παρακάτω...

Καταρχήν, σύμφωνα με τη wikipedia, Συναισθησία ονομάζεται η νευρολογική ανάμιξη των αισθήσεων. Ένας άνθρωπος που χαρακτηρίζεται από συναισθησία είναι δυνατό, για παράδειγμα, να "ακούει" τις οσμές, να "βλέπει" τους ήχους και να "μυρίζει" τους ήχους. Το συχνότερο είδος συναισθησίας είναι το να βλέπει κανείς ήχους και το να συνδυάζει αυτόματα αριθμούς με συγκεκριμένα χρώματα.

 

 

"Έχω συναισθησία και σαν παιδί πίστευα ότι ήταν κάτι εντελώς κανονικό, μέχρι που κατάλαβα ότι οι άλλοι άνθρωποι δεν βλέπουν τους αριθμούς και τα γράμματα σαν χρώματα. Πιστεύω ότι η συναισθησία μπορεί να συνδέσει κάθε είδος αίσθησης με αφηρημένες έννοιες όπως τα γράμματα και οι αριθμοί. Απλά για μένα (και για τους περισσότερους) συσχετίζονται μόνο τα χρώματα. Είναι εύκολο να θυμάμαι καθημερινά πράγματα όπως τηλεφωνικούς αριθμούς και το π (θυμάμαι μέχρι το 3.141592653589). Κάθε σειρά ψηφίων σχηματίζει ένα σύνθετο χρώμα βασισμένο στα χρώματα των επιμέρους ψηφίων. Μελέτησα Γιαπωνέζικα για κάποια χρόνια και τα ιδεογράμματα της γλώσσας έχουν επίσης χρώματα για μένα. Φαντάζομαι ότι σε περιπτώσεις έντονης συναισθησίας τα μαθηματικά και οι αριθμοί θα γίνονται αντιληπτά με τελείως διαφορετικό τρόπο. Θυμάμαι μία φορά είπα στην αδερφή μου ότι τα Smarties (καραμέλες) είναι "3" και "6" αντί για κίτρινα και πράσινα. Δεν κατάλαβα αμέσως ότι δεν μπορούσε να καταλάβει."

πηγή: wikipedia

 

 

Ένα άτομο με συναισθησία είναι πιθανό να δει το κείμενο ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και αν τα ψηφία έχουν μαύρο χρώμα.

post-233-1153908276.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο Καντίσκυ άκουε Βάγκνερ και ''έβλεπε'' χρώματα μέσα από τη μουσική του Βάγκνερ...

 

Θα έρθω με περισσότερες λεπτομέριες

Link to comment
Share on other sites

Ο Καντίσκυ άκουε Βάγκνερ και ''έβλεπε'' χρώματα μέσα από τη μουσική του Βάγκνερ...

Initiate4, μόλις έκρουσες μια ευαίσθητη χορδή μου, αναφέροντας τον Καντίνσκυ (βλ. άβαταρ)!! :worthy:

Πραγματικά, δεν είναι λίγοι οι καλλιτέχνες που χρησιμοποίησαν αυτό το "χάρισμα" για να εκφράσουν μια βαθύτερη πραγματικότητα μέσα από τα έργα τους. Συχνά μάλιστα περιφρονήθηκαν κιόλας από τον κόσμο ο οποίος αδυνατούσε να καταλάβει τα έργα τους, έργα τα οποία χαρακτήριζαν "αφηρημένα". Κι όμως, ήταν κάθε άλλο παρά αφηρημένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ποστερω το αποτελεσμα μολις τελειωσω..

προς το παρον μου περασε απο το μυαλο πως αυτα τα τεστακια λειτουργουν σαν καποιο ειδος ψυχολογικης "χαρτογραφησης" του εγκεφαλου αναλογα με τη φυλη (γλωσσα) κ την ηλικια...

Συνεχιζουμε...

Test1 (Seeing)

Part 1: Your choixe of colours seemed to change considerably.

Part 2: 2/4 shapes...

Part 3: You tend to associate small numbers with the left hand side.(μα καλα ετσι δεν μας εχει μεινει απο τα σχηματακια στις γραφικες παραστασεις...δεν τη βλεπω και τοση καλη προσπαθεια του bbc...)

 

Τεστ 2 (Hearing)

Part 1:Assosiate low sound with bright volours & high sounds with dark ones( χμμμ...ακουστε τα δειγματα..καθολου φαντασια..μουνταμαρα τελειως..αγγλοι τι να πεις..)

Part 2:???δε προλαβα δυστυχως κ ΔΕΝ το ξανακανω...παντελης ελειψη φαντασιας στα δειγματα μουσικης...

(χμμμ μαλλον θα φταιει η μουσικη που ακουω...PsyTrance® και οχι απλα νταπα ντουπα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα άτομο με συναισθησία είναι πιθανό να δει το κείμενο ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και αν τα ψηφία έχουν μαύρο χρώμα.

 

Αυτό δεν το κατάλαβα.... δηλαδή?....

 

---- Άκυρο... αφότου έκανα τα τεστάκια της Μινέρβα το κατάλαβα...

 

Στο τεστ: You chose the same colour for 21 out of 23 letters, number and weekdays... :blink:

 

___

Τα μουσικά δείγματα δεν τα έκανα... μου την έδιναν... με ενοχλούσε ο ήχος και το παράτησα....

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Το κανα κι εγώ το τεστάκι. Και τα δύο τεστάκια.

Σχεδόν όλα τα μουσικά δείγματα μου προκαλούσαν είτε κατάθλιψη, είτε περιέργεια (δεν είχε αυτη την επιλογή...) είτε περηφάνεια...Πουθεν,α χαρά, πουθενα ευτυχία πουθενά όλα τα υπόλοιπα.

Όσο για τα χρώματα και τα γράμματα...

Το μόνο που κάνω είναι να συνδυάζω χρώματα με πόλεις/χώρες.

Για μένα το Ηράκλειο είναι κίτρινο,

η Αθήνα είναι μπλε σκούρο,

η Θεσσαλονίκη καφετί,

η Λιβαδειά πράσινο ανοιχτό,

η Σκωτία πράσινο σκούρο,

η Ισπανία πορτοκαλί,

η Γαλλία ροζ και

η Σουηδία ανοιχτό γαλάζιο(πιο ανοιχτο απο αυτό, προς το άσπρο).

Περα απο αυτά, κανένα άλλο ίχνος συναισθησίας... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...