Jump to content

ΚΑΤΙΝΕΣ!! Μπορούν να αναπτύξουν Μαγεία???


 Share

Recommended Posts

δηλαδη οταν αναφερομαστε στις μαγισσες της σμυρνης εννοουμε απλα καποιες γυναικες που προσπαθουσαν να κανουν ξορκια χωρις ομως να ξερουν στην πραγματικοτητα τι κανουν? δεν υπαρχει περιπτωση αυτες οι γυναικες να ειχα δημιουργησει ενα δικο τους τροπο μαγειας?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παντού υπήρχαν και υπάρχουν μάγισσες(όχι μόνο με την κατινίστικη έννοια)..

οι Σμυρνιές δεν είχαν το μονοπώλιο..

Γιατί όμως στο μυαλό μας τις συνδέουμε με μαγεία;

Γιατί η Σμύρνη κάηκε,

οι πρόσφυγες εγκαταστάθηκαν μαζικά σε πρωτεύουσα και επαρχεία,

τα βλέμματα στράφηκαν προς αυτούς και τις συνήθειές τους,

μερικοί εμπνεύστηκαν,

έγραψαν άρθρα και βιβλία,

το θέμα συζητήθηκε και πουλήθηκε..

και να'μαστε στο τώρα!

 

Ροζέτα, έγραψες:<<κάποιες γυναίκες που προσπαθούσαν να κάνουν ξορκια χωρις ομως να ξερουν στην πραγματικοτητα τι κανουν>>

Όχι, μη λέμε τόσο μεγάλες κουβέντες..

Ας μην πάμε απ'το ένα άκρο(τον υπέρμετρο θαυμασμό των Σμυρνιών γυναικών/μαγισσών) στο άλλο(την πεποίθηση ότι απλά <<έδεναν και έλυναν>> όπως τους την καρφωνόταν)..

Υπήρχαν(και υπάρχουν) και οι μεν και οι δε,

όπως επίσης υπάρχουν και οι πολλές οπτικές γωνιούλες!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Ελεος αμέσως η ψέυτοφεμινηστριουλες ξεσπαθωσανε χαχαχαχαχαχαχαχαχαααχα

Μην τρελαίνεστε κορίτσια σας αγαπάμε και μάλιστα πάρα πολύ .

 

Σε τι στηρίζεις την βεβαιότητα σου για τον παραπάνω χαρακτηρισμό?

...με ήξερες και από χθες?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stardust

Γιατί να μην μπορούν οι ¨Κατίνες¨ ; Φυσικά και μπορούν, αλλα το θέμα με την Κα Μειμαρίδη δεν είναι στο αν μπορεί κάποιος να κάνει ένα ξόρκι αλλά στο οτι η ίδια έχει στήσει μια τεράστια επιχείρηση και τα παίρνει απο παντού. Βιβλία, εφημερίδες , πώληση υλικών κτλ , Επειδή εχω διαβάσει το βιβλίο μαγείας που έχει βγάλει έχω να πω το εξής: Επι το πλείστον τα ξόρκια που έχει μέσα είναι παρμένα απο αλλού και σαφώς και δεν πιστεύω οτι τα κληρονόμησε δήθεν απο την ΄Κατίνα' , Σε όλα τα ξόρκια της έχει προσθέσει μέσα υλικά όπως εσθιρ , σεβνταλέ και εργασίες με το πεντάσταυρο που φυσικά για να τα κάνεις λοιπόν θα πρέπει να τα αγοράσεις απο το μαγαζί της γιατι δεν τα βρίσκεις αλλού. Μήπως το δείπνο της Εκάτης το έκαναν οι Αρχαίοι Έλληνες με τα πεντάσταυρα που δεν υπήρχαν τότε ; ή μήπως να πιστέψω οτι το εσθιρ (δηθεν ερωτικό φίλτρο) κάθεται και το μελετάει στο Αυγουστιάτικο φεγγάρι ; ή μήπως είχαν οι σμυρνιές πλατίνα στα πρόχειρα να φτιάχνουν την τυχερή νυχτεριδούλα τότε ; ΕΛΕΟΣ !!! Απλώς είναι μια πολύ έξυπνη επιχειρηματίας και τίποτε άλλο και πατάει τους άλλους εκεί που πονάνε. Έχω μπει στο φορουμ της και δεν βρίσκεις τϊποτα άλλο παρά γυναίκες να ρωτάνε πως θα δέσουν τους άντρες και άντρες πως θα δέσουν τις γυναίκες, λες και είναι πατσαβούρια.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, κάποιες από τις "Κατίνες", ξέρους και άλλες δεν ξέρουν. Έτσι έχουν τα πράγματα παντού γύρω μας... Τώρα, θα συμφωνήσω με την Νυκτώ στο ότι η Σμύρνη ακούστηκε πολύ για αυτόν τον λόγο...

 

Και τώρα ας πούμε ότι η κυρία Μεϊμαρίδη, καλά έκανε από την μεριά της (γνώμη μου), γιατί πάτησε στο ότι τώρα η Τέχνη είναι στην μόδα... Αλλά, να ρωτήσω κάτι, αν και έχω διαβάσει το βιβλίο και εγώ, δεν ξέρω κατά πόσο γράφει ότι αυτά τα πράγματα είναι επικίνδυνα... Νομίζω ότι δεν του δίνει και τόσο σημασία... Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι δεν το αναφέρει... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ααααα,ολα κι ολα!Να τις πειτε παρακατιανες,ανιδεες,κτλ.εκτος απο Κατινες!!Αυτη τη μοδα ποτε δεν την καταλαβα,να διασυρεται ετσι το κακομοιρο το ονομα μας και καμμια Κατερινα να μην παιρνει θεση... :hm: Η μοναδικη ειμαι εδω μεσα??Γιατι να συνδεουμε αυτο το ωραιο ονομα :whistling: με το κουτσομπολιο και να μην συνδεουμε το Μαρια,ή το Σοφια και ουτω καθεξης??Εεε??Κανω ενσταση!Και ναι κυριες και κυριοι,ακομη και οι παρακατιανες εκαναν και κανουν μαγια και πιστεψτε με πιανουν που να μην επιαναν και εχω και αποδειξεις για τις γυναικες της Σμυρνης ειδικα!Μια ολοκληρη καταρα ακολουθουσε τις γυναικες απο το σοι του πατερα μου και ευτυχως εσπασε,χαρη σε μενα!Οποτε,ολες μπορουν,ακομη και οι Κατινες!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Τι κατάρα ήταν αυτή και πως έσπασε;

Link to comment
Share on other sites

Τι κατάρα ήταν αυτή και πως έσπασε;

Ο παππους μου,ο πατερας του πατερα μου,ειχε εναν πατερα!Κορυφαιο ε? :063laugh: Λοιπον,ο προπαππους μου,ειχε 4 παιδια,ενα εκ των οποιων και ο παππους μου.Ηταν παμπλουτος και συμβουλος ενος μεγαλου πολιτικου τοτε!Η γυναικα που παντρευτηκε ηταν εργατρια του στα απειρα χωραφια που ειχε,καθως απασχολουσε 1000 εργατες!!Την παντρευτηκε και εκαναν 4 παιδια,αλλα αυτη πεθανε πολυ νεα απο φυματιωση και ο προπαππους μου επαθε καταθλιψη,γιατι την λατρευε!Γνωριζει μια Σμυρνια,η οποια ειχε μια μοναχοκορη απο αλλο γαμο και επειτα απο καιρο την παντρευτηκε!!Παντρεψε και τα 4 παιδια,αγορια κοριτσια,αλλα η μοναχοκορη παρολο που ειχε ολα τα καλα,εμενε ανυπαντρη!Την εβλεπε λοιπον η μανα της στο ραφι και τα παιδια του με την πρωτη γυναικα να ζουν ευτυχισμενα και πλουσια....Εκεινη δεν το αντεξε και εριξε μια καταρα στις γυναικες που ειχαν το αιμα του προπαππου μου,να μην παντρευτει καμμια περαν της ηλικιας των 28!Τοσο ειχε φτασει κι εκεινη,δεν ξερω τι μαγια εκανε,παντως επιασε,απο τοτε μεχρι και σημερα,καμμια κοπελα απο το σοι του πατερα μου,δεν παντρευτηκε υπο περιεργες παντα συνθηκες και ενω ολες ειχαν σχεση και ολες ηταν πρωτοτοκες....Εγω ειμαι η μοναδικη που παντρευτηκε και μαλιστα πρωτοτοκη και στα 27.Ολες οι αλλες ειναι ανω των 33 και μονες....Ξερεις πως εσπασε αυτο,απο οτι μου ειπε και ο πατερας μου?Επειδη εμεις ειμαστε 3 αδερφες και οχι μοναχοκορη οπως οι υπολοιπες!Λες να στεκει??

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι είναι και πολυ-σπουδαγμένη, έτσι;

Σου λέει, λοιπόν, η κοπελιά που θέλει τον κύριο Χ:

<<Αυτή σπούδασε 15 επιστήμες, δεν είναι καμιά αμόρφωτη, κάτι θα ξέρει..>>

 

Stardust, άσε το σεβνταλέ, το πεντάσταυρο και τα λοιπά..

Πουλά και σπάνια βοτάνια(και καλά κάνει), έτοιμα για το ξόρκι..

Πως πάμε στο σούπερ-μάρκετ, ένα φακελάκι κανέλα, μισό κιλό μήλα.. ε, έτσι..

από βραδύς ρίχνεις μια ματιά στη συνταγή "πως να σε παντρευτεί σε λιγότερο από 48 ώρες",

παίρνεις τηλέφωνο και στα στέλνουν την επόμενη, ακόμα καλλίτερα κι από σούπερ-μάρκετ δηλαδή.

 

Και ξεχνάνε οι φτωχές ενδιαφερόμενες, πως τα βότανα και τα λουλούδια είναι ζωντανά όντα,

γεμάτα μαγεία,

όταν τ'αγαπάς και τα προσέχεις,

όταν τους μιλάς.

Μόνο τότε σε βοηθάνε, και πάλι μονάχα για να πράξεις το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αλλες ειναι ανω των 33 και μονες....Ξερεις πως εσπασε αυτο,απο οτι μου ειπε και ο πατερας μου?Επειδη εμεις ειμαστε 3 αδερφες και οχι μοναχοκορη οπως οι υπολοιπες!Λες να στεκει??

Ε εντάξει, έχουν ακόμα χρόνια μπροστά τους να παντρευτούν.

Θα δείξει ο καιρός εάν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορούν οι ¨Κατίνες¨ ; Φυσικά και μπορούν, αλλα το θέμα με την Κα Μειμαρίδη δεν είναι στο αν μπορεί κάποιος να κάνει ένα ξόρκι αλλά στο οτι η ίδια έχει στήσει μια τεράστια επιχείρηση και τα παίρνει απο παντού. ...
Όχι μόνο μπορούν αλλά και ξέρουν να αναγνωρίζουν ένα "χρυσορυχείο" όταν το συνατήσουν. Δεν κάνει κάτι που δεν θα κάναμε αν είχαμε την ευκαιρία...
.... Μήπως το δείπνο της Εκάτης το έκαναν οι Αρχαίοι Έλληνες με τα πεντάσταυρα που δεν υπήρχαν τότε ; ή μήπως να πιστέψω οτι το εσθιρ (δηθεν ερωτικό φίλτρο) κάθεται και το μελετάει στο Αυγουστιάτικο φεγγάρι ; ...
Οι αρχαίοι Έλληνες δεν έχουν να κάνουν τη μαγεία της Σμύρνης, έτσι κι αλλιώς.
Link to comment
Share on other sites

κατίνες...;

 

μαγεία...;

 

Μαγεία είναι ένας Άνθρωπος της Επιθυμίας. Μαγεία είναι η ΑΓΑΠΗ!

 

Αλλά κατά 100% ΔΕΝ θα'θελα καμια κυρά-κατίνα να γνωρίζει βουντουλίκια και ενωχιακές επικλήσεις!!!Α πα πα πα να μας λείπει το βυσσινο! Κι άμα απογοητεύσω την όμορφη...κόρη μιας τέτοιας "κατίνας"; Φαντάζεστε...μετά; Φτου κακά... :lol:^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια την κ.Μειμαριδη ουτε την κατηγωρω αλλα ουτε την υπερασπιζομαι!

έδειξε φόρα παρτίδα έναν κόσμο που κάποιοι απλά αγνοούσανε.....έτσι δεν είναι;

 

Το ότι πουλάει τη γνώση, και τα εργαλεία που χρειαζόνται είναι κάτι που το κάνει ο καθένας.....άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο....Εντάξει αυτά που πουλάει κοστίζουν....γεγονός, αλλά για σκεφτείτε κ εσείς το ίδιο δε θα κάνατε;

Οσο για τις συνταγες που δεν εχει δωσει τα υλικα μεχρι στιγμης, πολλα βιβλια, πολλα πιστεψτε με και πριν η Μαρα βγαλει το βιβλιο μαγειας 1, ειχαν μιλησει...

Το αρωμα της Λιλιθ, ειναι ιδιο με το Σεφνταλε πχ.Το αρωμα της Λιλιθ εχει αναφερθει σε 4 διαφορετικα βιβλια που εχω διαβασει...

Το πεντασταυρο παλι, το λεγομενο βραχιολι των σταυρων ενα παρομοιο αλλα με εξυς σταυρους το ειχε η Γιαγια μου, Εγω αμα αποφασιζα να κανω καποια απο τα ξορκια της θα εκανε με το βραχιολι και βεβαια της Γιαγιας μου(μιας που ασχολιοταν με την τεχνη και το ειχε αυτο το βραχιολι ως φυλακτο)!

Και κατι αλλο,(ξανα λεω δεν εχω διαθεση να την υπερασπιστω αλλα λεω αυτα που εχω δει) εχω ακουσει πολλες φορες και απο το φορυμ της αλλα και απο καποια αλλα φορυμ που μιλαν για την κυρια αυτη, οτι τα ξορκια ποιανουν, και οτι εχουν δει αποτελεσματα!

Τι να πω?Δεν ξερω παντως το μονο που με εχει ενοχλησει σε αυτην ειναι ο τροπος της Με τα Media.Εκει ναι, οτι και να πειτε εχετε δικιο.!

 

 

ΥΣ.Οσο για την Σμυρνη και την καθε Σμυρνη, δεν υπαρχει μερος στο κοσμο που να μην υπηρξε ανθρωπος που να μην ασχολιοταν με την Τεχνη.

Link to comment
Share on other sites

Α παιδια και κατι αλλο, ειχα δει ενα αθρο της Μειμαριδη πριν βγαλει τα βιβλια της, ελεγε οτι εχει μαζεψει ενα πολυ πλουσιο υλικο απο παναρχαια ξορκια και εκτος της Θειας της και σκοπευει να τα βγαλει και Αυτα...Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορει καποιος να πει αν οντως οι γυναικες της σμυρνης εκαναν μαγια?

 

Η γιαγιά μου μια φορά έκανε, κι όχι μόνο η γιαγιά μου, κι άλλες γυναίκες από το συνοικισμό, με μια βασική διαφορά (νομίζω την έχω ξαναγράψει, αλλά δεν πειράζει): αυτά που λέμε εμείς σήμερα «μάγια» και «ξόρκια» και τα θεωρούμε super-wow και νομίζουμε πως είμαστε και πολύ μάστορες όταν τα κάνουμε, για εκείνες της γυναίκες δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα φυσιολογικό μέρος της καθημερινότητας. Και τα κάνανε με τον ίδιο τρόπο που ανάβαν το κεράκι τους στην εκκλησία.

 

Μιλάω βέβαια για απλά ξόρκια που λύνανε προβλήματα της καθημερινότητας. Αλλά, ρε παιδιά, για σκεφτείτε, και τα έθιμα του Κλύδωνα -είναι και κοντά- δεν περιλαμβάνουν ελληνικό, παραδοσιακό scrying, και μάλιστα στην κάργα «επικίνδυνη» μορφή του; Απλώς, η ζωντανή παράδοση ρύθμιζε το μέτρο μέσα στο οποίο θα συμβαίνει κι έτσι οι παρενέργειες μειώνονταν στο ελάχιστο.

 

Α! και, σημαντικό, η γιαγιά μου, εκτός από ξόρκια, ήξερε και συνταγές για φυσικά φάρμακα που, δυστυχώς, δεν τα κατέγραψε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...