Jump to content

Σας έχει τύχει


unicorn
 Share

Recommended Posts

Σας έχει τύχει να προχωράτε ανέμελοι(στην κοσμάρασας) στον δρόμο και ξαφνικά να σταματάτε χωρίς να ξέρετε τον λόγο αλλά σε λίγο συνειτοποείτε οτι υπήρχε ένα μικρό εμπόδιο μπροστά σας αλλά ικανό να σας κάνει να χτυπήσετε; Εμένα πολλές φορές αλλά χτές το βράδυ καθώς οδείγαγα με το μηχανάκι μου είδα κάτι σαν προμύνημα ότι θα χτύπαγα με ένα άλλο μηχανάκι με το που έβγαινα από την διασταύρωσει. Έτσι χωρίς να το καταλάβω πάτησα φρένο και γλύτωσα κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα μου έχει συμβέί πάρα πολλές φορές βασικά...

 

Το θέμα με εμένα είναι ότι κυρίως ακούω τη ''φωνή'' της διαίσθησής μου.

οκ ναι σκέφτομαι και λογικά, ζυγίζω τα πράγματα αλλά επικρατεί η διαίσθησή μου. Και έχω κανει και απειρα λάθη αλλα εχω βγει και σωστη απειρες φορες

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

unicorn...

 

Είναι θέμα καθαρά διαίσθησης που έχουμε όλοι. Ειδικά αν οδηγείς δίτροχο, πολλές φορές υποσυνείδητα , απο εμπειρίες, έχεις διαμορφώσει οδηγικές αντιδράσεις , με κάποια ερεθίσματα που δέχεσαι, ακόμα και αν δεν το κάνεις εσκεμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι πράγματι η αλήθεια. Ειδικά αυτή την στιγμή είμαι συντετριμένος, διότι έμαθε οτι πέθανε ο αδερφόσ ενός φίλου μου και ήταν 20 χρονών. Από αυτοκινητιστικό. Ούτε εγώ έχω πάθει κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι πράγματι η αλήθεια. Ειδικά αυτή την στιγμή είμαι συντετριμένος, διότι έμαθε οτι πέθανε ο αδερφόσ ενός φίλου μου και ήταν 20 χρονών. Από αυτοκινητιστικό. Ούτε εγώ έχω πάθει κάτι σοβαρό.

 

Το κακό είναι πως...αυτή τη σωτήρια διάισθηση ΔΕΝ την έχουν όλοι!!

Πολλοί ίσως,αλλά όχι όλοι.

 

Οκ παραδέχομαι μου έχει τύχει.Αλλά ίσως να παίζει -ειδικά όσον αφορά την οδήγηση- και κάτι άλλο:η δύναμη της συνήθειας και της εμπειρίας. Π.χ. ξέρω ποιος δρόμος είναι πολύ επικίνδυνος, σε ποιο σημείο πολύ πιθανόν να πεταχτεί κάποιο παιδί ή ζώο(σκύλος-γάτα)...Εκεί φρενάρω ή κόβω ταχύτητα,συνειδητά-ασυνείδητα...

 

Αλλά π.χ. στο τηλέφωνο,δεν μπορώ πριν χτυπήσει ή κατά τη διάρκεια να καταλάβω ποιος-οια πιθανά να με παίρνει...Άλλοι-ξέρω-το μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά π.χ. στο τηλέφωνο,δεν μπορώ πριν χτυπήσει ή κατά τη διάρκεια να καταλάβω ποιος-οια πιθανά να με παίρνει...Άλλοι-ξέρω-το μπορούν!

 

 

Για δοκίμασε κάθε φορά που χτυπάει το τηλέφωνό σου να ''μαντεύεις'' το όνομα αυτου που σε καλεί...... Χρειάζετια χρόνο αλλά σιγά σιγά θα δεις οτι δνε ειναι και τόσο τυχαιες η ''μαντεψιές'' σου

 

Δοκίμασέ το....

 

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Μου τυχαινει παρα πολλες φορες...

Γενικοτερα οπου και να μαι παρατηρω πολυ το περιβαλλον γυρω μου και ειμαι πολυ προσεκτικη (βασικα αν ημουν στρουμφακι θα με λεγανε σκουντουφλη καθως ολο σκονταφτω!) αλλα ακομα και τις φορες που ειμαι πολυ κουρασμενη η χαμενη στην κοσμαρα μου, οποτεδηποτε επροκειται να συμβει κατι περισσοτερο απο παραπατημα το καταλαβαινω κατα ενα περιεργο τροπο (και παλι καλα).

Δεν εχω χτυπησει ποτε σοβαρα, ουτε εχω σπασει ποτε τιποτα ενω ειδικα παλιοτερα ημουν πολυ δραστηρια, και χαιρομαι πολυ γιαυτο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μάλλον στιγμιαία ενόραση. Αυτό που θα παρατηρήσετε όταν συμβαίνει αυτό, είναι ότι η πληροφορία αυτή δεν είναι προϊόν σκέψης, η σκέψη εκείνη τη δεδομένη στιγμή αδρανεί και νάτην η πληροφορία απ' το "πουθενά"!

Edited by evi
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο δύσκολο, εγώ το κάνω κάθε μέρα. :)

 

Κατα την ταπεινή μου άποψη συμβαίνει σε ανθρώπους που έχουν ανεπτυγμένα υποσυνείδητο και αντακλαστικά ώστε να μην παρεμβαίνει η βούληση στο "μύνημα" και στην επακόλουθη αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...