Jump to content

Αυτοκτονία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μιας και δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα πόστς που έχουν γίνει εδώ αλλά μια ιδέα την πήρα θέλω να ρωτήσω κάτι... Διάβασα κάτι όπως Εμ δικιο δεν εχει;

 

Αν πεσεις απο ψηλα ΣΙΓΟΥΡΑ θα το μετανιωσεις στο δρομο..

αν κοψεις φλεβα το ιδιο(οποτε δε θα κοψεις βαθια...μονο για ενα απλο Φλερτ με τη κατασταση..)

Αν τρεχεις σα δαιμονισμενος με τη μηχανη σε λιγη ωρα αποφορτιζεσαι κ ηρεμεις(το ιδιο κ με το αμαξι...ειδικα αν αποφυγεις στο τσακ ενα Σοβαρο ατυχημα εκει κοκαλωνεις κ περιμενεις να ηρεμησεις..)

το σκοινι ουτε που το σκεφτομαστε...

οποτε τι μενει; τι ειναι το πιο σιγουρο κ ανωδυνο;;;;

 

κλικ>ΜΠΑΑΜ!!

 

πόσο κοντά στο θάνατο έχετε φτάσει εσείς που ρωτάτε για την αυτοκτονία, και στην τελική πιστεύω πως αυτό το θέμα είναι για συζήτηση. Το άν τώρα είναι ή όχι ηρωισμός, ζαχομάρα, μαγκιά, ή κατα πόσο αυτοί που ζούν και αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα της ζωής είναι χαζοί ή όπως θέλετε πέστε το δεν μπορεί να το κρίνει κανείς παρα μόνο εκείνος που πέρνει την απόφαση να το κάνει και δεν είναι σκοπός να πήσει κανέναν αλλα μόνο τον εαυτό του αν είναι σωστό η λάθος αυτό που σκέφτετε να κάνει και για πιό λόγο το κάνει. Αν ο ίδιος πιστεύει πως ότι μπορούσε να κάνει στη ζωή αυτή το έχει ολοκληρώσει και πως το υπόλοιπο της ζωής του είναι χαμένος χρόνος αυτό εκείνος το ξέρει. Αν μπορεί να τον μεταπίσει κάποιος ή αν είναι πρόβλημα ψυχολογικό ή κάτι άλλο, μια απογοήτευση ή κάτι παρεμφερές χρείζετε ιατρικής και ψυχολογικής στήριξης, δεν το συζητάμε. Επειδή πολύ πρόσφατα πέρασα μια τραγωδία θα μπορούσα να πώ η αυτοκτονία δεν είναι ποτέ λύση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το σκοινι ουτε που το σκεφτομαστε...

Κι όμως...

Δυο δικοί μου έφυγαν με αυτόν τον τρόπο...

 

Η αυτοκτονία είναι ένα θέμα που με... στενοχωρεί αφάνταστα...

 

Αλλά από μια συζήτηση με ένα γνωστό, σκέφτηκα το εξής...

Τι είναι χειρότερο;

Να χάσεις κάποιον που αγαπάς σε αυτοκινητιστικό ή να τον χάσεις επειδή αποφάσισε να αυτοκτονήσει;

Link to comment
Share on other sites

 

Τι είναι χειρότερο;

Να χάσεις κάποιον που αγαπάς σε αυτοκινητιστικό ή να τον χάσεις επειδή αποφάσισε να αυτοκτονήσει;

 

 

Και στο δικό μου περιβάλλον υπήρχαν άνθρωποι που αποφάσισαν να φύγουν έτσι... Για εκείνους που μένουν η αυτοκτονία πονάει πιο πολύ γιατί αναρωτιέσαι εάν θα μπορούσες να την έχεις αποτρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Για εκείνους που μένουν η αυτοκτονία πονάει πιο πολύ γιατί αναρωτιέσαι εάν θα μπορούσες να το έχεις αποτρέψει.

Τουλάχιστον ξέρεις ότι το επέλεξε...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ξέρεις ότι το επέλεξε...

 

 

Δεν είναι έτσι Marilena... Ο άνθρωπος που επιλέγει να αυτοκτονήσει το κάνει γιατί νιώθει πως η ζωή είναι πια μάταιη. Συχνά οι άνθρωποι που αυτοκτονούν πάσχουν από κατάθλιψη... Σε αντίθεση με την αυτοκτονία όμως, η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στην φράση σου :

Για εκείνους που μένουν η αυτοκτονία πονάει πιο πολύ γιατί αναρωτιέσαι εάν θα μπορούσες να το έχεις αποτρέψει.

Τουλάχιστον ξέρεις ότι ήταν δική του επιλογή...

 

Δεν είναι έτσι Marilena... Ο άνθρωπος που επιλέγει να αυτοκτονήσει το κάνει γιατί νιώθει πως η ζωή είναι πια μάταιη. Συχνά οι άνθρωποι που αυτοκτονούν πάσχουν από κατάθλιψη... Σε αντίθεση με την αυτοκτονία όμως, η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται...

Συμφωνώ...

Και αυτό είναι το σημείο όπου αναλόγως την περίπτωση μπορεί να νιώσεις ενοχές...

 

~Δεν συμφωνώ στο ότι ο αυτόχειρας νιώθει πως η ζωή του είναι μάταιη (αλλά από τις δικές μου εμπειρίες δεν μπορώ να το στηρίξω)~

Link to comment
Share on other sites

 

 

~Δεν συμφωνώ στο ότι ο αυτόχειρας νιώθει πως η ζωή του είναι μάταιη (αλλά από τις δικές μου εμπειρίες δεν μπορώ να το στηρίξω)~

 

 

Τότε γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την ιστορία του ο καθένας επιλέγει και το τέλος της...

Δεν μπορείς να κρίνεις μια ταινία από την τελευταία πράξη της...

 

Το να επιλέξει κάποιος την αυτοκτονία ως διέξοδο στα προβλήματά του (οποιασδήποτε φύσεως) μπορεί να είναι πράξη δειλίας, μπορεί και όχι.

Αυτοκτονία σημαίνει θάνατος και ο θάνατος είναι στην πρώτη θέση των ανθρώπινων φόβων... Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ο μεγαλύτερος φόβος όλων.

Γι' αυτό δεν μπορείς να ισχυριστείς με βεβαιότητα ποια από τις δυο επιλογές χρειαζόταν περισσότερο θάρρος....

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την ιστορία του ο καθένας επιλέγει και το τέλος της...

Δεν μπορείς να κρίνεις μια ταινία από την τελευταία πράξη της...

 

 

 

Τα στερνά τιμούν τα πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχουν ξαναγραφτει απο καποιο/α στα προηγουμενα posts

 

για μενα ισχυει αυτοκτονία=δειλία

 

η ζωη ειναι πραγματικα ενα μεγαλο δωρο

Link to comment
Share on other sites

για μενα ισχυει αυτοκτονία=δειλία

η ζωη ειναι πραγματικα ενα μεγαλο δωρο

 

Αυτοκτονία = δειλία <-> Το να κρατήσεις την ζωή σου σημαίνει θάρρος...

Τότε αντιφάσκεις, λέγοντας πως η ζωή είναι μεγάλο δώρο.

Αφού το να ζήσεις θέλει θάρρος... χρειάζεται θάρρος να κρατήσεις ένα δώρο?

(Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου, σε παρακαλώ να με διορθώσεις :) )

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφοροι λογοι για να τερματισει την ζωη του καποιος.

Μην ειστε απολυτοι, παντα μεσω αυτου του δρομου γινονται λαθη.

Λαθη τα οποια σπανιως διορθωνονται λογω της αλαζονιας πισω απο τα συμπερασματα..

 

Η ζωη μπορει να αρχισε σαν δωρο, για μερικους ομως εχει καταντησει καταρα, επειδη εμεις ειμαστε μια χαρα και δεν εχουμε την παραμικρη ιδεα του τι περναει ενα τεραστιο ποσοστο του πληθησμου δεν σημενει πως μπορουμε να τους κρινουμε ετσι.

Δεν υποστηριζω πως οι "καταραμενοι" θα πρεπει να αυτοκτονουν, ομως ουτε αντιθετος ειμαι.

 

Α, και θαρος δεν χρειαζεται στο να κρατησεις το δωρο, χρειαζεται ομως στο να το κρατησεις σαν δωρο.

Κατι που ελαχιστοι τα καταφερνουν, και δυστυχως δεν ανηκω σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

 

ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ.............

 

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΩΣ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ??????

 

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΟΣ ???????

 

ΕΚΑΝΕ ΑΘΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ?????????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΝΑΜΗ! ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ) ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΕΒΑΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...