Jump to content

Αυτοκτονία


Recommended Posts

Φιλοι μου καλησπερα σας. (Για τον φιλο Άγρυπνο) :cheerful:

 

Φιλε μου Άγρυπνε δεν με πειραζει η κριτικη...

Απο την στιγμη που γινεται με χιουμορ και με καλη θεληση...

 

Απλα να σε ενημερωσω πως αρχισα να γραφω με αυτην την ατακα..

Οταν πριν απο 4 χρονια πρωτοεγραψα στο WWW.ESOTERICA.GR σκεφθηκα πως εμπαινα σε ενα

δωματιο με καποιους αγνωστους....(που πραγματι ηταν αγνωστοι οπως και εδω)

 

Ενοιωσα πως επρεπε να πω μια καλημερα η καλησπερα η χρονια πολλα σε γιορτες σε ολους....

Στο τελος δε λεω ενα ευχαριστω σε ολους εκεινους μου με τιμουν με το να διαβασουν το μηνυμα που

εγραψα.

Απο τοτε παντα τηρω αυτην την αρχη...

 

Στο θεμα μας τωρα...

 

Φιλη sabrina θα μου επιτρεψεις να συμφωνισω απολυτα σχετικα με αυτο που αναφερεις.

<<Η άποψη μου για την αυτοκτονία είναι ότι όντως χρειάζεται κότσια για να το κάνεις, αλλά είναι μια από τις

πράξεις μεγαλυτέρης δειλίας. Δειλία στο να αντιμετωπίσει κανείς δύσκολες καταστάσεις και να βρει τη δύναμη

να ξεπεράσει τα όποια προβλήματα.>>

 

Πιστευω και εγω πως ειναι δειλια να αντιμετωπισει κανεις τα προβληματα του με αυτοκτονια.

 

Αλιμονο εαν σε καθε δυσκολια τις ζωης αυτοκτονουσε καποιος.

Εαν συνεβαινε κατι τετοιο τοτε το ανθρωπινο γενος θα ειχε αφανισθει.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φιλοι μου καλησπερα σας.

...

Αλιμονο εαν σε καθε δυσκολια τις ζωης αυτοκτονουσε καποιος.

Εαν συνεβαινε κατι τετοιο τοτε το ανθρωπινο γενος θα ειχε αφανισθει.

 

Ευχαριστω.

Χμμ...και λογο της ελπιδας αυτο δεν εχει γινει ακομα, συνεχιζουμε να "ζουμε" χωρις να γνωριζουμε το γιατι και κανοντας συνεχως αυτα που μας προσταζουν οι "ανωτεροι" (καθε ειδους).

 

Μη ξεχνας πως η ελπιδα ηταν το τελευταιο συστατικο απο το κουτι της Πανδωρας...

Μονο που τα υπολοιπα φευγουν κ ερχονται, αυτο μενει Παντα εκει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλησπερα σας.

 

Φιλε μου Sucore με ολα αυτα που διαβαζω σαν ΤΗΝ ΛΥΣΗ βλεπεις την αυτοκτονια.....

 

Μια και η ελπιδα εμεινε μεσα στο κουτι της Πανδωρας.

 

Ετσι δεν ειναι ??????

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλησπερα σας.

 

Φιλε μου Sucore με ολα αυτα που διαβαζω σαν ΤΗΝ ΛΥΣΗ βλεπεις την αυτοκτονια.....

 

Μια και η ελπιδα εμεινε μεσα στο κουτι της Πανδωρας.

 

Ετσι δεν ειναι ??????

 

Ευχαριστω.

εξαρταται απο το ειδος κ το σκοπο της αυτοκτονιας..

φυσικα παντα υπαρχει το ερωτημα σχετικα με τη χρησιμοτητα μας εδω περα...

κ γιατι εξαντλουμεθα τοσο ευκολα..

 

Εννοω οτι η ελπιδα ειναι κατι Fixed..

και πως οτι κ να γινει ΔΕΝ πρεπει να μειωθει ο αριθμος των ζωντων...(το παω λιγο :offtopic: )

 

Σιγουρα η αυτοκτονια ειναι μια λυση(τελος) ομως δεν ειναι για να το κανεις οποτε θελησεις..

απλα στην περιπτωση μου η ελπιδα τενει στο 0...

Ειτε αυτοματα(επειδη πρεπει να γινει ετσι λογω καποιου προγραμματισμου)

Ειτε εξαιτιας μου

Μεχρι να το ξεκαθαρισω αυτο θα δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου Καλημερα σας.

 

Φιλε μου Sucore θα μου επιτρεψεις να πω καποια πραγματα....

 

Η ηλικια μου ισως να ειναι η μεγαλυτερη (μαλλον απο ολους σε αυτην την ιστοσελιδα).

Εχω περασει πολλα.....

 

Πολλες φορες αντιξοες συνθηκες με εκαναν να γονατισω απο τα προβληματα....

Αλλα σηκωθηκα....

 

Βοηθεια μονο απο εναν ανθρωπο....

 

ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ....

ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ....

 

Να εισαι καλα φιλε μου και η ελπιδα ειναι παντα μεσα μας....

Αρκει να την ψαξουμε.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον AVATARGR.

 

Η ελπίδα μονάχα μέσα μας υπάρχει και γεννιέται από σκοπούς και όνειρα, για να αποτελέσει το μέσο μεταφορας προς αυτά.

 

"Με βάρκα την ελπίδα", που λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα μονάχα μέσα μας υπάρχει και γεννιέται από σκοπούς και όνειρα, για να αποτελέσει το μέσο μεταφορας προς αυτά.

 

 

ίσως και να λέμε το ίδιο αλλά η ελπίδα μόνη της δεν αρκεί, χρειάζεται κάτι ακόμα πιό δυνατό..

 

θέλει πίστη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα είναι πολύ μπερδεμένο μέσα στο μυαλό μου. Από τη μια λατρεύω τη ζωή, τρέμω στην ιδέα της απώλειας της (δικής μου, δικών μου, μακρινών και άγνωστων ανεξαιρέτως).

Από την άλλη δεν θεωρώ δειλία και κατακριτέα πράξη την αυτοκτονία. Τουναντίον πιστεύω ότι χρειάζεται υπέρτατο θάρρος για να το πράξεις. Μη λέτε ότι είναι δειλία γιατί δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις αυτά που έχεις απέναντί σου, γιατί το λίγο πριν είναι η σκέψη «και τώρα θα αντιμετωπίσω αυτό που δεν γνωρίζω», το θάνατο. Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό οι αυτόχειρες πιστεύουν σε κάτι άλλο, σε μετά θάνατον ζωή, σε μετενσάρκωση, σε συνέχεια. Δεν μπορούν/αντέχουν/θέλουν να αντιμετωπίσουν τα παρόντα; Ελπίζουν στο μετά της πράξεως τους. Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό η ελπίδα/πίστη τους οδηγεί στην πράξη αυτή. Άρα δεν μπορούμε να λέμε ότι το έπραξαν έλλειψη ελπίδας. Ακόμη κι ο Λιαντίνης (που είδα να αναφέρεται) για τη μετά θάνατον αθανασία/δόξα το έκανε (γνωστές οι διαλέξεις του περί αθανασίας κτλ). Όσοι πιστεύουν ότι μετά θάνατον, κενό/τίποτα/παύση δεν προβαίνουν σε πράξη αυτοκτονίας. Τουναντίον ζούνε υπερβολικά «αλόγιστα» με το άγχος αυτό.

Δεν προσπαθώ να εκθειάσω, ούτε να ωραιοποιήσω κάτι το οποίο δεν κατανοώ. Ακριβώς γιαυτό το λόγο δεν το κατακρίνω κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουν στο μετά της πράξεως τους. Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό η ελπίδα/πίστη τους οδηγεί στην πράξη αυτή. Άρα δεν μπορούμε να λέμε ότι το έπραξαν έλλειψη ελπίδας.

 

Εδώ είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Για να φτάσεις στην αυτοκτονία και να υπερκεράσεις το πρωταρχικό ένστικτο της επιβίωσης , ή απελπισμένος είσαι ή απλά τρελός. Δεν υπάρχει κανείς λογικός άνθρωπος που προκαλεί τον τερματισμό της ζωής του, επειδή θεωρεί πως έχει ελπίδα στην άλλη ζωή. Αυτό είναι παράδοξο.

 

Την ζωή την τερματίζεις επειδή ακριβώς δεν μπορείς να ανταπεξέρθεις σε αυτά που βιώνεις και είναι του παρόντος. Έχεις στριμωχτεί , είσαι απελπισμένος , δεν βλέπεις "φώς" απο πουθενά. Ακόμα και ήρωες της Ελληνικής Ιστορίας, προτίμησαν την αυτοκτονία ή αν θες την εξαναγκαστική δολοφονία τους απο άλλους ακριβώς επειδή δεν υπήρχε άλλος τρόπος να γλυτώσουν και έτσι ίσως είχαν κάποιο κέρδος στον σκοπό τους.

 

Για τον Λιαντίνη τα είπα και σε άλλο thread. Ήταν κάποιος που σύμφωνα με τα γραπτά του και όσα είναι διαθέσιμα σε εμάς σήμερα, αυτοκτόνησε θολωμένος απο την ματαιοδοξία του. Τερμάτισε κάτι , δηλώνοντας οτι κατάφερε να νικήσει το χρονικό σημείο του Τέλους του , χωρίς όμως αν το σκεφτεί κανείς να έχει καταφέρει κάτι σημαντικό .... ούτως ή άλλως το τέλος είναι εκεί για όλους μας και σίγουρα το να πας 30 χρόνια νωρίτερα δεν είναι επίτευγμα.

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω ΄κάποια πράγματα που μου κατέθεσε ένας άνθρωπος ......

 

Είναι ένα απίστευτο πλάσμα πραγματικά τέτοια ευγένεια ψυχής δεν έχω ξαναδεί σε άνθρωπο.

 

Όταν ήταν 18 χρόνων έκανε απόπειρα αυτοκτονίας....... φαίνεται στο αριστερό του καρπό η ουλή που έχει κάθετα σε μια από τις φλέβες του.

 

Σε μια από τις συζητήσεις μας μου είπε: ''Εμείς οι άνθρωποι πάρα πολύ δύσκολα ρισκάρουμε τη ζωή μας αλλά ακόμα και όταν το κάνουμε αυξάνουμε η μειώνουμε τις πιθανότητες επιβίωσης ανάλογα με το πως βλέπουμε τα πράγματα''

 

Φυσικά εγώ επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσε τον ρώτησα. Και η απάντηση του ήταν η εξής:

 

''Παρε παράδειγμα εμένα, μέσα στο μυαλό μου όλα φάνταζαν ανούσια, ενιωθα ενοχές που εγώ κοιμάμαι σε κρεβάτι ενώ κάποιος άλλος δεν έχει να φάει για παράδειγμα και όλο αυτό έφτασε κάποια στιγμή στο αποκορύφομα του, εξελίχθηκε ολοκληρώθηκε και αποφάσισα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζω σε αυτό τον κόσμο και ότι δε θέλω να ζώ.Έτσι λειτούργησε το μυαλό μου και πήγα να το κάνω πράξη κόβωντας τις φλέβες μου.Και για κάποιο λόγο επέλεξα να κόψω τις φλέβες μου (βέβαια αυτό το καταλαβαίνω τώρα και όχι τότε). Δεν είναι το ίδιο να επιλέξεις ένα δρόμο που μπορεί να έχει γυρισμό και το ίδιο να επιλέξεις την αδιέξοδο την ίδια! Αν είχα πέσει από τον πέμπτο όροφο δε θα υπήρχε καμία πιθανότητα να σωθώ. Και εννοώ με όλα αυτά ότι πιστεύω ότι το μυαλό μου πήρε μια απόφαση που η ψυχή απλά επέλεξε να μην στηρίξει απόλυτα.Βεβαια θα μπορούσα να έχω χαθεί αλλά για κάποιο λόγο δε χάθηκα υπάρχω αγαπώ στεναχωριέμαι χαίρομαι λυπάμαι νιώθω και γουστάρω.''

 

Ειλικρινά με άγγιξε βαθιά μέσα μου

 

Και το μοιράζομαι μαζί σας

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Εμ δικιο δεν εχει;

 

Αν πεσεις απο ψηλα ΣΙΓΟΥΡΑ θα το μετανιωσεις στο δρομο..

αν κοψεις φλεβα το ιδιο(οποτε δε θα κοψεις βαθια...μονο για ενα απλο Φλερτ με τη κατασταση..)

Αν τρεχεις σα δαιμονισμενος με τη μηχανη σε λιγη ωρα αποφορτιζεσαι κ ηρεμεις(το ιδιο κ με το αμαξι...ειδικα αν αποφυγεις στο τσακ ενα Σοβαρο ατυχημα εκει κοκαλωνεις κ περιμενεις να ηρεμησεις..)

το σκοινι ουτε που το σκεφτομαστε...

οποτε τι μενει; τι ειναι το πιο σιγουρο κ ανωδυνο;;;;

 

κλικ>ΜΠΑΑΜ!!

 

:harp: Στον αλλο κοσμο που θαα πααας... :harp:

Link to comment
Share on other sites

Εμ δικιο δεν εχει;

 

Αν πεσεις απο ψηλα ΣΙΓΟΥΡΑ θα το μετανιωσεις στο δρομο..

αν κοψεις φλεβα το ιδιο(οποτε δε θα κοψεις βαθια...μονο για ενα απλο Φλερτ με τη κατασταση..)

Αν τρεχεις σα δαιμονισμενος με τη μηχανη σε λιγη ωρα αποφορτιζεσαι κ ηρεμεις(το ιδιο κ με το αμαξι...ειδικα αν αποφυγεις στο τσακ ενα Σοβαρο ατυχημα εκει κοκαλωνεις κ περιμενεις να ηρεμησεις..)

το σκοινι ουτε που το σκεφτομαστε...

οποτε τι μενει; τι ειναι το πιο σιγουρο κ ανωδυνο;;;;

 

κλικ>ΜΠΑΑΜ!!

 

:harp: Στον αλλο κοσμο που θαα πααας... :harp:

 

Καλημέρες,

 

Βασικά έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα της ιστορίας αυτής (βέβαια ίσως εγώ να μην την επεξήγησα σωστά, ίσως μόνο η διήγηση να μην αρκεί αλλα θ αέπρεπε να εξηγήσω και τι ακριβώς εννοεί).

 

Το ''κλικ - μπαμ'' είναι κάτι σχετικό. Δικαίωμα του καθενός απλά εδώ μιλάμε για την υποσεινήδητη δίψα ύπαρξης σε αυτόν τον υλικό κόσμο όσο πιο πολύ γίνεται βλε

 

Φλαφλάκια

post-1038-1156400284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλά τώρα την παραλία, γιατί την έβαλες απο κάτω;... Για να μας σπάσεις τα νεύρα τώρα που γυρίσαμε στο κλεινόν άστυ;

 

:P

 

Για την εμπειρία του φίλου σου. όταν φτάνει κάποιος τόσο κοντά στο να χάσει την ζωή του, σίγουρα αναπροσαρμόζει πολλά και σίγουρα βελτιώνει και τον τρόπο που αντιμετωπίζει πλέον την ζωή του. Η σκοπιά πλέον είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

καλά τώρα την παραλία, γιατί την έβαλες απο κάτω;... Για να μας σπάσεις τα νεύρα τώρα που γυρίσαμε στο κλεινόν άστυ;

 

:P

 

Για την εμπειρία του φίλου σου. όταν φτάνει κάποιος τόσο κοντά στο να χάσει την ζωή του, σίγουρα αναπροσαρμόζει πολλά και σίγουρα βελτιώνει και τον τρόπο που αντιμετωπίζει πλέον την ζωή του. Η σκοπιά πλέον είναι διαφορετική.

 

Καλημέρες!!!!

 

Καταρχάς την παραλία μου την έστειλε με email η αδερφή μου που βρίσκεται εκεί εδώ και 5 μέρες για να σπασει τα δικά μου νεύρα!!!! :headb:

Στο θεμα μας τωρα!!! Ακριβώς αυτό που λες φίλε μου είναι το θέμα!!!!

 

Σε ευχαρίστω πολύ για την απάντησή σου

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...