Jump to content

Ερώτηση για ενα βιβλίο


Alacardian
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω για το περιεχόμενο ενός βιβλίου για το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται άλλα ούτε προφανοος το περιεχόμενο του, το μόνο που ξέρω είναι ότι στο εξώφυλλο διακρίνεται ένα μεγάλο ?8? και ότι έχει να κάνει με αποκρυφιστηκου επιπέδου περιεχόμενο η κάτι παρομοίο αν γνωρίζει κανείς κάτι σας παρακαλώ ας μου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε για το "Οχτώ" της Katherine Neville (που μάλλον γι' αυτό λέμε), το έχω διαβάσει.

Είναι απλά ένα ωραίο μυθιστόρημα, χωρίς ιδιαίτερες αναφορές σε αποκρυφισμό.

Πάρε και την παρουσίαση του οπισθοφύλλου για να είσαι καλλυμένος:

 

Ένα μυστήριο με ιστορία που υπερβαίνει τη χιλιετία. Ένας γρίφος που κέντρισε τα πιο λαμπρά πνεύματα που γνώρισε η ανθρωπότητα. Μια αρχαία φόρμουλα που χαρίζει τόσο μεγάλη δύναμη, ώστε έχει κυριεύσει την ψυχή όλων όσοι άκουσαν γι? αυτή. Ένα μυθικό σκάκι λαξευμένο εξ ολοκλήρου σε ασήμι και χρυσό, στολισμένο με ρουμπίνια, ζαφείρια και σμαράγδια που προσφέρθηκε από οχτώ Μαυριτανούς στον αυτοκράτορα Καρλομάγνο: το θρυλικό Σκάκι του Μονγκλάν. Λέγεται ότι πήρε το όνομά του από τον άρχοντα της περιοχής του Μονγκλάν, στον οποίο δώρισε ο Καρλομάγνος το σκάκι. Εκείνος ανέθεσε τη φύλαξη του πολύτιμου θησαυρού στις μοναχές του Μονγκλάν. Η νεαρή ηρωίδα, ειδική στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, θα εμπλακεί στην αναζήτηση του σκακιού, συμμετέχοντας έτσι στο μεγαλύτερο κυνήγι θησαυρού όλων των εποχών. Το Οχτώ είναι ένα εξαιρετικά άρτιο μυθιστόρημα, τόσο λεπτοδουλεμένο όσο και τα περίτεχνα διακοσμημένα κομμάτια του σκακιού, γεμάτο γρίφους, αντιθέσεις και περιπέτεια. Πρόκειται αναμφίβολα για ένα από τα πιο συναρπαστικά, ατμοσφαιρικά και πρωτότυπα μυθιστορήματα που γράφτηκαν τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε για το "Οχτώ" της Katherine Neville (που μάλλον γι' αυτό λέμε), το έχω διαβάσει.

Είναι απλά ένα ωραίο μυθιστόρημα, χωρίς ιδιαίτερες αναφορές σε αποκρυφισμό.

 

Αυτό ακριβώς είναι Alacardian... ένα πάρα πολύ όμορφο παραμυθάκι.

 

Έχει διαβάσει κανείς τον "Μαγικό Κύκλο" της Neville? Σχόλια?....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ω ναι, εγώ!

Και το Οκτώ, και τον κώδικα Davinci, τους Illuminati, το Ψηφιακό Οχυρό, τον Αρκτικό Κύκλο..

ό,τι υπήρχε στο ίδιο ράφι...!

 

Σχόλια για το Μαγικό Κύκλο...Είναι αυτό στο οποίο η τύπισσα έχει ένα οικογενειακό δέντρο αστα να πάνε και μπλέκει και το Χίτλερ μέσα και τον ξάδερφο τον Ινδιάνο.. κλπ κλπ...

Ενδαιαφέρουσα πλοκή, καλογραμμένο το βιβλίο, καθόλου βαρετό.

 

Εξετάζει απο μια άλλη οπτική τις πράξεις του Χίτλερ, συσχετίζοντας τες με κάποια πολύ ιδιαίτερα σκεύη και όπλα και με συγκεκριμένες περιοχές στην Ευρώπη που σχηματίζουν εναν "ενεργειακό" (?)κύκλο, αλλά για να μην πω και ψέμματα, περισσότερο θυμάμαι τα love stories που παίχτηκαν..

 

Νομίζω οτι δεν έχω μπερδέψει τα βιβλία μεταξύ τους...αλλα και πάλι, όλα μοιάζουν λίγο ή πολύ στον τρόπο γραφής.

 

Εκτός απο το Οχτώ το οποίο το θυμάμαι πολύ καλά, και κατα τη γνώμη μου ήταν το καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τυχερός, γιατί κάποιος φίλος εδώ , μου ξεφόρτωσε όλοκληρη ηλεκτρονική βιβλιοθήκη με βιβλία παντός τύπου (700ΜΒ) και για όλα τα γούστα...

 

Εκείνο όμως που μου έκανε εντύπωση είναι το παρακάτω....

 

Ian Caldwell...Rule of Four. published 1999.

 

Press Comments:

TheHypnerotomachia Poliphiliis one of the most treasured and least understood books of early

Western printing. Fewer copies of it survive today than do copies of the Gutenberg Bible. Scholars

continue to debate the identity and intent of theHypnerotomachia?s mysterious author, Francesco

Colonna. Only in December of 1999, five hundred years after the original text was printed, and

months after the events depicted inThe Rule of Four,did the first complete English translation of

theHypnerotomachiaappear in print.

 

 

Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο , να το διαβάσετε... δεν γνωρίζω ποιός το έχει και ποιός το εκδίδει.. όπως είπα , είναι ενα βιβλίο που δεν το αγόρασα, μου το έδωσαν σε Pdf μορφή.

 

Παραθέτω το περιεχόμενο σε synopsis απο τον συγγραφέα...

 

Gentle reader, hear Poliphilo tell of his dreams,

Dreams sent by the highest heaven.

You will not waste your labour, nor will listening irk you,

For this wonderful work abounds in so many things.

If, grave and dour, you despise love-stories,

Know, I pray, that things are well ordered herein.

You refuse? But at least the style, with its novel language,

Grave discourse and wisdom, commands attention.

If you refuse this, too, note the geometry,

The many ancient things expressed in Nilotic signs . . .

Here you will see the perfect palaces of kings,

The worship of nymphs, fountains and rich banquets.

The guards dance, dressed in motley, and the whole

Of human life is expressed in dark labyrinths.

?Anonymous Elegy to the Reader,

Hypnerotomachia Poliphili

 

 

Αν δεν το βρείτε... εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...