Jump to content

Προβλήματα & Λύσεις


Recommended Posts

Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε δεν μπορούν να λυθούν αν μείνουμε στο ίδιο επίπεδο σκέψης που είχαμε όταν τα δημιουργήσαμε.

~ Άλμπερτ Αϊνστάιν ~

 

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε δεν μπορούν να λυθούν αν μείνουμε στο ίδιο επίπεδο σκέψης που είχαμε όταν τα δημιουργήσαμε.

~ Άλμπερτ Αϊνστάιν ~

...Σχόλια;

 

βρίσκω ιδιαίτερα εύστοχο το "..τα δημιουργήσαμε."

Link to comment
Share on other sites

και εκτός από αυτό, πως γίνεται να μην χαθούμε μέσα στα προβλήματα ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ αν κοιτάμε τα πάντα από την ίδια οπτική γωνία;

Link to comment
Share on other sites

ή άλλως

 

"Τα πράγματα δεν είναι όπως ... είναι, αλλά όπως τα βλέπουμε!"

 

 

Εγω θα ελεγα ακριβως το αντιθετο.

 

Τα πραγματα δεν ειναι οπως τα βλεπουμε αλλα.......

 

 

 

βρίσκω ιδιαίτερα εύστοχο το "..τα δημιουργήσαμε."

 

Και ομως αν και τα δημιουργησουμα εμεις, δεν σημαινει οτι κατα βαθος ειναι μονο μια παραισθηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε δεν μπορούν να λυθούν αν μείνουμε στο ίδιο επίπεδο σκέψης που είχαμε όταν τα δημιουργήσαμε.

~ Άλμπερτ Αϊνστάιν ~

...Σχόλια;

 

:offtopic: Καλη μου διαχειριστρια νομιζω οτι μας αναβεις φωτιες με τα θεματα,κι υστερα εξαφανιζεσαι :)

 

Στο θεμα τωρα,αυτη η κατασταση μου θυμιζει εμενα πολλες φορες οταν κανω μια μ :censored: και μετα προσπαθωντας να διορθωσω τα πραγματα κανω την μια μ :censored: πισω απο την αλλη και γινονται χειροτερα!

Ο λογος ειναι ακριβως αυτος,οτι προσπαθω να λυσω τα προβληματα απο την ιδια οπτικη γωνια που τα εβλεπα και πριν!!

Σε οσους αρεσουν τα μαθηματικα π.χ ξερουν πολυ καλα οτι οταν λυνουν μια ασκηση η' ενα προβλημα και φτασουν σε αδιεξοδο,σημαινει οτι ο δρομος για την λυση δεν ειναι ορθος!! Θα πρεπει να εχεις καθαρο μυαλο και να το παρεις απο την αρχη για να βρεις την λυση,και αν δεν την βρεις,γι'αυτο υπαρχουν και οι δασκαλοι,για να σε βοηθησουν να βρεις το σωστο δρομο προς την λυση..Αυτο βεβαια συμβαινει και στην ζωη!

Ο Α. Αινσταιν σαν μεγιστος επιστημονας το ξερε πολυ καλα αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα δεν ειναι οπως τα βλεπουμε αλλα.......

Νομίζω ότι θα πρέπει πάλι να πάμε στο θέμα αντικειμενικότητας VS υποκειμενικότητας και στο ότι δεν υφίσταται αντικειμενικότητα...

 

...Αλλά μάλλον θα βγούμε εκτός θέματος.

 

Και ομως αν και τα δημιουργησουμα εμεις, δεν σημαινει οτι κατα βαθος ειναι μονο μια παραισθηση.

Ίσως ναι, αλλά δε παύει να είναι απόλυτα πραγματικό μέσα στο κεφάλι μας... Και μέσα από το κεφάλι μας ξεκινούν τα πάντα. :smilewink:

 

~*~*~

 

"Πρόβλημα που έχει λύση, δεν είναι πρόβλημα"

Πολύ καλό αυτό και πολύ σωστό επίσης! :cheerful:

Εάν το θυμίζουμε αυτό συνέχεια στον εαυτό μας, ίσως να μας βοηθήσει να είμαστε λιγότερο αγχώδης, προβληματισμένοι και θλιμμένοι.

 

Μήπως έχεις υπ' όψη σου και ποιός το είπε, Dragonove;

 

~*~*~

 

:offtopic: Καλη μου διαχειριστρια νομιζω οτι μας αναβεις φωτιες με τα θεματα,κι υστερα εξαφανιζεσαι :)

ΧΑΧΑΧΑ... :lol:

Όχι, δεν εξαφανίζομαι. Συχνά όμως μ? αρέσει απλά να σας παρακολουθώ να συζητάτε ^_^

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει πάλι να πάμε στο θέμα αντικειμενικότητας VS υποκειμενικότητας και στο ότι δεν υφίσταται αντικειμενικότητα...

 

Πως και ετσι. Το συμπαν διεπουν καποιοι νομοι, και ηται το ξερουμε ηται οχι τους υπακουμε.

 

Και μέσα από το κεφάλι μας ξεκινούν τα πάντα.

 

Και απο που ξεκιναει το κεφαλι μας? Μηπως ξεκιναει απο κατι που υπαρχει αλλα βρισκεται εξω απο το κεφαλι μας?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνεις ένα βήμα μπροστά μένεις στάσιμος. Οπότε πως θα αντιμετωπίσεις ένα πρόβλημα εάν δεν προχωρήσεις, εάν δεν αλλάξεις τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα; Θα κάθεσαι στο ίδιο σημείο και θα βουλιάζεις στη θέση σου

Link to comment
Share on other sites

...

 

Μήπως έχεις υπ' όψη σου και ποιός το είπε, Dragonove;

...

Συγνωμη που θα απαντησω εγω στη θεση σου Dragonove.

Ειναι Βρετανικο ρητο Νεφελη

 

Παλαιοτερα ειχα παρατηρησει κατι: πως πολλα ρητα ειναι απολυτως αυτονοητα

(οπως και το συγκεκριμενο)

Ομως κοτσαροντας (συγνωμη για την εκφραση) και ενα Ονομα απο κατω(η εν συνεχεία των εισαγωγικων)

αμεσα αποκτουν αλλη βαρυτητα.

Στη προκειμενη περιπτωση πιστευω ταιριαζει απολυτα η εκφραση:

Think outside the Box (Να σκεφτεσαι εξω απο το κουτι*)

*κατασταση

 

Και αυτο γιατι ο εξωτερικος παραγων(οποιος κ αν ειναι αυτος)

1) Δεν εχει πονοκεφαλιασει σπαζοντας το κεφαλι του οποτε ειναι πιο φρεσκος.

2) Εχει ολες τις λυσεις μπροστα του, ενω ο εσωτερικος πιθανον να εχει παθιαστει με καποιες απο αυτες ξεχνωντας τις προφανεις.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε συμφωνω με το ρητό αυτό.. Είμαι της άποψης ότι τα προβλήματα είναι για να λύνονται. Αν δεν ειχαν λύση τότε γιατί να προσπαθούσαμε να τα ξεπεράσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αμαζων, για να δεις αντικειμενικά ένα πρόβλημα (ή για να αντιληφθείς όλους τους νόμους που διέπουν το σύμπαν, όπως αναφέρεις) χρειάζεται να φοράς πολυπρισματικούς φακούς...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει πάλι να πάμε στο θέμα αντικειμενικότητας VS υποκειμενικότητας και στο ότι δεν υφίσταται αντικειμενικότητα...

 

Πως και ετσι. Το συμπαν διεπουν καποιοι νομοι, και ηται το ξερουμε ηται οχι τους υπακουμε.

 

Και μέσα από το κεφάλι μας ξεκινούν τα πάντα.

 

Και απο που ξεκιναει το κεφαλι μας? Μηπως ξεκιναει απο κατι που υπαρχει αλλα βρισκεται εξω απο το κεφαλι μας?

 

Μέσα από το κεφάλι μας ξεκινάνε τα πάντα. Και είμαστε όντα που φορτιζόμαστε έντονα από τα συναισθήματα, επηρεαζόμαστε από αυτά. Και όταν έχουμε ένα πρόβλημα καταπιεζόμαστε και δε μπορούμε να δούμε καθαρά και αντικειμενικά. Ενώ όταν το πρόβλημα είναι κάποιου άλλου και όχι δικό μας τότε μια χαρά το βλέπουμε αντικειμενικά και δίνουμε σωστές συμβουλες ώστε να ξεπεραστεί. Αλλά όταν το ζούμε τυφλωνόμαστε. Δε νομίζω να μπορούμε να δούμε αντικειμενικά σε μια τέτοια κατάσταση. Γι αυτο και ζητάμε συμβουλες από τρίτους, μπας και μας φωτίσουν με την αντικειμενικότητά τους

Link to comment
Share on other sites

Αμαζων, για να δεις αντικειμενικά ένα πρόβλημα (ή για να αντιληφθείς όλους τους νόμους που διέπουν το σύμπαν, όπως αναφέρεις) χρειάζεται να φοράς πολυπρισματικούς φακούς...

 

ολοκληρωσε την πρωταση σου γιατι δεν καταλαβα τι θες να μου πεις.

 

 

Σαμπρινα πολες φορες δεν μπορουμε να λυσουμε τα προβληματα πας λογο αγχους το οποιο προκαλει αυξηση της ροης του χρονου, και ετσι δεν μας φτανει ο χρονος για να σκεφτουμε καλα το προβλημα μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...