Jump to content

Οι ηλιθιοι είναι γύρω μας;.....


Recommended Posts

Να επανέλθω πιο φανατικά από ποτέ;

 

Ε ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ!! ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ!!! :015annoyed: :headb: :censored:

 

 

P.S. Prismal κι όμως? ζουν ανάμεσά μας? :blink:

Link to comment
Share on other sites

medussa...χεχεχεχεχε... να υποπτευθώ οτι τα έχεις βάλει με κάποιον/α στον χώρο σου;

 

Υπομονή. Μέρα είναι και θα περάσει.

 

Gandalf

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που κάνω και γω, χαμογέλα πλατιά και σκέψου μακαρονάδες με λευκές σάλτσες :)

Τελικά βαριούνται και φεύγουν :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Θα κυκλοφορήσω Οδηγό Επιβίωσης από Ηλίθιους:

 

1. ΜΗΝ τους μιλάτε!

2. ΜΗΝ τους ακούτε!

3. ΜΗΝ τους συναναστρέφεστε!

4. ΜΗΝ κάνετε το λάθος και τους ακούσετε!

5. ΜΗΝ κάνετε το λάθος και μπείτε σε διαδικασία διαλόγου μαζί τους!

6. Σκεφτείτε μακαρονάδες με λευκές σάλτσες!

7. Σκεφτείτε προβατάκια!

8. Σκεφτείτε τον Johnny Depp / τη Monica Bellucci την ώρα που σας μιλάνε!

9. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΤΕ!

10. ΜΗΝ επιτρέψετε να φτάσει ποτέ η φράση τους στον εγκέφαλό σας!

11. Αν δεν το καταφέρετε ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλημερα σας.

 

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που αναφερεις φιλη medussa..

<<ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ!!! >>

 

Με αυτην την φραση που εγραψες μου ηλθε στο μιαλο ενα ποιημα

του Κιπλινγκ.

 

Το ανομαζε προσευχη.

Σε εναν στοιχο εγραφε...

 

<<Θεε μου σε παρακαλω θέλω να με φυλας απο τους κουτους.>>

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο χαρακτηριστικός διαχωρισμός του εαυτού μας στο τόπικ περί ηλιθίων...

Δηλ. ναι, υπάρχουν ηλίθιοι και υπάρχουν παντού γύρω μας και μας απειλούν. Παρ'ολ'αυτά αγνοούμε τους ηλίθιους που κρύβουμε μέσα μας, αφού βρήκαμε άλλους να κατηγορούμε. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Johnny δεν φταίω εγώ που είμαι έξυπνη και χαρισματική! :018bleh::018bleh:

Για να γίνω πιο σαφής? ο λόγος που δεν θεωρώ τον εαυτό μου ηλίθια είναι γιατί είμαι διαλλακτική. Ηλίθιο θεωρώ αυτόν και μόνον αυτόν που δεν είναι διαλλακτικός. Όταν κοιτάζει το δέντρο και χάνει το δάσος! Το επίπεδο του iq του δεν με απασχολεί καθόλου! Έγινα κατανοητή τώρα;

 

Όταν λοιπόν έρχεται ο ΗΛΙΘΙΟΣ προϊστάμενος (άλλης υπηρεσίας που σχετίζεται όμως με ?μενα) και μου λέει:

1. Ότι είναι προϊστάμενος (τα @@ μας κουνιούνται), άρα και κατ? επέκταση δικός μου (τύπου τίτλος, πως λέμε ο Βασιλιάς; Ένα τέτοιο πράγμα)

2. Ότι είναι ο πιο παλιός στην εταιρεία (κουνιούνται πολύ όμως) και πρέπει να τον σέβονται όλοι

3. Ότι αυτός έχει μάθει να τον σέβονται (με το ζόρι) γιατί είναι και γιος παπά (ε τώρα μια ανεμοδούρα και για πολύ κούνημα όμως λέμε)

4. Ότι δεν το δείχνω και πολύ εμφανώς ότι τον σέβομαι (δεν του φιλάω το χέρι τα πρωινά ας πούμε) γιατί είμαι απότομη (με κρίνει κιόλας) μερικές φορές, αλλά αυτός ξέρει ότι είμαι καλό παιδί (το κληρονομικό χάρισμα) και για το καλό μου (με νοιάζεται το άτιμο) να γίνω πιο γλυκιά (έχει και άποψη)

5. Ειδικά μαζί του θα ?πρεπε να είμαι πιο γλυκιά (βρε τι τυφώνας είναι αυτός; Πάνε κι έρχονται) γιατί στον πρόεδρο έχει πει καλά λόγια για μένα (χωρίς να το αξίζω γιατί είναι καλός άνθρωπος, πάντα)

ε τότε, ναι.. ο άνθρωπος ανήκει πανηγυρικά και επάξια στους ΗΛΙΘΙΟΥΣ. Για όλα αυτά και κυρίως γιατί στο μυαλό του υπάρχει η ιδέα ότι εγώ είμαι ηλίθια επειδή:

1. Είναι προϊστάμενος μου και δεν το καταλαβαίνω

2. Είναι ο πιο παλιός στην εταιρεία

3. Είναι γιός παπά και στο χωριό τον σεβόντουσαν όλοι

4. Είμαι απότομη

5. Έχει πει στον πρόεδρο καλά λόγια για μένα (γιατί είναι καλός άνθρωπος).

 

ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο χαρακτηριστικός διαχωρισμός του εαυτού μας στο τόπικ περί ηλιθίων...

Δηλ. ναι, υπάρχουν ηλίθιοι και υπάρχουν παντού γύρω μας και μας απειλούν. Παρ'ολ'αυτά αγνοούμε τους ηλίθιους που κρύβουμε μέσα μας, αφού βρήκαμε άλλους να κατηγορούμε. :cheerful:

 

 

Αγαπητε johnny :clapping:

σιγουρα ολοι μας ειμαστε ηλιθιοι για τα δεδομενα καποιων τριτων... έτσι είναι ροδα και γυριζει γυριζει ασταματητα

 

φλαφλακια

Link to comment
Share on other sites

.................

όμως πράξεις "ηλιθιότητας" υπάρχουν και και γίνονται απο πολλούς γύρω μας. Σε βαθμό εκνευριστικό μάλιστα, όταν ενισχύονται απο ανασφάλειες και εγωισμό όπως είπες.

 

 

Ααααααχ! Τι μου θύμησες ... τι ήθελα και μπήκα στο θέμα;! :crying:

 

Εχω 2 ηλίθιους στο γραφείο ... έναν αρσενικό και έναν θηλυκό. Από που φαίνονται ηλίθιοι; Μα ... τα ξέρουν όλα!!! :blink:

 

Μένω σε αυτήν την δουλιά διότι όντως είμαι ... υποτασική! :063laugh:

 

Πράγματι παιδιά ... η ηλιθιότητα είναι αήττητη!!! Να 'σαι καλά βρε Συμπεθέρα που μου το θύμησες! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε johnny :clapping:

σιγουρα ολοι μας ειμαστε ηλιθιοι για τα δεδομενα καποιων τριτων... έτσι είναι ροδα και γυριζει γυριζει ασταματητα

 

φλαφλακια

 

 

Οχι καλή μου Γιαγιάκα. Δεν είναι έτσι. Εχω εντρυφήσει στην Ηλιθιότητα και ο/η ηλίθιος δεν ασχολείται με το αν οι άλλοι είναι ηλίθιοι. Ασχολείται μόνο με τον εαυτό του και με τους άλλους μόνο μέχρι εκεί που το ικανοποιούν ανάγκες. Π.Χ. να τους κρίνει ... Κατά τα άλλα ασχολείται (σε βαθμό υστερίας) με το ποιάν τσάντα θα αγοράσει αν κάνει 300 ή 800 Ε. τι μάρκα είναι τα ρούχα του (λες και θα τα φοράει ανάποδα για να βλέπουν όλοι την ταμπελίτσα...)

 

Τέτοια!

 

 

Λοιπόν! Θα κυκλοφορήσω Οδηγό Επιβίωσης από Ηλίθιους:

 

1. ΜΗΝ τους μιλάτε!

2. ΜΗΝ τους ακούτε!

3. ΜΗΝ τους συναναστρέφεστε!

4. ΜΗΝ κάνετε το λάθος και τους ακούσετε!

5. ΜΗΝ κάνετε το λάθος και μπείτε σε διαδικασία διαλόγου μαζί τους!

6. Σκεφτείτε μακαρονάδες με λευκές σάλτσες!

7. Σκεφτείτε προβατάκια!

8. Σκεφτείτε τον Johnny Depp / τη Monica Bellucci την ώρα που σας μιλάνε!

9. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΤΕ!

10. ΜΗΝ επιτρέψετε να φτάσει ποτέ η φράση τους στον εγκέφαλό σας!

11. Αν δεν το καταφέρετε ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ!

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

 

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω πιο φανατικά από ποτέ;

 

Ε ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ!! ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ!!! :015annoyed: :headb: :censored:

P.S. Prismal κι όμως? ζουν ανάμεσά μας? :blink:

 

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience (Dilbert). :worthy::lol:

 

Οι "ηλίθιοι" είναι γεννημένοι νικητές!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που περιγράφεις φίλε Anor, δεν είναι ηλιθιότητα αλλά εγωισμός ή ανασφάλεια... ή και τα δύο.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι κάποιος να δώσει ορισμό της 'ηλιθιότητας'... :unsure:

 

Με δεδομένο όλα όσα έχουν διατυπωθεί απορώ και εγώ τι εννοείτε όταν λέτε "ηλίθιος". Και ακόμα πιο δύσκολο τι σημαίνει "ηλιθιότητα"....?

 

Και... πόσο ηλίθιος είναι ο καθένας μας? (Μην το αρνηθείτε... όλοι είμαστε λίγο πολύ "ηλίθιοι".)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε όλοι πολύ καλά τι σημαίνει "Ηλίθιος". Απλώς την έχουμε αποδώσει, λανθασμένα φυσικά, σε όλη την ανθρωπότητα.

Για μένα εσύ είσαι ηλίθιος, το ίδιο κι εγώ για σένα...όντως είναι ρόδα αλλά δεν γυρίζει.

Και εντάξει να νομίζεις ότι κάποιος είναι ηλίθιος...εάν όμως είναι και στην πραγματικότητα, τότε έχεις πρόβλημα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο όλα όσα έχουν διατυπωθεί απορώ και εγώ τι εννοείτε όταν λέτε "ηλίθιος". Και ακόμα πιο δύσκολο τι σημαίνει "ηλιθιότητα"....?

 

Και... πόσο ηλίθιος είναι ο καθένας μας? (Μην το αρνηθείτε... όλοι είμαστε λίγο πολύ "ηλίθιοι".)

 

 

ξαναμανα γράφω

 

- ηλίθιος -α -ο [ilíθios] E6 : 1α. που χαρακτηρίζεται από έλλειψη εξυπνάδας: ~ άνθρωπος. Πρόκειται για ηλίθιο πρόσωπο. Eίναι τουλάχιστον ηλίθιο να ελπίζεις σε κάποια βοήθεια απ΄ αυτόν. β1. που ενεργεί επιπόλαια, απερίσκεπτα· ανόητος: Θα είσαι ~, αν αφήσεις τέτοια δουλειά / αν πουλήσεις το σπίτι, για να αγοράσεις αυτοκίνητο. Mην είσαι ~, πρόσεχε τι πας να κάνεις. || Hλίθιο ατύχημα / λάθος, που θα μπορούσε κανείς να το προβλέψει. β2. που είναι εύπιστος, αφελής: ~ είσαι; δεν κατάλαβες ότι σε κορόιδεψε; Eίναι τόσο έντιμος που μερικοί τον θεωρούν ηλίθιο. Θα πρέπει να ήμουνα ~ για να μην το καταλάβω. || (ως ουσ.): Aυτές είναι συμβουλές για ηλιθίους. Bρε, ηλίθιε, τι πήγες να κάνεις! 2α. που ταιριάζει σε ηλίθιο ή που τον χαρακτηρίζει: Hλίθιο ύφος / χαμόγελο. β. για κτ. που προέρχεται από άνθρωπο χαμηλού διανοητικού ή πνευματικού επιπέδου ή που απευθύνεται σε ανθρώπους με ανάλογο επίπεδο: Hλίθια απάντηση. γ. για κτ. που θεωρείται κακόγουστο, ευτελές, ασήμαντο κτλ.: Tελευταία κυκλοφορεί με ένα ηλίθιο καπέλο. 3. (ψυχιατρ., ως ουσ.) άτομο που έχει κάποια μορφή διανοητικής καθυστέρησης: Διανοητικά ο ~ βρίσκεται ανάμεσα στον ιδιώτη και στο βλάκα. || Συμπεριφέρεται σαν ~. ηλίθια EΠIPP: Tον κοίταζε ~. [λόγ. < αρχ. ἠλίθιος `χαζός΄]

 

Τώρα με ποια κριτήρια μπορούμε να χαρακτηρίσουμε κάποιον ως ηλίθιο είναι άλλο. Πολυ λεπτη η γραμμή που χωρίζει τον στενομυαλο-εγωιστη-πεισματαρη κλπ από τη λέξη ηλίθιος, τουλάχιστον όπως τη χρησιμοποιούμε σήμερα

 

Με τι κριτήρια λοιπόν χαρακτηρίζουμε κάποιο συνάθρωπό μας ''ηλιθιο''?

 

Εγώ πάντως όταν καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει συνεννοηση με καποιον , ότι δεν ταιριάζω απλά ''κανω στη μπαντα'' σκεπτομενη οτι δε με καλυπτει σαν ανθρωπος και σαν αποψη και προχωράω μπροστα.

 

Απλά ας μη μπερδευομαστε! ο συνομιλητής μας που επιμένει , που είναι αγύριστο κεφάλι να το πω, το πιο πιθανό είναι να έχει ακριβώς την ιδια γνώμη για εμας οτι ειμαστε ηλιθιοι !!!!

 

Μήπως τελικα ειμαι ''ηλίθια''????

 

Παιδιά ψαχτήτε μήπως και φτιαξουμε γκρουπάκι!!!!

 

Φλαφλάκια

 

 

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Το παραδεχομαι...|

Ασχολουμαι με τη παρτυ μου..

Κρινω ΣΥΝΕΧΩΣ τους γυρω μου (πολλακις ομως παραδεχομαι την ανωτεροτητα ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ)

Δινω συνεχως συνβουλες

Κοιταω παντα τη μια πλευρα...ή τη καλη ή τη κακη(αναλογα με τη διαθεση μου)

Σταματαω να μιλαω οταν ο αλλος Δεν στροφαρει....

Γινομαι πολλες φορες σπασαρ :censored: δας!!!

Αν και μου τη δινουν οι ξερολες ειμαι απο τους κορυφαιους, αν και ποτε δε σταματαω να ρωταω για πραγματα που δεν γνωριζω..οταν τελικα τα οργανωσω στο κεφαλι μου τα χρησιμοποιω!

 

Και επειδη εχω τεραστια εμπειρια με ηλιθιους με διασκεδαζει αφανταστα το να βρισκομαι μαζι τους

(δε λεω σε διαλογο γιατι απλα δε γινεται)

Ομως προσπαθω να αναλυσω τον οποιο τροπο σκεψης τους και εχω καταλαβει οτι δε διαφερει και πολυ απο των περισσοτερων...απλα τα λενε ανοιχτα!

Χωρις να σκεφτονται τις επιπτωσεις...

 

 

ΥΓ. για παραδειγμα ο καποιος δε θα συνεχισει τη συζητηση με εναν "ηλιθιο" γιατι ο δευτερος δε χαμπαριαζει πως ειναι λαθος...

ετσι ο πρωτος θα σιωπησει και θα κρατησει τη "σωστη" του αποψη για τη παρτυ του...

Ο "ηλιθιος" ομως υποστηριζει τη "σωστη" του αποψη με (χαχαχα ας πουμε) επιχειρηματα...ενω το μονο που κανει ο ταδε ειναι να φουντωνει και να κραταει τον θυμο του.

ΑΝ ομως ο " σωστος" της υποθεσης μιλαγε στον ηλιθιο με τροπο ωστε να τον καταφερει να γκρεμισει ο ιδιος τα (χαχαχαα) επιχειρηματα του ισως ο "ηλιθιος" να επερνε λιγο μπροστα...ή τουλαχιστον θα καταλαβαινε οτι θελει δουλεια η υποθεση...

 

Οποτε καλυτερα (αν θελουμε να μην ασχολουνται πια μαζι μας) να τους βοηθαμε και λιγο....

Αν δεν μπορουμε να βρουμε τροπο ας τον ψαξουμε

Κι αν ειναι 100% ηλιθιος ο αλλος τοτε σιγουρα ΔΕΝ θα μας ξαναενοχλησει (επειδη οποτε θα μας μιλαει θα τον αναγκαζουμε να τρακαρει σε τοιχο...και δεν θα του αρεσει).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...