Jump to content

Οι ηλιθιοι είναι γύρω μας;.....


Recommended Posts

ειμαι στο νοσοκομειο κ εξηγω στη γυναικα του ασθενη πως να τον περιποιηθει στο σπιτι εκεινη μου λεει πως δεν χρειαζεται εκεινη ξερει καλυτερους τροπους εχει δει στην τηλεοραση και της εχει πει και μια φιλη της (ειναι πλεον ειδικος)

κανω υπομονη της τα ξαναλεω και της εξηγω αναλυτικα και που αποσκοπουν γιατι γινονται ετσι κι οχι γιουβετσι και μου λεει πως οταν ερθει ο γιατρος θα δω πως εχει δικιο κ πως μολις τα μαθω καλα να ξαναμιλησω

και γω μπορει να ειμαι ηλιθια αλλα σιγουρα ηταν κι αυτη

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο νοσοκομειο κ εξηγω στη γυναικα του ασθενη πως να τον περιποιηθει στο σπιτι εκεινη μου λεει πως δεν χρειαζεται εκεινη ξερει καλυτερους τροπους εχει δει στην τηλεοραση και της εχει πει και μια φιλη της (ειναι πλεον ειδικος)

κανω υπομονη της τα ξαναλεω και της εξηγω αναλυτικα και που αποσκοπουν γιατι γινονται ετσι κι οχι γιουβετσι και μου λεει πως οταν ερθει ο γιατρος θα δω πως εχει δικιο κ πως μολις τα μαθω καλα να ξαναμιλησω

και γω μπορει να ειμαι ηλιθια αλλα σιγουρα ηταν κι αυτη

Πολυ απλα μπορεις να χρησιμοποιησεις Ιατρικη Ορολογια ωστε να καταλαβει τη διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

δεν τα πιασε σε απλα ελληνικα με χιλιες δυο επεξηγησεις αν της τα λεγα με ιατρικες ορολογιες θα ελεγε η νοσοκομα μου ειπε στα κινεζικα να κανω αυτα που ξερω απ την τηλεοραση ευτυχως που τα δειχνουν ολα στην τηλεοραση γιατι τα κινεζικα μου δεν ειναι σε φορμα κατι τετοια πρεπει να σου τυχουν για να πιστεψεις πως καποιοι ανθρωποι δεν θελουν να καταλαβουν

Link to comment
Share on other sites

δεν τα πιασε σε απλα ελληνικα με χιλιες δυο επεξηγησεις αν της τα λεγα με ιατρικες ορολογιες θα ελεγε η νοσοκομα μου ειπε στα κινεζικα να κανω αυτα που ξερω απ την τηλεοραση ευτυχως που τα δειχνουν ολα στην τηλεοραση γιατι τα κινεζικα μου δεν ειναι σε φορμα .............

 

:063laugh::063laugh::063laugh:

:063laugh::063laugh::063laugh:

 

:clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

- ηλίθιος -α -ο [ilíθios] E6 : . που χαρακτηρίζεται από έλλειψη εξυπνάδας: ~ άνθρωπος. Πρόκειται για ηλίθιο πρόσωπο. Eίναι τουλάχιστον ηλίθιο να ελπίζεις σε κάποια βοήθεια απ΄ αυτόν. β1. που ενεργεί επιπόλαια, απερίσκεπτα· ανόητος: Θα είσαι ~, αν αφήσεις τέτοια δουλειά / αν πουλήσεις το σπίτι, για να αγοράσεις αυτοκίνητο. Mην είσαι ~, πρόσεχε τι πας να κάνεις. || Hλίθιο ατύχημα / λάθος, που θα μπορούσε κανείς να το προβλέψει. β2. που είναι εύπιστος, αφελής: ~ είσαι; δεν κατάλαβες ότι σε κορόιδεψε; Eίναι τόσο έντιμος που μερικοί τον θεωρούν ηλίθιο. Θα πρέπει να ήμουνα ~ για να μην το καταλάβω. || (ως ουσ.): Aυτές είναι συμβουλές για ηλιθίους. Bρε, ηλίθιε, τι πήγες να κάνεις! . που ταιριάζει σε ηλίθιο ή που τον χαρακτηρίζει: Hλίθιο ύφος / χαμόγελο. β. για κτ. που προέρχεται από άνθρωπο χαμηλού διανοητικού ή πνευματικού επιπέδου ή που απευθύνεται σε ανθρώπους με ανάλογο επίπεδο: Hλίθια απάντηση. γ. για κτ. που θεωρείται κακόγουστο, ευτελές, ασήμαντο κτλ.: Tελευταία κυκλοφορεί με ένα ηλίθιο καπέλο. 3. (ψυχιατρ., ως ουσ.) άτομο που έχει κάποια μορφή διανοητικής καθυστέρησης: Διανοητικά ο ~ βρίσκεται ανάμεσα στον ιδιώτη και στο βλάκα. || Συμπεριφέρεται σαν ~. ηλίθια EΠIPP: Tον κοίταζε ~. [λόγ. < αρχ. ἠλίθιος `χαζός΄]

 

Χμ.... Δεν ρώτησα τι λέει το λεξικό για τον ορισμό του ηλίθιου (αλήθεια ποιό λεξικό είναι αυτό?...στείλτο μέσω πμ για να μην κάνουμε και διαφήμιση).... Ας το αναλύσουμε όμως....

 

1α. που χαρακτηρίζεται από έλλειψη εξυπνάδας

 

Χαρακτηρίζεται από έλλειψη εξυπνάδας?.... Τι σημαίνει εξυπνάδα?....

 

β1. που ενεργεί επιπόλαια, απερίσκεπτα· ανόητος

 

όταν κάποιος ενεργεί επιπόλαια και/ή απερίσκεπτα, ονομάζεται επιπόλαιος, απερίσκεπτος...

δεν μπορεί να ονομάζεται ΚΑΙ ηλίθιος καθώς σύμφωνα με το 1α ηλίθιος είναι αυτός που δεν είναι "έξυπνος", η έξυπνάδα όμως είναι μια κατάσταση την οποία έχουμε και ανταποκρίνεται σε μεγαλύτερο διάστημα από μια επιπολαιότητα

συνεπώς με βάση το 1α, δεν μπορούμε να πουμε κάποιον επιπόλαιο... ηλίθιο

 

β2. που είναι εύπιστος, αφελής

 

προσέξτε τα κόκκινα γράμματα.... τα παραδείγματα που φέρνει ανταποκρίνονται στον χαρακτηρισμό αθώος, αγαθός....

αθώος και αγαθός όμως είναι ένας άνθρωπος με πολύ καλά συναισθήματα.... (όπως ορίζει ο καθένας μας τα καλά συναισθήματα....)

συνεπώς όλοι οι καλών συναισθημάτων που εμείς κάποτε μπορεί και να κοροϊδέψαμε είναι ηλίθιοι???.......

 

Στη συνέχεια αναλύει το ουσιαστικό, ηλίθιο:

 

2α. που ταιριάζει σε ηλίθιο ή που τον χαρακτηρίζει

β. για κτ. που προέρχεται από άνθρωπο χαμηλού διανοητικού ή πνευματικού επιπέδου ή που απευθύνεται σε ανθρώπους με ανάλογο επίπεδο

γ. για κτ. που θεωρείται κακόγουστο, ευτελές, ασήμαντο κτλ.

3. (ψυχιατρ., ως ουσ.) άτομο που έχει κάποια μορφή διανοητικής καθυστέρησης

 

Από την οπτική γωνία της καθ' ομιλουμένης... νομίζω πως αυτά που λέει είναι σωστά

Μόνο που έχω τις αμφιβολίες μου για το β... αλλά δυστυχώς στερούμαι επιχειρημάτων....

 

Δυστυχώς το ερώτημα παραμένει αναπάντητο... τι σημαίνει ηλίθιος για σένα?

Μήπως είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει τι του λες?

Αυτός που δεν σε ακούει?

Αυτός που δεν επιχειρηματολογεί όταν εκφράζει μια άποψη?

Αυτός που δεν συμπαθείς?

....

ή μήπως αυτός που ΕΣΥ δεν καταλαβαίνεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δυστυχώς το ερώτημα παραμένει αναπάντητο... τι σημαίνει ηλίθιος για σένα?

Μήπως είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει τι του λες?

Αυτός που δεν σε ακούει?

Αυτός που δεν επιχειρηματολογεί όταν εκφράζει μια άποψη?

Αυτός που δεν συμπαθείς?

....

ή μήπως αυτός που ΕΣΥ δεν καταλαβαίνεις?

 

 

To παραπάνω σχόλιο της Marilena είναι, κατά τη γνώμη μου, η πιο ουσιαστική συμβολή σε αυτό το μίτο. Αξίζει να το σκεφτούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ.... Δεν ρώτησα τι λέει το λεξικό για τον ορισμό του ηλίθιου (αλήθεια ποιό λεξικό είναι αυτό?...στείλτο μέσω πμ για να μην κάνουμε και διαφήμιση).... Ας το αναλύσουμε όμως....

Χαρακτηρίζεται από έλλειψη εξυπνάδας?.... Τι σημαίνει εξυπνάδα?....

όταν κάποιος ενεργεί επιπόλαια και/ή απερίσκεπτα, ονομάζεται επιπόλαιος, απερίσκεπτος...

δεν μπορεί να ονομάζεται ΚΑΙ ηλίθιος καθώς σύμφωνα με το 1α ηλίθιος είναι αυτός που δεν είναι "έξυπνος", η έξυπνάδα όμως είναι μια κατάσταση την οποία έχουμε και ανταποκρίνεται σε μεγαλύτερο διάστημα από μια επιπολαιότητα

συνεπώς με βάση το 1α, δεν μπορούμε να πουμε κάποιον επιπόλαιο... ηλίθιο

προσέξτε τα κόκκινα γράμματα.... τα παραδείγματα που φέρνει ανταποκρίνονται στον χαρακτηρισμό αθώος, αγαθός....

αθώος και αγαθός όμως είναι ένας άνθρωπος με πολύ καλά συναισθήματα.... (όπως ορίζει ο καθένας μας τα καλά συναισθήματα....)

συνεπώς όλοι οι καλών συναισθημάτων που εμείς κάποτε μπορεί και να κοροϊδέψαμε είναι ηλίθιοι???.......

 

Στη συνέχεια αναλύει το ουσιαστικό, ηλίθιο:

Από την οπτική γωνία της καθ' ομιλουμένης... νομίζω πως αυτά που λέει είναι σωστά

Μόνο που έχω τις αμφιβολίες μου για το β... αλλά δυστυχώς στερούμαι επιχειρημάτων....

 

Δυστυχώς το ερώτημα παραμένει αναπάντητο... τι σημαίνει ηλίθιος για σένα?

Μήπως είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει τι του λες?

Αυτός που δεν σε ακούει?

Αυτός που δεν επιχειρηματολογεί όταν εκφράζει μια άποψη?

Αυτός που δεν συμπαθείς?

....

ή μήπως αυτός που ΕΣΥ δεν καταλαβαίνεις?

 

Αγαπητή Μαριλένα, το λεξικό το βρήκα σε μηχανή αναζήτησης στο internet βασικά αν προσέξεις την προηγούμενη μου απάντηση θα δεις ότι λέμε περίπου το ίδιο πράγμα.

 

Βασικά εγώ πιστεύω ότι δε μπορούμε να χαρακτηρίζουμε κάποιον έτσι για τον απλούστατο λόγο ότι αντίστοιχα για κάποιον άλλο μπορεί να είμαστε εμείς ''ηλίθιοι''

 

φλαφλακια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μαριλένα, το λεξικό το βρήκα σε μηχανή αναζήτησης στο internet βασικά αν προσέξεις την προηγούμενη μου απάντηση θα δεις ότι λέμε περίπου το ίδιο πράγμα.

 

Με είδες να διαφώνω?? :)

 

Βασικά εγώ πιστεύω ότι δε μπορούμε να χαρακτηρίζουμε κάποιον έτσι για τον απλούστατο λόγο ότι αντίστοιχα για κάποιον άλλο μπορεί να είμαστε εμείς ''ηλίθιοι''

 

....

ή μήπως αυτός που ΕΣΥ δεν καταλαβαίνεις?

 

εμμέσως (πλην σαφώς) απαντάς σε αυτό....

 

φλαφλακια

 

:wacko:

 

τι διασταύρωση είναι αυτή? Φιλάκια με....?

Link to comment
Share on other sites

Με είδες να διαφώνω?? :)

εμμέσως (πλην σαφώς) απαντάς σε αυτό....

:wacko:

 

τι διασταύρωση είναι αυτή? Φιλάκια με....?

 

 

Χα χα χα χα :063laugh::063laugh:

είναι διασταυρωση φιλάκια με ''μυαλό'' δικό μου

 

χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Ηλίθιος, είναι αυτός πού χρησιμοποιεί τίς κοινές λογικές επαγωγές, χωρίς αιδώ καί συναίσθηση.

 

Τούς αντιμετωπίζουμε καθημερινά σάν ηγέτες κρατών. οργανισμών καί επιχειρήσεων. Είναι αυτοί πού ξεστομίζουν φαεινές ιδέες, στρατηγικές, οδηγίες, εντολές πού σού σηκώνουν τήν ...τρίχα, μέ τόν πιό απαθή τρόπο...!

 

Οι ηλίθιοι είναι ...άπαιχτοι γιατί όταν "πονάει" δόντι, κόβουν κεφάλι και γι΄αυτό καταφέρνουν νά κυριαρχούν στόν κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;....

 

Ηλίθιοι είναι αυτοί που μένουν απαθείς μπροστά στον πόνο του άλλου...

 

Αυτοί που κοιτάνε το συμφέρον τους και την καλοπέρασή τους και χορεύουν πάνω στα νεκρά κορμιά αυτών που ήδη έχουν σκοτώσει...

 

Αυτοί που χρησιμοποιούν εξτρεμιστικές μεθόδους για να αντιμετωπίσουν μια κατάσταση...

 

Αυτοί που καταλήγουν σε ακραία συμπεράσματα χρησιμοποιόντας επαγωγές τύπου: "Ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο. Συμπέρασμα: ο αστυνομικός είναι μπουζούκι"...

 

Μα τότε αγαπητέ Σείριε... οι ηλίθιοι ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ και όχι μόνο... μας κυβερνάνε κιόλας

 

Και εδώ αναδύεται ένα ερώτημα (το οποίο μάλλον θέλει άλλο topic)...

 

Εμείς τι κάνουμε γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και εδώ αναδύεται ένα ερώτημα (το οποίο μάλλον θέλει άλλο topic)...

 

Εμείς τι κάνουμε γι' αυτό;

 

 

To κλασσικό , λέμε τους άλλους ηλίθιους (εκτός από εμάς φυσικά) :headb:

λέμε τους άλλους χαζούς (εκτός από μας φυσικά ) :headb:

 

Με λίγα λόγια μόνο εμείς είμαστε οι καλοί , έξυπνοι κ.λ.π. κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

... έχετε δίκιο Μαριλένα κι εσύ επισης Ισιδα.

 

Τό κακό είναι ότι μέ ταξινομήσεις δέν λύνονται τά προβλήματα. Καί τά προβλήματα είναι πολλά.

 

Τά τελευταία 10 χρόνια, χιλιάδες άνθρωποι έχασαν τήν ζωή τους ή ακρωτηριάστηκαν φυσικά ή ψυχικά.

Εκατομύρια νοικοκυριά οδηγήθηκαν στήν χρεωκοπία καί στήν απόγνωση.

Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι ηλίθιοι πρότειναν κάτι πού ούτε τά μεγάλα αφεντικά θά τολμούσαν νά διανοηθούν καί κάποιοι βλάκες τά έκαναν πράξη...!

 

ΥΓ1: ... ο μεγαλύτερος κίνδυνος γιά τούς ηλίθιους, είναι οι βλάκες επειδή μέσα στήν αναμπουμπούλα, καμμιά φορά σαρώνουν καί τούς ηγέτες τους, ...κατά λάθος!

 

ΥΓ2: ... επιφυλάσσομαι γιά μιά ενδιαφέρουσα ταξινόμηση εντός τής άλλης εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...