Jump to content

Οι ηλιθιοι είναι γύρω μας;.....


Recommended Posts

Εάν υποθέσουμε ότι εμείς ανήκουμε στους... μη ηλίθιους, δυστυχώς το μόνο που κάνουμε προς το παρόν είναι να τους ανεχόμαστε. :(

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανήκεις σε μια μόνο παράταξη... Για κάποιους είσαι ηλίθιος και κάποιοι είναι ηλίθιοι για σένα...

 

Η ερώτηση είναι τι κάνουμε γι' αυτό;

 

Για αυτούς που είναι ηλίθιοι για μας, η απάντηση είναι για κάποιους από μας "τους ανεχόμαστε", για κάποιους άλλους "τους αποφεύγουμε" ...

 

Αλλά... τι κάνουμε με αυτούς που μας θεωρούν ηλίθιους;... (με την ίδια λογική φυσικά που θεωρούμε εμείς τους άλλους ηλίθιους...)

 

 

 

:headb: το θέμα παίρνει συνεχώς νέες προεκτάσεις....

Link to comment
Share on other sites

/

 

Αλλά... τι κάνουμε με αυτούς που μας θεωρούν ηλίθιους;... (με την ίδια λογική φυσικά που θεωρούμε εμείς τους άλλους ηλίθιους...)

 

Να αποφευγουμε να δινουμε αφορμες ισως;

Link to comment
Share on other sites

 

Τά τελευταία 10 χρόνια, χιλιάδες άνθρωποι έχασαν τήν ζωή τους ή ακρωτηριάστηκαν φυσικά ή ψυχικά.

Εκατομύρια νοικοκυριά οδηγήθηκαν στήν χρεωκοπία καί στήν απόγνωση.

Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι ηλίθιοι πρότειναν κάτι πού ούτε τά μεγάλα αφεντικά θά τολμούσαν νά διανοηθούν καί κάποιοι βλάκες τά έκαναν πράξη...!

 

Eδω τιθονται τα ερωτηματα ομως,μεχρι ποιο σημειο πρεπει να υπαρχει ανοχη στην παραπανω ηλιθιοτητα?

και ποιος τελικα και για ποιο λογο πρεπει να πληρωσει τα σπασμενα?

Ειναι πολυ δυσκολο για οσους εχουν νιωσει στο πετσι τους να πληρωνουν σπασμενα αλλων και πολλες φορες

ακομα πιο δυσκολο να τα συγχωρεσουν..

Link to comment
Share on other sites

Να αποφευγουμε να δινουμε αφορμες ισως;

 

Δεν είναι πάντα αυτό το πρόβλημα Sucore....

Πολλές φορές κάποιος σε χρίζει "ηλίθιο" χωρίς να έχεις δώσει αφορμή....

 

Και να στο θέσω αλλιώς...

 

Δυο άτομα συζητούν.... ας πούμε πως η μία είμαι εγώ και έστω ότι τον άλλον τον λένε Αποστόλη.

 

Μιλάνε για ένα θέμα που είναι δύσκολο να ειπωθεί με λόγια.

Ένα θέμα που και οι δυο ξέρουν τι αφορά αλλά κανένας από τους δυο δεν μπορεί να περιγράψει ακριβώς την άποψή του.

Με αποτέλεσμα ο ένας να φαίνεται "ηλίθιος" στα μάτια του άλλου...

Και στην τελική να είναι αλλού το πρόβλημα...

 

Αν εγώ η Μαριλένα, ρωτάω τον Αποστόλη "Πες μου τι κατάλαβες;" και εκείνος μου λέει "Πες μου τι εννοούσες;"

Τότε δεν τίθεται θέμα αφορμής... είναι πρόβλημα επικοινωνίας.

 

Τον ρωτάω "τι κατάλαβες;" για να μου απαντήσει... διότι προφανώς έχει σημασία για την συνέχεια της συζήτησης... Αν ο Αποστόλης δεν μου απαντήσει και συνεχίσει στο ίδιο βιολί, θα αναγκαστώ να απαντήσω εγώ (ειδικά αν αρχίσει τις απειλές) και τότε θα είμαι εγώ η "ηλίθια" (γιατί είναι κάτι που δεν μπορεί να ειπωθεί με λόγια).

 

Αν όμως απαντούσε στην ερώτηση αυτή, θα είχαν αποφευχθεί όλα αυτά... διότι ακόμα και λάθος να έκανε, δεν θα ήταν για μένα "ηλίθιος"... γιατί αυτός προσπαθούσε να καταλάβει αυτά που εγώ λέω...

 

Ποια είναι η αφορμή εδώ Sucore?

Link to comment
Share on other sites

<< Γιατί οι ηλίθιοι να είναι τόσο σίγουροι και οι έξυπνοι γεμάτοι αμφιβολία >> ελεύθερη μετάφραση από γερμανική παροιμία

 

Κάτι σαν κι αυτό δηλαδη...

 

"Το πρόβλημα αυτού του κόσμου είναι πως οι ανόητοι και οι φανατικοί νιώθουν πάντα σίγουροι για τον εαυτό τους, ενώ οι σοφοί είναι πάντα γεμάτοι αμφιβολίες." Bertrant Russell

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

το θέμα παίρνει συνεχώς νέες προεκτάσεις....

 

Αυτό είναι αλήθεια!!

 

Για αυτούς που είναι ηλίθιοι για μας, η απάντηση είναι για κάποιους από μας "τους ανεχόμαστε", για κάποιους άλλους "τους αποφεύγουμε" ...

 

Χμμμμ.... δύσκολο να τους αποφύγει κανείς δεδομένου ότι βρίσκονται σχεδόν παντού.

 

Πολλές φορές κάποιος σε χρίζει "ηλίθιο" χωρίς να έχεις δώσει αφορμή....

 

Αν το κάνει αυτό τότε μάλλον δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί του και ασ'τον να νομίζει ό,τι θέλει! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Εὐάγγελος Λεμπέσης - Ἡ Τεράστια Κοινωνικὴ Σημασία τῶν Βλακῶν ἐν τῷ Συγχρόνῳ Βίῳ

 

Ρίξτε μια ματιά αξίζει τον κόπο

 

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/arts/prose/...esis_idiots.htm

 

 

 

Το πρότιναν σε ένα άλλο φόρουμ και σκέφτηκα πως θα ταίριαζε και εδω

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Το συμπέρασμά μου από την συζήτηση είναι ότι θεωρείτε ηλίθιο όποιον δεν κατανοείτε, με όποιον δε μπορείτε να επικοινωνήσετε και όποιον δεν μπορείτε να δια-χειριστείτε. 

Καταστάσεις κατεξοχήν αμφίδρομες. 

Ο άλλος λοιπόν εμφανίζεται εμπρός σας ως ηλίθιος, όταν εσείς αντιδράτε ηλιθιωδώς. 

Προσπαθήσατε να τον ακούσετε ειλικρινώς; Προσπαθήσατε να τον καταλάβετε; Πιθανότατα αυτό που σας λέει είναι ενάντια στο συμφέρον σας. Αυτό που του λέτε είναι ενάντια στο συμφέρον του. Αν είναι έτσι, βρείτε τη χρυσή τομή. Για τα πάντα υπάρχουν λύσεις. 

Αν από την άλλη δυσκολεύεστε στην επικοινωνία, αναζητήστε την δικιά σας αδυναμία  και διορθώστε την. Πετώντας την ευθύνη στον άλλο, χαρακτηρίζοντας τον ηλίθιο, χάνετε μια σπουδαία ευκαιρία βελτίωσης. 

Ο κύριος χαμένος είστε εσείς :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...