Jump to content

''ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΣΗ'' ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΣΗΜΑΔΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....


Recommended Posts

post-1038-1156420873.jpgΜε αφορμή ένα ντοκιμαντερ που παρακολούθησα το οποίο έδειχνε ιστορίες ανθρώπων (της σημερινης εποχης) που ''τραυματιζαν'' το σώμα τους εν ονοματι της διαφορετικοτητας με βαση ηθη και εθιμα αλλων και αρχαιων πολιτισμων χρησιμοποιοντας διαφορες μεθοδους, οπως αιωριση με περασμενα αγκιστρια στο δερμα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), η κανοντας ''τατουαζ'' με νυστερι (χωρις αναισθητικο φυσικα) με σκοπο ν αεχουν τεραστιες αλλα με σχημα ουλες, η βαζοντας προσθηκες χειρουργικου ατσαλιου κατω απο το δερμα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), η ακομα και κοβοντας διχαλωτη τη γλωσσα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), θα ηθελα να μοιραστειτε τη γνωμη σας για αυτο το θεμα μαζι μου. Θα το κανατε ποτε ? Πιστευετε οτι ειναι ενας τροπος λυτρωσης, διαφορετικοτητας, εξαγνισης?

 

 

 

Περιμενω απαντησεις....

 

ΥΓ. Παντως εγω επειδη εκείνη την ώρα έτρωγα παγωτό, μου ήρθε μια επιθυμια να το πω, να κανω εμετο με το θεαμα που εβλεπα(χωρις αναισθητικο φυσικα)...

 

 

 

post-1038-1156420814.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη , Νεφέλη μου , να πείς για ανθρώπους που δεν σέβονται το σώμα τους; Αν ήθελε η Φύση να είμαστε "στολισμένοι" με διάφορα σημάδια, θα μας τα έδινε και μόνη της. Απο ουλές εώς και καρούμπαλα.

 

Περαστικά τους μόνο και καλά χαρμανιάσματα, μιας και μόνο έτσι μπορούν να προκαλέσουν τόσο πόνο στον εαυτό τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη , Νεφέλη μου , να πείς για ανθρώπους που δεν σέβονται το σώμα τους; Αν ήθελε η Φύση να είμαστε "στολισμένοι" με διάφορα σημάδια, θα μας τα έδινε και μόνη της. Απο ουλές εώς και καρούμπαλα.

 

Περαστικά τους μόνο και καλά χαρμανιάσματα, μιας και μόνο έτσι μπορούν να προκαλέσουν τόσο πόνο στον εαυτό τους.

 

καλημερες,

 

:offtopic: καλε δεν ειμαι η Νεφέλη!! :063laugh:

 

Βασικα στο ντοκιμαντερ που παρακολουθησα ολοι ηταν νηφαλιοι!!! Δεν ειχαν καμια σχεση με παραισθησιογωνα ουτε τη στιγμη που το εκανα ουτε πριν!!! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην αιωρηση με τα αγκιστρια περασμενα στο δερμα φτανανε σε μια κατασταση εκστασης οταν και τα ποδια τους δεν ακουμπουσαν στο εδαφος (δε βρηκα σχετικες φωτο να βαλω) και μιλαμε οτι ειδικα στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν ανθρωποι που ουτε καν ειχαν τρυπημενα αυτια (εντυπωση μου εκανε μια κοπελα, δικηγορος, που οταν την ανεβασαν ψηλα αρχισε να χαμογελαει εκστασιασμενη και εδινε ωθησεις με τα ποδια της κανοντας κουνια μπελα, και ηταν η πρωτη της φορα)

 

Εγω παντως δε ξερω αν θα το εκανα ποτε (εδω οταν παω να κανω εξαιτασεις αιματος στη θεα της βελονας παθαινω 800 εγκεφαλικα)

Link to comment
Share on other sites

Babuska,... συγνώμη... με μπέρδεψε το αιλουροειδές της Βεγγάλης...χεχεχε... ζητώ ταπεινά συγνώμη και παρακαλώ να μην δεχθώ ράπισμα σε δημόσιο χώρο.

 

Για το θέμα μας... στο ρεπορτάζ είναι νηφάλιοι αλλά σύμφωνα πάντα με αυτά που έχω διαβάσει , αρκετοί απο αυτούς κάνουν χρόνια χρήση κάποιων βοτάνων που προκαλούν αναλγησία και κατά συνέπεια , "νέκρωμα" κάποιων αισθητηριών νεύρων , συμπεριλαμβανομένων και αυτών του πόνου.

Μάλιστα μερικά εξ αυτών των βοτάνων , έχουν ερευνηθεί απο τις ΗΠΑ, για το πείραμα του "Υπέρτατου στρατιώτη" με νεκρωμένες αισθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Babuska,... συγνώμη... με μπέρδεψε το αιλουροειδές της Βεγγάλης...χεχεχε... ζητώ ταπεινά συγνώμη και παρακαλώ να μην δεχθώ ράπισμα σε δημόσιο χώρο.

 

Για το θέμα μας... στο ρεπορτάζ είναι νηφάλιοι αλλά σύμφωνα πάντα με αυτά που έχω διαβάσει , αρκετοί απο αυτούς κάνουν χρόνια χρήση κάποιων βοτάνων που προκαλούν αναλγησία και κατά συνέπεια , "νέκρωμα" κάποιων αισθητηριών νεύρων , συμπεριλαμβανομένων και αυτών του πόνου.

Μάλιστα μερικά εξ αυτών των βοτάνων , έχουν ερευνηθεί απο τις ΗΠΑ, για το πείραμα του "Υπέρτατου στρατιώτη" με νεκρωμένες αισθήσεις.

 

 

Βρε μην ανησυχείς δεν πειράζει απλά τωρα θα πρέπει αναγκαστικά να σε γδάρω και να σου ρίξω πολύ πολύ οινοπνευμα (ετσι μια μικρη τιμωριούλα) χαχαχαχα. :offtopic::offtopic::offtopic:

 

Ναι για καποιους απο αυτους το ξερω αυτο που λες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ποναγαν!!!! και ποναγαν πολυ απλα μετα βρισκονταν σε εκσταση

Link to comment
Share on other sites

έκσταση;...

 

Δεν θα το έλεγα.. απλά απο τον πολύ πόνο , νεκρώνει η περιοχή του εγκεφάλου που το θεωρεί σαν "συναγερμό" για την ακεραιότητα του σώματος και κοινώς "μουδιάζει". Κάτι σαν overload burnout σε επεξεργαστή υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω λίγο αλλού (ή πολύ):

Στην αρχαιότητα η μέθοδος της πρόκλησης πόνου (σε συνδυασμό ΟΜΩΣ με άλλα τελετουργικά, όπως νηστεία, λήψη παραισθησιογόνων κτλ) ήταν διαδεδομένη με σκοπό την πρόκληση έκστασης και οραμάτων ή την εξιλέωση - εξευμένιση. Μέχρι και σήμερα, έχουν συνεχισθεί κάποια παρόμοια τελετουργικά (π.χ. Φιλιππίνες: τη Μεγάλη Πέμπτη, σταυρώνονται ? με καρφιά-, σέρνουν τον σταυρό τους για αρκετά χιλιόμετρα υπομένοντας «παρομοιώσεις» χλευασμού και διαπόμπευσης και καταλήγουν να μείνουν κρεμασμένοι - σταυρωμένοι για αρκετές ώρες). Άλλες «εκφάνσεις» (αν μπορούν να ονομαστούν έτσι) των μεθόδων αυτών (με τραγικές, κυρίως για την Βρετανική Βουλή ? καταλήξεις) είναι η πρόκληση πόνου, ασφυξίας κτλ κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης με σκοπό την πρόκληση της έκστασης (και ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει :blink: ).

Όταν λοιπόν μιλάμε για overload burnout, μιλάμε για ένα γενικότερο burnout του ψυχικού τους κόσμου και μόνον, κορεσμού των αισθητηρίων ή μπερδεμένων προσδοκιών.

Ειδικά οι τύποι που περνάνε γάντζους στο σώμα τους, είναι οργανωμένοι (μερικοί έχουν ήδη κρίκους περασμένους κατά μήκος του σώματος τους για αυτό τον σκοπό), συνεστιάζονται και κρεμιόνται κατά βούληση :018bleh: (μα το θεωρώ αστείο, το λιγότερο).

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχαίες κοινωνίες και σε πολλές σύγχρονες μικρές κοινότητες (βλεπε αφρικανικές φυλές) οι τελετές όπου προκαλούνταν πόνος ή σκαρίφημα σηματοδοτούσαν το πέρασμα από μία κοινωνική κατάσταση σε μία άλλη. Οι ερευνητές που έχουν εξετάσει το φαινόμενο λένε ότι από κάποιο σημείο και μετά ο οργανισμός παράγει ενδορφίνες δίνοντας στον παθόντα συναισθήματα "έκστασης" - απαραίτητα για "οραματισμούς" και ενισχυτικά για την αίσθηση του ανήκειν στην κοινότητα των πολεμιστών, των ενηλίκων γυναικών ή και των πιστών χριστιανών (όπως στη σταύρωση των Φιλιππινέζων, που αναφέρει η Μedussa) κ.λπ.

 

Απογυμνωμένα όλα τα παραπάνω από το πολιτισμικό και θρησκευτικό τους πλαίσιο είναι, φυσικά, εντελώς γελοία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξωφρενικά απαράδεκτο και αντιαισθητικό, το μέχρι πού μπορεί να φτάσει ο εγωκεντρισμός και η λόξα του ανθρώπου... :015annoyed:

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις johnny...

 

Μπορεί όντως να είναι αντιαισθητικό... αλλά γιατί "εγωκεντρισμός και λόξα"??....

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ένα ντοκιμαντερ που παρακολούθησα το οποίο έδειχνε ιστορίες ανθρώπων (της σημερινης εποχης) που ''τραυματιζαν'' το σώμα τους εν ονοματι της διαφορετικοτητας με βαση ηθη και εθιμα αλλων και αρχαιων πολιτισμων χρησιμοποιοντας διαφορες μεθοδους, οπως αιωριση με περασμενα αγκιστρια στο δερμα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), η κανοντας ''τατουαζ'' με νυστερι (χωρις αναισθητικο φυσικα) με σκοπο ν αεχουν τεραστιες αλλα με σχημα ουλες, η βαζοντας προσθηκες χειρουργικου ατσαλιου κατω απο το δερμα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), η ακομα και κοβοντας διχαλωτη τη γλωσσα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα).....

Πώς προσδιορίζεις εσύ αυτές τις πράξεις αν όχι "εγωκεντρισμός και λόξα"?

 

Υπάρχει κάποιο "φιλοσοφικό υπόβαθρο" στον αυτοτραυματισμό, ανατολικής κυρίως προελεύσεως (χωρίς να γνωρίζω πολλά επ'αυτού) αλλά αυτές οι μέθοδοι θαρρώ πως ξεφεύγουν αρκετά από "ήθη και έθιμα άλλων και αρχαίων πολιτισμών"... Και για να το κάνω πιό κατανοητό, δε νομίζω ο στόχος του αυτοτραυματισμού παλαιότερα να γινόταν για ανάδειξη της "διαφορετικότητας", ενώ δε βρίσκω κάποιο βαθύτερο νόημα ή σκοπό σ'αυτόν τον τρόπο ανάδειξης της διαφορετικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο "φιλοσοφικό υπόβαθρο" στον αυτοτραυματισμό, ανατολικής κυρίως προελεύσεως

Όχι τόσο αντολικής όσο Αφρικάνικης όπως ανέφερε η Minerva. Ο αυτοτραματισμός έχει τις ρίζες του στη θρησκεία "Βουντού". Η πλάκα είναι ότι οι τραυματισμοί, γίνονται κατά τη διάρκεια όπου ο "Ιερέας" βρίσκεται επό την κατοχή πνέυματος. Εκείνη τη στιγμή δεν νιώθει τίποτα.

 

Βέβαια στη περίπτωση αυτή, πάμε σε άλλο είπεδο...όπου καλιεργείται ο έλεγχος του πόνου αλλά και η "ενδυνάμωση" της υπομονής. Για το δεύτερο υπάρχουν και άλλοι τρόποι φυσικά.

 

ΥΓ: Do not try this at Home...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...