Jump to content

''ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΣΗ'' ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΣΗΜΑΔΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....


Recommended Posts

Πώς προσδιορίζεις εσύ αυτές τις πράξεις αν όχι "εγωκεντρισμός και λόξα"?

 

Τις προσδιορίζω ως βίτσιο.

 

Ποιά είναι η άποψή σου για το τατουάζ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι τατουάζ!

 

Και το βίτσιο δεν απέχει πολύ από τη λόξα, ή τον εγωκεντρισμό.

Κατά τη γνώμη μου πάντα, τέτοιες μέθοδοι προδίδουν πνευματική ανισορροπία (τουλάχιστον!).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι τατουάζ!

 

Σαφώς δεν είναι τατουάζ.....

 

Και το βίτσιο δεν απέχει πολύ από τη λόξα, ή τον εγωκεντρισμό.

Κατά τη γνώμη μου πάντα, τέτοιες μέθοδοι προδίδουν πνευματική ανισορροπία (τουλάχιστον!).

 

Αλλά σαν πράξη γιατί να διαφέρει από το τατουάζ? Επειδή προκαλούν πόνο στο σώμα?

 

Στο κάτω κάτω και τα τατουάζ (αναφέρομαι στα μόνιμα), είναι κάτι διαφορετικό πάνω στο σώμα...

 

Και λογικά θα έπρεπε ότι συναισθήματα μας προκαλεί κάποιος που φοράει τατουάζ, να μας προκαλεί και κάποιος που χαράσει, καίει, τρυπάει ή ότι άλλο, το σώμα του.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστώ πολύ που δείξατε ενδιαφερον στο θεμα αυτο.

 

Βασικά εγώ έχω την εξής αποψη. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θελήσει (πάντα σε λογικά πλαίσια, δε μιλάμε για φόνο π.χ.) όποτε εκείνος το θελήσει. Όπως επίσης ο κάθε άλλος έχει το δικαίωμα να εκφράζει την άρνησή του πάνω στην επιλογή του άλλου ή και γιατί όχι να ασπαστεί μια τέτοια επιλογή.

 

Τώρα πιο συγκεκριμένα προσωπικά εγώ με τίποτα δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο στο κορμί μου ή στη γλώσσα μου γιατί πολύ απλά δε μου αρέσει καθόλου σαν διαδικασία και σαν αποτέλεσμα (δε μιλάω για ταττοο), το θεωρώ ακραίο από την μεριά μου αν και εχω τρύπα στη μύτη (που και αυτό για κάποιους είναι ακραίο).

 

 

Τι λέτε εσείς????

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω την εξής αποψη. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θελήσει (πάντα σε λογικά πλαίσια, δε μιλάμε για φόνο π.χ.) όποτε εκείνος το θελήσει. Όπως επίσης ο κάθε άλλος έχει το δικαίωμα να εκφράζει την άρνησή του πάνω στην επιλογή του άλλου ή και γιατί όχι να ασπαστεί μια τέτοια επιλογή.

 

Δεν μπορείς να βάλεις πλαίσια σύμφωνα με την δική σου λογική σε κάποιον που δίνεις το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.

Από την στιγμή που έχει αυτή την δυνατότητα, πράττει κατα συνείδηση.

Γι' αυτό λοιπόν του θέτεις και ένα περιορισμό στις πράξεις του λέγοντας: Χωρίς να βλάπτεις κανένα...

Και όπως καταλαβαίνεις στο "χωρίς να βλάπτεις κανένα" εντάσσεται και ο ίδιος...

 

 

Το πρόβλημα με τη χάραξη του σώματος είναι ότι προκαλεί, είτε επειδή γίνεται για λόγους "εγωκεντρισμού και λόξας" (όπως είπε ο johnny), είτε για βίτσιο.

Και ίσως προκαλεί διότι παραβαίνει τον "περιορισμό"....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για το θέμα μας... στο ρεπορτάζ είναι νηφάλιοι αλλά σύμφωνα πάντα με αυτά που έχω διαβάσει , αρκετοί απο αυτούς κάνουν χρόνια χρήση κάποιων βοτάνων που προκαλούν αναλγησία και κατά συνέπεια , "νέκρωμα" κάποιων αισθητηριών νεύρων , συμπεριλαμβανομένων και αυτών του πόνου.

Μάλιστα μερικά εξ αυτών των βοτάνων , έχουν ερευνηθεί απο τις ΗΠΑ, για το πείραμα του "Υπέρτατου στρατιώτη" με νεκρωμένες αισθήσεις.

 

Μπορείς να μου δώσεις την πηγή των όσων λες ή να μου τα μεταφέρεις με σωστή και ακριβέστερη ορολογία;

Μπορείς να μου αναφέρεις μερικά από αυτά τα βότανα;

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ένα ντοκιμαντερ που παρακολούθησα το οποίο έδειχνε ιστορίες ανθρώπων (της σημερινης εποχης) που ''τραυματιζαν'' το σώμα τους εν ονοματι της διαφορετικοτητας με βαση ηθη και εθιμα αλλων και αρχαιων πολιτισμων χρησιμοποιοντας διαφορες μεθοδους, οπως αιωριση με περασμενα αγκιστρια στο δερμα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), η κανοντας ''τατουαζ'' με νυστερι (χωρις αναισθητικο φυσικα) με σκοπο ν αεχουν τεραστιες αλλα με σχημα ουλες, η βαζοντας προσθηκες χειρουργικου ατσαλιου κατω απο το δερμα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), η ακομα και κοβοντας διχαλωτη τη γλωσσα τους (χωρις αναισθητικο φυσικα), θα ηθελα να μοιραστειτε τη γνωμη σας για αυτο το θεμα μαζι μου. Θα το κανατε ποτε ? Πιστευετε οτι ειναι ενας τροπος λυτρωσης, διαφορετικοτητας, εξαγνισης?

Περιμενω απαντησεις.......

Ενδιαφέρον θέμα. Το σκέφτωμαι και γενικότερα όποτε βλέπω Έλληνες σήμερα να "αναπαράγουν" π.χ. tribal art.

Για κάποιος όλες αυτές οι πρακτικές και τα σχήματα είχαν πρακτικό νόημα, σήμερα αντιμετωπίζονται ως "καλή τέχνη". Μπορεί να είναι από μια άποψη, αλλά... έξω από το νόημα που κάποτε είχαν (και συχνά ούτε να το υποθέσουμε δεν μπορούμε) νομίζω πως είναι κενές περιεχομένου. Άλλοι πάλι όμως θα λέγανε "και τι πειράζει;"

...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...