Jump to content

Ποιο το νοημα του Αγιου Σταυρου;


 Share

Recommended Posts

Εδω και αρκετο καιρο προσπαθω να καταλαβω γιατι εχουμε τοσο ιερο το συνβολο του Θανατου του λεγομενου Σωτηρα μας;

Τι ακριβως απεικονιζει;

Θελει να μας θυμισει το γεγονος στο οποιο ο Υπερτετος μαρτυρας την Ανθρωποτητας πληρωσε τις αμαρτιες μας με τα βασανηστιρια του και τον Θανατο του;

Η μηπως απο την αλλη συνβολιζει την υπερτατη τιμωρια που περιμενει οποιον ακολουθησει τον Δρομο του Φωτως και της αληθειας;

 

Σοβαρα τωρα μαλλον το δευτερο πιστευω γιατι αν ειναι το πρωτο τοτε Ζητω που Καηκαμε!!

Κανεις δεν το σεβεται, ασε που οι περισσοτεροι το προτιμουν διακοσμημενο με αλαζονικα στολιδια

(βλ. χρυσαφι, πολυτιμες πετρες κλπ.) τα οποια μαλλον ειναι τελειως εναντιων στο πνευμα του χριστιανισμου

(Εξαιρωντας φυσικα τις εικονες του Μεσαιωνα οπου η παναγια καθεται σε βασιλικους θρονους με πανακριβα στολιδια κ υπερπολιτιμα σταματα...οπου κατα τη γνωμη μου γιναν επιτηδες ωστε να δημιουργηθει συνδεση αναμεσα στην Αγιοσυνη και στην Αριστοκρατεια της εποχης....).

 

Ακομα κι αν συνβολιζει και τα δυο γιατι οι περισσοτεροι απλα συνπεριφερονται σαν να μη καταλαβαινουν;

(και δεν δεχομαι ως απαντηση το: μα δεν καταλαβαινουν)

Link to comment
Share on other sites

Πως να πιστέψεις σε κάτι που έχει αλλοιωθεί τόσο πολύ με το πέρασμα των χρόνων;

Σίγουρα θα διαφωνήσω με την δεύτερη άποψη που εκφράζεις. Το θέμα είναι η πίστη που έχεις για τον σύμβολο του Χριστιανισμού. Αν πιστεύεις τότε δεν πα να ?ναι χρυσός, με πετράδια, από ξύλο για μένα δεν έχει νόημα. Συμφωνώ ότι έχει εξελιχθεί σε ένα πολύ καλό και σε πολλές περιπτώσεις ακριβό κόσμημα για άντρες και γυναίκες και συμφωνώ ότι πολύ δεν ξέρουν και για πιο ακριβώς λόγο τον φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

Ο σταυρός ήταν μια ατιμωτική τιμωρία (η χειρότερη) και επιβαλλόταν σε εθρούς του Ρωμαϊκού κράτους. Πανω λοιπόν στην χειρότερη τιμωρία - μαρτύριο κλήθηκε ο Ιησούς να εξαγνίσει τα προπατωρικά αμαρτήματα μας.

 

Το σύμβολο λοιπόν ,κατά την δική μου γνώμη, υποδυκνείει το κομβικό σημείο που εμείς απελευθερωθήκαμε απο τις προπατωρικές αμαρτίες μας, σύμφωνα με τον Χριστιανισμό και περάσαμε στην Νέα Εποχή με την βοήθεια του Θεού, όπου έχουμε την δυνατότητα να σώσουμε την ψυχή μας.

 

Για την διακόσμηση με κοσμήματα και λοιπά, είναι εντελώς υποκειμενική άποψη και αισθητική του κάθε ατόμου , για αυτό και δεν θα μπώ σε διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ασχοληθώ με τον συμβολισμό του Σταυρού και όχι με την χριστιανική ορθόδοξη απόδοση. Βρίσκεται στο ''Τσάκρα'' της Καρδιάς, εξού και η 'καρδιακή προσευχή' εσωτεριστών μοναχών: ''Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού Ελέησόν με''...

Η θυσία δεν αποτελεί μόνο θυσία του Θεανθρώπου για να λυτρώσει τον άνθρωπο. Η θυσία είναι να περάσουμε από το ατομικό καλό (εγωκεντρισμός) στο συλλογικό καλό (ουμανισμός). Ο τρόπος είναι επίπονος, είναι σαν μια ατομική σταύρωση, γι' αυτό και επιλέχθηκε αυτό το σύμβολο, που στην τελική μας προκαλεί (εμένα τουλάχιστο) δέος. Πρόκειται για μια διαδικασία, αποκοπής από εμπάθειες, βάζουμε τον δίπλα μας πιο ψιλά από εμάς, βλέπουμε πιο πολύ το καλό του δίπλα μας, μόνο και μόνο για να περάσουμε από την στενή πύλη (που είναι πιο εύκολο να περάσει η καμήλα από την τρύπα της βελόνας παρά ο...) του εγωισμού που σταυρώνεται και λυτρώνεται σε θέωση. Μπορεί να γίνεται καθημερινά, κάθε δευτερόλεπτο, μπορεί να τεθεί σε λειτουργία άμα αποφασίσουμε να ''υπηρετίσουμε'' τους άλλους, μπορεί να γίναι μέσα σε ένα δευτερόλεπτο, μόλις αποφασίσουμε ότι ο εαυτός μας, δεν είναι το πιο σημαντικό άτομο στην ζωή μας, δηλ. μόλις αποφασίσουμε ότι ο εγωκεντρισμός δεν μας πάει...

Γι' αυτό και σταυρός! Κουβαλούμε το βάρος του, πρέπει να τον σηκώνουμε, πρέπει να ανεχτούμε τις συνέπειες αυτού του Γολγοθά...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λοιπόν, διότι το έχω ξεχάσει...

 

Από τις εκδοχές που έχω ακούσει:

 

α) Υπενθύμιση της σταυρικής θυσίας του Κυρίου

β) τον φέρουν οι χριστιανοί «όπως οι ιππότες φέρουν το οικόσημο»

γ) η «υπερβατική» ερμηνεία (100% επίσημη) είναι πως με το σταυρό ο Ιησούς ένωσε τον Ουρανό με τη Γη (κάθετη γραμμή) και (λυπάμαι έχω ξεχάσει τη σημασία της οριζόντιας).

 

Σημειωτέον πως οι ερμηνείες αυτές δεν είναι αλληλο-αποκλειόμενες, δηλ. μπορούν να ισχύουν και οι τρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενας τρόπος γιά νά ερμηνευτεί ένα σύμβολο, είναι τό σχήμα του...

 

Ο Σταυρός, είναι μία κάθετη γραμμή, πού "κόβεται" από μία οριζόντια.

 

Η οριζόντια γραμμή, μάς φέρνει στόν νού τήν γραμμή τού ορίζοντα.

Μάς υπενθυμίζει, πιθανά, τόν κόσμο πού αντιλαμβανόμαστε μέ τίς 5 αισθήσεις. Τόν κόσμο τών φαινομένων.

 

Η κάθετη γραμμή, συνδέει ένα σημείο κάτω από τήν γραμμή τού "ορίζοντα", μέ ένα σημείο επάνω από τόν ορίζοντα. Σάν νά συνδέει τό χθόνιο μέ τό ουράνιο.

Πιθανά, νά συμβολίζει τήν μετάβαση από τό σκοτάδι τής αμάθειας, στό φώς τής γνώσης. Τήν πνευματική ανέλιξη!

 

Θά μπορούσαμε νά σκεφτούμε, ότι τό σύμβολο τού Σταυρού, συνδέει τήν Υλη μέ τό Πνεύμα καί τήν εξέλιξη ...μέσω αυτής.

 

Σημαντική βοήθεια στήν ερμηνεία ενός συμβόλου, δίνει καί η ιστορική του χρήση ανά τήν υφήλιο. Σουμέριοι, Βαβυλώνιοι, Αιγύπτιοι (πλέον γνωστό), χρησιμοποίησαν τόν Σταυρό αλλά καί σύμβολα παρόμοια (Υ,Τ) θέλοντας νά συζεύξουν, νοητικά, τίς αντιθέσεις τού Σύμπαντος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη συνμετοχη σας!

 

Βασικα την δευτερη αποψη την εβαλα για να αναψω φωτιες, οχι πως την αποκλειω τελειως ομως.

 

Μου θυμισατε κατι που μου ειχε πει ενας φιλος μου:

 

Πως η Καθετη γραμη συνβολιζει εμας και τη πορεια μας προς τα πανω..

Και η οριζοντια ειναι ο,τι μας εμποδιζει...

 

Επισης παρατηρουμε πως μονο το κεφαλι βρισκεται ΠΑΝΩ απο την οριζοντια

(βλ. προτομες κλπ, συνειρμοι).

 

ΥΓ.

Ηρθαν στο νου μου 2 ταινιες που μιλανε για το μελλον της ανθρωποτητας, ομοιες

και οι δυο εχουν παραλλαγες του σταυρου ως "εμβληματα" των δικτατορων

Στη πρωτη λειπει το κοματι πανω απο την οριζοντια γραμμη(Equilibrium)

Στη δευτερη υπαρχουν 2 οριζοντιες(V for Vendetta).

 

 

Υποθετωντας πως Ο Σταυρος μας υπενθυμιζει τη θυσια του Χριστου...

Ηταν πετυχημενη;

Μας ελευθερωσε;

 

Ισως να εχει βγει αυτη η φημη για να σταματησουμε να ασχολουμαστε με αυτο...

Να μη προσπαθουμε να σπασουμε τα δεσμα αυτα που ολοι νιωθουμε πως υπαρχουν...

Και καπου εδω κολλαει κ η δευτερη ερμηνια..

Link to comment
Share on other sites

by Initiate4:

 

Η θυσία δεν αποτελεί μόνο θυσία του Θεανθρώπου για να λυτρώσει τον άνθρωπο. Η θυσία είναι να περάσουμε από το ατομικό καλό (εγωκεντρισμός) στο συλλογικό καλό (ουμανισμός). Ο τρόπος είναι επίπονος, είναι σαν μια ατομική σταύρωση, γι' αυτό και επιλέχθηκε αυτό το σύμβολο, που στην τελική μας προκαλεί (εμένα τουλάχιστο) δέος. Πρόκειται για μια διαδικασία, αποκοπής από εμπάθειες, βάζουμε τον δίπλα μας πιο ψιλά από εμάς, βλέπουμε πιο πολύ το καλό του δίπλα μας, μόνο και μόνο για να περάσουμε από την στενή πύλη (που είναι πιο εύκολο να περάσει η καμήλα από την τρύπα της βελόνας παρά ο...) του εγωισμού που σταυρώνεται και λυτρώνεται σε θέωση.

 

Απλά ευχαριστώ... είναι οτι καλύτερο και όσο απλούστερα μπορεί αν εξηγηθεί το νόημα της απόδοσης της θυσίας , πάνω στον Σταυρό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλημέρα σας.

 

Φιλε μου Sucore απο αυτα που γνωρίζω πως εκει που σταυρωθηκε ο ΙΗΣΟΥΣ ηταν "Τ" και οχι

σταυρός.

 

Το ιερό σύμβολο των χριατιανών ήταν κατά τους πρώτους χριστιανικούς χρόνους

ο "Ι.Χ.Θ.Υ.Σ." και η "ΑΜΠΕΛΟΣ".

Ι ΙΗΣΟΥΣ

Χ ΧΡΙΣΤΟΣ

Θ ΘΕΟΥ

Υ ΥΙΟΣ

Σ ΣΩΤΗΡ

 

Ο Σταυρος εγινε ιερο σύμβολο μετα την πρωτη οικουμενική Συνοδο.

(εαν δεν με απατα η μνημη μου).

 

Συμβολίζει δε την υπέρτατη Θυσία του ενανθρωπίσαντος ΘΕΟΥ.

Πουθενά δεν αναναφερετε ως ΤΙΜΩΡΙΑ για κανέναν...

 

Εκτός και εαν καποια απο τους διάφορες χριστιανικες αδελφοτητες το παρουσιαζει με αυτόν

τον τρόπο.

Πραγμα διόλου απίθανο.

Διοτι εχουν μαθει να ερμηνεύουν κατα το δοκούν οτι θέλουν και όπως το θελουν.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

AVATARGR,

 

Η σταύρωση , θεωρούσαν πως ήταν η παραδειγματική και ατιμωτική τιμωρία, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ, για τους εγκληματίες της εποχής. Δεν θεωρήθηκε ως μέσο τιμωρίας απο τους Χριστιανούς μετέπειτα. Απλά είπα οτι ήταν ενας απο τα πιο βάναυσα μαρτύρια που υπεβλήθη ο Θεάνθρωπος.

 

Αυτό είπα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εδω..... :)

 

Φίλε μου Anor δεν αναφέρω πουθενά όπως αναφερεις...

<< Δεν θεωρήθηκε ως μέσο τιμωρίας απο τους Χριστιανούς μετέπειτα.>>

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική βοήθεια στήν ερμηνεία ενός συμβόλου, δίνει καί η ιστορική του χρήση ανά τήν υφήλιο. Σουμέριοι, Βαβυλώνιοι, Αιγύπτιοι (πλέον γνωστό), χρησιμοποίησαν τόν Σταυρό αλλά καί σύμβολα παρόμοια (Υ,Τ) θέλοντας νά συζεύξουν, νοητικά, τίς αντιθέσεις τού Σύμπαντος...

 

Μα ναι! Στην αρχαία Ελλάδα π.χ. (σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες μου) συμβόλιζε την ενότητα των τεσσάρων στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι! Στην αρχαία Ελλάδα π.χ. (σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες μου) συμβόλιζε την ενότητα των τεσσάρων στοιχείων.

Ναι, συμβόλιζε τα τέσσερα στοιχεία του ορίζοντα αλλά συμβόλιζε και την αναγέννηση, την αιωνιότητα και τη μέλλουσα ζωή [ως κοσμικός σταυρός καθώς υπάχουν πολλά είδη σταυρού -ισοσκελής σταυρός, σταυρός μέσα σε κύκλο, ο κρικοφόρος σταυρός (ankh), του κινέζικου σταυρού ή ακόμη και η σβάστικα (crux gammata) κλπ.]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά τον χριστιανικό τομέα..

Ο χριαστιανικός σταυρός άρχισε να χρησιμοποιείται ως αντικείμενο λατρείας και συμβολο προστασίας από τις σατανικές δυνάμεις από τον 4ο αιωνα περιπου μετά τη σταύρωση, τότε που ο παγανισμός και η μαγεία είχαν αρχίσει να ασκουν μεγάλη επιρροή στην εκκλησία.

Και στην αρχή ο σταυρός αυτός δεν απεικόνιζε τον Ιησού εσταυρωμένο αλλά μία νεαρή μορφή που κρατουσε ένα σταυρό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αρχικά θέλω να πω πως η άμπελως και οι ιχθύες χρησιμοποιήθηκαν από τυς Χριστιανούς καθώς ήθελαν να διαθυλΆξοΥν την πίστη και την ζωή τους. Έτσι μέσα από αυτές τις "παραβολές" υπενθίμιζαν στον ευατό τους ποιοι είναι και τον αγΏνα τους. Γι αυτό και προέκοιψε αργότερα το θέμα της εικονομαχίας. ΄Στην Πάτμο (το νησί μου) λόγο της θρησκευτικότητας ο Σταυρός υπάρχει σχεδόν παντού.Πιστεύουμε ότι είναι ισχυρό φυλαχτό και ιδιαίτερα ο βαπτιστικός (αυτός με τον οποιο βαπτίζεσαι)(εγώ δεν τον βγλαζω από πάνω μου τόσα χρόνια και δεν έχει πέθει τίποτα.Ακόμα στο μωρό εδώ μαζί με την αλυσίδα παιρνάνε και κόκκινο μετάξυ στο σταυρό για τί όμως θα σας γελάσω. Αν θυμηθώ θα σας πώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...