Jump to content

Ποια Είναι Η Κοσμοθεωρία Σας;


Ποια είναι η κοσμοθεωρία σας;  

54 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε μια από τις επιλογές που αναφέρονται στην δημοσκόπηση, με βάσει το ποια είναι αντιπροσωπευτική ή πλησιέστερη στην κοσμοθεωρία σας

    • Μονοθεϊστική (Χριστιανισμός, Εβραϊσμός, Μωαμεθανισμός, Βουδισμός και ΟΛΕΣ οι «αποχρώσεις» τους)
      62
    • Πολυθεϊστική / Παγανιστική (Wicca, Ινδουϊσμός, Σαμανισμός, Ελληνική θρησκεία και όλες οι αρχαίες θρησκείες)
      51
    • Πανθεϊστική (Γνωστικισμός, Ζεν, αρχαία ελληνική φιλοσοφία κλπ)
      43
    • Αγνωστικιστική
      35
    • Άθεη
      24


Recommended Posts

εγώ αποδέχομαι μόνο την αγάπη!!!! από όλο το σύνολο αυτού του τρελού κ χαοτικού πλανήτη φυλακή..

πλησιάζει η μέρα οπού η αρχαία γνώση κ σύγχρονοι θα ενωθούν κ θα μας απογειώσει στη καινούργια διαστασει της αγαπης κ του φωτος!!

η προσκολλημένη σε ανούσια τάγματα κ ιδέες μίσους εξαπάτησης κ θανάτου, προκειτε να παραμείνουν σε αυτή την κατάσταση και να ηττηθούν πνευματικά και σωματικά.

η ενέργεια που έρχεται προκειτε να είναι μεγάλη κ ασταμάτητη, θα την νοιώσουν αυτοί που πραγματικά έχουν μέσα τους την αγάπη κ την ειρήνη χωρίς να επιζητούν την καταστροφή των ομοίων τους.

ζούμε σε μια κομβική χρονική περίοδο οπού τα γεγονότα τρέχουν πολύ γρήγορα κ αυτό γίνεται γιατί πλησιάζει η στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Δροσοσταλίδες, σε ένα χαοτικό τυφώνα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ποια η κοσμοθεωρία μου;

 

Αυτό είναι το ΣΥΜΠΑΝ που αγάπησα!

 

http://www.mediafire.com/file/14b53ayj3747vem/6_-_Περί_των_πεδίων_του_Κόσμου_Γ.pdf

 

http://www.mediafire.com/file/lajsmsutbe0ylbt/6_-_Περί_των_πεδίων_του_Κόσμου_Γ.odt

 

καλή ανάγνωση ! 

 

Για εξηγήσεις απλά ξεκινήστε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο χριστιανισμός δεν μου κάθετε καλά για μονοθεϊστική θρησκεία ......πατήρ Ίος και Αγιο πνεύμα., για να μην βάλουμε τις ορδές τον αγίων που τους λατρεύουν τουλάχιστον σαν ημίθεος και κομμάτια από το γένεσης όπως ..... μπορεί να φάνε και από το δέντρο της αθανασίας και να γίνουν σαν εμάς .....

 

μονοθεϊστική θρησκεία είναι άλλο πράγμα παιδιά

ο ΠΑΟΚ για παράδειγμα ..... :worthy: :worthy: :worthy::headbacking: :headbacking: :headbacking:

Ειναι ενας Θεος με τρεις υποστασεις.Θεος Υιος και Αγιο Πνευμα.Δε παυει ομως να ειναι ενας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειναι ενας Θεος με τρεις υποστασεις.Θεος Υιος και Αγιο Πνευμα.Δε παυει ομως να ειναι ενας...

Είναι ένας Θεός με τρεις υποστάσεις.

 

Ναι ,  Ιουδαϊσμό , Χριστιανισμός , Ισλαμισμός.  (Με χρονολογική σήμερα πάντα) .

 

 

Είναι γνωστό το ανέκδοτων : όπου ηταν ένας Χριστιανός , ένας Μουσουλμάνος και ένας Εβραίος και κάθονταν σε τέτοιο σχηματισμό που σχημάτιζαν ένα τρίγωνο . Και έλεγε ο ένας στον άλλον <εγώ έχω δίκιο , έτσι είναι ο θεός , εσύ θα πας στην κόλαση> .   :shootface:

 

 

Είναι τραγικό ότι τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι Νέοι Έλληνες ενώ παραδέχονται ότι (και καλά τώρα ) σέβονται τους Ολύμπιους θεούς και θεωρούν πολύ πιθανόν το να ύπαρχου !

 

Δεν παύουν να είναι χριστιανοί λένε γιατί ο Μονοθεϊστικός θεός είναι πιο Ισχυρός.

 

Δηλαδή τι λογική είναι αυτή πια …

 

Δεν μας νοιάζει το ποιος – ποιοι θεοί είναι πιο φιλική σε εμάς , αλλά ποιος είναι

πιο δυνατός (λες και τους μέτρησαν την δύναμη…. ) .

 

Σε λίγο με αυτά τα μυαλά θα τους κλείσουν και σε κλουβί να παλέψουν , για να δουν ποιος  είναι πιο δυνατός και να πάνε με την δική του πλευρά .   :snakie:

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας Θεός με τρεις υποστάσεις.

 

Ναι ,  Ιουδαϊσμό , Χριστιανισμός , Ισλαμισμός.  (Με χρονολογική σήμερα πάντα) .

 

 

Είναι γνωστό το ανέκδοτων : όπου ηταν ένας Χριστιανός , ένας Μουσουλμάνος και ένας Εβραίος και κάθονταν σε τέτοιο σχηματισμό που σχημάτιζαν ένα τρίγωνο . Και έλεγε ο ένας στον άλλον <εγώ έχω δίκιο , έτσι είναι ο θεός , εσύ θα πας στην κόλαση> .   :shootface:

 

 

Είναι τραγικό ότι τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι Νέοι Έλληνες ενώ παραδέχονται ότι (και καλά τώρα ) σέβονται τους Ολύμπιους θεούς και θεωρούν πολύ πιθανόν το να ύπαρχου !

 

Δεν παύουν να είναι χριστιανοί λένε γιατί ο Μονοθεϊστικός θεός είναι πιο Ισχυρός.

 

Δηλαδή τι λογική είναι αυτή πια …

 

Δεν μας νοιάζει το ποιος – ποιοι θεοί είναι πιο φιλική σε εμάς , αλλά ποιος είναι

πιο δυνατός (λες και τους μέτρησαν την δύναμη…. ) .

 

Σε λίγο με αυτά τα μυαλά θα τους κλείσουν και σε κλουβί να παλέψουν , για να δουν ποιος  είναι πιο δυνατός και να πάνε με την δική του πλευρά .   :snakie:

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι σχέση έχει το ανέκδοτο και οι άλλες δύο θρησκείες με αυτό που είπα..

 

Και δεν ανέφερα κάτι για τους Ολύμπιους Θεούς εκτός και αν δεν αναφέρεσαι σε μένα :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κλείνω και τείνω στον αθεϊσμό ....αν ήταν να ήμουν θρησκευόμενος ..είμαι πιο ανοιχτός στον πολυθεϊσμό και τον πανθεϊσμό ..επίσης με ενδιαφέρει και θαυμάζω την αρχαιοελληνική φιλοσοφία και δη τους ''προσωκρατικούς'' [ατυχής όρος] [Θαλή ,Αναξίμανδρος ,Ηράκλειτος,Ελεάτες κλπ].  ..αυτό που απορρίπτω είναι ο μονοθεϊσμός ,δεν πιστεύω στην εκ του μηδενός δημιουργία του κόσμου από κάποιον εξωκοσμικό θεό.Σε πλήρη αντίθεση με τον μονοθεϊσμό ,πιστεύω ,ότι ο κόσμος είναι άναρχος και αιώνιος.

 

46392aa7c20bfa4767c853ab30ad8b60.jpg

 

 

Και παρεμπιπτόντως ,καλώς σας βρήκα ,γράφτηκα πριν καιρό στο φόρουμ ..και γράφω για πρώτη φορά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Vagsid  :welcomeani:

 

Κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει "γνήσιος" αθεϊστής.

Είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση ο αθεϊσμός.

Όποιος αυτοπροσδιορίζεται ως "αθεϊστής", στην ουσία είναι ή πανθεϊστής ή απλά άθρησκος.

 

...Ελάτε τώρα καλά μου αθεάκια να σας δω να αντιδράτε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Δεν μένω κολλημένος κάπου συγκεκριμένα..οριακά άθεος,αν είναι να μιλήσω και να αποδεχτώ για κάποια θρησκευτικότητα μου αυτή θα είναι όπως είπα πολυθεϊστική,πανθεϊστική,παγανιστική...αλλά προσπαθώ να διατηρώ ανοιχτό το μυαλό μου...

Πίστευα κάποτε στην δημιουργία,χριστιανός μονοθεϊστής....δεν έχω παράπονο επίσης..η μητέρα μου,μου είπε και τις δύο εκδοχές..η εκκλησία μου είπε..μιλάει για τον Αδάμ και την Εύα ..η επιστήμη όμως λέει ότι είμαστε από τους πιθήκους.....ε κι εγώ έλεγα..προφανώς η εκκλησία έχει δίκιο... διότι.δεν είναι δυνατόν ο θεός να μην ξέρει τι του γίνεται ,για τον κόσμο που ο ίδιος έφτιαξε ,ως προς την προέλευση του ανθρώπου![δοθέντος ότι η εκκλησία φωτίζεται κι εμπνέεται από το θεό].

Έγινα κι έψαξα απ'όλα, διάβασα για βουδισμό ..ινδουισμό..αν και δεν μπορώ να πω ότι μελέτησα όλες τις γραμματείες!

Ακόμη κι όταν απέρριψα το θεό..δεν μπορούσα να ξεφύγω από κάποιες αντιφάσεις....και προσπαθούσα να συμβιβάσω τα ασυμβίβαστα....''πώς είναι δυνατόν να έγινε το ον από το μη ον ,χωρίς καμία θεϊκή επέμβαση;''  αναρωτιόμουν [καλά τότε δεν το διατύπωνα το ζήτημα έτσι αλλά η ουσία είναι η ίδια].....αλλά αναγκαζόμουν να μείνω με κάποιες αντιφάσεις αλλιώς θα έπρεπε να επιστρέψω στην θρησκευτική πίστη....προχωρώντας λίγο στην φιλοσοφία..διαβάζοντας και συνειδητοποιώντας κάποια πράγματα..κατάφερα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και να λύσω κάποιες εσωτερικές αντιφάσεις μου.  ..πάντως είναι γεγονός ότι ανέκαθεν διαισθητικά..δεν μπορούσα να χωνέψω εύκολα την ιδέα μιας εκ του μηδενός δημιουργία της Φύσεως και του Σύμπαντος ..είτε από κάποιο θεό ή χωρίς θεό.

Έτσι ήταν μεγάλη ανακούφιση..και χαρά όταν ανακάλυψα και ήρθα σε επαφή με κοσμοαντιλήψεις και φιλοσοφίες που δεν το απαιτούσαν αυτό [ το γεννητό και φθαρτό του Κόσμου].και ταίριαζαν με κάτι που πίστευα ανέκαθεν αλλά δεν τολμούσα να το αποδεχτώ ολοκληρωτικά..γιατί είχα από την μία θρησκείες,χριστιανισμό και μονοθεϊσμούς..που μιλούσαν για τη δημιουργία του κόσμου από τον θεό κι από την άλλη ΜΜΕ..επιστημονικά βιβλία..κι επιστήμονες...που επεκτείνοντας ..τοπικές παρατηρήσεις αυθαίρετα..και μη διαχωρίζοντας ενδεχομένως τις έννοιες Σύμπαν και κόσμος [ το προσιτό σε εμάς μέρος του σύμπαντος] μιλούσαν για αρχή του σύμπαντος ..δημιουργία του κόσμου..κι ότι έχει ''αποδειχτεί'' πλέον ότι ο κόσμος δεν είναι αιώνιος ,δεν υπήρχε ανέκαθεν κλπ.

Αλλά μάλλον η φιλοσοφία,είναι μία αναζήτηση και μία διαδικασία χωρίς τέλος.

Πιστεύω ότι οι άθεοι υπάρχουν...ένας συνεπής υλιστής..και μιλάω για τον φιλοσοφικό υλισμό και όχι για τον λεγόμενο χυδαίο υλισμό....είναι άθεος.

Link to comment
Share on other sites

 «Ο άνθρωπος είναι το πιο παράλογο είδος.

Λατρεύει έναν αόρατο Θεό και καταστρέφει μια ορατή Φύση.
Δεν γνωρίζει ότι η Φύση που καταστρέφει
είναι ο Θεός που λατρεύει.
»
~ Χούμπερτ Ριβς, Αστροφυσικός ~

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...