Jump to content

Ποια Είναι Η Κοσμοθεωρία Σας;


Ποια είναι η κοσμοθεωρία σας;  

54 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε μια από τις επιλογές που αναφέρονται στην δημοσκόπηση, με βάσει το ποια είναι αντιπροσωπευτική ή πλησιέστερη στην κοσμοθεωρία σας

    • Μονοθεϊστική (Χριστιανισμός, Εβραϊσμός, Μωαμεθανισμός, Βουδισμός και ΟΛΕΣ οι «αποχρώσεις» τους)
      62
    • Πολυθεϊστική / Παγανιστική (Wicca, Ινδουϊσμός, Σαμανισμός, Ελληνική θρησκεία και όλες οι αρχαίες θρησκείες)
      51
    • Πανθεϊστική (Γνωστικισμός, Ζεν, αρχαία ελληνική φιλοσοφία κλπ)
      43
    • Αγνωστικιστική
      35
    • Άθεη
      24


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

 

Από περιέργεια και μόνο, θα ήθελα να δούμε τα ποσοστά των πιστεύω μας σ? αυτό το φόρουμ.

Παρακαλώ επιλέξτε μια από τις επιλογές που αναφέρονται στην δημοσκόπηση, με βάσει το ποια είναι αντιπροσωπευτική ή πλησιέστερη στην κοσμοθεωρία σας.

 

Η δημοσκόπηση είναι φυσικά ανώνυμη και δεν χρειάζεται να δηλώσετε τι επιλέξατε και γιατί. ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση..

Στην υποκατηγορια «γνωστικισμος» του πανθεϊσμου, λογικα δεν θα εντάσσονται και τα γνωστικα τμηματα καποιων μονοθεϊστικων θρησκειων (γνωστικοι χριστιανοι, γνωστικοι βουδιστες, γνωστικοι εβραιοι, κλπ..) ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ

Δεν εχει επιλογη: Άλλο ...

γιατι ετσι;

 

 

Η εστω εγωκεντρικη (βλ.Ιχωρ :blblbl: ...και οχι μονο)

Link to comment
Share on other sites

Η εστω εγωκεντρικη (βλ.Ιχωρ

Όντως! Δεν υπάρχει μια κατηγορία που πιστεύουμε στον εαυτό μας και μόνο!

"I 'm a Humanist" που έλεγε και ο Πατσίνο στο δικηγόρο του Διαβόλου. :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε βρε παιδια? Bαλαμε ολοι μυαλό και γιναμε πανθεϊστές;

Καλα ετσι και είμασταν κανενα αγγλικό φορουμ, καθε vote των wicca και αλλα 100 blessed be απο κατω! ... Spam threat!

 

 

Ελπιζω να μη ξεκινήσει εδώ μέσα καμια θρησκευτική διαμάχη... :nono:

Link to comment
Share on other sites

"Περί μέν θεών ούκ έχω ειδέναι, ούθ' ως εισίν ούθ' ως ούκ ειδίν ούθ' οποίοι τινες ιδέαν. πολλά γάρ τά κωλύοντα ειδέναι ή τ' αδηλότης και βραχύς ών ο βίος τού ανθρώπου"

 

Πρωταγόρας: από τους πρώτους μάγκες που ρίξαν τον αγνωστικισμό στο τραπέζι της ανθρώπινης διανόησης.

 

(χωρίς το πολυτονικό βγαίνει λίγο τσόντα αλλά τι να κάμνω ο καψερός)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο χριστιανισμός δεν μου κάθετε καλά για μονοθεϊστική θρησκεία ......πατήρ Ίος και Αγιο πνεύμα., για να μην βάλουμε τις ορδές τον αγίων που τους λατρεύουν τουλάχιστον σαν ημίθεος και κομμάτια από το γένεσης όπως ..... μπορεί να φάνε και από το δέντρο της αθανασίας και να γίνουν σαν εμάς .....

 

μονοθεϊστική θρησκεία είναι άλλο πράγμα παιδιά

ο ΠΑΟΚ για παράδειγμα ..... :worthy::worthy::worthy: :headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..

Στην υποκατηγορια «γνωστικισμος» του πανθεϊσμου, λογικα δεν θα εντάσσονται και τα γνωστικα τμηματα καποιων μονοθεϊστικων θρησκειων (γνωστικοι χριστιανοι, γνωστικοι βουδιστες, γνωστικοι εβραιοι, κλπ..) ?

Ναι ^_^

Link to comment
Share on other sites

5 επιλογές, εκ των οποίων οι 2-3 αρκετά μεγαλούτσικες όσον αφορά αυτά που περιλαμβάνουν. Αλλά και πάλι φαίνεται πως έχουμε πρόβλημα στην επιλογή, αναζητώντας κάτι που να μας εκφράζει απόλυτα. Τελικά η διαμόρφωση μιας έστω ικανοποιητικής κοσμοθεωρίας για τον καθένα, είναι δύσκολη υπόθεση. <_<

 

 

Υ.Γ. Ευλόγησον speedy! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με δήλωσαν όταν γεννήθηκα ''ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ'' .

 

Ναι πιστεύω στο Θεό στο ανώτερο βασικά (όλοι οι άνθρωποι έχουμε αυτή την ανάγκη), αλλά νευριάζω με όλα αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει και δεν πρέπει να κάνουμε (πχ κανόνες εκκλησίας). Για μένα ο ''Θεός'' και η πίστη έίναι μέσα μας!!!! Δεν χρειάζεται να πηγαίνω κάθε Κυρικά στην εκκλησία για να θεωρηθώ καλή χριστιανή!!! Καλή χριστιανή είμαι και το ξέρω εγώ βάση αυτών που αισθάνομαι και πιστεύω μέσα μου!!!

 

 

αυτά βλε :018bleh:

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστεύω στο Θεό στο ανώτερο βασικά (όλοι οι άνθρωποι έχουμε αυτή την ανάγκη)

Έχω ανάγκη να πιστεύω στο θεό

είμαι άνθρωπος

άρα όλοι οι άθρωποι έχουν αυτή την ανάγκη

 

Ατελής επαγωγικός συλλογισμός

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανάγκη να πιστεύω στο θεό

είμαι άνθρωπος

άρα όλοι οι άθρωποι έχουν αυτή την ανάγκη

 

Ατελής επαγωγικός συλλογισμός

 

... για το απλό λόγο ότι υπολείπονται άλλα 6 δισ 599 εκατ. άνθρωποι που δεν μου έχουν πει ακόμα ποιά είναι η ανάγκη τους...

 

(Phevos συμφωνώ, παραδέχομαι ότι παρασύρθηκα..)

Link to comment
Share on other sites

 

αυτός είναι ατελής επαγωγικός συλλογισμός - για το απλό λόγο ότι υπολείπονται άλλα 6 δισ 597 εκατ. άνθρωποι που δεν μου έχουν πει ακόμα ποιά είναι η ανάγκη τους...[/font]

 

μονο για αυτο??

 

Κοσμοθεωρια?? Παντως το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν η Ελλη Κοκκινου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...