Jump to content

Ποια Είναι Η Κοσμοθεωρία Σας;


Ποια είναι η κοσμοθεωρία σας;  

54 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε μια από τις επιλογές που αναφέρονται στην δημοσκόπηση, με βάσει το ποια είναι αντιπροσωπευτική ή πλησιέστερη στην κοσμοθεωρία σας

    • Μονοθεϊστική (Χριστιανισμός, Εβραϊσμός, Μωαμεθανισμός, Βουδισμός και ΟΛΕΣ οι «αποχρώσεις» τους)
      62
    • Πολυθεϊστική / Παγανιστική (Wicca, Ινδουϊσμός, Σαμανισμός, Ελληνική θρησκεία και όλες οι αρχαίες θρησκείες)
      51
    • Πανθεϊστική (Γνωστικισμός, Ζεν, αρχαία ελληνική φιλοσοφία κλπ)
      43
    • Αγνωστικιστική
      35
    • Άθεη
      24


Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τυπικά; Δηλαδή;

Για την εικόνα στους άλλους είσαι χριστιανός;

Ή είσαι χριστιανός για να είσαι κάτι;

 

Μάλλον επειδή ακόμα δεν ξέρω τι θέλω να είμαι....Είμαι στη φάση της αναζήτησης...

Αλλά μάλλον έτσι θα μείνω γιατί (δε θυμάμαι αν το ανέφερα) αν και πιστεύω πως όλες οι θεότητες έχουν κάποια δύναμη στον κόσμο, υπάρχει κάτι εκεί πάνω που είναι ανώτερο όλων...

 

 

Απλώς δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου το τί είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επειδή ακόμα δεν ξέρω τι θέλω να είμαι....Είμαι στη φάση της αναζήτησης...

Οτι καλυτερο και ειλικρινεστερο δλδ...

 

Αυτο σημαινει ΚΑΜΙΑ προκαταληψη και οτι ολα ειναι ανοιχτα στο τραπεζι..! Ευγε!

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επειδή ακόμα δεν ξέρω τι θέλω να είμαι....Είμαι στη φάση της αναζήτησης...

Αλλά μάλλον έτσι θα μείνω γιατί (δε θυμάμαι αν το ανέφερα) αν και πιστεύω πως όλες οι θεότητες έχουν κάποια δύναμη στον κόσμο, υπάρχει κάτι εκεί πάνω που είναι ανώτερο όλων...

 

 

Απλώς δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου το τί είμαι...

 

Ξεκινα απο τα βασικα,εισαι ο Lainus απο το υπερδιαστημα,και σε λενε Γιωργο,Γιαννη,Κωστα,Θαναση...πιθανολογω :smilewink:

Το να ανηκεις σε μια θρησκεια η' σε μια ομαδα αντιστοιχει στην αναγκη του ανθρωπου να ανηκει σε μια αγελη.(μεγαλη ιστορια αυτο)

Συμβουλη μου. Θεωρησε αληθινο και αυθεντικο αυτο που προερχεται απο δικια σου εμπειρια,και οχι απ'τα λεγομενα και τα πιθανα σεναρια που προερχονται απο αλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ

 

Θα μπορούσα να ψηφίσω μόνο στην Μονοθειστική αναφορά αλλά εκεί αναφέρονται οι θρησκείες και εγώ ΦΤΥΝΩ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

 

Ο Θεός θέλει αγνή και καθάρια πίστη. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.

Κάθε θρησκεία από ορισμού της αν και συμπεριλαμβάνει τον πίστη αυτομάτως ορίζει και κάτι μιαρό. Από την μιαρότητα αυτή προκύπτει ο θρησκευτικός φανατισμός και μια σειρά εγκλημάτω που διαπράχθηκαν ΣΕ ΟΛΕΣ τις θρησκείες όταν οι Εντολές Θεού ήταν ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Απέτρεπαν το έγκλημα και όπου παρουσιάστηκε και η παρουσία εγκλημάτων υποδηλώνει αδύναμη πίστη αφού η ΓΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΑ ΠΙΣΤΗ προϋποθέτει την τήρηση των ΔΥΟ ΕΝΤΟΛΩΝ ΑΓΑΠΗΣ.

 

"Αγάπα τον Πλησίον σου" και "Αγάπα τον Θεόν σου όπως τον εαυτόν σου".

 

Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία αν και λειτουργεί σε θρησκευτικά πρότυπα, αξαιτίας της αγωνίας των Ιερέων για σωτηρία των ενοριτών τους. Προσπαθούν και τους καθιστούν δέσμιους θεωριών που η διδασκαλία τους είναι στην ουσία της κατάρρευση του Λόγου του Θεού, όταν ΟΛΟΙ γνωρίζουν ότι ο Λόγος του Θεού ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ. Συγχωρέστε τους για την άγνοιά τους την οποία διδάσκουν.

 

Η Ορθοδοξία είναι ΠΙΣΤΗ στον ΕΝΑ ΘΕΟ που είναι ΑΓΑΠΗ και στην Ανάσταση του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού που μας έδειξε ότι με αυτήν, θα αναστηθούμε κατά πως υποσχέθηκε ο Θεός. Ως γνωστόν ο Θεός ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ψέμα και η έλευση του Υιού Του είχε προαναγγελθεί και κάθε σχετική Προφητεία επαληθεύτηκε. Θα επαληθευτεί και η Αιώνια ζωή που θα προκύψει μετά την Δευτέρα Παρουσία κατά πως έχει Προφητευτεί από τα χρόνια της Παλαιάς Διαθήκης.

 

Με συγχωρείτε που όχι μόνο δεν ψήφισα, αλλά και που παρουσίασα την Θεοοφία που προκύπτει από την πίστη στην ΑΛΗΘΕΙΑ που είναι το όνομα του Ενσαρκωθείς Λόγου του Θεού, ο οποίος εμφανίστηκε με το Πρόσωπο του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού.

 

Φυσικά η θέση μου δεν είναι θέση που προσπαθεί να ελκύσει και άλλους στην ίδια πίστη. Ο καθένας έχει την ικανότητα του νου να μελετά και να κρίνει για το αληθές όσων γράφονται. Είναι δε αίτιος της άγνοιας που τον διακατέχει, αν τον διακατέχει και στο χέρι του είναι να βρει την τέχνη της σοφίας.

Link to comment
Share on other sites

Η Ορθοδοξία είναι ΠΙΣΤΗ στον ΕΝΑ ΘΕΟ που είναι ΑΓΑΠΗ και στην Ανάσταση του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού που μας έδειξε ότι με αυτήν, θα αναστηθούμε κατά πως υποσχέθηκε ο Θεός. Ως γνωστόν ο Θεός ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ψέμα και η έλευση του Υιού Του είχε προαναγγελθεί και κάθε σχετική Προφητεία επαληθεύτηκε. Θα επαληθευτεί και η Αιώνια ζωή που θα προκύψει μετά την Δευτέρα Παρουσία κατά πως έχει Προφητευτεί από τα χρόνια της Παλαιάς Διαθήκης.

 

Με συγχωρείτε που όχι μόνο δεν ψήφισα, αλλά και που παρουσίασα την Θεοοφία που προκύπτει από την πίστη στην ΑΛΗΘΕΙΑ που είναι το όνομα του Ενσαρκωθείς Λόγου του Θεού, ο οποίος εμφανίστηκε με το Πρόσωπο του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού.

 

Φυσικά η θέση μου δεν είναι θέση που προσπαθεί να ελκύσει και άλλους στην ίδια πίστη.

Ίσως να μην προσπαθείς να προσυλητίσεις άμεσα, τα καταφέρνεις όμως μια χαρά έμμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο προσυλιτισμός είναι ΕΓΚΛΗΜΑ. Ο Θεός έδωσε την ελευθεροβουλία την οποία ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να επηρεάσω και δεν το επιδιώκω.

 

Παρουσιάζω απλά όσα γνωρίζω μετά από χρόνια έρευνας και παραθέτω απλά προς μελέτη προς στοχαστές.

 

Εκτός αν οι συνομιλητές μου είναι άβουλοι και με ακολουθήσουν τυφλά εκεί που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΩ.

Link to comment
Share on other sites

Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία αν και λειτουργεί σε θρησκευτικά πρότυπα, αξαιτίας της αγωνίας των Ιερέων για σωτηρία των ενοριτών τους.

 

Έγινε.

 

Από τη στιγμή που γράφτηκε το παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση λογικής κουβέντας. Δεν είναι απλώς το «μετακινώ το τέρμα», αλλά «βγάζω το τέρμα εκτός αγωνιστικού χώρου και το κλειδώνω και σε μία αποθήκη μην τυχόν και το βρει κανείς».

 

Φυσικά κι εγώ που τα γράφω αυτά, δεν είμαι άνθρωπος, αλλά έχω όλα τα εξωτερικά γνωρίσματα του ανθρώπου λόγω μιας συμπαντικής ανάγκης που δεν μπορώ να σας περιγράψω - μετά θα πρέπει να σας σκοτώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για όσους γνωρίζουν αγγλικά, συμπληρώστε το τεστ της ιστοσελίδας και μάθετε σε ποιο προφίλ κοσμοθέασης ανήκετε. Φυσικά αν θέλετε τη γνώμη μου, αυτά τα ερωτηματολόγια δεν επαρκούν για να ορίσουμε το μεταφυσικό μας προφίλ. Είναι πάντως ένας καλός οδηγός.

 

Belief-O-Matic

Link to comment
Share on other sites

Μονοθειστικη κοσμοθεωρια αλλα χωρις να ακολουθω κανενα μαγαζι.Σεβομαι και θεωρω ως το ιδιο προσωπο τον Θεο καθε θρησκειας στις πολυθειστικες την καθε Θεοτητα την θεωρω ως εκπορευση καποιας δυναμης του Οντος.

Link to comment
Share on other sites

Χαριτωμένη η κουβέντα σας, δε λέω...

 

Εγώ -σε ό'τι αφορά το Αβάπτιστο και την σεπτή ιστοσελίδα- θα σταθώ σε αυτό:

 

[ 40 ] [31.50%] !!!! (ως 12/1/09, και αφορά τους...Μονοθεϊστές) !

 

Are u kind'me, pal???

 

ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ!!!!

 

[ 40 ] [31.50%] !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????????

 

Και μετά λένε πως οι μονοθεϊστές δεν λοξοκοιτάζουν ποτέ προς "αιρετικών" μεριά... :P

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας ρε Ingmar, δηλαδή όποιος έχει ανησυχίες πρέπει να είναι και κουνελάκι?! Ο καθένας πιστεύει αυτό που τον εκφράζει περισσότερο και λογαριασμό δε δίνει σε κανέναν, παρά μόνο στον ίδιο του τον εαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας ρε Ingmar, δηλαδή όποιος έχει ανησυχίες πρέπει να είναι και κουνελάκι?! Ο καθένας πιστεύει αυτό που τον εκφράζει περισσότερο και λογαριασμό δε δίνει σε κανέναν, παρά μόνο στον ίδιο του τον εαυτό.

 

ΑΑΑΑΑ!!! Τσιμπήθηκες! Την πάτησες...!!!! :063laugh: :Evil_1061:

 

Βασικά, άλλον/λη περίμενα να τη "πατήσει" με τη πλάκα μου και όχι...εσύ Τζοννάκο μας...! :clapping:

Και έλεγα ποιος/οια θα απαντούσε πρώτος/τη... :evilbl: :Evil_1061: :Evil_1061: :Evil_1061:

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας ρε Ingmar, δηλαδή όποιος έχει ανησυχίες πρέπει να είναι και κουνελάκι?! Ο καθένας πιστεύει αυτό που τον εκφράζει περισσότερο και λογαριασμό δε δίνει σε κανέναν, παρά μόνο στον ίδιο του τον εαυτό.

 

ΑΑΑΑΑ!!! Τσιμπήθηκες! Την πάτησες...!!!! :063laugh: :Evil_1061:

 

Βασικά, άλλον/λη περίμενα να τη "πατήσει" με τη πλάκα μου και όχι...εσύ Τζοννάκο μας...! :clapping:

Και έλεγα ποιος/οια θα απαντούσε πρώτος/τη... :evilbl: :Evil_1061:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...