Jump to content

ΕΚΤΡΩΣΗ


babuska
 Share

Recommended Posts

Θα ηθελα παρα πολυ τη γνωμη σας για αυτο το θεμα.

 

Μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειρίες σας (γυναικες, άντρες)

 

Σας εχει τύχει? Πως το αντιμετωπίσατε? Πως το αντιμετώπισε ο/η συντροφός σας?

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tην έκτρωση εγώ τη θεωρώ "αναγκαίο κακό". Ναι είναι έγκλημα, είναι απάνθρωπο, αλλά θα ήταν πιστεύω μεγαλύτερο έγκλημα να φέρναμε στον κόσμο ένα πλάσμα αθώο υπό ακατάλληλες συνθήκες ώστε να μεγαλώσει και να ζήσει αξιοπρεπώς. Και ένα πλάσμα το οποίο δε θέλουμε στην πραγματικότητα. Γι' αυτό προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Σαμπρίνα ειναι αναγκαίο κακο, αν ειναι να γεννηθει το παιδι και να υποφέρει χωρις να φταιει πραγματικα σε τιποτα τοτε ειναι προτιμότερη η λύση της άμβλωσης

 

Σε μερικές ευρωπαικές χώρες η αμβλωση καλύπτεται απο τα ταμεια γιατι υποστηρίζεται οτι το εμβρυο δεν ειναι ανθρωπος!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Tην έκτρωση εγώ τη θεωρώ "αναγκαίο κακό". Ναι είναι έγκλημα, είναι απάνθρωπο, αλλά θα ήταν πιστεύω μεγαλύτερο έγκλημα να φέρναμε στον κόσμο ένα πλάσμα αθώο υπό ακατάλληλες συνθήκες ώστε να μεγαλώσει και να ζήσει αξιοπρεπώς. Και ένα πλάσμα το οποίο δε θέλουμε στην πραγματικότητα. Γι' αυτό προσοχη!

 

 

Σίγουρα είναι πάρα πολύ εγωιστικό να φέρουμε ένα πλάσμα στον κόσμο υπό τέτοιες συνθήκες.

Αλλά αν είναι ευνοϊκότερες?

ΠΧ λατρεύω τον άνθρωπο που ειμαι μαζί μ ελατρεύει και αυτός! Σίγουρα έχουμε συζητήσει κάποιες φορές για το πόοσο θέλουμε να είμαστε μαζί μακροπρόθεσμα. Τυχαίνει να μείν ωέγκυος και αισθάνομαι ότι είναι το πιο σωστό πράγμα που μου έχει συμβεί!Και εκείνος το ίδιο! Αλλά αποφασίζουμε να κάνω έκτρωση για λόγους ''σειράς'' συμβάντων. Ξέρεις .... 1 γαμος.... 2 οικονομική ανταπόκριση.... κλπ. Εκεί τι κάνεις? Πως το αντιμετωπίζεις? Το ξεχνάς? Πορεύεσαι με αυτό?

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές ευρωπαικές χώρες η αμβλωση καλύπτεται απο τα ταμεια γιατι υποστηρίζεται οτι το εμβρυο δεν ειναι ανθρωπος!!! :o

 

 

Μιλάς σοβαρά????????????????? :headb: Σε ποιες χώρες το υποστηρίζουν αυτό???????

 

Εγώ πάντως δε το ασπάζομαι καθόλου!!!!!!!! :015annoyed:

 

Πρόσφατα παρακολούθησα ένα ντοκιμαντερ που έδειχνε εκτρώσεις!!!!!! Πραγματικά έπρεπε να δείτε το ''εμβρυο'' να προσπαθεί να σωθεί κατα τη διάρκεια της έκτρωσης!!!! Με έκανε να δακρύσω ο αγώνας του!!!! Ο τρόπος που μάζευαι τα χεράκια του για να αποφύγει το ''θάνατο'' !!!!!!!

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Μία ειναι σιγουρα η Αγγλία :015annoyed:

 

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ!!!!!!!!! :headb: :headb: :headb: :headb:

να σε ρωτησω μηπως ξερεις και για ποιο λογο δε θεωρουν το εμβρυο ανθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πάρα πολύ εγωιστικό να φέρουμε ένα πλάσμα στον κόσμο υπό τέτοιες συνθήκες.

Αλλά αν είναι ευνοϊκότερες?

ΠΧ λατρεύω τον άνθρωπο που ειμαι μαζί μ ελατρεύει και αυτός! Σίγουρα έχουμε συζητήσει κάποιες φορές για το πόοσο θέλουμε να είμαστε μαζί μακροπρόθεσμα. Τυχαίνει να μείν ωέγκυος και αισθάνομαι ότι είναι το πιο σωστό πράγμα που μου έχει συμβεί!Και εκείνος το ίδιο! Αλλά αποφασίζουμε να κάνω έκτρωση για λόγους ''σειράς'' συμβάντων. Ξέρεις .... 1 γαμος.... 2 οικονομική ανταπόκριση.... κλπ. Εκεί τι κάνεις? Πως το αντιμετωπίζεις? Το ξεχνάς? Πορεύεσαι με αυτό?

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

 

Ίσως φανώ πολύ σκληρή αλλά εγώ σε μια τετοια περίπτωση μάλλον θα την έκανα την έκτρωση. Τώρα θα μου πεις ότι ο έρωτας νικάει τα πάντα.. ξεπερνά οικονομικά, κοινωνικές κριτικές μπλα μπλα μπλα.. Αλλά το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο, οι συνθήκες θα είναι πολύ δυσκολες. Θα μπορεί αυτό να ξεπεραστεί; Μια φιλη μου έμεινε από ατύχημα εγκυος σε ηλικία 22 ετών, πριν τελειωσει τη σχολή μας και με έναν άνθρωπος της μιας νύχτας. Αποτέλεσμα; Το ονειρό της ήταν πάντα να αποκτήσει οικογένεια. Παντρευτηκαν, εκανε το παιδί. Αλλά πόσο θα αντέξει αυτό; Εγώ βλέπω χωρισμό και το παιδί να μεγαλώνει υπό άσχημες συνθήκες. Και έστω αν όχι χωρισμός, να μεγαλώνει με δύο γονεις που δεν αγαπιούνται - για εμένα ότι χειρότερο)

 

Γι'αυτό εγώ ειμαι της άποφης ότι αν δε μπορίς να φροντίσεις τον εαυτό σου (ειτε λογω ωριμότητας είτε λογω οικονομικών) μην φέρνεις στον κοσμο ένα αθώο πλάσμα..

Κάνεις την καρδιά σου πέτρα..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πάρα πολύ εγωιστικό να φέρουμε ένα πλάσμα στον κόσμο υπό τέτοιες συνθήκες.

Αλλά αν είναι ευνοϊκότερες?

ΠΧ λατρεύω τον άνθρωπο που ειμαι μαζί μ ελατρεύει και αυτός! Σίγουρα έχουμε συζητήσει κάποιες φορές για το πόοσο θέλουμε να είμαστε μαζί μακροπρόθεσμα. Τυχαίνει να μείν ωέγκυος και αισθάνομαι ότι είναι το πιο σωστό πράγμα που μου έχει συμβεί!Και εκείνος το ίδιο! Αλλά αποφασίζουμε να κάνω έκτρωση για λόγους ''σειράς'' συμβάντων. Ξέρεις .... 1 γαμος.... 2 οικονομική ανταπόκριση.... κλπ. Εκεί τι κάνεις? Πως το αντιμετωπίζεις? Το ξεχνάς? Πορεύεσαι με αυτό?

 

Τον λατρεύω με λατρεύει, τελείωσε!

 

Η έκτρωση είναι φριχτό πράγμα. Κυρίως για τη γυναίκα. Το ξέρετε ότι μετά την έκτρωση μειώνονται σε σημαντικό βαθμό τα ποσοστά γονιμότητας?

Και όχι μόνο... η ψυχολογία πάει από το κακό στο χειρότερο καθημερινά και τα ποσοστά αυτοκτονίας μετά την έκτρωση είναι πολύ αυξημένα.

 

(Συγνώμη που δεν έχω πηγή αυτή τη στιγμή. Μόλις βρω θα βάλω το link)

 

Από την άλλη το να φέρεις ένα παιδί στο κόσμο είναι δύσκολη υπόθεση... αλλά ποιός είπε ότι η ζωή είναι εύκολη?

 

Babuska, λες:

 

Αλλά αποφασίζουμε να κάνω έκτρωση για λόγους ''σειράς'' συμβάντων. Ξέρεις .... 1 γαμος.... 2 οικονομική ανταπόκριση.... κλπ. Εκεί τι κάνεις? Πως το αντιμετωπίζεις? Το ξεχνάς? Πορεύεσαι με αυτό?

 

Τι πάει να πει σειρά συμβάντων??? :015annoyed:

Θα περιμένεις πρώτα να παντρευτείς, μετά θα φτιάξεις την οικονομική σου κατάσταση και μετά θα κάνεις παιδί?

 

Όταν οι άνθρωποι σχεδιάζουν το μέλλον ο Θεός κρυφογελά......

 

Δεν έρχονται όλα στη ζωή όπως τα θέλουμε...

και προσωπικά δε θα με πείραζε καθόλου να φτιάξω πρώτα τα οικονομικά μου, μετά να βρω κάποιον που μου αρέσει και αν τυχον δεν έχουμε παντρευτεί και έρθει το τέκνο να παντρευτούμε τότε...

Τόσο απλα....

 

Υ.Γ: Η έκτρωση είναι ο πιο γρήγορος και εύκολος τρόπος να ξεφορτωθείς προσωρινά μια κατάσταση που ούτως ή άλλως θα έρθει.....

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου την απάντηση την ξέρεις καλύτερα εσύ η ίδια γιατί ζεις στην συγκεκριμένη κατάσταση . εμείς είμαστε έξω από τον χορό και αντί να σε βοηθήσουμε μάλλον θα σε μπερδέψουμε περισσότερο .

Κάνε ότι εσύ θεωρείς σωστό

Link to comment
Share on other sites

Kαλέ ποιος είπε οτι ζω σε αυτή την κατάσταση?????????

 

Ένα ντοκιμαντέρ είδα η έρημη και το εθεσα σαν θέμα.

 

 

 

Μαριλενάκι μου δεν ξέρω εύχομαι να μη μου λάχει που λενε!!!

 

Σίγουρα πάντως ότι απόφαση και αν ΄παίρνει κάποιος δεν σκέφτεται μόνο την πάρτυ του1!!! Πιστεύω ότι ότι αποφαση και να πάρεις πρέπει να τη σκεφτείς παρα πολυ σοβαρα

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Η έκτρωση για μένα είναι η καλύτερη λύση από την στιγμή που δεν υπάρχει:

1.Υπευθυνότητα

2.Υποδομή

3.Πλάνο

4.Πάνω από όλα αγάπη.

 

Το παιδί δεν είναι φυτό στην έρημο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα νομιζω οτι η αμβλωση ειναι πολυ ασχημο πραγμα,και οχι για εμας τους αντρες οσο για τις γυναικες

που εχουν την ευλογια να κυοφορουν,μια ευλογια που στην συγκεκριμενη περιπτωση γινεται και καταρα..

Θα θεσω ομως μια πιο υπαρξιακοβουδιστικη αποψη σε αυτο...Η μανα μου μου ελεγε οταν ημουν μικρος "Μην φυτρωνεις εκει που δεν σε σπερνουν :) " και νομιζω οτι ειχε δικιο

Ο Βουδας λεει οτι "ακομα και οι γονεις σου ειναι δικη σου επιλογη"

Χμ,αν σκεφτεις οτι εκατομμυρια ζευγαρια καναν ερωτα οταν περιπλανιωμασταν για να γεννηθουμε, και εμεις διαλεξαμε αυτους που εχουμε τωρα για γονεις,τοτε μην γκρινιαζουμε για τους γονεις μας!!

Ισως ακουγεται αχαρο και λιγο φευγα αυτο που λεω ,αλλα να προσεχουμε που θελουμε να φυτρωσουμε,οπως π.χ σε γονεις που δεν αγαπιουνται γιατι μπορει και να μην προλαβουμε καν να φυρτωσουμε..

Μιλαω κιολας εκ μερους των υποψηφιων παιδιων για εκτρωση,αλλα τελικα δεν την γλιτωσανε και ξεφυτρωσα :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...