Jump to content

ΕΚΤΡΩΣΗ


babuska
 Share

Recommended Posts

Oneiromantis δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά στο σύνολο, εντός forum και εκτός.

 

Minerva με το link σου με κάλυψες απόλυτα. Ευχαριστώ. :worthy:

 

Επίσης με τα χάπια (όχι μονάχα αντισύλληψης), αλλάζει τελείως η ψυχοσύνθεση του ανθρώπου...τείνει στον υποτονισμό και την μελαγχολία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το ζήτημα είναι η ψυχή όχι το "κρέας". Λέγεται λοιπόν ότι πρώτα αναπτύσσεται η βασική ύλη, ο πηλος εάν θέλετε και κατόπιν εισέρχεται η ψυχή και "συναρμόζεται" στο σώμα. Αυτό μετά τον 3ο μήνα, όπου το έμβρυο δεν έχει αναπτύξει Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Είτε αληθεύει είτε όχι, θα μπορούσε να ερευνηθεί. Με επιχειρήματα. Πότε εισέρχεται η ψυχή στο έμβρυο; Με την σύλληψη; Αργότερα; Αυτό είναι ένα ουσιαστικό ζήτημα.

 

Διότ έαν εισέρχεται με την σύλληψη, τότε η έκτρωση είναι δολοφονία. Αλλά ΠΟΥ εδράζει η ψυχή εάν εισέρχεται με την σύλληψη, όταν δεν εχουν αναπτυχθεί ο μυελός των οστών της σπονδυλικής στήλης, η παραδοσιακή έδρα της λεπτοφυούς ύλης της ψυχής στις περισσότερες θρησκείες. Εάν πάλι δεν εισέρχεται με την σύλληψη αλλά αργότερα (πότε;), η έκτρωση δεν είναι δολοφονία, αρκεί να λάβει χώρα πριν την είσοδο της ψυχής.

 

Συνεπώς....τι λέει το oujia εδώ πέρα; :063laugh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η ψυχή δεν είναι κάτι το υλικό, δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι έχει μια συγκεκριμένη έδρα στον άνθρωπο. Είναι παντού και πουθενά μέσα του. :)

Όσον αφορά το πότε εισέρχεται, έχω την εντύπωση πως "δεσμεύεται" από την ώρα της σύλληψης... Δεν μπορώ να εξηγήσω επ'ακριβώς τον λόγο, αλλά οι "συνθήκες" με τις οποίες γίνεται η σύλληψη (π.χ. συναισθήματα), έχουν άμεση σχέση με το παιδί που θα γεννηθεί... Μέχρι και η ώρα της σύλληψης παίζει μεγάλο ρόλο, αν το δεις από αστρολογικής πλευράς... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Θα ηθελα παρα πολυ τη γνωμη σας για αυτο το θεμα.

 

Μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειρίες σας (γυναικες, άντρες)

 

Σας εχει τύχει? Πως το αντιμετωπίσατε? Πως το αντιμετώπισε ο/η συντροφός σας?

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

 

Ειχα δει ενα ντοκιμαντερ σχετικο. Και εδειχνε την διαδικασια μιας εκτρωσης και πως γινεται. Και εδειχνε με υπερηχο την στιγμη που ο γιατρος εβαζε τον σωληνα μεσα στην μητρα για να ρουφηξει το μωρο. Την στιγμη που ο σωληνας αγγιξε το μωρο εκεινο αρχισε να φευγει μακρια απο τον σωληνα (λες και ηξερε οτι ηταν επικυνδινο ) και στην οθονη εδειχνε το στομα του μωρου να ανοιγει. Αυτο οι γιατροι το ονομαζουν σιωπηλη κραυγη. Με ολα αυτα που ειδα ενιωσα τοσο ασχημα γιατι ουσιαστικα προκειται για φονο. Και επισης εδειχνε και μεθοδους εκτρωσης. Μια ηταν με το να βαζουν μεσα στον πλακουντα καποιο οξυ για να καψει το μωρο. Πωπωω....... πολυ ασχημα πραγματα. Και οταν ρουφανε το μωρο με τον σωληνα ρουφανε το σωμα πρωτα, το κεφαλι δεν χωραει να περασει και ετσι με κατι που μοιαζει σαν ψαλιδι στην χειρολαβη αλλα σαν σπατουλες στις ακρες πιεζουν το κεφαλακι του μωρου μεχρι αυτο να σπασει. Αν η μητερα γνωριζει ολα αυτα και πως το κανουν θα εκανε ποτε αυτο το πραγμα αραγε ? Α ! και επισης τα υγρα του πλακουντα απο τις εκτρωσεις πωλουνατι σε εταιριες καλλυντικων γαι να φτιαχτουν κρεμες αναδομισης κυτταρων ( και μιλαμε για τις καλες-ακριβες κρεμες )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι από τα λίγα θέματα στο οποίο είμαι απόλυτη.. Δεν βρίσκω καμιά δικαιολογία γιατί πραγματικά τα επιχειρήματα για αυτή την πράξη δεν είναι βάσιμα ούτε στο ελάχιστο.. και αιτιολογώ την άποψη μου..

 

Αν δεν θέλεις παιδί στη ζωή σου ή δεν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για την ανατροφή του τότε υπάρχουν πολλά αποτελεσματικά μέτρα αντισσυλήψης που σε γλιτώνουν από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη..

 

Αν υποθέσουμε ότι η εγκυμοσύνη εμφανίστηκε παρ όλες τις προφυλάξεις ή λόγω ατυχήματος τότε γέννησε το παιδί και δώσε το για υιοθεσία.. Υπάρχουν πολλά ζευγάρια που θα έδιναν τα πάντα για ένα παιδί που δυστυχώς δεν μπορούν να αποκτήσουν.. Ναι, καταλαβαίνω ότι η ανατροφή ενός παιδιού επιβάλλει πολλές θυσίες, κόπο και χρόνο για τα οποία μπορεί να μην υπάρχει θέση στην ζωή μιας κοπέλας και θα δικαιολογούσα κάθε μητέρα αν θα έδινε το παιδί της για υιοθέσια. αλλα η σκέψη να μην γεννήσεις καν ένα πλάσμα που έχει κάθε δικαίωμα στην ζωή όπως και ο καθένας μας είναι απάνθρωπη και εγωιστική..

 

Συγνώμη αν ακούστηκα λίγο σκληρή αλλά πιστεύω ότι κανένας μας δεν έχει εξουσιοδότηση πάνω σε μια ανθρώπινη ζωή.. το έμβρυο απ την πρώτη στιγμή θεωρείται μια ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Πως ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ (με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες): Ο γιατρός αρχίζει και εισάγει κάποια μεταλλικά αντικείμενα (που μοιάζουμε με μεγάλα καλαμάκια, σαν αυτά που βάζουν στις γρανίτες) στον κόλπο της γυναίκας έτσι ώστε να διασταλεί η είσοδος. Στη συνέχεια με ένα από αυτά τρυπάει τον αμνιακό σάκο έτσι ώστε να διαφύγει το υγρό από μέσα. Έπειτα συνδέει το μεταλλικό αντικείμενο με ένα σωλήνα ο οποίος καταλήγει σε ένα μηχάνημα υψηλής πίεση για να απορροφά. Αμέσως μετά εισάγει το απορροφητικό πράγμα μέσα στον αμνιακό σάκο και..... προσκολλώντας το στο σώμα εμβρύου αρχίζει σιγά, σιγά να το κομματιάζει ώσπου μένει μόνο το κεφάλι το οποίο δεν χωράει και είναι .. σκληρό για να διαλυθεί. Για το λόγο αυτό ο γιατρός σε ρόλο δήμιου εισάγει την λεγόμενη "μεγάλη λαβίδα" στον κόλπο και με αυτήν προσπαθεί να πιάσει το .... αιωρούμενο κεφάλι του Μωρού. Και μόλις καταφέρει να το πιάσει το συνθλίβει για να το ρουφήξει το μηχάνημα! ΑΝτε βρε Καλές εκτρώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η ψυχή δεν είναι κάτι το υλικό, δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι έχει μια συγκεκριμένη έδρα στον άνθρωπο. Είναι παντού και πουθενά μέσα του. :)

Όσον αφορά το πότε εισέρχεται, έχω την εντύπωση πως "δεσμεύεται" από την ώρα της σύλληψης... Δεν μπορώ να εξηγήσω επ'ακριβώς τον λόγο, αλλά οι "συνθήκες" με τις οποίες γίνεται η σύλληψη (π.χ. συναισθήματα), έχουν άμεση σχέση με το παιδί που θα γεννηθεί... Μέχρι και η ώρα της σύλληψης παίζει μεγάλο ρόλο, αν το δεις από αστρολογικής πλευράς... :smilewink:

Συνφωνώ 100%

 

 

Θελω να προσθεσω κατι το οποιο ισως φανει ιδιαιτερα σκληρο. όμως απο μονο του το θέμα εχει αυτον τον χαρακτήρα, και ειναι επισης ενα πολυσυζητημένο και ευαίσθητο θεμα..

 

Με 2 λογια η γνωμη μου ειναι πως ναι μεν οπως και να το δουμε ειναι ενα ειδος δολοφονίας, ομως απο την αλλη δεν το βλέπω και τοσο μακάβριο.

 

Εννοώ πως στην έκτρωση (ανησυχώντας για την ψυχή του εμβρύου) ξεψυχά ενα ον που δεν εχει προλάβει να μολυνθεί σε ΚΑΝΕΝΑΝ (ΨΥΧΙΚΟ) βαθμό απο εξωτερικούς παραγοντες (ισως να "μολυνθηκε" απο τα συναισθήματα της μητέρας οπου το θεωρεί ανεπιθύμητο), και ετσι, ώντας 100% ΑΓΝΟ δεν υπαρχει πρόβλημα οσων αφορα την κατάληξη της Ψυχής του..

Από την άλλη, ΑΝ η μητέρα το θεωρεί ανεπιθύμητο, τότε το έμβρυο αποροφώντας αυτο το συναίσθημα συνεχώς θα αποκτήσει αρνητική ενεργεια (ίσως και καρμα ή οτιδηποτε αλλο...) και πιστεύω πως η ελεγχόμενη (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ) αποβολή του το λυτρώνει.. (ναι ακούγεται υπερβολικά σκληρο, όμως βγαζοντας ολα τα συναισθήματα απο την μεση και κοιτάζοντας τα πράγματα οσο πιο πρακτικά γινεται, λαμβάνοντας υπ'όψιν οσο γίνεται τα περι ψυχης, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου συμβαινει τωρα.

Η κολητη μου ειναι σε μια σχεση πεντε χρονια με εναν αντρα που λεει οτι την αγαπαει και εχουν περασει πολλα μαζι.

Αυτη εχει ηδη ενα παιδι 9 χρονων και τωρα εμεινε εγκυος. Νομιζε οτι θα το επερνε καλα ο δικος της ο οποιος νιωθει ανετοιμος ψυχολογικοοικονομικα. Ειναι και αρκετα χρονια μικροτερος της και με σοβαρα επαγγελματικα προβληματα. Αυτος λοιπον πιστευει οτι η λυση ειναι μια... Και ισως αργοτερα καποια αλλη στιγμη που θα ειναι οι συνθηκες καταληλες...

Δεν ξερω τι να την συμβουλεψω. Ξερω οτι δεν ειχε σκοπο για αλλο παιδι αλλα τωρα που ετυχε αυτο την ειδα διατεθημενη να το κρατησει γιατι ειναι δικο του και αυτον τον ανθρωπο τον αγαπαει οπως λεει και δειχνει. Αυτος ομως δεν ειναι ετοιμος.

Ειναι ετοιμη λοιπον να εκπληρωσει την επιθυμια του αν και μου λεει οτι μετα δεν θα μπορει να τον ξαναδει οπως πριν και θα τον χωρισει.

Τι κανουν εδω? Δεν ξερω τι θεση να παρω, ειναι και οι δυο φιλοι μου :blink1:

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαινει τωρα.

Η κολητη μου ειναι σε μια σχεση πεντε χρονια με εναν αντρα που λεει οτι την αγαπαει και εχουν περασει πολλα μαζι.

Αυτη εχει ηδη ενα παιδι 9 χρονων και τωρα εμεινε εγκυος. Νομιζε οτι θα το επερνε καλα ο δικος της ο οποιος νιωθει ανετοιμος ψυχολογικοοικονομικα. Ειναι και αρκετα χρονια μικροτερος της και με σοβαρα επαγγελματικα προβληματα. Αυτος λοιπον πιστευει οτι η λυση ειναι μια... Και ισως αργοτερα καποια αλλη στιγμη που θα ειναι οι συνθηκες καταληλες...

Δεν ξερω τι να την συμβουλεψω. Ξερω οτι δεν ειχε σκοπο για αλλο παιδι αλλα τωρα που ετυχε αυτο την ειδα διατεθημενη να το κρατησει γιατι ειναι δικο του και αυτον τον ανθρωπο τον αγαπαει οπως λεει και δειχνει. Αυτος ομως δεν ειναι ετοιμος.

Ειναι ετοιμη λοιπον να εκπληρωσει την επιθυμια του αν και μου λεει οτι μετα δεν θα μπορει να τον ξαναδει οπως πριν και θα τον χωρισει.

Τι κανουν εδω? Δεν ξερω τι θεση να παρω, ειναι και οι δυο φιλοι μου :blink1:

 

Τι πάει να πει "ψυχολογικοοικονομικά προβλήματα"!???! ΤΡΙΧΕΣ!!! :015annoyed:

Ανεύθυνος του κ**ου είναι!!! Σχέση δεν ήθελε; Δεν ήξερε πως ήδη είχε εκείνη παιδί; Δεν ήξερε πως σε μια σχέση δεν παίζει ρόλο μόνο το ΣΕΞ,αλλά και η ΑΓΑΠΗ;

Τρίχες και βλακείες!!!! Να πάει να τη βρει και να της πει "συγνώμη για όλα όσα σου ξεστόμισα αλλά είναι λάθος: πρέπει να κρατήσεις το παιδί διότι και ως πατέρας το θέλω! Και παρά τα όποια προβλήματα, θα κόψω το λαιμό μου προκειμένου να μεγαλώσει σωστά και να μη του λείπει τίποτα" ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙ ,ΜΠΟΡΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ! 'Άκου εκεί "η λύση είναι μια!". Δε θέλει να φροντίζει ένα υπο γέννηση, αλλά να...γαμάει είναι καλά,εε;;??? Το καθε τι έχει το τίμημά του. Μια σχέση είναι τα ΠΑΝΤΑ. Επομένως, να είναι έτοιμος και για τα πάντα...

 

***(προσωπικά, θα της πρότεινα να τον ξεφορτωθεί- κι ας τον αγαπάει!- δεν αξίζει την αγάπη της...)

Link to comment
Share on other sites

...κι ακόμα κι αν δεν είναι έτοιμος γι' αυτό, θα 'πρεπε να το είχε σκεφτεί νωρίτερα! Υπάρχουν κάμποσοι τρόποι αντισύλληψης.

Τώρα όντως "η λύση είναι μια"... να αναλάβει τις ευθύνες του!

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα. Εμείς οι άντρες, ψυχολογικά, δεν είμαστε ΠΟΤΕ έτοιμοι. Αν οι γυναίκες περιμένανε πότε θα είναι έτοιμοι οι άντρες, παίζει να είχε εξαφανιστεί και το ανθρώπινο είδος...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι γυναίκες περιμένανε πότε θα είναι έτοιμοι οι άντρες, παίζει να είχε εξαφανιστεί και το ανθρώπινο είδος...

 

Οι γυναίκες ή η Φύση?

Link to comment
Share on other sites

...κι ακόμα κι αν δεν είναι έτοιμος γι' αυτό, θα 'πρεπε να το είχε σκεφτεί νωρίτερα! Υπάρχουν κάμποσοι τρόποι αντισύλληψης.

Τώρα όντως "η λύση είναι μια"... να αναλάβει τις ευθύνες του!

Συμφωνω, όμως πες οτι τυχαινει σε εσένα, ή σε εμένα (κι ας προσέχαμε..) ακόμα το ίδιο θα σκεφτόσουν?

Link to comment
Share on other sites

***(προσωπικά, θα της πρότεινα να τον ξεφορτωθεί- κι ας τον αγαπάει!- δεν αξίζει την αγάπη της...)

 

Ingy εχεις απολυτο δικιο, ειναι ομως τοσο θλιβερο να βλεπεις μια σχεση να κατανταει ετσι λογω "συνθηκων"...

Δεν την βλεπω ομως να εχει και αλλη λυση θελει δεν θελει, και απ'την αλλη πως να κρατησει και ενα παιδι με εναν αντρα που της δειχνει οτι "δεν".

Δεν μπορω να παρω θεση. Αυτος μου λεει οτι την αγαπαει οτι θα το αντιμετωπισουνε μαζι κι αυτο αλλα δεν γινεται αλλιως. Τι να πεις?

 

Τραγου κερατο κι εσυ εχεις δικιο και ο συγκεκριμενος σιγουρα δεν ειναι ετοιμος 28 χρονων με κινδυνο να παει φυλακη απο οικονομικα χρεη και να χασει και η οικογενεια του την περιουσια της

Τι να πεις ομως?

Συζηταω μαζι της προσπαθω να την πεισω οτι δεν πρεπει να συνδιαζει το γεγονος και την ποιοτητα της σχεσης τους, γιατι αυτη μου λεει οτι αν κανει εκτρωση θα τον χωρισει. Και αυτος να επιμενει οχι τωρα οικογενεια αργοτερα...

Πραγματικα φοβερο διλλημα και δεν νομιζω οτι ειμαι σε θεση να προτεινω κατι. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...