Jump to content

ΕΚΤΡΩΣΗ


babuska
 Share

Recommended Posts

Όχι καλέ! Και εγώ και η babuska "παρεξηγηθήκαμε"! Απλά συμμετέχω σε αυτό το θέμα τόσο έντονα γιατί δύο φορές υπήρχαν τρελλές υποψίες ότι είχα μείνει έγκυος. Και το έχω μελετήσει το θέμα "τι θα έκανα αν όντως ήμουν έγκυος"

Κι εγώ πάω προς τα 23, ξέρω ότι σωματικά είναι η καλύτερη ηλικία αλλά και η διαφορά μεταξυ μάνας και παιδιού είναι η καλύτερη (το βλέπω από εμένα και τη μαμά μου).

Αλλά νιώθω ακόμη κοριτσάκι και καλά καλά δε μπορώ να "φροντίσω" τον εαυτό μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κανείς δεν σε πιέζει...

 

έχω φίλες που "πιεστήκαν" και η κατάληξη ήταν άσχημη και για αυτές και για την ψυχολογία του παιδιού τους.

 

Το 23 είναι καλό , αλλά για μένα (προσωπική γνώμη) θεωρώ οτι μια γυναίκα είναι πιο μεστή γύρω στα 26 , πνευματικά και σωματικά για παιδί.

 

Ιατρικά πάντως , μέχρι και τα 28-30 , λένε πως οι πιθανότητες να έχει κάποια "υγιή" εγκυμοσύνη πλησιάζουν στο 99%.. .

Απο εκεί και πέρα, αυξάνονται σιγά-σιγά προς το χειρότερο ..και με γεωμετρική πρόοδο απο τα 32 και ύστερα. Τάδε έφη.. αρκετοί γυναικολόγοι.. μπορείτε να τους ρωτήσετε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το 23 είναι καλό , αλλά για μένα (προσωπική γνώμη) θεωρώ οτι μια γυναίκα είναι πιο μεστή γύρω στα 26 , πνευματικά και σωματικά για παιδί.

 

Ιατρικά πάντως , μέχρι και τα 28-30 , λένε πως οι πιθανότητες να έχει κάποια "υγιή" εγκυμοσύνη πλησιάζουν στο 99%.. .

Απο εκεί και πέρα, αυξάνονται σιγά-σιγά προς το χειρότερο ..και με γεωμετρική πρόοδο απο τα 32 και ύστερα. Τάδε έφη.. αρκετοί γυναικολόγοι.. μπορείτε να τους ρωτήσετε.

 

 

:offtopic: και αυτό αλλά πριν από 1 χρόνο η ενδοκρινολόγος μας γέννησε ένα υγιέστατο μωρό στα 52 της!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δει κι εγώ το εν λόγω ντοκυμαντέρ με το έμβρυο να μαζεύεται και να προσπαθεί να σωθεί απο την κουτάλα, εύχομαι ΠΟΤΕ να μη χρειαστεί να κάνω έκτρωση.

 

Ο μόνος λόγος για τον οποίο δικαιολογώ μερικώς κάποιες εκτρώσεις, είναι για λόγους υγείας της μητέρας ή του παιδιού, αλλά και πάλι δεν έχω κατασταλάξει στο τι θα έκανα αν μου τύχαινε.

 

Για παράδειγμα, γιατί να επιλέξω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί με σύνδρομο Ντάουν, ή οποιαδήποτε άλλη σωματική ή νοητική αναπηρία, και να βασανίζομαι μία ζωή κι εγώ και αυτό? Γιατί να καταδικάσω δύο τουλάχιστον άτομα (εμένα και αυτό), σε μια μίζερη δυστυχισμένη ζωή?

Αλλά και πάλι, ποια είμαι εγώ που θα αποφασίσω ποιος θα πέσει απ τον Καιάδα?

 

Μπορεί τελικά να έκανα την έκτρωση, οι τύψεις όμως και το φάντασμα του αγέννητου παιδιού ίσως να με κυνηγούσαν για μια ζωή..

Link to comment
Share on other sites

αλλά πριν από 1 χρόνο η ενδοκρινολόγος μας γέννησε ένα υγιέστατο μωρό στα 52 της!!!!!

 

Μάλιστα.. να γελάσω ή να κλάψω τώρα...;;;;

 

Δηλαδή το παιδί θα είναι 18 και η μάνα στα 70;;;

 

Απο θηλασμό τι γίνεται;

 

Απο δυνάμεις για τα βραδυνά ξενύχτια;...

 

Είπαμε η Φύση έχει προνοήσει για όλα και εμείς σαν γνήσιοι "ημίθεοι" και "ημιμαθείς" επιμένουμε να την αγνοούμε.

 

Και δεν είναι καθόλου offtopic. Με το ίδιο σκεπτικό που δεν πρέπει να γίνεται έκτρωση , θα πρέπει να μην γίνονται και τέτοια "πειράματα" προς τέρψιν και ικανοποίηση προσωπικών επιθυμιών και εγωισμών. Γιατί μην μου πει κανείς οτι ξύπνησε η "μητρότητα" της στα 52!!!!!!!!

 

Oneiromantis,

 

Οι γυναικολόγοι , προτείνουν την έκτρωση μόνο σε τέτοιους λόγους (υγεια-κίνδυνος για μητέρα ή παιδί) και πάντα μετά απο την εξέταση Α + Β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: και αυτό αλλά πριν από 1 χρόνο η ενδοκρινολόγος μας γέννησε ένα υγιέστατο μωρό στα 52 της!!!!!

...Και στα 18 του, όταν θα πηγαίνει να του βρει σπίτι για να πάει να σπουδάσει, αυτή θα είναι 70...

όσο είναι η γιαγιά μου! :headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Minerva.. δεν σε κατηγόρησα.. αλλά δεν είναι μόνο θέμα ηθικής αφού το θέτεις.. είναι και θέμα φυσικών διαδικασιών , λειτουργιών και αλληλεπιδράσεων μεταξύ γονιού και παιδιού...

 

Η επιστήμη μπορεί να δίνει τις δυνατότητες αλλά απο την άλλη υπάρχει και η κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, Anor, όταν έγραφα το παραπάνω μήνυμα δεν είχες κάνει ακόμη πόστ... :019blush:

 

 

Όσο για τα φυσικά εκτρωτικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω, τι μας κάνει να πιστεύουμε οτι μία έκτρωση σε ιατρείο είναι πιο ασφαλής?? Μεγάλο ποσοστό γυναικών δεν μπόρεσαν να ξανακάνουν παιδί μετά απο άμβλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Minerva.. δεν σε κατηγόρησα.. αλλά δεν είναι μόνο θέμα ηθικής αφού το θέτεις.. είναι και θέμα φυσικών διαδικασιών , λειτουργιών και αλληλεπιδράσεων μεταξύ γονιού και παιδιού...

 

Η επιστήμη μπορεί να δίνει τις δυνατότητες αλλά απο την άλλη υπάρχει και η κοινή λογική.

 

 

Αnor, κάποτε ήταν φυσιολογικό να κάνεις παιδιά στα 16. Σήμερα ένα κορίτσι ή ένα αγόρι στα 16 είναι ακόμη παιδί. Δεν μιλάω για το ακραίο παράδειγμα που έδωσα όμως δεν πιστεύω σε γενικεύσεις τύπου 23 άριστη ηλικία, 35 ακατάλληλη. Καποιοι στα 23 μπορεί να είναι ώριμοι, κάποιοι άλλοι ανώριμοι στα 35.

Link to comment
Share on other sites

Είπα απλώς ότι με την εξέλιξη της Επιστήμης ΤΕΧΝΙΚΑ είναι εφικτό

 

Τεχνικά έχουν γίνει πολλά πράγματα στην σημερινή εποχή και εμείς μάλλον είμαστε τυφλοί ή εθελοτυφλούμε...!!!

Το βρίσκεις φυσιολογικό...??

Δεν νομίζω...

Συμφωνώ με όλους του «προλαλήσαντες» για το συγκεκριμένο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά έχουν γίνει πολλά πράγματα στην σημερινή εποχή και εμείς μάλλον είμαστε τυφλοί ή εθελοτυφλούμε...!!!

Το βρίσκεις φυσιολογικό...??

Δεν νομίζω...

Συμφωνώ με όλους του «προλαλήσαντες» για το συγκεκριμένο...!!!

 

 

Εξηγήθηκα στο επόμενο μήνυμα.

 

Επανάληψις!

 

Κάποτε ήταν φυσιολογικό να κάνεις παιδιά στα 16. Σήμερα ένα κορίτσι ή ένα αγόρι στα 16 είναι ακόμη παιδί. Δεν μιλάω για το ακραίο παράδειγμα που έδωσα όμως δεν πιστεύω σε γενικεύσεις τύπου 23 άριστη ηλικία, 35 ακατάλληλη. Καποιοι στα 23 μπορεί να είναι ώριμοι, κάποιοι άλλοι ανώριμοι στα 35.
Link to comment
Share on other sites

Minerva.. δεν είπα και πάλι για το ηθικό και το μυαλό.. τα 35 που λες, είναι καθορισμένα ΙΑΤΡΙΚΑ , για φυσικές εγκυμοσύνες ,ως με μερικό κίνδυνο για προβλήματα στην διάρκεια της κύησης αλλά και για το ίδιο το παιδί.

 

Ρώτα γυναικολόγους... μην παίρνεις τα λεγόμενα μου ώς δεδομένα. Θα δείς τι θα σου πουν.

 

Gandalf

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ποσοστό γυναικών δεν μπόρεσαν να ξανακάνουν παιδί μετά απο άμβλωση!!!

 

οχι συμφωνα με τα λεγομενα του πατέρα μου (ειναι γυναικολόγος) δεν ισχύει κατι τετοιο,απλα υπάρχει δυστυχώς μια μικρή πιθανότητα :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ! Και εγώ και η babuska "παρεξηγηθήκαμε"! Απλά συμμετέχω σε αυτό το θέμα τόσο έντονα γιατί δύο φορές υπήρχαν τρελλές υποψίες ότι είχα μείνει έγκυος. Και το έχω μελετήσει το θέμα "τι θα έκανα αν όντως ήμουν έγκυος"

Κι εγώ πάω προς τα 23, ξέρω ότι σωματικά είναι η καλύτερη ηλικία αλλά και η διαφορά μεταξυ μάνας και παιδιού είναι η καλύτερη (το βλέπω από εμένα και τη μαμά μου).

Αλλά νιώθω ακόμη κοριτσάκι και καλά καλά δε μπορώ να "φροντίσω" τον εαυτό μου...

 

Δεν με τιμάει καθόλου αλλά έχω βρεθεί κι εγώ σ' αυτή την κατάσταση.. :headb:

Και στο χωριό ένα φαρμακείο υπήρχε όλο κι όλο, μία φαρμακοποιός που ήταν και γνωστή μας, και κουτσομπόλα..! Τι να έλεγα?

 

- "Γεια σου κυρα Μάρω, τι κάνει ο κύριος Τάκης? Τα παιδιά καλά? Ο Βασίλης? Ήρθα για να παρω ένα..Depon!!! Και ένα....ύγρο για τους φακούς επαφής!...Και δώσε μου κι ένα ...τεστεγκυμοσύνης!"

 

"Τι είπες πως θές..?"

 

"....είναι για ...την... τη σκυλίτσα μου!!!"

 

17 μέρες καθυστέρηση και 17 νύχτες γεμάτες εφιάλτες με την "υποτιθέμενη" κόρη μου να έρχεται στην αγκαλιά μου και να μου λέει "Μανούλα... μη με σκοτώσεις!"....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...