Jump to content

Εξομολόγηση στα σχολεία


jimjim
 Share

Recommended Posts

Ότι χειρότερο μπορούσαν να κάνουν κατάργησαν την εξομολόγηση, σε λίγο θα κλείσουν και τις εκκλησίες και στο τέλος θα μας πάρει όλους ο ??..

Έχουν που έχουν καταντήσει την νεολαία άχρηστη χωρίς οράματα και άξιες, πάνε να καταργήσουν και αυτόν τον τόσο χρήσιμο θεσμό, όταν φυσικά εφαρμόζετε από σωστούς ιερείς και όχι από ιερείς που έγιναν για βιοποριστικούς λόγος?. Η ελληνική ιστορία το έχει αποδείξει πόσο βοήθησε η θρησκεία μας στους αγώνες του έθνους για να ζούμε εμείς τώρα ελεύθεροι, και δυστυχώς να έχουμε τον κάθε άχρηστο να βγάζει ανόητες αποφάσεις!!

Τελικά καμιά φορά σκέφτομαι ότι αυτούς που ονομάζουμε γραφικούς? αυτοί λένε την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:blink: jimjim πες μου ότι κάνεις πλάκα χάριν thread? δε νομίζω να τα εννοείς όλα αυτά που λες!

 

 

 

Minerva, μα αυτό ακριβώς βρίσκω αστείο. Ότι κοτζαμάν έθνος έχει νομοθετημένο σύνταγμα που υποστηρίζει αυτές τις? «τρομοκρατίες».

Link to comment
Share on other sites

jimjim... θα γράψω κάτι παρακάτω...αν απλά ειρωνεύεσαι , μην το κοιτάξεις κάν... αν οχι.. τότε διάβασε το σε παρακαλώ.

 

Άλλο η ελευθερία επιλογής και βούλησης του να κάνεις κάτι με την δική σου θέληση (εξομολόγηση) και άλλο να στην "επιβάλλει" κάποιος επίσημα σαν status quo , σε ίδρυμα εκμάθησης, που υποτίθεται οτι δεν σου δίνει μεροληπτικά στοιχεία.

Μην ξεχνάς πλέον οτι σε μια κοινωνία με μουσουλμάνους, άθεους, βουδιστές, Ιεχωβάδες κτλ... δεν μπορείς να επιβάλλεις την εξομολόγηση σαν status quo των Ελληνικών σχολείων!!! Μπορείς όμως να το θέσεις επιλεκτικά... να μην το ακυρώσεις παντελώς όπως έγινε εδώ (πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι) αλλά να δίνεις το δικαίωμα σε κάποιον να το επιλέξει ακριβώς όπως θα κάνεις για ενα Μουσουλμάνο στην περιόδο "Ραμαζάνι" για αυτούς.

Η ανεξιθρησκεία είναι δικαίωμα των πολιτών.

 

Η θρησκεία του Χριστιανισμού, όταν επιβαλλόταν διά της βίας, ποτέ δεν βοήθησε , κανένα κράτος. Μην ξεχνάς οτι τόσο στο Βυζάντιο , όσο και στις Σταυροφορίες-Μεσαίωνα, η θρησκεία διά της επιβολής, ήταν ο χειρότερος δικτάτορας.

Η θρησκεία διά της επιλογής όμως, ήταν "αποκούμπι" για την Ιστορία της Ελλάδος όπως είπες, γιατί έδινε χωρίς να ζητάει.. και οχι οι ιεράρχες της Θρησκείας, αλλά οι απλοί ρασοφόροι. Αν θυμάσαι πάντα οι Ιεράρχες, ήταν σε αντίθεση με τα καλώς τεκταινόμενα. (Βλ. Φανάρι-Οθωμανική Αυτοκρατορία, ευλογία Συνταγματαρχών Δικτατορίας κτλ.)

 

Όλο το κόλπο , λοιπόν , είναι στην ελευθερία επιλογής. Αν την δώσεις σε κάποιον , τότε είναι ικανός να σε εκπλήξει. Αν του επιβάλεις όμως κάτι , τότε θα αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω σε αυτά που έγραψα? και ποτέ δεν γράφω κάτι τόσο σοβαρό για αστείο,

Όποιος δεν το δέχεται πρόβλημα του η άποψη μου είναι αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Ότι χειρότερο μπορούσαν να κάνουν κατάργησαν την εξομολόγηση, σε λίγο θα κλείσουν και τις εκκλησίες και στο τέλος θα μας πάρει όλους ο ??..

 

Το σχολείο ΔΕΝ είναι εκκλησία.

Οι εξομολογήσεις στην εκκλησία.

Στο σχολείο πρέπει να υπάρχει ψυχολόγος, όχι εξομολογητής.

 

Έχουν που έχουν καταντήσει την νεολαία άχρηστη χωρίς οράματα και άξιες, πάνε να καταργήσουν και αυτόν τον τόσο χρήσιμο θεσμό, όταν φυσικά εφαρμόζετε από σωστούς ιερείς και όχι από ιερείς που έγιναν για βιοποριστικούς λόγος?.

Άχρηστη?

Η νεολαία?

Επειδή δεν αποδέχεται την εξομολόγηση?

Ε και? Γιατί να εξομολογηθώ? Γιατί να μιλήσω σε κάποιον άγνωστο για τις "αμαρτίες" μου και ειδικά όταν αυτές δεν είναι τύπου "Κόλλησα την τσίχλα κάτω από το θρανίο".

 

Η ελληνική ιστορία το έχει αποδείξει πόσο βοήθησε η θρησκεία μας στους αγώνες του έθνους για να ζούμε εμείς τώρα ελεύθεροι, και δυστυχώς να έχουμε τον κάθε άχρηστο να βγάζει ανόητες αποφάσεις!!

 

Χμ.... για πότε λες? Όταν σήκωσε το λάβαρο της επανάστασης ο Παπαφλέσας Παλαιών Πατρών Γερμανός? Ξέρεις ποιός τον σημάδευε?....

Τελικά καμιά φορά σκέφτομαι ότι αυτούς που ονομάζουμε γραφικούς? αυτοί λένε την αλήθεια

Αλήθεια? Ναι, φυσικά και λένε αλήθεια! Τη δική τους αλήθεια.

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο γυμνασιο ειχα κ παπα κα ψυχολογο εντος του σχολειου κα θε μερα στον ψυχολογο δεν γινοτανε να παμε υπηρχαν μερικες κυριες του συλλογου που λεγαν πως ο ψυχολογος ηταν για τους τρελους κ βγαζαν προβληματικο οποιο παιδι πηγαινε ενω λεγαν πωσ το να εξομολογουμασται ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να μας συμβει οταν εμεινε μια κοπελα εγκυος εκενε το ''καλυτερο'' εξομολογηθηκε ο παπας το ειπε στους γονεις της και σε ολο το σχολειο συμβουλευοντας τους αρχικα να ειναι σκληροι για να καταλαβει την ''αμαρτια'' της και για παραδειγματισμο μολις βγηκαμε για διαλειμα την επιασαν απ τα μαλλια και την πεταξαν στη σκαλα μπηκαν 2 καθηγητες μπροστα ευτυχως .. .. δεν εχω εξομολογηθει ποτε κ δεν λεω να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξομολογούμε πάντα στους ανθρώπους που πρέπει. Σε αυτούς που αμάρτησα.

Διότι η κάθε αμαρτία μας, αυτούς πληγώνει :smilewink:

 

Ζητώ συνχώρεση μονάχα από τον άνθρωπο που πλήγωσα.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι μια και ευτυχώς δεν αλλάζει, καλό είναι να διαβάσετε λίγο π.χ, για την

Αγία Λαύρα των Καλαβρύτων, κατά την 25ην Μαρτίου του 1821, για το κρυφό σχολειό, και πολλά άλλα, φυσικά υπάρχει και η παραποίηση της ιστορίας, αγαπητή μου μαριλενα , επειδή δεν το γνωρίζω μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος τον σημάδευε τον Παπαφλέσσα να μάθω, και επίσης από πια αξιόπιστη πηγή το έμαθες εσύ, και κλείνοντας, θεωρείς ότι η νεολαία σήμερα είναι άξια σε κάτι, εκτός να παίζει tv games και να τρώει τα λεφτά των γονέων. Αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα και γνωρίζεις κάτι παραπάνω από εμένα που τυχαίνει το επάγγελμα μου να είναι σχετικό με τα παραπάνω θα ήθελα να μου το πεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν που έχουν καταντήσει την νεολαία άχρηστη χωρίς οράματα και άξιες,

 

jimjim μια και είναι και το επάγγελμα σου (ακόμη χειρότερα δηλαδή!) μπορείς να μας εξηγήσεις με λίγα λόγια τι είναι το λεγόμενο self-fulfilling prophecy; Αλοίμονο δηλαδή στους νέους που θα στραφούν για βοήθεια σε σένα. Θα... τους στείλεις να εξομολογηθούν; :063laugh:

 

Όσο αφορά για το 1821 πάει καιρός που άκουσα στις ειδήσεις και απο κάποιους καθηγητές πίσω στα σχολικά μου χρόνια ότι η εκκλησία ΔΕΝ ήθελε την επανάσταση και ότι έβαλαν με το ζόρι τους ιερείς να ευλογήσουν τα όπλα. Θα το ψάξω όμως γιατί πάει καιρός και δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι μια και ευτυχώς δεν αλλάζει, καλό είναι να διαβάσετε λίγο π.χ, για την

Αγία Λαύρα των Καλαβρύτων, κατά την 25ην Μαρτίου του 1821, για το κρυφό σχολειό, και πολλά άλλα, φυσικά υπάρχει και η παραποίηση της ιστορίας, αγαπητή μου μαριλενα , επειδή δεν το γνωρίζω μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος τον σημάδευε τον Παπαφλέσσα να μάθω, και επίσης από πια αξιόπιστη πηγή το έμαθες εσύ,

 

Ελπίζω να γνωρίζεις ήδη ότι το κρυφό σχολειό δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας πίνακας στου Νικόλαου Γύζη.

Τον Παπαφλέσα Παλαιών Πατρών Γερμανό, για να σηκώσει το λάβαρο, τον σημάδευε ο Κολοκοτρώνης.

Το έμαθα στο σχολείο.

 

και κλείνοντας, θεωρείς ότι η νεολαία σήμερα είναι άξια σε κάτι, εκτός να παίζει tv games και να τρώει τα λεφτά των γονέων. Αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα και γνωρίζεις κάτι παραπάνω από εμένα που τυχαίνει το επάγγελμα μου να είναι σχετικό με τα παραπάνω θα ήθελα να μου το πεις.

 

Μπορεί εσένα να είναι αυτό το επάγγελμά σου jimjim, αλλά εμένα αυτή είναι η ζωή μου.

Και επειδή βλέπω τα πράγματα από μέσα σε πληροφορώ ότι η νεολαία αξίζει πολλά.

 

Αποκαλείται τους νέους φραπεδόμυαλους όμως η νεολαία είναι το μέλλον σας, γιατί του φέρεστε έτσι;

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γνωρίζεις ήδη ότι το κρυφό σχολειό δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας πίνακας στου Νικόλαου Γύζη.

Τον Παπαφλέσα, για να σηκώσει το λάβαρο, τον σημάδευε ο Κολοκοτρώνης.

Το έμαθα στο σχολείο.

Μπορεί εσένα να είναι αυτό το επάγγελμά σου jimjim, αλλά εμένα αυτή είναι η ζωή μου.

Και επειδή βλέπω τα πράγματα από μέσα σε πληροφορώ ότι η νεολαία αξίζει πολλά.

 

Αποκαλείται τους νέους φραπεδόμυαλους όμως η νεολαία είναι το μέλλον σας, γιατί του φέρεστε έτσι;

Αχχχχ

και Βαχχχχχχ

 

Μη μου πεις πως πραγματικα εχεις αυτην την απορια;

Το μελλον ε;

Link to comment
Share on other sites

το κρυφό σχολείο πίνακας;..... σιγά μην ήταν και όραμα...

 

Πάρα πολλοί είναι εκείνοι που σε έγγραφα τους δηλώνουν οτι αρκετά παιδιά με την "ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ" υποστήριξη ιερέων διάβαζαν την Αγ.Γραφή και έπαιρναν γνώσεις ανάγνωσης και γραφής (βλ. Απομνημονεύματα Μακρυγιάννη).

 

Ο Κολοκοτρώνης σημάδευε τον Παπαφλέσσα;... ναι... οκ.. οτι πεις. Το μόνο που είναι αληθινό ,και έχει δόση αλήθειας, είναι οτι όντως ο Παπαφλέσσας ,εναντιώθηκε σε διαταγή απο το Φανάρι που όντως είχε πολύ καλές σχέσεις διπλωματίας & εμπορίου(!!!) με την Οθωμανική αυτοκρατορία , και αυτό το έκανε για να αποκτήσει περισσότερη επιρροή στην περιοχή του.

Σαφώς και ήθελε την ανεξαρτησία της περιοχής του (δεν υπήρχε όραμα για Ελλάδα τότε) αλλά με τόσες αποτυχημένες εξεγέρσεις, ούτε λόγος για αποτίναξη τούρκικου ζυγού. Ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια αρχικά να επηρρεάσει τις τότε πολιτικές επεκτάσεις των θεμάτων και να πιέσει κάποιες καταστάσεις. Αλλά μεταλλάχτηκε στην πορεία.

Τα περισσότερα στοιχεία θα τα βρείτε στην αυτοβιογραφία του Κολοκοτρώνη (άκου τον σημάδευε!!) και στα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη.

 

Πρόσφατα και τα δύο είχαν δοθεί απο γνωστό περιοδικό του ειδικού τύπου για την Διπλωματία και την Εθνική Άμυνα , σαν δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δίκαιο να γενικεύουμε τόσο πολύ τα πράγματα...

 

Jimjim, δεν είναι όλη η νεολαία όπως την περιγράφεις, υπάρχει ένα σημαντικό ποσοστό που είναι πολύ αξιόλογο...

 

Marilena, υπάρχει επίσης και ένα σημαντικό ποσοστό που αν έπρεπε να βάλω το μέλλον μας στα χέρια του... άστα να πάνε...

 

Όσον αφορά την εξομολόγηση τώρα....

Όταν ένας άνθρωπος αισθάνεται την ανάγκη να εξομολογηθεί για κάτι μπορεί κάλλιστα να το κάνει με έναν από τους ακόλουθους τρόπους:

 

1. Να το εξομολογηθεί ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ στον εαυτό του και να ζητήσει συγχώρεση από τον εαυτό του...

2. Να το εξομολογηθεί στον άνθρωπο που το έκανε και να ζητήσει συγχώρεση από εκείνον (όπως είπε και ο Ιχώρ... ΑΥΤΟ κι αν θέλει κότσια....)

3. Να το εξομολογηθεί στην ίδια την Δύναμη...

 

Δεν χρειαζόμαστε διερμηνείς, ούτε εκπροσώπους για να μιλήσουμε με τον θεό.... (ό,τι κι αν ονομάζετε θεό...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...