Jump to content

Εξομολόγηση στα σχολεία


jimjim
 Share

Recommended Posts

((Σας αποκάλεσα δημόσια τσαρλατάνο και περιμένω να μου αποδείξετε το αντίθετο, δίνοντάς μου λίγη από την γνώση που δεν αμφισβητώ ότι έχετε. Το ότι δεν ξέρετε να την χρησιμοποιείτε είναι άλλο ζήτημα.))

 

 

Είμαι τσαρλατάνος.. γιατί εδώ σοβαρεύει φιλε!! Άσε τις απαντήσεις που περιμένεις? είμαι τσαρλατάνος??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει συζήτηση χωρίς να χρησιμοποιείται ειρωνεία και βαριές εκφράσεις.

Επειδή είναι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση και θα θέλαμε να συζητήσουμε πολιτισμένα καλό είναι από εδώ και πέρα να κοπούν οι προσωπικές επιθέσεις για να μην κλειδωθεί το θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνομιλητές και συνομιλήτριες,

 

Παρατηρώ με θλίψη την διαμάχη σας και απορώ?

Απορώ με το πόσο εύκολα τελικά μπορούμε να ?σταθούμε? σε όποια σημεία ενός μηνύματος θέλουμε, αντί να διαβάζουμε ένα μήνυμα ως σύνολο και να το λαμβάνουμε ως σύνολο αντί επιλεκτικά?

Παρακαλώ θερμά ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ να ξαναδιαβάσουν από την αρχή όλα τα μηνύματα αυτού του thread (ακόμα και τα δικά του ο καθένας) με προσοχή και ψυχραιμία και είμαι σίγουρη ότι θα αντιληφθείτε το πόσο τραγελαφική είναι τελικά η διαμάχη σας και πόσο λάθος έχετε ΟΛΟΙ αντιληφθεί τα λεγόμενα των συνομιλητών σας, καταλήγοντας σ? ένα επίπεδο συζήτησης που δεν αρμόζει σε κανέναν από εσάς, μιας και είστε άτομα μ? ένα αξιοσέβαστο επίπεδο σκέψης και κρίσης και είναι κρίμα να συζητάτε κατά τον τρόπο που συζητάτε εδώ.

 

Παρακαλώ πάρτε λίγο χρόνο να ηρεμήσετε, να ηρεμήσουν τα πνεύματα και επανέλθετε με ψυχραιμία κατόπιν ώριμης κριτικής ΚΑΙ αυτοκριτικής.

 

Ευχαριστώ,

Το συν-μέλος σας (όχι η Διαχειρίστρια) Νεφέλη

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Νεφέλη μου συμφωνώ! Δεν θέλει νεύρα και άγχος? αν αγχωνόμαστε με αυτά τότε τότε τι θα κάνουμε αν μας συμβεί και τίποτα από τα παρακάτω :blblbl: :blblbl: :):)

 

-Το καινούργιο χαρτί υγείας να κολλάει και να μη ξετυλίγεται.

-Το ασανσέρ να βρίσκεται στο ρετιρέ, ενώ εσύ είσαι στο ισόγειο και κατουριέσαι.

-Να τελειώνει απρόοπτα το ζεστό νερό στο ντους.

-Να είσαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και να πρέπει να σηκωθείς για να :

πιάσεις το τηλεκοντρόλ

πάρεις το τηλέφωνο

κατουρήσεις

ανοίξεις την εξώπορτα

-Να αναποδογυρίζεται η αλειμμένη με βούτυρο και μέλι, ή μαρμελάδα, ή μερέντα, φέτα με ψωμί στο πιάτο.

-Να είναι κλειδωμένη η πόρτα της πολυκατοικίας και συ να πρέπει να κατέβεις να την ξεκλειδώσεις, για να φύγουν οι καλεσμένοι σου.

-Να χτυπάς τον αγκώνα σου ή το πίσω μέρος του χεριού σου στις πετούγιες, ή το μικρό δαχτυλάκι του του γυμνού ποδιού σου στην πόρτα!

-Να χτυπάς το κεφάλι σου στις πιο απίθανες γωνίες!

-Να μη μπαίνει σωστά ο φακός επαφής, ή, το χειρότερο, να έχει πέσει κάτω και συ να τον ψάχνεις!

-Να ψάχνεις τα κλειδιά στη τσάντα.

-Να ψάχνεις εναγωνίως ελεύθερο καρτοτηλέφωνο στον δρόμο κι όταν επιτέλους το βρεις, να ανακαλύπτεις ότι είναι χαλασμένο!

-Να σε αφήνει η μπαταρία του κινητού σου κατά τη διάρκεια μιας συνομιλίας.

-Να περιμένεις να τηγανιστούν οι πατάτες, ενώ εσύ πεινάς σαν λύκος.

-Να κοιμάσαι και κάποιος συναγερμός αυτοκινήτου να ουρλιάζει επί δύο τουλάχιστον ώρες.

-Να σε πηγαίνει κάποιος καρότσα στον δρόμο και λίγο πριν το φανάρι να γκαζώνει, να περνάει με βαθύ πορτοκαλί και συ να σταματάς στο κόκκινο.

-Να μπαίνει ο άλλος (στο τάβλι) μόνο με άσο και να φέρνει 6-1, ώστε να σου δώσει και πούλι στο χέρι.

-Να μένεις από βενζίνη.

-Να περιμένεις να φας το μεσημέρι κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες και ξαφνικά να μαθαίνεις ότι θα φας μπριάμ!

-Να ψάχνεις απεγνωσμένα για πάρκιν, ενώ ο σφιγκτήρας σου πνέει τα λοίσθια!

-Την κορυφαία στιγμή του έργου, όπου περιμένεις ν?ακούσεις τη μεγάλη ατάκα, να περνάει απ?έξω ένα κινητό ΒΑΡΕΛΑΔΙΚΟ (αυτοκίνητο με τη Γιαγκούση στη διαπασών)

 

και κλείνω ως jimjim το θέμα με ένα ανεκδοτακι

 

Καθόταν μια φορά ένας σε ένα πάρκο κάτω από ένα δέντρο. Ξαφνικά πέφτει πάνω του ένα χεσμένο πουλάκι! Οικολόγος αυτός, το σκουπίζει και το αφήνει ελεύθερο. Μετά από λίγο ξαναπέφτει πάνω του ένα χεσμένο πουλάκι. Το σκουπίζει και αυτό και το αφήνει. Μετά από λίγη ώρα πέφτει και άλλο ένα χεσμένο πουλάκι. Τι να κάνει, το σκουπίζει και αυτό και το αφήνει. Συνεχίστηκε αυτό κάμποσες φορές ακόμα ώσπου ακούει από το δέντρο μια φωνή:

Ρε φίλε μήπως έχεις καθόλου χαρτί γιατί μου τέλειωσαν τα πουλάκια; :):)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις και πλακίτσα. Τί να σου πω ρε Δημήτρη... Ντρέπομαι για λογαριασμό σου!

 

Ως μέρος της νεολαίας και ως Γιάννης

 

 

~Angel_of_Mercy, το ανεκδοτάκι σου μεταφέρθηκε στο αντίστοιχο τόπικ.~

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα? πάω να ελαφρύνω τη συζήτηση και μου ξανα επιτίθεστε!!!

Λάθος μου μεγάλο πίστευα ότι έχω να κάνω με σοβαρά άτομα, αλλά μόνο αυτό δεν είσθε? ντροπή σας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε βρε παιδιά!!! Εάν είναι δυνατόν!!!

 

Jimjim είναι λάθος να αποχωρείς καθώς και να το δηλώνεις δημόσια. Τους λόγους τους γνωρίζεις.

 

Όλη η υπόλοιπη νεολαία καλά θα κάνει να σκεφτεί ξανά τα λεγόμενά του!

Ποιός ο λόγος που ενοχληθήκατε;

 

Φραπεδόμυαλοι είμαστε όλοι, έχει απόλυτο δίκιο!!!!! Καθόμαστε και γράφουμε τις απόψεις μας σε ένα forum και τις ανταλάσουμε μονάχα μεταξύ μας....θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη ενεργητικότητα....το πως δεν το ξέρω...ακριβώς επειδή είμαι φραπεδόμυαλος.

 

Ξεκολλάτε.

Link to comment
Share on other sites

α)Εξομολογηση

Ρε μην την ακυρωνεται!!!Εχει χαθει η ενοια της!!!Φταιει που δεν εχουν διαβασει ολοι την ΚΔ

αλλα και σε κανενα δεν πρεπει να το επιβαλεις!!!Βασικα ειναι κατι το πολυ χρησιμο!!!

 

Δεν ξερω πως να το πψ οπως και να το γραψω φενεται επιθετικο μεσυγχωρειται μην το παρεται στραβα...

λοιπον...αν δεν εχει καποιος διαβασει ΚΔ δεν πιστευω οτι μπορει να μηλα για εξομολογηση καθως εκει μεσα αναφερεται η λεξη αυτη (απο την μερια του χριστιανισμου) και ο λογος υπαρξης της!!!!!

 

 

β)Νεοι

Δεν εχω να πω πολλα,ισα ισα οι νεοι με τον καιρο μαθενουν και περισσοτερα απο οτι οι παλαιοτεροι

και ετσι ξερουν να κρινουν καλυτερα!!!Παντα και παντου υπαρχουν εξερεσεις.

 

και....Κ.jimjimjim?Το ψαρι απο την ουρα βρομαει και μην βγαζεις την δικια σου απ'εξω

 

 

γ)Πωωω κανε με report :headb:

 

:partytime: :isaygrrr: :plzdie: :oops: :sorry: :nocoment:

 

Ρε φιλε εισαι κομπλεξικος αληθεια!!!Δεν κολας εδω,ειμαστε ανωτερου επιπεδου

μπορει να μας ριχνεις 200 χρονια αλλα εμεις στην <μικρη> ηλικια που ειμαστε

καταλαβαινουμε και αντιλαμβανομαστε ποιο πολλα απο σενα!!!

Ποιος εισαι και ποιος νομιζεις οτι εισαι?????

Ξυπναααα βρεεε τι λες διαβαζεις καθολου???Κ.jimjim?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι η εξομολόγηση είναι κάτι το κακό, αλλά σύγουρα δεν είναι η μόνη λύση για να αλλάξουν αυτά τα παιδιά που ο jimjim χαρακτήρισε ως άχρηστα. Δε θα τα σώσει η εξομολογηση!

Στην ανατροφή ενός παιδιού πρωταρχικό ρόλο παίζει η οικογένεια, και οι αρχές που δίνονται μέσα στο σπιτι.

Διστυχώς σήμερα πολλοί γονείς έχουν περιοριστεί στο αν τα ρούχα του παιδιού τους θα είναι ακριβά, αν θα έχει περισσότερα παιχνίδια απο τα άλλα παιδιά και πώς θα κάνουν για να μάθει το παιδί τους να επιδυκνύεται μπροστά στους φίλους του δείχνοντας την "ανωτερότητά" του. Δεν λέω αερολογίες, διστυχώς αυτά τα πράγματα τα ζω, κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά εδώ και 5 χρόνια κι έχει τύχει να ακούσω τη μητέρα μιας μαθήτριάς μου να λέει στην κόρη της :¨πίγαινε να δεις τηλεόραση τώρα γιατί εγώ μιλάω με τη φίλη μου στο τηλέφωνο¨.

Κι΄ όμως ναι! η λογική τους? σου πληρώνουμε σχολεία, σου παίρνουμε τα καλύτερα ρούχα, σου παίρνουμε παιχνίδια και κινητά θριντζι..... τώρα άφησέ μας ίσυχους.

Και τι μαθαίνει το παιδί? τα ρούχα, τα κινητά, τα παιχνίδια, τα υλικά αγαθά τέλος πάντων. Πράγματα που κατά την άποψή μου όταν ξεπερνάνε την υπερβολή καταλήγουν να γίνοντε περιττά. Τους λείπουν όμως βασικά στοιχεία, που πολύ κακώς οι γωνείς νομίζουν οτι θα τους τα δόσει το σχολείο. Δε λέω οτι οι γονείς δεν αγαπάνε τα παιδιά τους, προς θεού, απλώς τα αγαπάνε με λάθος τρόπο.

Προσωπικά δεν ένιωσα ποτέ να με κακομαθαίνουν, κάθε άλλο, η αγάπη, οι γνώσεις και οι εμπειρίες που μου έδωσαν όμως ήταν πολυτιμότερες απο κάθε υλικό αγαθό. Δε θα τα άλλαζα με τίποτα στον κόσμο.

Αν τα παιδιά βλεπουν τους γονείς σαν "τράπεζα" σε αυτό δεν φταίνε μόνο τα παιδιά, περισσότερο φταίνε οι γονείς που διαλέγουν τον εύκολο δρόμο για να κάνουν το παιδί τους ευτιχισμένο και όχι τον δύσκολο που έχει τα πιο πλούσια αποτελέσματα.

Κι έτσι αλλάζει η ροή των πραγμάτων. Για μένα η σωστη ροή είναι: 1.επιρροή απο την οικογένεια, 2.επιρροή απο το σχολείο με ο,τι συμπεριλαμβάνει αυτό. Αν ένα παιδί επηρεαστεί μόνο απο την οικογένειά του ανεμενόμενο είναι να μην ολοκληρωθεί ποτέ εντελώς, αν επηρεαστεί μόνο απο το σχολικό του περιβάλλον (συμμαθητές) θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. Και με βάση αυτό το σκεπτικό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να χαρακτηρίζουμε τη νεολαία ως άχρηστη... και να λέμε οτι έχει πάρει τον κατίφορο... ποιός τα μεγαλώνει αυτά τα παιδιά?????

οι συμμαθητές τους?????

τα τηλεπαιχνίδια????

μόνα τους φήτρωσαν?

και οι γονείς τι ρόλο βαράνε???????

Δεν κάνω επίθεση σε κανέναν απλώς υποστηρίζω οτι σε κάθε πρόβλημα υπάρχει μια ρίζα κι οτι αντί να χαρακτηρίζουμε τα παιδιά θα ήταν ίσως σοφότερο να ασχοληθούμε με τη ρίζα του προβλήματος δηλαδή με την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε ειρωνεύομαι jimjim, απλά δεν ξέρω πως έχεις συνηθήσει να σε αποκαλούν οι νέεοι που βοηθάς.

Θα ήταν πολύ ειρωνικό απο μέρους μου να σε φωνάζω δόκτωρα/κύριε/γιατρέ και χρησιμοποιώ στον πληθυντικό... κάποιοι άλλοι μπορεί να το αισθάνονται και να το κάνουν.

 

Μην πλαντάξεις και στο κλάμα λοιπόν! :D

(αυτό ήταν κομματάκι ειρωνικό, αλλα καλοπροαίρετο :) )

 

Απλά απο τη μία σου είπα τι με ενόχλησε απο τα λεγόμενα σου και τι δεν μου στάθηκε καλά. Και απο την άλλη, τι πιστεύω πως έκανα εγώ προσωπικά λάθος και συγνώμη κι όλας!...

 

Αν είναι αυτοί λόγοι για να φύγεις... τότε λυπάμαι.

 

Λυπάμαι, όχι γιατι θα μου λείψεις σαν άνθρωπος - αφού δεν σε έχω γνωρίσει σαν άνθρωπο.

Απλά θα φύγει ένα άτομο με διαφορετικές απόψεις απο τις δικές μου.

Κι αυτό είναι πολύ κρίμα, γιατί πιστεύω οτι μέσα απο μία αντιπαράθεση και οι δύο πλευρές αποκομίζουν κάτι. Αυτά σαν παρένθεση.

 

Για την εξομολόγηση τώρα. Η άποψη μου είναι οτι θα έπρεπε να υπάρχει παιδοψυχολόγος και όχι εξομολόγος στα σχολεία.

Και στον ψυχολόγο εξομολογείσαι. Η διαφορά είναι οτι ο ψυχολόγος είναι επιστήμονας, και όχι παπάς. Όπως και να το κάνουμε, ξέρει δυό-τρία πραγματα παραπάνω....

 

Αλισάχνη, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για την οικογένεια. Κατα τη γνώμη μου, η οικογένεια παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του παιδιού...

Το μόνο που θα θελά ήταν να είχαμε τη δυνατότητα να εξετάσουμε το οικογενειακό περιβάλλον των παιδιών που προβαίνουν σε εγκληματικές πράξεις.

Τι πιστεύετε οτι θα βρίσκαμε? Οικογένειες "φυσιολογικές", άρτιες, με γονείς που ενδιαφέρονται πραγματικά για τα παιδιά τους..? Ίσως.

Αλλά δεν το πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα θελά ήταν να είχαμε τη δυνατότητα να εξετάσουμε το οικογενειακό περιβάλλον των παιδιών που προβαίνουν σε εγκληματικές πράξεις.

Τι πιστεύετε οτι θα βρίσκαμε? Οικογένειες "φυσιολογικές", άρτιες, με γονείς που ενδιαφέρονται πραγματικά για τα παιδιά τους..? Ίσως.

Αλλά δεν το πιστεύω...

 

Αυτό είναι το θέμα. Σύγουρα θα ύπαρχουν εξαιρέσεις αλλά γενικότερα "το μήλο κάτω απ' τη μηλιά θα πεσει", πώς μπορούμε να κατηγορούμε και να χαρακτηρίζουμε άτομα που σε πολλές περιπτώσεις μέχρι κι ο νόμος αντιμετωπίζει διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το διάβασα το κατεβατό...

 

jimjim γιατί φίλε μου αποχωρείς;;;;....

 

Απο όσο γνωρίζω , η αποχώρηση , συνήθως δηλώνει αδυναμία υποστήριξης των επειχηρημάτων σου , άρα και ήττα.

Αντίθετα λοιπόν απο όσα λένε οι περισσότεροι , εγώ θα υποστηρίξω αρκετές απο τις θέσεις σου, ως νέος γονιός , με καρφωμένο για τα καλά το συναίσθημα της ευθύνης μου στην ανατροφή των παιδιών , σαν σωστούς ανθρώπους και οχι σαν προϊόντα καταναλωτικού κόσμου.

 

Οι υπόλοιποι γιατί αντιδράτε;.. τι είπε που δεν καταλαβαίνετε;...

 

Θεώρησε με κυνικό τρόπο, ομολογουμένως , πως οι περισσότεροι νέοι , διακατέχονται απο ενα "νοητικό μούδιασμα". Είναι ψέμα;...

Το πιστεύετε αλήθεια αυτό και θέλετε επειχηρήματα αντιλόγου;... πηγαίνετε σε ενα σχολείο να διαπιστώσετε και οι ίδιοι ανοίγοντας ενα διάλογο μαζί τους και προσπαθώντας να δείτε τι εικόνα έχουν για την ζωή τους, τα όνειρα τους για το μέλλον και γενικά κάθε είδους ανυσηχία τους.

 

Οι περισσότεροι ,θα είναι με αντίδραση μια φράση "δεν γ...ται..." και άλλα γραφικά της Ελληνικής γλώσσας αν είσαστε τυχεροί και δεν σας πετάξουν κανά greeklish.

Δεν υπάρχει το λεγόμενο χάσμα γενεών που μας αρέσει να διατυμπανίζουμε ... υπάρχει μόνο ανευθυνότητα γονιών και παιδείας απέναντι τους, αλλά και η αγάπη για το "καθησιό" απο αυτούς.

 

Εχω την τύχη να εργάζομαι σε Αμερικάνικη εταιρία , σε υψηλή θέση και συναντώ σχεδόν καθημερινά νέους 19-25 ετών που ψάχνουν για εργασία , που αποτελεί το Α και το Ω για την επιβίωση τους σήμερα. Αν σας πω περιστατικά, δεν θα σας μείνει "μαλί για μαλί στην κουρούπα" όπως λένε και οι ίδιοι.

 

Σαφώς τώρα και υπάρχουν μεγαλύτεροι σε ηλικία , που ανήκουν στην ίδια κατηγορία "μουδιάσματος" αλλά η αριθμιτική σύγκριση ειναι άνιση , υπέρ των νέων (δυστυχώς!) όπως και το οτι εκείνοι , πλέον , είναι καμμένα χαρτια΄έχοντας διανύσει την δημιουργική φάση της ζωής τους και είναι εγκλωβισμένοι σε μια απύθμενη και στεγνή απο φιλοδοξίες και όνειρα ζωή.

 

Στον νέο/α που είναι απο 15-25 , αυτό λέγεται όμως, πνευματικός ακρωτηριασμός ή ακόμα καλύτερα "φραπεδόμυαλος"...

 

Ακούω απόψεις...

 

 

Να αναφέρω οτι το θέμα με την εξομολόγηση δεν έχει πλέον κανένα νόημα , μιας και ο συνδετικός κρίκος όλων αυτών , είναι τελικά οι κοινωνικές αξίες και η επόμενη γενιά. Εκεί είναι όλο το ζουμί και οχι σε ποιόν ρασοφόρο,ραββίνο,βουδιστή,σαμάνο θα επιλέξεις να κάνεις την ψυχανάλυση σου. Προσωπική μου γνώμη είναι πως κακώς εξαρχής τοποθετήθηκε στο section "το γέλιο κάνει καλό", μιας και είμαστε για γέλια και για κλάματα . Πάρτε την μικρογραφία της κοινωνίας μας εδώ για να καταλάβετε.

 

 

Gandalf

Link to comment
Share on other sites

Anor το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν βλέπω με ρεαλισμό την πραγματικότητα ή το που βρίσκεται η νεολαία.

 

Δεν απογοητεύομαι, γιατί βλέπω δυνατές καρδιές. Μπορεί να φέρονται σαν παίχτες reality... αλλά έχουν καρδιά και αυτό είναι ότι πιο σημαντικό.

 

Υπάρχουν άτομα που η δουλειά τους είναι οι νέοι και οφείλουν να κάνουν ότι είναι δυνατό για να τους βοηθήσουν. Αρνούμαι λοιπόν να δεχθώ ότι ένα τέτοιο άτομο, μπορεί να μιλάει κατ' αυτόν τον τρόπο για τους νέους.

Ειδικά σε ένα φόρουμ όπου το μεγαλύτερο μέλος των μελών του ανήκουν στην νεολαία.

 

Θέλω να ζητήσω και δημόσια συγνώμη για τον τρόπο που φέρθηκα στον jimjim ως άνθρωπο.

Από την άλλη θέλω να παρακαλέσω τον jimjim-επαγγελματία, να αλλάξει την οπτική γωνία από την οποία βλέπει τους νέους διότι μόνο έτσι θα μπορέσει να τους βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι άχρηστη που έχει καταντήσει η νεολαία φυσικά και δεν βοηθάει επί του παρόντος η εξομολόγηση, είναι σαν να μιλάς αφρικάνικα σε ένα Ελβετό!! Το ότι την λέω άχρηστη όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να αλλάξουν, εδώ στο φόρουμ ειδικά εκτιμάω σε μεγάλο βαθμό αρκετά άτομα για το επίπεδο τους, αλλά καλό είναι να σκέφτονται που και πως μιλάνε

Το λαθος σου αγαπητε μου φιλε ειναι πως ησουν ακρως σοβαρος οταν δηλωσες τα παραπανω!

Τα ιδια εχω πει και εγω για διαφορα θεματα ομως ριχνοντας μεσα τις σωστες δοσεις τρελας ειτε γινεται πιο ευπεπτο απο τους πολλους ειτε δεν σε παιρνουν καν στα σοβαρα.

Την γνωμη σου ομως την δηλωσες, και αν καποιος ξαναδιαβασει τι λες (λεω λεει) με τα σωστα φιλτρα (και φυσικα ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ) ισως καταλαβει την οπτικη σου (μου του) γωνια, και οτι απο εκει εχεις (εχω εχει) απολυτο ΔΙΚΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...