Jump to content

Εξομολόγηση στα σχολεία


jimjim
 Share

Recommended Posts

Χαίρομαι που βλέπω ότι η παράκλησή μου εισακούστηκε κι επιτέλους το thread επανέρχεται σιγά-σιγά στο επίπεδο που αρμόζει σ? αυτόν τον χώρο. :clapping: Μπράβο σ? εσάς που χαμηλώσατε τους τόνους και επανέρχεστε στο θέμα με σύνεση κι επίπεδο. Ελπίζω και οι υπόλοιποι που ενεπλάκησαν στην πρωτύτερη ένταση να ακολουθήσουν το παράδειγμά σας. Ιχώρ, Αλισάχνη, Oneiromantis, Anor, Marilena και Sucore σας ευχαριστώ! :clapping:

 

~*~*~

 

Jimjim,

πιστεύω ότι τώρα είναι η πλέον ακατάλληλη στιγμή ν? αποχωρήσεις, γι αυτό και θα αρνηθώ να εκτελέσω την παράκλησή σου να σε διαγράψω. Νομίζω ότι η συζήτηση μπορεί πλέον να συνεχίσει με πολύ καλύτερες βάσεις απ? αυτές που ξεκίνησε. Αναμένω λοιπόν την συμμετοχή σου.

 

~*~*~

 

Gko,

Το να κρύβεις λόγια σου «διαγράφοντάς» τα, είναι πολύ χειρότερο από το να τα λες ανοιχτά και ξεκάθαρα. Έχε το θάρρος της γνώμη σου και μην κρύβεσαι πίσω από ?τερτίπια? για να γλυτώσεις την πιθανή ?κατσάδα?... Ο σωστός άνθρωπος που έχει κάτι που θέλει να πει, το λέει ανοιχτά και είναι έτοιμος να αναλάβει τις ευθύνες του και να δεχτεί τις επιπτώσεις. Εάν δεν θέλει/δεν μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του και τις επιπτώσεις, τότε απλά δεν το λέει και το κρατάει για τον εαυτό του. Ποτέ όμως δεν προσπαθεί να έχει? «και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο». Ή πες το ανοιχτά και καθαρά ή μην το λες καθόλου, διότι τα «έτσι-κι-έτσι» μόνο εσένα μειώνουν και κανέναν άλλο.

Δεν θα σε ?κατσαδιάσω? γι αυτά που είπες, διότι ειπώθηκαν κι άλλα παρόμοια σ? ολόκληρο αυτό το thread κι επομένως θα ήταν άδικο να κάνω παρατήρηση μόνο σε σένα. Σε επαναφέρω όμως στο επίπεδο που απέκτησε το thread με τα τελευταία μηνύματα και σε προσκαλώ ν? ακολουθήσεις το παράδειγμα που σήμερα έδωσαν οι συνομιλητές σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gko,

Το να κρύβεις λόγια σου «διαγράφοντάς» τα, είναι πολύ χειρότερο από το να τα λες ανοιχτά και ξεκάθαρα. Έχε το θάρρος της γνώμη σου και μην κρύβεσαι πίσω από ?τερτίπια? για να γλυτώσεις την πιθανή ?κατσάδα?... Ο σωστός άνθρωπος που έχει κάτι που θέλει να πει, το λέει ανοιχτά και είναι έτοιμος να αναλάβει τις ευθύνες του και να δεχτεί τις επιπτώσεις.

 

 

 

Αν ηθελα να κρυψω πραγματικα κατι θα το εστελνα prive! :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Εεεε, το να προσπαθούμε να "μάθουμε" για το κρυφό σχολειό από έναν δικτυακό τόπο αφιερωμένο στην "εθνική" "αρχαιοελληνική" "θρησκεία" είναι σα να θέλουμε να μάθουμε για τα Ελευσίνια Μυστήρια από τον δικτυακό τόπο της Αρχιεπισκοπής.... εκ των πραγμάτων τα όσα γράφονται έχουν περισσότερο προπαγανδιστική αξία (και "αντιπολιτευτική").

Αφήστε που κάτι "κρυφό" ή "μυστικό" από τη "φύση" του κάνει ότι μπορεί για να μην αφήνει ίχνη. Έτσι το κρυφό σχολειό στηρίχθηκε περισσότερο σε αναμνήσεις παρά σε ίχνη. Ίσως είμαστε μαθημένοι σε βιβλία/περιοδικά που διαφημήζουν: "όλη η μυστική διδασκαλία των...<τάδε>". Ναι καλά...

Αν κάτι είναι όντως κρυφό και μυστικό τότε μαθαίνεται μόνο μερικώς, αποσπασματικά, στην καλύτερη περίπτωση.

Το ότι το θέμα (επίσης για λόγους προπαγανδιστικούς) διογκώθηκε πέρα από τις εκτάσεις που όντως είχε, δεν αναιρεί την ύπαρξή του. Άλλωστε και η σύγχρονη "αμφισβήτηση" (που ξεκίνησε από πολιτικούς κύκλους - κομμουνιστική αριστερά - και απλά φάνηκε βολική και σε "ελληνάρες") είναι επίσης διογκωμένη.

Ποιά είναι τα γεγονότα;

1ον Θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν για να τα ανακαλύψουμε. Αν δεν μας ενδιαφέρουν, κι απλά προσπαθούμε να βρούμε "επιχειρήματα" κατά μιας πλευράς που δεν χωνεύουμε....

2ον Σε λίγες γραμμές: η στοιχειώδης μόρφωση των χριστιανών εντός της Οθωμανικής αυτοκρατορίας (και ειδικά των Ελλήνων) ήταν στα χέρια της εκκλησίας. Όπου υπήρχε άνεση ή ανοχή από τις Οθωμανικές αρχές ενοριακοί ναοί και μοναστήρια γινόταν και σχολεία. Όπου δεν υπήρχε (ή όπου χανόταν) η εκπαίδευση δεν σταματούσε (ποτέ στην ιστορία, πουθενά, οι απαγορεύσεις δεν πιάνουν 100%), πήγαινε "underground" και γινόταν στα "κρυφά". Αυτό το φαινόμενο αποκαλέστηκε "κρυφό σχολειό" και "ενδοξοποιήθηκε" και έγινε αυτό που ξέρουμε.

Το θέμα συνδέεται χαλαρά με την "εξομολόγηση" στα σχολεία για διάφορους λόγους:

1ον επειδή ακριβώς η μόρφωση των χριστιανών εντός της Οθωμανικής αυτοκρατορίας (και ειδικά των Ελλήνων) ήταν στα χέρια της εκκλησίας στον νέο Ελληνικό κράτος που δεν είχε δομές χρησιμοποιήθηκαν οι προϋπάρχουσες - δηλαδή οι εκκλησιαστικές. Σ' αυτές παρέμειναν και - τα σήμερα θεωρούμενα - "αναχρονιστικά" στοιχεία.

2ον Όπου η εκπαίδευση, και όχι μόνο αλλά και συνομωσίες και άλλα, (επί Οθωμανικής αυτοκρατορίας) γινόταν "υπογείως", οι εκκλησιαστικές εκδηλώσεις (και η εξομολόγηση φυσικά) θεωρούνταν καλές "δικαιολογίες" για την παρουσία κόσμου ("μαθητών") προς τις Οθωμανικές αρχές. Έτσι "δέθηκε" η εκπαίδευση με την εκκλησία. Και σχεδόν ταυτίστηκε. Σήμερα που ο ταυτισμός δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό(ας πούμε) δε έχει πια λόγους να υπάρχει και όλα αυτά φαίνονται αναχρονιστικά, αλλά οι παραδόσεις ποτέ δεν αλλάζουν χωρίς τριβές.

Link to comment
Share on other sites

...ε, τοτε ποιος ο λογος που εβαλες το εφέ των διαγραμμενων fonts στη τελευταια σου παραγραφο?

 

Μου αρεσει που κολησατε σε αυτο!!!Γιατι δεν ειναι του χαρακτηρα μου

ποτε δεν κατηγωρω ουτε μειωνω κανεναν γι αυτο!!!!

Πρεπει ομως σαν ανθρωποι να σκεφτομαστε παντα την αρνητικη μερια του 8εματος!?

οκ εχω και edit αν ηθελα θα την εσβηνα μετα την παρατηρηση την γραμμουλα

αλλα δεν μου αρεσει καθως δεν μου ταιριαζει!Λυπαμαι που σας το χαλαω... :sorry:

απλα ετσι σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερο....αυτα

Link to comment
Share on other sites

Ότι χειρότερο μπορούσαν να κάνουν κατάργησαν την εξομολόγηση, σε λίγο θα κλείσουν και τις εκκλησίες και στο τέλος θα μας πάρει όλους ο ……..

Έχουν που έχουν καταντήσει την νεολαία άχρηστη χωρίς οράματα και άξιες, πάνε να καταργήσουν και αυτόν τον τόσο χρήσιμο θεσμό, όταν φυσικά εφαρμόζετε από σωστούς ιερείς και όχι από ιερείς που έγιναν για βιοποριστικούς λόγος…. Η ελληνική ιστορία το έχει αποδείξει πόσο βοήθησε η θρησκεία μας στους αγώνες του έθνους για να ζούμε εμείς τώρα ελεύθεροι, και δυστυχώς να έχουμε τον κάθε άχρηστο να βγάζει ανόητες αποφάσεις!!

Τελικά καμιά φορά σκέφτομαι ότι αυτούς που ονομάζουμε γραφικούς… αυτοί λένε την αλήθεια

ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ?Αισχος ντροπη και όνειδος

 

 

τα παιδια που θέλουν να συμμετεχουν στα χριστιανικα μυστηρια θα το πραξουν με δικη

τους ελευθερη βουληση καιοχι με την παροτρυνση καποιων θρησκόλυπτων διευθυντών σχολείων.

 

 

θυμάστε τι γινόνταν μετα την εξομολόγηση κρατουμενων επι δικτακτορίας?

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε εισαι κομπλεξικος αληθεια!!!Δεν κολας εδω,ειμαστε ανωτερου επιπεδου

...

καταλαβαινουμε και αντιλαμβανομαστε ποιο πολλα απο σενα!!!

Ποιος εισαι και ποιος νομιζεις οτι εισαι?????

Μου αρεσει που κολησατε σε αυτο!!!Γιατι δεν ειναι του χαρακτηρα μου

ποτε δεν κατηγωρω ουτε μειωνω κανεναν γι αυτο!!!!

Κοιτα, το να παθαινει διαλείψεις το μυαλο σου και να μην θυμασαι τι εγραψες το καταλαβαινω.

Το να εισαι ανικανος όμως να κλικαρεις στα προηγουμενα σου ποστ για να ξεστραβωθεις, αυτό δειχνει και κουλαμαρα συν τοις αλλοις.

Κι ελπιζω να μη παρεξηγηθηκες διοτι όπως ειδες εχω χρησιμοποιησει τις ?γραμμουλες?? χο χο χο?!!

Κατάλαβες..?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το να παθαινει διαλείψεις το μυαλο σου και να μην θυμασαι τι εγραψες το καταλαβαινω.

Το να εισαι ανικανος όμως να κλικαρεις στα προηγουμενα σου ποστ για να ξεστραβωθεις, αυτό δειχνει και κουλαμαρα συν τοις αλλοις.

Κι ελπιζω να μη παρεξηγηθηκες διοτι όπως ειδες εχω χρησιμοποιησει τις ?γραμμουλες?? χο χο χο?!!

Κατάλαβες..?

 

Δεν εχω να σου πω κατι,απλα εσυ που κολας δεν ξερω....τελος παντων

Καλητερα για το TOPIC ειναι να μην τα πουμε εδω.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ?Αισχος ντροπη και όνειδος...

Γιατί βρε παιδιά τόση ταραχή; Τώρα το ανακαλύψαμε; Αυτό γινόταν εδώ και πάνω από 200 χρόνια. (Λίγο άσχετο, αλλά...) πολύ πλάκα έχει - και αυτό το θεωρώ να αγγίζει τα όρια του αίσχους για τους πολιτικούς - όταν βγάζουν "αντισυνταγματικό" (κι όχι βάση νέων τροποποιήσεων) κάτι που γινόταν για 50 χρόνια. Δηλαδή τόσα χρόνια που το <οτιδήποτε> "αντισυνταγματικό" το τρώγαμε στη μάπα; Ακούσαμε ποτέ συγνώμη;

Όσο για την εξομολόγηση, τότε - και για κάποιο διάστημα - εξυπηρετούσε κάτι. Αργότερα έπαψε να έχει λειτουργική (για τη λειτουργία του σχολείου) αξία, έγινε παράδοση κτλ. τα έγραψα πιο πάνω...

...θυμάστε τι γινόνταν μετα την εξομολόγηση κρατουμενων επι δικτακτορίας?

Δηλαδή είσαι αρκετά μεγάλος για να "θυμάσαι" τι γινόταν; :blink:

...;;;!!!

...

Προσωπικά ποτέ δεν πήγα τις φορές που προέκυψε (σε σχολείο και στρατό) αλλά και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ή ρετσινιά επειδή "δεν πήγα στην εξομολόγηση" - ούτε συνάντησα ποτέ κάποιον με τέτοιο παράπονο. Αντίθετα, στο σχολείο (όχι στο στρατό) μερικούς που πήγαιναν, άλλοι τους περιγελούσαν....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσα χρόνια που το <οτιδήποτε> "αντισυνταγματικό" το τρώγαμε στη μάπα; Ακούσαμε ποτέ συγνώμη;

Έχεις δίκιο Ούτις. «Συγνώμη»;; Ποια «συγνώμη»; Καλέ εδώ κυριολεκτικά τα τρώμε στη μάπα ένα σωρό άλλα πράματα (και πολύ πιο σοβαρά) και δε λέμε και τίποτα! Ξαφνικά ξύπνησε ο Κολοκοτρώνης και η Μπουμπουλίνα μέσα μας για την εξομολόγηση;;

Μήπως είναι καιρός να θέσουμε προτεραιότητες?; :unsure:

 

Προσωπικά ποτέ δεν πήγα τις φορές που προέκυψε (σε σχολείο και στρατό) αλλά και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ή ρετσινιά επειδή "δεν πήγα στην εξομολόγηση" - ούτε συνάντησα ποτέ κάποιον με τέτοιο παράπονο. Αντίθετα, στο σχολείο (όχι στο στρατό) μερικούς που πήγαιναν, άλλοι τους περιγελούσαν....

Συμφωνώ και επαυξάνω. Κι έμενα μια μόνο φορά μου έτυχε ένας? (μη το πω - δε κάνει :015annoyed: ) θεολόγος καθηγητής στο σχολείο να μας πάει με το ζόρι (ω, ναι! ΕΝΤΕΛΩΣ με το ζόρι) για εξομολόγηση. Όταν όμως ήταν η σειρά μου και μπήκα, είπα απλά στον παπά ότι δεν θέλω να εξομολογηθώ, μου είπε «καλώς», με κράτησε μονάχα μέσα για 5 λεπτά ώστε να μην το καταλάβει ο καθηγητής μου (προφανώς ήξερε για τι %$# πρόκειται) και τίποτε άλλο. Ούτε ?κατσάδιασμα?, ούτε περίεργο βλέμμα, ούτε τίποτα. Αργότερα που το συζητούσαμε με τους συμμαθητές μου, έμαθα ότι και πολλοί άλλοι το ίδιο με εμένα έκαναν και ο παπάς έμεινε το ίδιο ατάραχος.

 

Προσωπικά, όσον αφορά τα σχολεία και τα θρησκευτικά, μ? ενοχλεί πολύ περισσότερο η γενικότερη θρησκευτική κατήχηση που γίνεται (και θα μ? ενοχλούσε εξίσου εάν ήταν και σε οποιαδήποτε άλλη θρησκεία, από τη στιγμή που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως έχουμε ανεξιθρησκεία), παρά το εάν θα πάνε τα παιδιά για εξομολόγηση ή όχι. Στο κάτω-κάτω, εάν ο ιερέας είναι της προκοπής άνθρωπος, καλό θα τους κάνει, κακό δεν θα τους κάνει.

 

Αλλά, όπως προείπα, εδώ έχουμε ένα σωρό άλλα σοβαρότερα προβλήματα με το κράτος? η εξομολόγηση μας μάρανε;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,παρακολουθησα ολη την συζητηση-διενεξη με μεγαλο ενδιαφερον

Τα συμπερασματα και οι αποψεις μου εχουν ως εξης

Κατ'αρχας το να λεμε ετσι απλα χαρακτηρισμους για την νεολαια ειναι οχι μονο επιπολαιο αλλα και δειχνει ιδιως αν ειμαστε στην γενια των -αντα και πανω ποσο αποτυχημενοι ειμαστε εμεις οι ιδιοι,γιατι αν οντως ειναι φραπεδομυαλοι η νεολαια τοτε οφειλεται στο οτι η προηγουμενη γενια κουναγε τους φραπεδες..Το μηλο πεφτει κατω απο την μηλια,,και ο μαθητης κανει οτι λεει ο δασκαλος

Συμφωνω επισης οτι αν και ειναι οι γενια του φραπε και των pc games εχουν καρδια και αυτο εμενα προσωπικα με κανει να ελπιζω περισσοτερο για το μελλον

Αν καποια γενια δεν εχει μαθει να αγαπαει(χωρις να φταιει απολυτα) ειναι οι γενια των σημερινων πενηνταρηδων και βαλε οι οποιοι με κατοχικα συνδρομα και προβληματα επιβιωσης μεγαλωσαν την δικια μου γεννια δινωντας μονο υλικα αγαθα και ετοιμους ξεπερασμενους στοχους στα παιδια τους!! Θα το κλεισω εδω αυτο γιατι θα βγω :offtopic:

Οσο αναφορα την εξομολογηση,προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος!!

Υπαρχει μεγαλη διαφορα να μοιραστεις ενα μυστικο με καποιον φιλο,μια αναγκη,ενα ονειρο,απο το να το εξομολογηθεις σε καποιον νιωθωντας κιολας ενοχες με εναν ψυχαναγκαστικο τροπο τις "αμαρτιες" σου..

Η εξομολογηση μου θυμιζει αστυνομια..ειναι σαν να σου καταργουν την ελευθερια της σκεψης

Και αν το πιο ομορφο ονειρο που εχεις για την ζωη,,οι κοινωνια,οι γονεις σου,οι παπαδες και οι ψυχολογοι το θεωρουν "αμαρτια"?? Τοτε το πετας στα σκουπιδια?? Γιατι αυτο θα κανεις.

Προσωπικα οσες φορες εξομολογηθηκα τα ονειρα μου σε τριτους ποτε δεν πραγματοποιηθηκαν..αν σας λεει κατι καλος

Οσο για μεσα στα σχολεια τι να πω? Ελεος Νομιζω οτι ειμαστε στο 2006 πρεπει να αρχισουμε να συνειδητοποιουμε ποια εποχη ζουμε..θα τολμησω να πω οτι οι ψυχολογοι ειναι ο καινουργιος Κληρος,οι παπαδες της εποχης....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οσες φορες εξομολογηθηκα τα ονειρα μου σε τριτους ποτε δεν πραγματοποιηθηκαν..αν σας λεει κατι καλος

Νομιζω ομως οτι η εξομολογηση δεν εχει να κανει με τα ονειρα σου (που εχεις σκοπο να υλοποιησεις στο μελλον), αλλα μαλλον με το αντιθετο, με τους στοχους δλδ που εβαλες στη ζωη σου και δεν τους πετυχες..

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι η εξομολογηση δεν εχει να κανει με τα ονειρα σου (που εχεις σκοπο να υλοποιησεις στο μελλον), αλλα μαλλον με το αντιθετο, με τους στοχους δλδ που εβαλες στη ζωη σου και δεν τους πετυχες..

..

H εξομολογηση εχει να κανει με οτιδηποτε κραταμε για τον εαυτο μας,ειτε ειναι κακο ειτε ειναι καλο

Τωρα αν εχουμε π.χ ενοχες για πραγματα που δεν θα επρεπε να εχουμε και καταφευγουμε στην εξομολογηση ειναι μια αλλη ιστορια..

Link to comment
Share on other sites

H εξομολογηση εχει να κανει με οτιδηποτε κραταμε για τον εαυτο μας,ειτε ειναι κακο ειτε ειναι καλο

ακριβως, και για σκεψεις ή πραγματα που επι το πλειστον εχουμε ηδη κανει (συμπληρωνω εγω...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...