Jump to content

Άπειρο Σύμπαν


 Share

Recommended Posts

Το ίδιο σίγουροι με εσένα ήταν και αυτοί που επέμεναν ότι η Γη είναι επίπεδη.

Ακόμα και σήμερα, ο άνθρωπος δεν έμαθε πως αντί να υπολογίζει το μέγεθος αυτών που τον περιβάλλουν, πρέπει να συνειδητοποιήσει τα δικά του όρια και τους δικούς του περιορισμούς. Μόνο έτσι θα καταφέρει να συνειδητοποιήσει τις δυνάμεις και τις ικανότητές του. Αντί να αλλάζει και να ελέγχει τους άλλους, πρέπει να μάθει να ελέγχει τον εαυτό του. Μόνο αυτό το δικαίωμα και μόνο αυτή την υποχρέωση έχει. Αν καταφέρει να ελέγχει τον εαυτό του, αυτόματα ελέγχει τα πάντα, διότι γίνεται κομμάτι τους.

Η επιθυμία να μετατραπούν όλα σε αριθμούς, μετέτρεψε τα έμβια σε σύμβολα. Κερδίσαμε τον ''έλεγχο'' των φαινομένων, αλλά χάσαμε το νόημά τους. Χάνοντας το νόημα της ζωής, χάσαμε τον έλεγχό της. Και ας νομίζουμε ότι ελέγχουμε κάποια κομμάτια της.

 

Για παράδειγμα, πλέον υγεία δεν είναι το πώς νοιώθεις (μιάς και δεν γνωρίζεις καν τί νοιώθεις, εωσότου γίνει εντονότατο), αλλά το τί λένε οι εξετάσεις των γιατρών.

Για πολλούς τα χρώματα είναι απλώς συχνότητες του φωτός, για άλλους κάτι περισσότερο από αυτό.

Για κάποιους η μουσική είναι συνδυασμός παλμών διαφορετικών μηκών χορδών, για άλλους είναι συναίσθημα.

 

Δεν σε κατηγορώ για τον απόλυτα μηχανιστικό τρόπο σκέψης σου, μιάς και μας έβαλαν στην φυλακή αυτή εδώ και αιώνες. Ούτε και σε κατηγορώ για την αδυναμία σου να βγεις από αυτήν. Δεν δέχομαι όμως να με κατηγορούν για το ότι εγώ το κατάφερα και να υποστηρίζουν ότι έκανα λάθος. Πώς μπορεί ο γεννημένος στην φυλακή να αξιολογήσει την ελευθερία εκείνου που βγήκε έξω;

Δεν με ενδιαφέρει να στηρίξω την γνώμη μου για να ικανοποιήσω τον εγωισμό που μου έμαθαν να τρέφω, ώστε να δυναμώνω τις αλυσίδες μου - και δεν θα το κάνω. Θέλω μόνο να δείξω στους μέσα ότι υπάρχει και το έξω. Υπάρχουν λίγοι έξω και νοιώθω μοναξιά.

 

Δεν θα μπορέσεις να αποδείξεις ποτέ μαθηματικά, ότι αυτά που σου λέω είναι σωστά, όπως δεν θα μπορέσεις ποτέ να κάνεις το αντίθετο. Άνοιξε τα μάτια σου και κοιτάξου. Αν ενδιαφερθείς, θα τα δεις. Αν αντέξεις τον πόνο και τον φόβο, θα τα δεχτείς. Τότε θα μπορέσεις να βγεις και από την φυλακή.

 

Και όντως...

''τίποτα δεν είναι για όλους την ίδια στιγμή....ή και καθόλου''

 

 

 

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

Κοίτα να δεις που τελικά... αυτά που έγραψες σου ταιριάζουν γάντι....

 

 

Ειδικά αυτό με τον μηχανιστικό τρόπο και πώς να ξεφύγεις....

 

 

 

Και τελικά... αποδεικύεται μία ακόμα φορά.. τα περί ημιμάθειας...!!!!!!!

 

 

 

Πόσο μάλλον.... όταν κάποιος μιλάει για "μηχανιστικά" (ή όπως αλλιώς τα είπες)

όταν τελικά... σχεδόν όλοι οι υπολογισμοί βασίζονται πάνω στον "Φ"......

[Και τι σχέση του με τι ζωή.... το σύμπαν και την "νομοτέλεια του χάους" (σε εισαγωγικά το

last... το τονίζω)] στην χρυσή τομή.... και εν τέλει... πάνω στην θεωρία της αρμονίας των

ουράνιων σφαιρών.....

 

Που.... όντως...

 

"Για κάποιους η μουσική είναι συνδυασμός παλμών διαφορετικών μηκών χορδών, για άλλους είναι συναίσθημα."

 

αλλά και για κάποιυς άλλους... που δεν είναι της ημιμαθούς γνώσης...

(συναίσθημα, έτσι μου ήρθε, έτσι διαισθάνθηκα)

είναι και πολλά άλλα... όπως π.χ. δονήσεις....

 

ΣΑΦΩΣ ορισμένα, με ΚΑΝΟΝΕΣ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ......

 

 

 

 

 

 

 

Όπως το internet λοιπόν... κρύβει παγίδες... όπως τα κινητά κάνουν κακό εάν τα

υπερχρησιμοποιείς...

 

 

έτσι και τα maths σε εγκλωβίζουν μέσα στον " απόλυτα μηχανιστικό τρόπο σκέψης σου"....

όπου "Ούτε και σε κατηγορώ για την αδυναμία σου να βγεις από αυτήν".....

 

 

Αλλά... "Αν ενδιαφερθείς, θα τα δεις. Αν αντέξεις τον πόνο και τον φόβο, θα τα δεχτείς. Τότε θα μπορέσεις να βγεις και από την φυλακή."

και θα δείς... πώς τίποτα δεν είναι ξεκρέμαστο... ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ........

 

 

 

 

Καλή η ΕΥΚΟΛΗ γνώση... και τα "διασθάνθηκα", "ένιωσα".....

αλλά... η γνώση προαπαιτεί όντως ΓΝΩΣΗ και όχι αερολογίες και

"συναισθήματα"......

 

Για αυτό... υπήρχαν κάποτε ιερείς/επιστήμονες που ΓΝΩΡΙΖΑΝ (π.χ.

Αίγυπτος, Ελλάδα κ.α.) και τώρα υπάρχουν "καφετζούδες"......

 

:)

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη ψευδαίσθηση είναι να το είσαι σίγουρος ότι ξέρεις.

Αν κατανοήσεις αυτό, θα καταλάβεις ότι όσα και να ξέρεις, πάντα ημιμαθής θα είσαι.

Και θα καταλάβεις πόσο επικίνδυνος γίνεσαι για τον εαυτό σου.

 

Άλλο γνώση και άλλο πληροφορία αγαπητέ μου. Ο μηχανιστικός τρόπος σκέψης σου παρέχει όσες πληροφορίες θες, αλλά καμμία ουσιαστική γνώση. Ακόμα και αν μάθεις κάθε λεπτομέρεια για το μέγεθος και την σύσταση του σύμπαντος σε τί θα σε ωφελήσει; Απλώς θα ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου και θα νομίσεις ότι έγινες σοφός.

 

Μη με εξισώνεις με καφετζούδες, διότι και αυτές σκέφτονται ακριβώς όπως και εσένα,μηχανιστικά δηλαδή, αλλά ούτε κατά διάνοια όπως εμένα.

 

Γνωρίζω τους νόμους που μου ανέφερες. Τους έμαθαν και σε εμένα. Τυγχάνει δυστυχώς να ανήκω και εγώ στον χώρο των επιστημόνων. Είχα και εγώ κάποτε πάθος με την φυσική, την γεωμετρία, την χημεία. Σαν επιστήμονας λοιπόν κατανόησα ότι είναι παράλογο να προσπαθείς να ελέγξεις αυτό που σε ελέγχει. Είναι αδύνατον να ελπίζεις ότι θα καταφέρεις να κυριαρχήσεις στις δυνάμεις που σε κυριαρχούν. Ειδικά όταν δεν είναι αυτός ο ρόλος σου.

Ποτέ μου δεν αμφισβήτησα ότι τα πάντα λειτουργούν βάσει νόμων και δεν ανέφερα κάπου κάτι τέτοιο. Βλέπω το έχεις σαν πάγια στρατηγική να στρέφεις εναντίον του συνομιλητή σου λόγια που δεν είπε. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που είπα, μπορείς να με ρωτήσεις. Ευχαρίστως να δώσω διευκρινήσεις. Μην βγάζεις αυθαίρετα και φανταστικά συμπεράσματα και ακόμα χειρότερα, μην τα χρησιμοποιείς σαν επιχειρήματα.

Κάνε πραγματικά πράξη όσα μου είπες περί ημιμάθειας και κάνε και μία προέκταση αυτών στο μέλλον, μέχρι εκεί που μπορείς να φτάσεις. Το συμπέρασμά σου θα είναι ίδιο με το δικό μου. Αμφιβάλω όμως ότι μπορείς να το κάνεις.

 

Βλέπω ότι δεν έχεις καμμία διάθεση να κατανοήσεις τον συνομιλητή σου. Επιθυμείς μονάχα μία ''νίκη'' σε μία διαμάχη που προσωπικά απλώς μου τρώει χρόνο. Κράτησε λοιπόν την νίκη σου αυτή, μιάς και τόσο σε ευχαριστεί. Ποτέ δεν θα μάθεις τί έχασες. Υπάρχουν αρκετοί συνομιλητές σαφώς ανωτέρου επιπέδου από το δικό σου, ώστε να σπαταλάω το χρόνο μου με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη ψευδαίσθηση είναι να το είσαι σίγουρος ότι ξέρεις.

Αν κατανοήσεις αυτό, θα καταλάβεις ότι όσα και να ξέρεις, πάντα ημιμαθής θα είσαι.

Και θα καταλάβεις πόσο επικίνδυνος γίνεσαι για τον εαυτό σου.

 

Άλλο γνώση και άλλο πληροφορία αγαπητέ μου. Ο μηχανιστικός τρόπος σκέψης σου παρέχει όσες πληροφορίες θες, αλλά καμμία ουσιαστική γνώση. Ακόμα και αν μάθεις κάθε λεπτομέρεια για το μέγεθος και την σύσταση του σύμπαντος σε τί θα σε ωφελήσει; Απλώς θα ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου και θα νομίσεις ότι έγινες σοφός.

 

Μη με εξισώνεις με καφετζούδες, διότι και αυτές σκέφτονται ακριβώς όπως και εσένα,μηχανιστικά δηλαδή, αλλά ούτε κατά διάνοια όπως εμένα.

 

Γνωρίζω τους νόμους που μου ανέφερες. Τους έμαθαν και σε εμένα. Τυγχάνει δυστυχώς να ανήκω και εγώ στον χώρο των επιστημόνων. Είχα και εγώ κάποτε πάθος με την φυσική, την γεωμετρία, την χημεία. Σαν επιστήμονας λοιπόν κατανόησα ότι είναι παράλογο να προσπαθείς να ελέγξεις αυτό που σε ελέγχει. Είναι αδύνατον να ελπίζεις ότι θα καταφέρεις να κυριαρχήσεις στις δυνάμεις που σε κυριαρχούν. Ειδικά όταν δεν είναι αυτός ο ρόλος σου.

Ποτέ μου δεν αμφισβήτησα ότι τα πάντα λειτουργούν βάσει νόμων και δεν ανέφερα κάπου κάτι τέτοιο. Βλέπω το έχεις σαν πάγια στρατηγική να στρέφεις εναντίον του συνομιλητή σου λόγια που δεν είπε. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που είπα, μπορείς να με ρωτήσεις. Ευχαρίστως να δώσω διευκρινήσεις. Μην βγάζεις αυθαίρετα και φανταστικά συμπεράσματα και ακόμα χειρότερα, μην τα χρησιμοποιείς σαν επιχειρήματα.

Κάνε πραγματικά πράξη όσα μου είπες περί ημιμάθειας και κάνε και μία προέκταση αυτών στο μέλλον, μέχρι εκεί που μπορείς να φτάσεις. Το συμπέρασμά σου θα είναι ίδιο με το δικό μου. Αμφιβάλω όμως ότι μπορείς να το κάνεις.

 

Βλέπω ότι δεν έχεις καμμία διάθεση να κατανοήσεις τον συνομιλητή σου. Επιθυμείς μονάχα μία ''νίκη'' σε μία διαμάχη που προσωπικά απλώς μου τρώει χρόνο. Κράτησε λοιπόν την νίκη σου αυτή, μιάς και τόσο σε ευχαριστεί. Ποτέ δεν θα μάθεις τί έχασες. Υπάρχουν αρκετοί συνομιλητές σαφώς ανωτέρου επιπέδου από το δικό σου, ώστε να σπαταλάω το χρόνο μου με εσένα.

 

 

Αναρωτιέμαι.....

 

 

Διαβάζεις αυτά που γράφεις...;

 

 

 

 

Κάν'το εάν σου είναι εύκολο.... θα σώσει κάμποσα bits..... από το να σου απαντάνε...

 

 

 

Α... και το οτι άνηκες όπου άνηκες... δεν σημαίνει τίποτα......

 

 

 

 

Είπαμε δεν είπαμε...;

 

 

 

 

Κάποτε υπήρχαν ιερείς... τώρα υπάρχουν χαρτορίχτρες... αφού δεν σου αρέσουν οι καφετζούδες δλδ :)

 

 

 

Και αυτές... κάποτε άνηκαν κάπου.... αλλά... no difference... :)

Link to comment
Share on other sites

έτσι και τα maths σε εγκλωβίζουν μέσα στον " απόλυτα μηχανιστικό τρόπο σκέψης σου"....

όπου "Ούτε και σε κατηγορώ για την αδυναμία σου να βγεις από αυτήν".....

 

 

Αλλά... "Αν ενδιαφερθείς, θα τα δεις. Αν αντέξεις τον πόνο και τον φόβο, θα τα δεχτείς. Τότε θα μπορέσεις να βγεις και από την φυλακή."

και θα δείς... πώς τίποτα δεν είναι ξεκρέμαστο... ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ....

 

Ερωτησεις..Ποσοι αριθμοι υπαρχουν αναμεσα στο 1 και στο 3? αναμεσα στο 5 και το 6?

Ποιος ειναι ο πιο μεγαλος αριθμος που υπαρχει? Ποιος ειναι ο πιο μικρος αριθμος που υπαρχει?

 

Και πιο εξειδικευμενα...Τι σημαινει το lim τεινει στο +απειρο,τι σημαινει οτι το lim τεινει στο -απειρο?

Γιατι δεν μπαινει ποτε μηδεν στο παρανομαστη?

 

Αυτες ειναι μερικες απο τις φιλοσοφικες ερωτησεις που μπαινουν στα μαθηματικα.

 

Πολλοι ειναι αυτοι που ρωτανε στον βουδισμο αν υπαρχει κατι παραπανω απο την "φωτιση",κατι παραπανω απο την Νιρβανα.

Η απαντηση ειναι πως αν υπηρχε κατι παραπανω απο την Νιρβανα τοτε εκεινο θα ηταν το Νιρβανα.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...