Jump to content

VIDEO GAMES


AVATARGR
 Share

Recommended Posts

ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ!μονο αφεντικα αλλαζουμε....

Θα ήθελες να είσαι το αφεντικό δηλαδή;

 

Όσο για τα Video games θα αναφέρω μονάχα το εξής: Εάν δεν υπήρχαν αυτά...αυτή τη στιγμή ή θα είχα σκοτώσει κάποιον ή θα ήμουν στο επαγγελματίας οδηγός στο WRC...

Θα έκανα βόλτες στα δάση ανακαλύπτωντας κάποιον αρχαίο ναό...ή θα είχα σκοτωθεί σε κάποια σπηλιά...έχω σκοτωθεί άπειρες στα video games...

 

 

Εγώ δεν μπορώ να τα κρίνω αντικειμενικά...παίρνω διάφορα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα ήθελες να είσαι το αφεντικό δηλαδή;

Αν εννοεις το αφεντικου ενος κοσμου σαν τον δικο μας θα ηταν οτι πιο απολαυστικο θα μπορουσα να φανταστω!!

 

ομως καπου αλλου το πηγαινα και λογω ελλειψης περιγραφικοτητας δεν μπορω να το αναπτυξω σωστα..ασε που θα βγουμε ΤΕΛΕΙΩΣ :offtopic:

 

 

Τα Η.Παιχνιδια σου δινουν την δυνατοτητα να ξεσπασεις ομως η συνεχομενη χρηση τους εχει αμεσα αποτελεσματα στην καθημερνη ζωη μας.

Ενα παραδειγμα το οποιο μου εχει τυχει πανπολλες φορες ειναι πως παιζοντας ενα συγκεκριμενο παιχνιδι που υποδηεσαι καποιον παρανονο οπου κανει καποιες αποστολες παντος ειδους, βγαινοντας εξω στους δρομους η συνπεριφορα μου ειναι ομοια(μη πω πανομοιοτυπη) με του χαρακτηρα..εδω σε μια φαση ειδα περιπολικο και σχεδον το εβαλα στα ποδια..εχω σκεφτει απειρες φορες να σταματησω μηχανακι/αμαξι και να πλακωσω τον/την οδηγο, να παρω το οχημα και να φυγω...).

ολα πρεπει να γινονται με μετρο...

ομως στην απολαυση πολυ δυσκολα μονος σου βαζεις τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ηλικία αποτελεί το target group των ηλεκτρονικών παιχνιδιών;

Έχω την εντύπωση ότι δεν συμφωνούμε, καταρχάς, σε αυτό.

Ποια θεωρείς εσύ johnny ότι είναι;

Έχει μήπως κάποιος από εσάς στοιχεία για αυτό. Έτσι για να μην μιλάμε στον αέρα.

Εγώ δεν έχω τον χρόνο να ψάξω (και άλλωστε δεν με ενδιαφέρει τόοοοοσο πολύ).

Ίσως πρέπει να θέσουμε κάποια βάση στην συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ηλικία αποτελεί το target group των ηλεκτρονικών παιχνιδιών;

Έχω την εντύπωση ότι δεν συμφωνούμε, καταρχάς, σε αυτό.

Ποια θεωρείς εσύ johnny ότι είναι;

Έχει μήπως κάποιος από εσάς στοιχεία για αυτό. Έτσι για να μην μιλάμε στον αέρα.

Εγώ δεν έχω τον χρόνο να ψάξω (και άλλωστε δεν με ενδιαφέρει τόοοοοσο πολύ).

Ίσως πρέπει να θέσουμε κάποια βάση στην συζήτηση.

TARGET GROUP?

σορυ αλλα απο τα 7χρονα μεχρι και 60ρηδες παιζουν...

το ΕΙΔΟΣ εχει target group και αυτο τεραστιου ΕΥΡΟΥΣ...το rayman ας πουμ ειναι για δημοτικο...κιομως τη βρισκω κ εγω!

το S.Andr. ειναι για ενηληκους(ωμη βια ,στοιχηματα σε αγωνες, μαφιες, Κυβερνηση κλπ Ναρκωτικα.κλπ) Κ ομως το παιζουν κ 12ΧΡΟΝΑ!!

 

τωρα τα ραλακια απο Δημοτικο μεχρι και παπουδες ξερω που τη βρισκουν!...

 

Η TV (ΓΕΝΙΚΑ!) εχει target group?)...χμμμ το μονο που ειχει εκει περα ειναι οι διαφημησεις οπως το βλεπω εγω.

Φιλικα Co.Re(4 now...Cosmos Reader.)

Link to comment
Share on other sites

Sucore δεν με βοηθάς καθόλου.

 

Άλλωστε, εγώ δεν ρώτησα ποιες ηλικίες παίζουν ηλεκτρονικά παιχνίδια. Αυτό που ρώτησα εγώ είναι το εξής,

η ''κατασκευαστική'' εταιρεία που βγάζει ένα καινούριο παιχνίδι στην αγορά, σε ποιές ηλικίες ποντάρει; Ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο βασίζεται;Μιλάω φυσικά για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια γενικά και για τον μέσο όρο αυτών.

Ας μην πιάσουμε ακραίες περιπτώσεις, γιατί σίγουρα δεν πρόκειται να βγει άκρη και δεν πρόκειται να πλησιάσουμε την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε, δεν υπάρχει μόνο ένας συγκεκριμένος τύπος παιχνιδιού (ευτυχώς), ούτε υπάρχει μόνο μια εταιρία που το κατασκευάζει (επίσης ευτυχώς).

Η πιό ικανοποιητική απάντηση που θα μπορούσε να δοθεί στο ερώτημά σου είναι ότι αφού η πλειοψηφία των gamers φαίνεται να ανήκει στις ηλικίες μεταξύ 13-20, οι περισσότερες εταιρίες φροντίζουν να κατασκευάζουν παιχνίδια που να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις και στις επιθυμίες αυτών των ηλικιών.

Αυτό όμως από μόνο του δεν είναι αρκετό. Υπάρχουν παιχνίδια που προτιμούνται από το γυναικείο πληθυσμό σε ηλικίες 14-25 (π.χ. sims), υπάρχουν παιχνίδια που απευθύνονται σε gamers μεταξύ 16-40 (π.χ. adventures), υπάρχουν παιχνίδια που απευθύνονται σε ανθρώπους μεταξύ 15-25 (π.χ. παιχνίδια δράσης), καθώς και παιχνίδια στρατηγικής που μπορούν να απευθυνθούν σε ένα κοινό μέχρι και 50 ετών, κτλ κτλ κτλ

Συνεπώς, δεν μπορείς να πεις πως υπάρχει μόνο ένα είδος παιχνιδιού (ούτε καν κάποιο επικρατέστερο είδος παιχνιδιού, δεδομένης της ποικιλλίας των παιχνιδιών καθώς και των γούστων των gamers), όπως και δεν υπάρχει συγκεκριμένο "target group" στο οποίο απευθύνονται (αφού δεν είναι όλοι οι παίχτες μεταξύ 13-20).

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό και κατανοητό.

Κάνοντας λοιπόν μία σύνθεση και ανάλυση των απόψεων, καταλήγουμε μέχρι τώρα στα παρακάτω (αν κάνω κάποιο λάθος, εδώ είμαστε να το διορθώσουμε).

 

Για κάποιον που έχει αδύναμο χαρακτήρα και δεν έχει μάθει να έχει αυτοέλεγχο, ναι, ο εθισμός μπορεί να τον παρασύρει. Δε νομίζω όμως να έχουν όλοι οι gamers αδύναμο χαρακτήρα...

 

Συνεπώς, δεν μπορείς να πεις πως υπάρχει μόνο ένα είδος παιχνιδιού (ούτε καν κάποιο επικρατέστερο είδος παιχνιδιού, δεδομένης της ποικιλλίας των παιχνιδιών καθώς και των γούστων των gamers), όπως και δεν υπάρχει συγκεκριμένο "target group" στο οποίο απευθύνονται (αφού δεν είναι όλοι οι παίχτες μεταξύ 13-20).

 

Να μου επιτρέψετε να κρατήσω αυτά που είπε ο johnny προς διευκόλυνση...

Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια

-έχουν έντονο το στοιχείο του εθισμού.

-μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα συμπεριφοράς

-απευθύνονται σε ευρύ αγοραστικό κοινό, όλων των ηλικιών (από 13 και πάνω).

 

Θεωρώ ότι συμφωνούμε όλοι σε αυτά. (Έτσι δεν είναι; )

 

Θεωρώ επίσης άσκοπο να συζητάμε για παίκτες, π.χ. άνω των 18 ή οποιοδήποτε είναι το όριο το οποίο θεωρούμε ότι ο άνθρωπος είναι ''ώριμος'' και ''υπεύθυνος'', αφού όπως σωστά ειπώθηκε, ο εθισμός δεν αποτελεί πρόβλημα για άτομα με αυτοέλεγχο.

Στην συγκεκριμένη κατηγορία θεωρώ ότι υπαγόμαστε και εμείς σαν άτομα, επομένως καλύτερα να μην φέρνουμε σαν παράδειγμα τον εαυτό μας.

 

Συζητάμε λοιπόν για μία σεβαστή μερίδα της κοινωνίας που αποτελείται από άτομα της ηλικίας 13-15 (αν και εγώ θα έλεγα ήδη από τα 9, γεγονός βέβαια που αποτελεί λεπτομέρεια στην συζήτηση).

Τα άτομα αυτά αποτελούν την νέα γενιά και το μέλλον της ανθρωπότητας, για τον λόγο αυτό άλλωστε ανησυχούμε για την διαμόρφωση του χαρακτήρα τους.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι ηλικίες αυτές, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν από ωριμότητα, αυτοέλεγχο, απόλυτη συνείδηση των πράξεών τους. Αντίθετα είναι επηρρεπείς σε ''χαζολόγημα'' και ''σπατάλη'' χρόνου σε παιχνίδια (εις βάρος του διαβάσματος/αθλητισμού/ κοινωνικών εκδηλώσεων) και ως εκ τούτου και στον εθισμό.

Οι ηλικίες αυτές λοιπόν, λόγω έλλειψης κριτικής σκέψης, είναι πιο ευάλωτες στα αρνητικά μηνύματα που έντεχνα προβάλλονται μέσω των παιχνιδιών και μπορούν να επιδράσουν άμεσα ή έμμεσα στην ανάπτυξη και διαμόρφωση του χαρακτήρα των νέων.

 

Συμφωνούμε έως εδώ;;;

 

Εαν ναί, τότε το ερώτημα που μας απασχολεί είναι....

''Πώς μπορεί να προστατευθεί η γενιά αυτή από την αρνητική επίδραση των παιχνιδιών, χωρίς να χαθεί το μέρος της διασκέδασης και ίσως ψυχαγωγίας, μιάς και η ίδια δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τους κινδύνους και να τους αποφύγει;''

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, νομίζω πως μόλις τέθηκε η σωστή βάση για το θέμα που μας απασχολεί.

Περνάμε λοιπόν στην ερώτηση:

''Πώς μπορεί να προστατευθεί η γενιά αυτή από την αρνητική επίδραση των παιχνιδιών, χωρίς να χαθεί το μέρος της διασκέδασης και ίσως ψυχαγωγίας, μιάς και η ίδια δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τους κινδύνους και να τους αποφύγει;''

Καταρχήν οι εταιρίες πλέον έχουν υποχρεωθεί (από την ESRB) να αναγράφουν στις συσκευασίες των προϊόντων τους την ελάχιστη ηλικία για την οποία απευθύνονται (π.χ. "17+").

Από πλευράς εταιριών επίσης, αρκετά παιχνίδια που κυκλοφορούν εδώ και καιρό στην αγορά, έχουν προνοήσει και έχουν μια επιπλέον επιλογή. Σύμφωνα με αυτή την επιλογή, αν ο παίχτης είναι ανήλικος, τότε το παιχνίδι ρυθμίζεται έτσι ώστε να μη δείχνει βίαια στοιχεία (π.χ. αίμα).

Ας μη γελιόμαστε όμως, η ουσιαστική ευθύνη δεν είναι τόσο των εταιριών όσο των αγοραστών. Οι εταιρίες βρίσκουν και τα κάνουν! Και σε αυτό δεν φταίει κανένας άλλος εκτός από τους καταναλωτές.

Όταν ένας γονέας αγοράζει μια ντουζίνα παιχνίδια στο παιδί του χωρίς να κοιτάζει το περιεχόμενό τους (επειδή το ίδιο του τα ζήτησε) και προκειμένου να μην χαλάσει λεφτά σε "χώρους εκφόρτωσης των παιδιών" και να το έχει μέσα στο σπίτι του (οικονομικότερο), τότε δεν φταίνε τα παιχνίδια αλλά ο ίδιος ο γονέας.

Η μεγαλύτερη ασφάλεια λοιπόν είναι η επίβλεψη του παιδιού από τον γονέα (σε λογικά πλαίσια πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Νομιζω πως τα συμπεράσματα ειναι σωστά...

 

Ο φίλος Αρχάγγελος αναφερει..

"Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια

-έχουν έντονο το στοιχείο του εθισμού.

-μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα συμπεριφοράς

-απευθύνονται σε ευρύ αγοραστικό κοινό, όλων των ηλικιών (από 13 και πάνω)."

 

"Τα άτομα αυτά αποτελούν την νέα γενιά και το μέλλον της ανθρωπότητας, για τον λόγο αυτό άλλωστε

ανησυχούμε για την διαμόρφωση του χαρακτήρα τους.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι ηλικίες αυτές, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν από ωριμότητα,

αυτοέλεγχο, απόλυτη συνείδηση των πράξεών τους. Αντίθετα είναι επηρρεπείς σε ''χαζολόγημα''

και ''σπατάλη'' χρόνου σε παιχνίδια (εις βάρος του διαβάσματος/αθλητισμού/ κοινωνικών εκδηλώσεων) και ως

εκ τούτου και στον εθισμό.

 

Οι ηλικίες αυτές λοιπόν, λόγω έλλειψης κριτικής σκέψης, είναι πιο ευάλωτες στα αρνητικά μηνύματα που

έντεχνα προβάλλονται μέσω των παιχνιδιών και μπορούν να επιδράσουν άμεσα ή έμμεσα στην ανάπτυξη και

διαμόρφωση του χαρακτήρα των νέων."

 

Αλλά και με τον φίλο johnny οπου και αυτός αναφέρει...

"Ας μη γελιόμαστε όμως, η ουσιαστική ευθύνη δεν είναι τόσο των εταιριών όσο των αγοραστών. Οι εταιρίες

βρίσκουν και τα κάνουν! Και σε αυτό δεν φταίει κανένας άλλος εκτός από τους καταναλωτές.

Όταν ένας γονέας αγοράζει μια ντουζίνα παιχνίδια στο παιδί του χωρίς να κοιτάζει το περιεχόμενό τους

(επειδή το ίδιο του τα ζήτησε) και προκειμένου να μην χαλάσει λεφτά σε "χώρους εκφόρτωσης των παιδιών"

και να το έχει μέσα στο σπίτι του (οικονομικότερο), τότε δεν φταίνε τα παιχνίδια αλλά ο ίδιος ο γονέας.

 

Η μεγαλύτερη ασφάλεια λοιπόν είναι η επίβλεψη του παιδιού από τον γονέα (σε λογικά πλαίσια πάντα)..."

 

Πιστεύω πως θα πρέπει να επικεντρωθούμε στις ευθήνες των γονέων και λιγότερο στις εταιριες που

μπροστα στο κέρδος δεν υπολογίζουν ΤΙΠΟΤΑ...

 

Παραθέτω ενα βιντεο που το απο την Γερμανια οπου καποιοι γονεις έβαλαν μια καμερα για να δουν

τις αντιδράσεις του παιδιού τους...

Αυτό το βρηκα απο τα

http://www.x-news.gr/forum/viewtopic.php?t=1120

Το αναφερει ο καλος φίλος Paul_X2,,

 

Δέστε το...

http://video.google.com/videoplay?docid=-1...24&q=german+kid

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.... είτε αυτό το video είναι ΣΤΗΜΕΝΟ, είτε το παιδί είναι γενικότερα ΨΥΧΙΚΑ ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΟ (δηλαδή δεν περίμενε το παιχνίδι για να καταντήσει έτσι).

Δεν δέχομαι σε καμμία περίπτωση ότι αυτό το δείγμα είναι έγκυρο.

 

Αλήθεια, έχεις παίξει ποτέ unreal tournament (το παιχνίδι που παίζει το παιδί)??

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεακι είναι στημένο γιατι αμα είχε εθιστεί στο παιχνίδι δεν θα έκανε έτσι μέχρι να ξεκισισει το παιχνίδι μιας και θα ξέρει πως αμα χτυπαει τα χερια του στο πληκτολογιο μπορεί να έχει αντιθετα αποτελεσματα. δηλαδη να κανει καταλαθος μεχρι και reset.

οσο για τα παιχνιδια η αποψη μου δεν θα σας αρεσε μιας και είμαι και εγω ενα απο τα παιδια που τους αρεσει και απολαμβανει την gaming κοινοτητα.

Οσο και να λέτε οτι δεν υπαρχει κοινωνικότητα στα παιχνιδια μάλλον δεν τα έχετε παίξει και μονο ασυναρτησίες μπορειτε να λέτε.

δοκιμάσατε να παίξετε online παιχνίδια?

εκει υπαρχει κοινωνικότητα και μάλιστα πολυ μεγαλήτερη απο τον πραγματικό κοσμο.

εκει μιας και ξέρεις οτι δεν εχεις επιπτώσεις βγάζεις τον πραμγατικό εαυτό σου.

αν είσαι καθικι και το κρυβεις στην ζωη σου για να μην έχεις προβλήματα και είσαι υπουλος.

στο παιχνιδι δεν σε ενδιαφερει οποτε κανεις οτι θες.

αν εσεις οι γονεις βλέπατε τα παιδια σας πως φαίρονται σε ένα παιχνιδι μπορει και να αλλάζατε γνώμη για το παιδί σας.

και αυτο είναι επειδη το μεγαλονετε λάθος?

οχι φταιτε εν μέρη αλλα μεγαλυτερο κομμάτι ευθήνης έχει η κοινονία οπου αν δεν μοιαζεις η δεν προσπαθείς να είσαι δυνατότερος απο τους άλλους τότε δεν είσαι τιποτα σε αφηνουν στην ακρη...

ποσοι απο εσάς έχετε πει στα παιδιά σας να σκέφτονται τον ευατό τους και εμμέσος πάντα να εκμεταλεύονται τους αλλους?

σχεδόν καθημερινά.

 

μην μιλάμε για το πως να διορθώσουμε τα παιχνία και το πως απομακρύνουμε τα παιδια μας απο εκει γιατι τα παιχνιδια είναι μια μικρη κοινονία που εμφανίζει πολυ ποιο έντονα το τι υπαρχει στον κοσμο ειναι μια μικρη εικόνα της αλλα με μεγιστοποιημένο το τι ειναι εκεί έξω στην πραγματηκότητα.

ας προσπαθήσουμε να φτιάξουμε προτα τον κόσμο μας και μετα τα παιχνίδια.

 

έλεος βαρέθηκα την υποκρισία αυτη του να προσπαθήτε να απομακρύνετε οτι θεωρήτε κακό και μπορειτε να το κανετε.

προσπαθήσατε το ιδιο για τον πραγματικό κοσμο?

οχι γιατι αλλιως θα βρισκόσασταν είτε στη φυλακη είτε στο τρελοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: XAXXAXAAXAXAXXAAAAAAXAXAXA

Απιστευτο βιντεο!!ευχαριστω!!

το αγαπησα αυτο το παιδακι, μου θυμισε εναν φιλο μου αρκετα χρονια πισω...

Το βιντεακι παιζει να ειναι στημενο, αν οχι τοτε πετυχε σε μερα που το παιδακι αυτο σιγουρα δεν θα ηταν και πολυ στα καλα του, αν κρινουμε την κατασταση του γραφειου του πριν και μετα θα καταλαβουμε πως αυτο ΔΕΝ ειναι ενα καθημερινο φαινομενο.

 

Επισης ειμαι Εναντιων σε αυτο που καναν οι γονεις, γιατι το παιδι βρισκομενο σε μια "ευαισθητη" ηλικια μπορει να εκανε και αλλα πραγματα με το ΝΕΤ :offtopic:

 

Η Ευθυνη τωρα βαρενει μοναχα τις παιχνιδοβιομηχανιες οπου βασιζονται στη αφελεια των γονιων, και στα brain-Washed παιδια, ενας συνδιασμος που μπορει να αποβει μοιραιος...

 

Αρχικα μπορει καποιος να πορωνεται τοσο με ενα καινουριο παιχνιδι...ομως σταδιακα θα το χρησιμοποιει μοναχα για να ξεσπασει, μεχρι οπου θα το βαρεθει εντελως και θα το ανοιγει 1 αντε 2 φορες τον μηνα(αναφερομαι στον μεσο ορο).

 

Μιλαωντας παντως για μηνυματα που κρυβονται μεσα σε παιχνιδια πιστευω ποιος οποιος εχει παιξει το San Andreas και εχει προσεξει τι λεει ο Τruth k o Agent(δε θυμαμαι ονομα αλλα προφανως δουλευει για μυστικες υπηρεσιες) απλα θα προσκηνησει τη RockStar!!!

Μερικα ειναι και επαναστατικου χαρακτηρα, για τους ασυμβιβαστους, οπου δε χρειαζονται το παιχνιδι για να εισαχθουν στον κοσμο της βιας. Και για το μονο που τους χρησιμευει ειναι να βελτιωσουν τα αντανακλαστικα και να περασουν την ωρα τους...αντε και για να ξεσπασουν οπως προανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας γονέας αγοράζει μια ντουζίνα παιχνίδια στο παιδί του χωρίς να κοιτάζει το περιεχόμενό τους (επειδή το ίδιο του τα ζήτησε) και προκειμένου να μην χαλάσει λεφτά σε "χώρους εκφόρτωσης των παιδιών" και να το έχει μέσα στο σπίτι του (οικονομικότερο), τότε δεν φταίνε τα παιχνίδια αλλά ο ίδιος ο γονέας.

Η μεγαλύτερη ασφάλεια λοιπόν είναι η επίβλεψη του παιδιού από τον γονέα (σε λογικά πλαίσια πάντα).

 

Φυσικά δεν θα ισχυριστώ ότι οι γονείς δεν φέρουν ευθύνη. Ας μιλήσουμε όμως πιο πρακτικά και ας εμβαθύνουμε στον τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος.

Στην σύγχρονη κοινωνία, συνήθως, δουλεύουν και οι δύο γονείς και λείπουν από το σπίτι πολλές ώρες. Κατά συνέπεια τα παιδιά μένουν μόνα τους για αρκετές ώρες. Μία ευχάριστη για τα παιδιά ενασχόληση είναι τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και δεδομένης της προσύλωσής τους, έρχεται βολική και για τους γονείς. Το παιδί βρίσκεται στο σπίτι, άρα σε προστατευμένο χώρο και δεν έρχεται σε επαφή με αγνώστους, άρα δεν κινδυνεύει από σωματικές βλάβες. Από το να γυρνάει στους δρόμους, πιστεύουν, καλύτερα να είναι στο σπίτι. Και έτσι επαναπαύονται. 'Αλλωστε, ο σύγχρονος τρόπος ζωής δεν τους αφήνει ούτε χρόνο, ούτε δυνάμεις να το σκεφτούν λίγο παραπάνω. Έτσι οι γονείς δεν συνειδητοποιούν τις πραγματικές διαστάσεις του προβλήματος.

 

Επιτρέψτε μου να αμφιβάλω, για το κατά πόσο τα παιχνίδια τα αγοράζουν οι γονείς και για το κατά πόσο τα παιχνίδια αγοράζονται (μιλώντας για την πλειοψηφία και όχι απόλυτα). Τουλάχιστον, απ' όσο ξέρω εγώ, ο γονέας αγοράζει τον υπολογιστή ή την παιχνιδομηχανή, και την επόμενη ημέρα το παιδί έχει προμηθευτεί από φίλους και ξαδέρφια μία κούτα από παιχνίδια (αντεγραμμένα). Μιάς και είναι καινούριο στον χώρο ξεκινάει από τα απλά και ίσως να παίζει και μαζί με τον μπαμπά (ποδοσφαιράκια, πακμαν, ραλλάκια κλπ κλπ). Σε κάποια φάση ο μπαμπάς βαριέται και τα παρατάει. Μένει όμως με την σιγουριά, ότι τα παιχνίδια είναι αθώα και έκτοτε δεν ασχολήτε πιά. Από εκείνη την στιγμή το παιδί περνάει στο επόμενο στάδιο (shoot 'em up, adventure) και παράλληλα αρχίζει να εισάγεται στην βία, κάτι όχι τόσο πρωτόγνωρο, μιάς και η πρώτη γεύση έρχεται πάντα από την τηλεόραση. Η διαφορά όμως είναι ότι στο παιχνίδι, είναι αυτός ο πρωταγωνιστής, είναι αυτός που ασκεί την βία. Δεν την βλέπει, την ζει.

 

Οι γονείς, όπως προανέφερα, λόγω τρόπου ζωής, αγνοούν την κατάσταση του παιδιού και για το μόνο που ανησυχούν είναι για το γεγονός ότι το παιδί περνάει πολλές ώρες παίζοντας και ότι δεν ασχολείται με τα μαθήματά του. Δεν τους ενοχλεί το ΤΙ παίζει το παιδί, αλλά το ότι ασχολείται ΜΟΝΟ με αυτό. Αποτέλεσμα;;;

Χτυπάνε ίσως την πόρτα, φωνάζουν απ'έξω ''Πάλι με αυτό το ρημάδι ασχολήσε; Κάτσε διάβασε'' και επιστρέφουν και αυτοί στην τηλεόρασή τους.

 

Συμπέρασμα; Πριν ρίξουμε την ευθύνη στους γονείς, πρέπει να δούμε ποιανού ευθύνη είναι η συμπεριφορά των γονέων.....και πάει μακρυά η βαλίτσα.

 

Πριν βρούμε λύση στο πρόβλημα των παιδιών, πρέπει να βρούμε λύση στο πρόβλημα των γονέων.

Κόβουμε ένα κεφάλι και πετάγονται δύο.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι αρκετά αόριστο -πλην εύστοχο- να γενικεύσουμε το πρόβλημα και τις ευθύνες κατηγορώντας "το δυτικό πολιτισμό". Ναι μεν διακατέχεται από μια μεγάλη ταχύτητα όσον αφορά τους ρυθμούς ζωής, αλλά θα ήταν κάπως απρόσωπο να ισχυριστούμε πως "πρέπει να αλλάξει η φύση και η δομή του δυτικού πολιτισμού για να λυθεί το πρόβλημα". Θα ήταν μεν η ιδανικότερη λύση, εφόσον όμως δεν είναι άμεσα ή έμεσσα εφικτή, ίσως θα έπρεπε να συγκεντρωθούμε σε άλλους παράγοντες που οδηγούν στην προβληματική κατάσταση που συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...