Jump to content

Σε ρωτώ μου απαντάς / Με ρωτάς σου απαντώ...


Recommended Posts

Παίδες μην το πάμε στην σύγκριση δύο τόσο αρχαίων πολιτισμών που έχουν προσφέρει τόσα στην ανθρωπότητα...

 

Άσχετο, δεν πάμε να συγκρούσουμε τους πολιτισμούς αυτούς μιας και ως γνωστόν προσέφεραν τα μέγιστα στην ανθρωπότητα (άσχετα με το πως έχει καταντήσει σε διάφορα σημεία) μιας και οι δύο έθεσαν τις βάσεις και μας επέτρεψαν φευγαλέες ματιές σε άλλα επίπεδα και ας μην ξεχνάμε πως σε πολλά σημεία οι οπτικές τους γωνίες αλληλοκαλύπτουν η μία την άλλη...

 

Να 'στε πάντα καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ερωτώ: "... τί σάς χρωστώ;"

Απαντά: "... 2,5 Euro!"

 

Ερωτώ: "... πώς σέ λένε;"

Απαντα: "... τί σάς νοιάζει;"

 

Ερωτώ: "...ζαχαροπλάστης ήταν ο μπαμπάς σου μανάρι;"

Απαντά: "...άντε χάσου βλάκα!!!"

 

Τά συμπεράσματα ...δικά σας! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δυο φίλοι, Ζηλωτές επίδοξοι της Σοφίας , πάνε στον Σοφό του Δάσους για να του θέσουν σοβαρά ερωτήματα.

 

Τον ρωτάει ο ένας:

 

"Σοφέ Γέροντα, ποιό είναι το Νόημα της Ζωής?"

 

"Βρες το μόνος σου χωρίς να κάνεις ερωτήσεις", του απάντησε ο Σοφός.

 

Μετά ήρθε η σειρά του άλλου φίλου:

 

"Σοφέ Γέροντα, πως θα καταφέρω να βρω μέσα μου απαντήσεις για το Νόημα της Ζωής?"

 

 

"Οι απαντήσεις χρειάζονται Δεδομένα για να τα επεξεργαστείς. Και τα δεδομένα θα τα βρείς μόνον εαν θέτεις ερωτήσεις", απάντησε ο Σοφός.

 

"Μα μόλις τώρα είπες στον φίλο μου να μην κάνει ερωτήσεις", είπε ο δεύτερος φίλος.

 

"Ο φίλος σου έψαχνε έτοιμες απαντήσεις για να τις κάνει "Σημαία" του, να τις ασπαστεί και να τις θεωρήσει πανάκεια. Γι' αυτό και στην περίπτωσή του είναι απαγορευτικές οι ερωτήσεις. Σε αυτόν θα έκαναν κακό, γιατί θέτει λάθος ερωτήσεις, με λάθος τρόπο και κυρίως λάθος κίνητρο".

 

"Και σε μένα γιατί είπες να κάνω ερωτήσεις?"

 

"Γιατί έχεις συνειδητοποιήσει πως τις "απαντήσεις της Σοφίας" θα πρέπει να τις αναζητήσεις μέσα σου. Και για να τις λάβεις πρέπει να θέσεις ερωτήσεις. Γνωρίζεις επίσης πως για να φτάσεις στην απάντηση πρέπει να επεξεργαστείς και να ξεσκαρτάρεις ατελείωτα δεδομένα. Και τα δεδομένα αυτά θα τα βρεις μόνον εαν θέτεις διαρκώς ερωτήσεις. Που θα οδηγούν σε απαντήσεις που απλώς θα είναι ένα ακόμη δεδομένο, ένα ακόμη κίνητρο για περισυλλογή. Έχεις εμπεδώσει την υγιή διαδικασία του Ρωτώ-απαντώ. Γι' αυτό και εσύ επιβάλλεται να ερευνάς, δηλαδή, να κάνεις ερωτήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Εκείνος που ρωτάει κάνει λάθος.

Το ίδιο κι' εκείνος που απαντάει.

~ Βούδας ~

Σχόλια...;

Οταν ρωτουσα για κατι ποτε δεν γινοταν κατι σωστο ολα λαθος , που σημενει επαιρνα λαθος απαντηση

τωρα δεν ρωταω βασιζομαι στην διαισθηση μου και μου παν ολα καλα

πιστευω πως για να δωσεις μια απαντηση σε καποιον που σε ρωταει πρεπει να τον ξερεις καλα και να εισαι σιγουρος για τον εαυτο σου οτι αυτο που κανεις ειναι σωστο και φυσικα να εισαι αμεροληπτος και αντικειμενικος , αλλιως μη μπαινεις καν στον κοπο να απαντησεις , θα κανεις κακο αντι καλο ....

 

αυτος που ρωταει πρεπ[ει να προσεχει το ιδιο και αυτος που απανταει !

Link to comment
Share on other sites

"Σοφέ Γέροντα, ποιό είναι το Νόημα της Ζωής?"

 

"Βρες το μόνος σου χωρίς να κάνεις ερωτήσεις", του απάντησε ο Σοφός.

 

Μετά ήρθε η σειρά του άλλου φίλου:

 

"Σοφέ Γέροντα, πως θα καταφέρω να βρω μέσα μου απαντήσεις για το Νόημα της Ζωής?"

"Οι απαντήσεις χρειάζονται Δεδομένα για να τα επεξεργαστείς. Και τα δεδομένα θα τα βρείς μόνον εαν θέτεις ερωτήσεις", απάντησε ο Σοφός.

 

"Μα μόλις τώρα είπες στον φίλο μου να μην κάνει ερωτήσεις", είπε ο δεύτερος φίλος.

 

Α,μα πολύ τονε πρήζει το γέροντα σοφό!

Δε 'πα να ρωτήσει τους Μόντυ Πάϊθον(άντε μόνο τον...Τζον Κληζ!)να μάθει απ'αυτούς τι εστί meaning of life... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εκείνος που ρωτάει κάνει λάθος.

Το ίδιο κι' εκείνος που απαντάει.

~ Βούδας ~

 

 

Σχόλια...;

 

 

Διαφωνω! :018bleh:

 

ενταξει δεν ηταν τοσο καθετο οσο φανηκε... :angel:

 

τελοσπαντων με ολο το σεβασμο στο φωτισμενο θα πω πως λαθος θα κανει αυτος που δεν θα

ρωτησει,το ιδιο και αυτος που δεν θα απαντησει...

παρολο που παλιοτερα μ εκνευριζε το γεγονος να με συμβουλευουν και

να ρωταω(ηθελα να τα μαθαινω μονη μου :whistling: )

τωρα καταφερα να συμβιβαστω με την ιδεα..τις ακουω,τις δεχομαι,τις περναω απο ιερα εξεταση

και μετα αναλογως...αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ομως ειναι πως ''επιβαλεται'' να ρωταμε

και να απανταμε οταν μας ρωτουν...ποτε ομως δεν κανουμε οτι μας λενε...απλως παιρνουμε

μια γνωμη την επεξεργαζομαστε και μετα πραττουμε αναλογα...

Ετσι πιστευω! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δυο φίλοι, Ζηλωτές επίδοξοι της Σοφίας , πάνε στον Σοφό του Δάσους για να του θέσουν σοβαρά ερωτήματα.

 

Τον ρωτάει ο ένας:

 

"Σοφέ Γέροντα, ποιό είναι το Νόημα της Ζωής?"

 

"Βρες το μόνος σου χωρίς να κάνεις ερωτήσεις", του απάντησε ο Σοφός.

 

Μετά ήρθε η σειρά του άλλου φίλου:

 

"Σοφέ Γέροντα, πως θα καταφέρω να βρω μέσα μου απαντήσεις για το Νόημα της Ζωής?"

 

 

"Οι απαντήσεις χρειάζονται Δεδομένα για να τα επεξεργαστείς. Και τα δεδομένα θα τα βρείς μόνον εαν θέτεις ερωτήσεις", απάντησε ο Σοφός.

 

"Μα μόλις τώρα είπες στον φίλο μου να μην κάνει ερωτήσεις", είπε ο δεύτερος φίλος.

 

"Ο φίλος σου έψαχνε έτοιμες απαντήσεις για να τις κάνει "Σημαία" του, να τις ασπαστεί και να τις θεωρήσει πανάκεια. Γι' αυτό και στην περίπτωσή του είναι απαγορευτικές οι ερωτήσεις. Σε αυτόν θα έκαναν κακό, γιατί θέτει λάθος ερωτήσεις, με λάθος τρόπο και κυρίως λάθος κίνητρο".

 

"Και σε μένα γιατί είπες να κάνω ερωτήσεις?"

 

"Γιατί έχεις συνειδητοποιήσει πως τις "απαντήσεις της Σοφίας" θα πρέπει να τις αναζητήσεις μέσα σου. Και για να τις λάβεις πρέπει να θέσεις ερωτήσεις. Γνωρίζεις επίσης πως για να φτάσεις στην απάντηση πρέπει να επεξεργαστείς και να ξεσκαρτάρεις ατελείωτα δεδομένα. Και τα δεδομένα αυτά θα τα βρεις μόνον εαν θέτεις διαρκώς ερωτήσεις. Που θα οδηγούν σε απαντήσεις που απλώς θα είναι ένα ακόμη δεδομένο, ένα ακόμη κίνητρο για περισυλλογή. Έχεις εμπεδώσει την υγιή διαδικασία του Ρωτώ-απαντώ. Γι' αυτό και εσύ επιβάλλεται να ερευνάς, δηλαδή, να κάνεις ερωτήσεις".

 

 

 

Άνοιξε διπλό παράθυρο στον web browser σου....

 

από τη μια μεριά... βαλέ αυτό που έγραψες... και από την άλλη...

 

κάτι τόπικ... που ρωτάνε... "Πώς πρέπει να ζήσουμε".... και τα συναφή....

 

 

 

Μετά.. μέτρα πόση ώρα θα αντέξεις να βλέπεις και τα δύο παράθυρα....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εν τελη, το καλητερο θα ηταν να μη σταματας να ρωτας, χωρις ομως να περιμενεις την οποιαδηποτε απαντηση, και ακομα και οταν προσφερθει μια (η βγαλεις μια ο ιδιος) να την αμφησβιτησης οποια και αν ειναι????

 

 

(πραγμα που αργα η γρηγορα δε θα σε οδιγησει στο οτι πραγματικα δεν υπαρχουν "σωστες" απαντησεις μιας και δεν υπαρχουν "σωστες" ερωτησεις??)

 

-απλα μια σκεψη

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια μετά και παραμένω σταθερή στις απόψεις μου (σε αυτό το τόπικ). :first: :gooood:

 

Διαβάζοντας ο καθένας και η καθεμία από εμάς όσα γράφαμε τότε, τα παλιά χρόνια στο Αβάπτιστο, συμφωνούμε σήμερα; Εάν ναι, είναι αναμφισβήτητο πως είναι σωστές οι απόψεις μας; Αποκλείεται να είμαστε πεισματάρηδες και να μην βλεπουμε λάθη; Εάν δεν συμφωνούμε με τη γνώμη που εκφέραμε τότε, σημαίνει ότι παλιά κάναμε λάθος και τώρα είμαστε σωστοί ή μπορεί να συμβαίνει το αντίστροφο;

 

Πολλές ερωτήσεις κάνω απόψε!

Link to comment
Share on other sites

ν' απαντήσω με ερώτηση ή με απάντηση;

 

Αφού θα είμαι λανθασμένος και στα δυο :blblbl:

:063laugh: Χα! Χα! :clapping: Καλό!!!

 

Θα διαφωνήσω?

 

Γιατί άμα δε ρωτήσεις, έστω και τον ίδιο σου τον εαυτό, δε θα μάθεις ποιος είσαι, που πας, τι συμβαίνει μέσα σου.

 

Το γνωμικό ισχύει σε άλλες περιπτώσεις?

 

Δεν έχει σημασία αν ξέρεις να απαντάς?

Σημασία έχει να ξέρεις να ρωτάς?

Πως το ρωτάς και τι ρωτάς!! Αν ρωτάς για επιβεβαίωση αυτών που θεωρείς και μπορείς να πάρεις πράγματα χρήσιμα τότε οκ!

Και σημασία έχει η απάντηση να μην είναι μπαμ, αλλά να δείχνει ένα μονοπάτι ώστε ο ερωτόμενος να βρίσκει από μόνος του την απάντηση

Σωστά γιατί μόνο έτσι θα γίνει "δικό του" αυτό που μαθαίνει και θα΄χει και την ευχαρίστηση της ανακάλυψης-ανάβασης!

 

Λάθος στην απάντησή σου κι εσύ τότε... :blblbl: (για πλάκα το έγραψα...)

 

Λοιπόν, αν και εντοπίζει το γεγονός ότι μια ερώτηση γίνεται με λανθασμένες προοπτικές και η απάντηση έχει λάθος επειδή....σε αποξενώνει από το "γνώθι σαυτόν" (επειδή δεν ψάχνεις μέσα σου την απάντηση και γυρεύεις την..."εύκολη λύση" ρωτώντας), το θέτει με ένα τέτοιο τρόπο που μπορείς να λάβεις υπ'όψη σου όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα, το λάθος μπορεί να είναι του τύπου που περιέγραψα πριν, αλλά απ'την άλλη, ξέρουμε ότι "ρωτώντας φτάνεις στην πόλη", δηλαδή με τις ερωτήσεις μας και τις απαντήσεις μας γνωρίζουμε καλύτερα τον εαυτό μας. Ομως, ο Βούδας, σ'αυτό του το ρητό δεν υποστηρίζει ότι είναι "κακό" να κάνουμε "λανθασμένες" ερωτήσεις και να δίνουμε ή να ακούμε "λανθασμένες" απαντήσεις.

Εν τέλει, συμφωνώ. :cheerful:

+γω:)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εν τελει, το καλύτερο θα ηταν να μη σταματας να ρωτας, χωρις ομως να περιμενεις την οποιαδηποτε απαντηση, και ακομα και οταν προσφερθει μια (η βγαλεις μια ο ιδιος) να την αμφισβητησεις οποια και αν ειναι????

 

 

(πραγμα που αργα η γρηγορα δε θα σε οδηγήσει στο οτι πραγματικα δεν υπαρχουν "σωστες" απαντησεις μιας και δεν υπαρχουν "σωστες" ερωτησεις??)

 

-απλα μια σκεψη

Τώρα όμως φίλε μου αν συνεχίσεις αυτόν το συλλογισμό πέφτεις στο ατόπημα των Σοφιστών ότι δεν υπάρχει αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η απάντηση είναι προφανείς στον φίλτατο Βουδιστή και νομίζω ότι είναι σωστή. Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος.

Σόρρυ για την μακρηγορία, Λοιπον.

 

Δεν μπορεί να υπαρχει Σωστή ερώτηση γιατί παρα πολύ απλά η ερώτηση που κάνουμε είναι σχετική με τα δικά μας δεδομένα. Για παράδειγμα αν ρωτήσουμε σε ένα σπίτι άν το ρολόϊ δουλέυει χωρίς να πουμε κάτι αλλό είναι ένα λάθος ερώτημα γιατι το σπίτι μπορεί να έχει 1000 ρολόγια άρα δεν ξέρουμε που αναφέρεται με την ερώτηση αυτή (χαζό παράδειγμα αλλά πιστέυω ότι καταλαβαίνεται τι ήθελα να πώ)

Κατα συνέπεια και η άπαντηση είναι λάθος γιατι απαντά μεν σωστά αλλά σε λάθος όμως ερώτηση.

 

Πιστεύω ότι οι Βουδιστές έχουν αυτό το ρητό γιατι πολύ απλά πιστέυουν ότι πρέπει να φιλτράρεις υπερβολικά τη σκέψη σου ώστε η ερωτήσεις που θα κάνεις να έχουν βγεί μετά απο τόση σκέψη που δεν θα έχουν περιθόριο λάθους η μη σωστής κατανόησεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως φίλε μου αν συνεχίσεις αυτόν το συλλογισμό πέφτεις στο ατόπημα των Σοφιστών ότι δεν υπάρχει αλήθεια...

 

Ναι, εδω εχεις δικαιο, αλλα ενας τετειος συλλογυσμος ειναι αυτοανερουμενος.....επωμενος θα μπορουσε καποιος να συνεχησει λεγοντας πως τα παντα ειναι αληθεια....

 

(ελπιζω να με "ποιανεις"- παριτηρεις πιστευω το οτι αφτες οι σκεψεις ειναι της ιδεολογιας του χαοτισμου...)

 

Επισης για να ενυσχησω τις παραπανω σκεψεις θα πω πως (κ το πιστευω) κατα πολους ανθρωπους: σημασια εχει το ταξιδη και οχι ο προωρησμος....αρα κ κατεπεκταση το "σωστο" ειναι να ψαχνεις για την αληθεια, οχι η ιδια η αληθεια....κ τωρα που το σκεφτομε ισως η ιδια η αληθεια να ειναι αυτη η "αναζητηση" αλλα ποτε καποιο αποτελεσμα αναζητισης....

 

Ισως γιαυτο ατομα (σαν κι εμας) δυσκολευομαστε να κανουμε αλους ανθρωπους (αναφερομε στους πολυ σκεπτικιστες, κ πολυ θρισκολυπτους που μας λενε τρελους μονο και μονο που ψαχνουμε) απλως και μονο να μας ακουσουν....δεν ειναι πως δεν εχουμε "ζησει την αληθεια" η κοματι της απλως δε γινετε να το "μεταδωσουμε" με λογια σα να ειναι καποιο "ευρημα"...πρεπει να το βιωσει ο καθενας ξεχωριστα, μεσα απο την δικια του "αναζητηση της αληθειας".....

 

(ελπιζω να μην το παρατραβηξα :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να υπαρχει Σωστή ερώτηση γιατί παρα πολύ απλά η ερώτηση που κάνουμε είναι σχετική με τα δικά μας δεδομένα. Για παράδειγμα αν ρωτήσουμε σε ένα σπίτι άν το ρολόϊ δουλέυει χωρίς να πουμε κάτι αλλό είναι ένα λάθος ερώτημα γιατι το σπίτι μπορεί να έχει 1000 ρολόγια άρα δεν ξέρουμε που αναφέρεται με την ερώτηση αυτή (χαζό παράδειγμα αλλά πιστέυω ότι καταλαβαίνεται τι ήθελα να πώ)

Κατα συνέπεια και η άπαντηση είναι λάθος γιατι απαντά μεν σωστά αλλά σε λάθος όμως ερώτηση.

 

Πιστεύω ότι οι Βουδιστές έχουν αυτό το ρητό γιατι πολύ απλά πιστέυουν ότι πρέπει να φιλτράρεις υπερβολικά τη σκέψη σου ώστε η ερωτήσεις που θα κάνεις να έχουν βγεί μετά απο τόση σκέψη που δεν θα έχουν περιθόριο λάθους η μη σωστής κατανόησεις.

 

Αγαπητε shadow3363 εχεις απολυτο δικαιο ΑΛΛΑ εσυ αυτο που λες ειναι πως δεν υπαρχει καθολου αντικειμενικοτητα στο κοσμο, και οσο και αν προσπαθισεις ειναι αδυνατον να κανεις μια ερωτηση την οποια και τα δυο ατομα της σηζητησης να την κατανωησουν με τον ιδιο τροπο, επωμενος και η απαντηση θα ειναι ουσιαστικα λανθασμενη....

 

Εχω λοιπων 2 πραματα να σχολιασω πανω σε αυτο

 

1- δε δεχομαι πως υπαρχει κατι που να ειναι αδυνατο επωμενος, και ιδεολογικα καθαρα διαφονω

2- στους δικους μου πανω στο θεμα σχολιασμους μεχρι τωρα "πηρα" το ρητο ως αναζητηση της ακαιρεας αληθειας και οχι σαν μορφη διαλογου (αυτο μονο το ατομο που ξεκινησε το thread μπορει να το ξεκαθαρισει)

Link to comment
Share on other sites

Εχω λοιπων 2 πραματα να σχολιασω πανω σε αυτο

 

1- δε δεχομαι πως υπαρχει κατι που να ειναι αδυνατο επωμενος, και ιδεολογικα καθαρα διαφονω

2- στους δικους μου πανω στο θεμα σχολιασμους μεχρι τωρα "πηρα" το ρητο ως αναζητηση της ακαιρεας αληθειας και οχι σαν μορφη διαλογου (αυτο μονο το ατομο που ξεκινησε το thread μπορει να το ξεκαθαρισει)

 

1- Δεν είπα ότι είναι αδύνατον να θέσει κάποιος μία σωστή ερώτηση απλά είναι δύσκολο.

Πρέπει απλά να ξεκαθαρίζεις όλους τους παραμέτρους σε μία ερώτηση.

Για παράδειγμα στο παράδειγμα που έφερα με το ρολόϊ άν ανέφερε σε ποιοό ρολόϊ αναφερόταν π.χ. το ρολόϊ πίσω στον τοίχο δουλεύει?

τότε η ερώτηση θα ήταν σωστή. γιατί δεν αφείνει περιθόρια για λάθος κατανόισει.

 

2- Πιστέυω ότι ακόμα και σε αναζήτηση της ακαίρεας αλήθειας όπως λές εφόσον βγαίνει με μόρφη ερώτησης και απάντησης είναι διάλογος.

 

το ρητό αυτό είναι έξυπνα διατυπωμένο και πιστέυω ότι υπόκειτε σε έα άλλο επίσεις παλιό που λέει:

Δεν υπάρχει Λάθος απάντηση υπάρχει Λάθος ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...