Jump to content

"Το Μονοπάτι του Ήρωα"


 Share

Recommended Posts

 

Γκρεμίστε τους μύθους ..τα αγάλματα από το βάθρο τους… (de sittar pa sina hοga hastar) ελευθερωθείτε από ό,τι σας καλεί να γίνετε κάποιος άλλος

 

Σκοπός πρέπει να είναι η ακολουθία του ίδιου μας του εαυτού….η προβολή του και όχι ο αυτό-εγκλωβισμός του..

 

Μπορούμε επιτέλους να γεννήσουμε ιδέες.. κατά-δικές μας και όχι δανεικές? Να δεχτούμε να υποστούμε την κυοφορία και στη συνέχεια να καταθέσουμε το γέννημα ?

Να διαβάζω και να νιώθω βαθιά μέσα μου να με συγκλονίζει ο αγώνας του γράφοντα στην κατάκτηση της αλήθειας Του?

 

Αναφέρομαι στον απλό καθημερινό άνθρωπο-ήρωα που μοιράζεται μαζί μου την Αγωνία του με αμεσότητα και χωρίς ανταλλάγματα..!!!?

 

 

Συνυπογράφω Martina!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συνυπογράφω Martina!

 

 

Martina και Minerva εννοείτε να ξαναανακαλύψουμε τον τροχό?

 

Όχι δεν νομίζω ότι αυτό εννοείτε. Είναι λίγο τραβηγμένο για συμπέρασμα.

 

Θα θέλατε μήπως να εξηγήσετε κάπως σαφέστερα το σκεπτικό σας?

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου...

 

Τα δοκίμια (σεντόνια) δυσκολεύουν στην παρακολούθηση της συζήτησης στο φόρουμ. Κατα, τη γνώμη μου, ένα μήνυμα στο φόρουμ δεν μπορεί να εκτείνεται σε σελίδες επί σελίδων. Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες κάποια στιγμή βαριούνται ή χάνουν τον ειρμό (δεν είναι βιβλίο το διαδίκτυο - κουράζουν τα κατεβατά). Ίσως η ενότητα "αφιερώματα" ή άλλα σημεία του δικτυακού τόπου (θεματολογία) να είναι πιο κατάλληλα για την ανάπτυξη περίπλοκων εννοιών με βιβλιογραφικές αναφορές. Ορμώμενοι από ένα δοκίμιο, οι υπόλοιποι μπορούμε να επικεντρωθούμε στην ανταλλαγή προσωπικών σκέψεων κι εμπειριών. Μολονότι γράφεις πολύ ωραία, υποθέτεις, - σε αυτό το τοπίκιο - ότι όλοι οι αναγνώστες γνωρίζουν π.χ. τον Τζορντάνο Μπρούνο. Στην πραγματικότητα λίγοι θα ξέρουν τη θεωρία του. Εχεις λοιπόν δύο λύσεις: Ή αποφεύγεις εντελώς την αναφορά ή εξηγείς με δικά σου λόγια τι θες να πεις δημιουργώντας ένα υπερκείμενο στο ονοματεπώνυμό του (ώστε εάν κάποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να το ψάξει παραπάνω).

 

Δεν είναι λοιπόν το ζήτημα η εκ νέου επινόηση του τροχού... "Όσο πιο καλά τα ξέρεις, τόσο πιο απλά τα λες" - με ...γείωση. Το ζητούμενο δεν είναι να εντυπωσιάσουμε τους συνομιλητές μας με τις εγκυκλοπαιδικές μας γνώσεις ή τις υπερφυσικές εμπειρίες μας...

 

Φιλικά

 

Συγγνώμη για το :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλοι ήρωες.. όχι άλλα αρχέτυπα?.παρακαλώ πολύ όχι άλλα πρότυπα?.όχι άλλη βιβλιογραφία?

 

Γκρεμίστε τους μύθους ..τα αγάλματα από το βάθρο τους? (de sittar pa sina hοga hastar) ελευθερωθείτε από ό,τι σας καλεί να γίνετε κάποιος άλλος

 

Σκοπός πρέπει να είναι η ακολουθία του ίδιου μας του εαυτού?.η προβολή του και όχι ο αυτό-εγκλωβισμός του..

 

Μπορούμε επιτέλους να γεννήσουμε ιδέες.. κατά-δικές μας και όχι δανεικές? Να δεχτούμε να υποστούμε την κυοφορία και στη συνέχεια να καταθέσουμε το γέννημα ?

Να διαβάζω και να νιώθω βαθιά μέσα μου να με συγκλονίζει ο αγώνας του γράφοντα στην κατάκτηση της αλήθειας Του?

 

Αναφέρομαι στον απλό καθημερινό άνθρωπο-ήρωα που μοιράζεται μαζί μου την Αγωνία του με αμεσότητα και χωρίς ανταλλάγματα..!!!?

 

Iδού ο άνθρωπος που πρέπει να επικρατήσει στους πνευματικούς κύκλους!Ιδου το Αρχέτυπο που οφείλουμε να δημιουργήσουμε.Έναν μεγάλο αρνητή του παρελθόντος.Τέτοια πνευματα που τείνουν να εξαφανιστούν είναι οι απαραίτητοι καταλύτες που θα μας παραδώσουν ενα νέο Άνθρωπο απαλλαγμένο από τις παλιές μας πλάνες.Η μοιρα του,να δημιουργήσει νέες αξίες,νέες πλάνες.

 

Μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου...

 

Τα δοκίμια (σεντόνια) δυσκολεύουν στην παρακολούθηση της συζήτησης στο φόρουμ. Κατα, τη γνώμη μου, ένα μήνυμα στο φόρουμ δεν μπορεί να εκτείνεται σε σελίδες επί σελίδων. Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες κάποια στιγμή βαριούνται ή χάνουν τον ειρμό (δεν είναι βιβλίο το διαδίκτυο - κουράζουν τα κατεβατά). Ίσως η ενότητα "αφιερώματα" ή άλλα σημεία του δικτυακού τόπου (θεματολογία) να είναι πιο κατάλληλα για την ανάπτυξη περίπλοκων εννοιών με βιβλιογραφικές αναφορές. Ορμώμενοι από ένα δοκίμιο, οι υπόλοιποι μπορούμε να επικεντρωθούμε στην ανταλλαγή προσωπικών σκέψεων κι εμπειριών. Μολονότι γράφεις πολύ ωραία, υποθέτεις, - σε αυτό το τοπίκιο - ότι όλοι οι αναγνώστες γνωρίζουν π.χ. τον Τζορντάνο Μπρούνο. Στην πραγματικότητα λίγοι θα ξέρουν τη θεωρία του. Εχεις λοιπόν δύο λύσεις: Ή αποφεύγεις εντελώς την αναφορά ή εξηγείς με δικά σου λόγια τι θες να πεις δημιουργώντας ένα υπερκείμενο στο ονοματεπώνυμό του (ώστε εάν κάποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να το ψάξει παραπάνω).

 

Δεν είναι λοιπόν το ζήτημα η εκ νέου επινόηση του τροχού... "Όσο πιο καλά τα ξέρεις, τόσο πιο απλά τα λες" - με ...γείωση. Το ζητούμενο δεν είναι να εντυπωσιάσουμε τους συνομιλητές μας με τις εγκυκλοπαιδικές μας γνώσεις ή τις υπερφυσικές εμπειρίες μας...

 

Φιλικά

 

Συγγνώμη για το :offtopic:

 

 

Ίσως εαν μιλούσαμε για ένα "χαμηλών προδιαγραφών" forum (πχ περί Μόδας) να ήταν έτσι όπως τα λες. Εδώ όμως, είναι ένα φιλοσοφικό Forum. Που σημαίνει, υψηλών απαιτήσεων και προδιαγραφών. Και Forum σημαίνει Βήμα Λόγου - Αντιλόγου. Και ο Λόγος είναι πάντοτε μια εκτενής εισήγηση περί του ενίοτε θέματος. Διαφορετικά είναι "ατελής ισχυρισμός" ή το πολύ "θέμα διαλογισμού". Να σου θυμίσω όμως ότι ο Διαλογισμός γίνεται πάντα "κατά μόνας" ακόμη και αν είσαι σε ομάδα διαλογισμού. Συνεπώς, δεν μπορεί να γίνει "διαδικτυακά" σε ένα Forum. Άρα, οφείλει η εισήγηση του θέματος να είναι εκτενής και με πολλές λεπτομέρειες. Έτσι, θα δώσει τροφή για αντίλογο,αρνήσεις, αντιφωνήσεις και γενικά εκτενή σοβαρή συζήτηση υψηλών απαιτήσεων.

 

Αυτές είναι οι Βασικές αρχές του Forum στην Γενικώς Αποδεκτή μορφή του.

 

Εαν κάποιος αδυνατεί να παρακολουθήσει ένα απαιτητικό θέμα με τόσο εκτενείς αναφορές, δεν μπαίνει σε αυτό το θέμα. Υπάρχουν παρα πολλά και διαφορετικής υφής θέματα ώστε να μπει και να τα παρακολουθήσει με την άνεσή του. Κανείς δεν τον υποχρεώνει να τα διαβάσει και να συμμετάσχει με το ζόρι σε όλα τα topics.

 

Επίσης, ανέφερα τον Τζορντάνο Μπρούνο (φιλοσοφος) και τον Ιάκωβο του Μολέ (τελευταίος Μάγιστρος των Ναιτών) απλά και μόνο ως θύματα της εκάστοτε πυράς των ενίοτε Ιεροεξεταστών. Τι δεν γίνεται κατανοητό σε αυτό για να πρέπει να αναφέρω βιογραφικά στοιχεία του καθενός (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) ?

 

Όσον αφορά τα περι "να ανακαλύψουμε απο την αρχή τα πάντα" που ισχυρίζεστε, μήπως θα πρέπει τότε να μην μαθαίνουμε "Γραφή και Ανάγνωση" διότι "οφείλουμε να μάθουμε μόνοι μας να γράφουμε και να μιλάμε"?

 

Να πετάξουμε στα σκουπίδια λοιπόν όλα όσα ανακάλυψε η παγκόσμια φιλοσοφία? Αυτό ισχυρίζεστε?

 

Κατηγόρησες επίσης, βαρύτατα, τον συνομιλητή σου ότι προσπαθεί να "εντυπωσιάσει με τις εγκυκλοπαιδικές του γνώσεις ή τις υπερφυσικές του εμπειρίες".

 

Μήπως θα ήθελες να ξανασκεφτείς αυτό τον βαρύτατο λόγο σου προτού τον σχολιάσω?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τη "σφηνα" ομως πιστευω εγινε παρεξηγηση..

 

Τα καθε λογης αρχετυπα αυτον τον καιρο εινα ΣΑΠΙΑ και συνφωνω στη ΝΕΑ ΑΡΧΗ, οχι εκ του μηδενος ομως

 

Επισης πιστευω σου διεφυγε το "Φιλικα"

 

Επισης Φιλικα Su.Co.Re.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα περι "να ανακαλύψουμε απο την αρχή τα πάντα" που ισχυρίζεστε, μήπως θα πρέπει τότε να μην μαθαίνουμε "Γραφή και Ανάγνωση" διότι "οφείλουμε να μάθουμε μόνοι μας να γράφουμε και να μιλάμε"?

 

Να πετάξουμε στα σκουπίδια λοιπόν όλα όσα ανακάλυψε η παγκόσμια φιλοσοφία? Αυτό ισχυρίζεστε?

 

Mην πηγαίνεις στα άκρα φίλε ειδικά αν δεν τα αντέχεις.Οσον αφορά εμένα μπορώ να σου πω οτι θα θελα να πετάξω όλα τα σκουπίδια της φιλοσοφίας.Είναι όμως η πιο δύσκολη πνευματική άσκηση που μπορείς να κάνεις.

Ο Κρισναμούρτι τα κατάφερε.Εγω όχι ακόμα.

 

Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τη "σφηνα" ομως πιστευω εγινε παρεξηγηση..

 

Τα καθε λογης αρχετυπα αυτον τον καιρο εινα ΣΑΠΙΑ και συνφωνω στη ΝΕΑ ΑΡΧΗ, οχι εκ του μηδενος ομως

 

Επισης πιστευω σου διεφυγε το "Φιλικα"

 

Επισης Φιλικα Su.Co.Re.

 

 

Sucore, τα Αρχέτυπα είναι σταθερά. Δεν αλλάζουν. Ήταν , είναι και θα είναι πάντοτε τα ίδια, όσα millenium και να περάσουν. Η αποκωδικοποίηση που κάνουν οι άνθρωποι είναι που διαφοροποιείται στο πέρασμα των αιώνων.

 

Όσον αφορά το "Φιλικά" που λες ότι μου διέφυγε, δεν κολλάει μετά απο βαρύτατες απαξιωτικες, συκοφαντικες κατηγορίες.

 

Φιλικά

 

Άβαρις

Link to comment
Share on other sites

..................Οσον αφορά εμένα μπορώ να σου πω οτι θα θελα να πετάξω όλα τα σκουπίδια της φιλοσοφίας...............

 

 

 

Άλλο να πετάξεις "όλα τα σκουπίδια της φιλοσοφίας" και άλλο να πετάξεις "όλη την παγκόσμια φιλοσοφία στα σκουπίδια".

 

Εαν παρατηρήσεις προσεκτικά πιο πάνω θα δεις ότι η ένστασή μου είναι στο "δεύτερο".

 

 

Φιλικά

 

Avaris

Link to comment
Share on other sites

...Κάθε παράδοση έδωσε και το δικό της Μυστηριακό Όνομα στην Ατραπό της Μύησης του Μαθητή. ... Και ο Στόχος κοινός. Είναι η Μυστικιστική Ταύτιση με το Θείο. ... Η κατάληξη? Κάποιοι το ονόμασαν Βαλχάλα. Κάποιοι άλλοι Ηλύσια πεδία. Κάποιοι άλλοι Παράδεισο. Δεν έχει σημασία το όνομα. Ούτε το ένδυμα. Το Ταξίδι και ο Στόχος έχει σημασία.

Καλώς ήλθες κοντά μας Avaris,

 

... καί σέ εμένα συμβαίνει αρκετές φορές νά ανοίγω ένα θέμα επηρεασμένος από βιβλία πού διαβάζω - όπως στήν περίπτωσή σου από τό έργο τού Joseph Campbell - γιατί επιθυμώ νά ...εγείρω απόψεις στό forum.

Εγώ στήν συγκεκριμένη εισήγηση, κρατώ σάν σημείωση τό quoted text γιατί μέσα από αυτό δίνονται τά εναύσματα γιά μιά βαθύτερη συζήτηση.

 

Συμπληρώνω δέ, κάτι πού είναι κοινός τόπος, ότι όσοι είναι οι Ταξιδευτές, τόσοι είναι καί οι δρόμοι. Καί κάθε δρόμος έχει τήν δική του "Φιλοσοφία".

 

Καί εξηγώ, ...τήν δική του διαδικασία απόκτησης γνώσης καί διαχείρισής της.

 

Εύχομαι σέ όλους, καλή συνέχεια τής συζήτησης, μέ ήρεμο πνεύμα καί φυσικά πρός τήν σωστή κατεύθυνση.

 

 

ΥΓ: ... οι γραπτοί καί άγραφοι κανόνες τού φόρουμ γιά τήν προώθηση τού διάλογου ευελπιστώ ότι θά τηρηθούν καί στό παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατηγόρησα avaris... Την προσωπική μου άποψη εξέφρασα προσυπογράφοντας νωρίτερα τα λεγόμενα της martina. Εξήγησα τι εμένα δυσκολεύει στα θέματα αυτά κι έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα από την εισήγησή σου.

 

 

Έχει ενδιαφέρον όμως ότι διαλέγεις να αγνοήσεις τα θετικά μου σχόλια για τη γραφή σου, να απορρίψεις τη φιλική μου πρόθεση και να επικεντρωθείς σε αυτό που εσύ εκλαμβάνεις ως "απαξιωτικό και βαρύτατο συκοφαντικό χαρακτηρισμό".

 

 

Σου διαφεύγει βεβαίως ότι όταν έγραψα "Το ζητούμενο δεν είναι να εντυπωσιάσουμε τους συνομιλητές μας με τις εγκυκλοπαιδικές μας γνώσεις ή τις υπερφυσικές εμπειρίες μας" δεν εξαίρεσα τον εαυτό μου... Πολλά τα "μονοπάτια" βλέπεις, πολλοί και οι "ήρωες"...

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλοι ήρωες.. όχι άλλα αρχέτυπα?.παρακαλώ πολύ όχι άλλα πρότυπα?.όχι άλλη βιβλιογραφία?

 

Γκρεμίστε τους μύθους ..τα αγάλματα από το βάθρο τους? (de sittar pa sina hοga hastar) ελευθερωθείτε από ό,τι σας καλεί να γίνετε κάποιος άλλος

 

Σκοπός πρέπει να είναι η ακολουθία του ίδιου μας του εαυτού?.η προβολή του και όχι ο αυτό-εγκλωβισμός του..

 

Μπορούμε επιτέλους να γεννήσουμε ιδέες.. κατά-δικές μας και όχι δανεικές? Να δεχτούμε να υποστούμε την κυοφορία και στη συνέχεια να καταθέσουμε το γέννημα ?

Να διαβάζω και να νιώθω βαθιά μέσα μου να με συγκλονίζει ο αγώνας του γράφοντα στην κατάκτηση της αλήθειας Του?

 

Αναφέρομαι στον απλό καθημερινό άνθρωπο-ήρωα που μοιράζεται μαζί μου την Αγωνία του με αμεσότητα και χωρίς ανταλλάγματα..!!!?

 

 

Αγαπητή Μαρτίνα,

 

Τα Αρχέτυπα και τα Πρότυπα δεν μπορούμε και δεν είναι προς όφελός μας να τα αποφύγουμε.

Είναι απλώς «Σταθερές» , «Σημεία Αναφοράς», «Μούσες έμπνευσης», «Υποδείγματα», «Χάρτες», «Κλειδιά Αποκρυπτογράφησης», εν τέλει «Βοηθοί» μας στην προσωπική πορεία του καθενός και όχι αντίπαλοι.

Είναι σαν ένα «Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού» όπου σου δίνονται αποκλειστικά και μόνο «αλληγορικές οδηγίες» και εσύ για να τις «ερμηνεύσεις» θα πρέπει να «αναζητήσεις» τα «κατάλληλα κλειδιά αποκωδικοποίησης».

Καμία έτοιμη γνώση δεν σου παρέχουν τα Αρχέτυπα και τα Συμβολικά Πρότυπα.

Το πρόβλημα ? και θα συμφωνήσω μαζί σου ? γεννάται από τη στιγμή που κάποιοι με βάση τα παραπάνω δημιούργησαν «Στερεότυπα», «Ξεπερασμένες εφαρμογές», «Κακέκτυπα», «Κακόγουστες απομιμήσεις», κοινώς «Φιλοσοφικά Σκουπίδια» και προσπαθούν να πουλήσουν αυτό το έτοιμο «επικίνδυνο φιλοσοφικό πακέτο» σε κάθε εύπιστο , καλοπροαίρετο ενδιαφερόμενο.

Ο Εσωτερικός Αγώνας είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός ξεχωριστά.

Όπως και το τελικό αποτέλεσμα (το Γέννημα σύμφωνα με τη δική σου όμορφη έκφραση) είναι καθαρά ατομικό και δε μοιάζει με κανενός άλλου.

 

 

Φιλικά

 

Avaris

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες κοντά μας Avaris,

 

... καί σέ εμένα συμβαίνει αρκετές φορές νά ανοίγω ένα θέμα επηρεασμένος από βιβλία πού διαβάζω - όπως στήν περίπτωσή σου από τό έργο τού Joseph Campbell - γιατί επιθυμώ νά ...εγείρω απόψεις στό forum.

Εγώ στήν συγκεκριμένη εισήγηση, κρατώ σάν σημείωση τό quoted text γιατί μέσα από αυτό δίνονται τά εναύσματα γιά μιά βαθύτερη συζήτηση.

 

Συμπληρώνω δέ, κάτι πού είναι κοινός τόπος, ότι όσοι είναι οι Ταξιδευτές, τόσοι είναι καί οι δρόμοι. Καί κάθε δρόμος έχει τήν δική του "Φιλοσοφία".

 

Καί εξηγώ, ...τήν δική του διαδικασία απόκτησης γνώσης καί διαχείρισής της.

 

Εύχομαι σέ όλους, καλή συνέχεια τής συζήτησης, μέ ήρεμο πνεύμα καί φυσικά πρός τήν σωστή κατεύθυνση.

ΥΓ: ... οι γραπτοί καί άγραφοι κανόνες τού φόρουμ γιά τήν προώθηση τού διάλογου ευελπιστώ ότι θά τηρηθούν καί στό παρόν θέμα.

 

Σείριε,

 

Πως είναι δυνατόν να διαφωνήσω μαζί σου?

Αυτή ακριβώς είναι άλλωστε η ουσία της Απόλυτης Φιλοσοφικής Ελευθερίας. Μια ελευθερία που (θα έπρεπε να) επεκτείνεται και στην Θρησκευτική Φιλοσοφία.

Κάθε άνθρωπος και ένα Μονοπάτι.

Δυστυχώς όμως, η μεγάλη πλειοψηφία των Φιλοσοφικών Ομάδων που αναπτύσσονται με έναυσμα την Προσήλωση του τάδε ή δείνα Ιδρυτή σε ένα Μονοπάτι, διατείνονται και επιμένουν ότι όλοι οι άλλοι Δρόμοι είναι λάθος και μόνον ο δικός τους είναι ο σωστός.

Κι αυτό από μόνο του είναι ένα ενοχλητικό γεγονός. Δηλαδή , τι διδάσκουν στους Μαθητές τους? Τη Μισαλλοδοξία?

 

 

Φιλικά

 

Avaris

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...