Jump to content

"Το Μονοπάτι του Ήρωα"


 Share

Recommended Posts

"Όλο το έξω είναι και μέσα", θα μπορούσαμε να πούμε μαζί με τον Γκαίτε. Αυτό το "μέσα", που ο σύγχρονος ορθολογισμός το εξάγει τόσο πρόθυμα από το έξω, έχει την δική του δομή που προηγείται από κάθε συνειδητή εμπειρία και είναι μάλιστα ένα Apriori και της ασυνειδητής εμπειρίας. Γιατί δεν μπορούμε να φανταστούμε απόλυτα πως η "εμπειρία" στην καλύτερη έννοια, γενικά το ψυχικό, θα μπορούσε να προέλθει από το εξωτερικό. Η ψυχή ανήκει στο βαθύτερο εσωτερικό του μυστικού της ζωής, και όπως και κάθε όργανο ζωντανό έχει την ιδιάζουσα μορφή του, έτσι και η ψυχή. Άν αυτή η ψυχική δομή και τα στοιχεία της, τα αρχέτυπα, δημιουργήθηκαν γενικά ποτέ, αυτό είναι ζήτημα της μεταφυσικής και γι' αυτό δεν μπορούμε να δώσουμε απάντηση. Η δομή είναι το εκάστοτε προκείμενο, δηλαδή αυτό που προϋπήρχε σε κάθε περίπτωση, η προϋπόθεση. Είναι η μήτρα.

 

 

Καρλ Γκούσταβ Γιούνγκ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....εννοείτε να ξαναανακαλύψουμε τον τροχό?

 

Όχι δεν νομίζω ότι αυτό εννοείτε. Είναι λίγο τραβηγμένο για συμπέρασμα.

 

ακριβώς αυτό εννοώ…όσο πιο “ακραίο” το συμπέρασμα σου τόσο περισσότερο με αφορά…

 

Ναι !!να ξανά ανακαλύψουμε τον τροχό, να τον κάνουμε πιο λειτουργικό ….για μας.. ακόμα καλύτερα να τον καταργήσουμε… μπορούμε? Εδώ φίλε μου είναι η μαγκιά του εφευρέτη…να δημιουργήσει την δική του θεώρηση των πραγμάτων…να φανταστεί εκεί που επικρατεί απόλυτο κενό, να αποφασίσει να χαράξει το δικό του προσωπικό μονοπάτι….να βρει τις θέσεις και να μετατοπίσει τα όρια…γιατί τέτοια δεν υπάρχουν …. Είναι σαν τον ορίζοντα…όσο προχωράμε…τόσο απομακρύνεται….και ο ουρανός δεν έχει όρια….

 

Η απομίμηση όσο καλή και αν είναι δεν είναι παρά μια απομίμηση και τέτοια θα παραμείνει…ποτέ δεν θα αποτελέσει έργο Τέχνης…εγκαινιάζω την ηρωική έξοδο του εσώτερου εαυτού μας και την από βάση σύνθεση του ήρωα που κοιμάται μέσα μας….κηρύσσω την επινόηση του προσωπικού μας μύθου και τον επαναπροσδιορισμό των ατομικών μας προτεραιοτήτων….απαλλάσσω την μοίρα μου από λογιών καλολογικών στοιχείων και επιθετικών προσδιορισμών και ανασυντάσσω την προσωπική μου Βίβλο …και θέλω και μπορώ…

 

Ο αναγνώστης εθίζεται στην απομνημόνευση αλλά ο συγγραφέας το γλεντάει το πράγμα….

 

 

[‘οι φιλόσοφοι ερμήνευσαν τον κόσμο, το ζητούμενο είναι να τον αλλάξουμε» (α ρε Κάρολε πολύ σε πάω…τόλμησες να χαράξεις το δικό σου μονοπάτι σκέψης) ]

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Martina και επειδή πολύ συχνά ακούω αυτό το «δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό από την αρχή», θέλω να προσθέτω ότι κάποια πράγματα δεν είναι σαν την εξωγενή γνώση που πράγματι πρέπει να βασιστούμε πάνω στις ανακαλύψεις άλλων για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε. Κάποια πράγματα επιβάλλεται να τ? ανακαλύψουμε μόνοι μας και εξ? αρχής, διότι είναι εσωτερική γνώση. Ναι, πρέπει ?ν? ανακαλύψουμε τον τροχό από την αρχή? αλλιώς δεν θα κάνουμε παρά ?μια τρύπα στο νερό?... νομίζοντας ότι κάτι κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό εννοώ?όσο πιο ?ακραίο? το συμπέρασμα σου τόσο περισσότερο με αφορά?

 

Ναι !!να ξανά ανακαλύψουμε τον τροχό, να τον κάνουμε πιο λειτουργικό ?.για μας.. ακόμα καλύτερα να τον καταργήσουμε? μπορούμε? Εδώ φίλε μου είναι η μαγκιά του εφευρέτη?να δημιουργήσει την δική του θεώρηση των πραγμάτων?να φανταστεί εκεί που επικρατεί απόλυτο κενό, να αποφασίσει να χαράξει το δικό του προσωπικό μονοπάτι?.να βρει τις θέσεις και να μετατοπίσει τα όρια?γιατί τέτοια δεν υπάρχουν ?. Είναι σαν τον ορίζοντα?όσο προχωράμε?τόσο απομακρύνεται?.και ο ουρανός δεν έχει όρια?.

 

Η απομίμηση όσο καλή και αν είναι δεν είναι παρά μια απομίμηση και τέτοια θα παραμείνει?ποτέ δεν θα αποτελέσει έργο Τέχνης?εγκαινιάζω την ηρωική έξοδο του εσώτερου εαυτού μας και την από βάση σύνθεση του ήρωα που κοιμάται μέσα μας?.κηρύσσω την επινόηση του προσωπικού μας μύθου και τον επαναπροσδιορισμό των ατομικών μας προτεραιοτήτων?.απαλλάσσω την μοίρα μου από λογιών καλολογικών στοιχείων και επιθετικών προσδιορισμών και ανασυντάσσω την προσωπική μου Βίβλο ?και θέλω και μπορώ?

 

Ο αναγνώστης εθίζεται στην απομνημόνευση αλλά ο συγγραφέας το γλεντάει το πράγμα?.

[?οι φιλόσοφοι ερμήνευσαν τον κόσμο, το ζητούμενο είναι να τον αλλάξουμε» (α ρε Κάρολε πολύ σε πάω?τόλμησες να χαράξεις το δικό σου μονοπάτι σκέψης) ]

 

 

Martina,

 

τα "Αρχέτυπα" είναι "σταθερές". Να τα συνδυάσεις μπορείς. Να τα καταργήσεις ή να τα αγνοήσεις ή να τα ξαναεφεύρεις είναι αδιανόητο.

 

Τεχνικές μπορείς να εφεύρεις. Νοητικά σχήματα και πρότυπα όπως τα Αρχέτυπα δεν είναι δυνατόν να τα επανεφεύρεις.

 

Ότι και να επιλέξεις (νομίζοντας ότι αυτοσχεδιάζεις), πάντα σε κάποια Αρχέτυπα θα αναφέρεσαι αθελά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Martina και επειδή πολύ συχνά ακούω αυτό το «δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό από την αρχή», θέλω να προσθέτω ότι κάποια πράγματα δεν είναι σαν την εξωγενή γνώση που πράγματι πρέπει να βασιστούμε πάνω στις ανακαλύψεις άλλων για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε. Κάποια πράγματα επιβάλλεται να τ? ανακαλύψουμε μόνοι μας και εξ? αρχής, διότι είναι εσωτερική γνώση. Ναι, πρέπει ?ν? ανακαλύψουμε τον τροχό από την αρχή? αλλιώς δεν θα κάνουμε παρά ?μια τρύπα στο νερό?... νομίζοντας ότι κάτι κάναμε.

 

 

Αγαπητή Νεφέλη,

 

το "Να ξαναανακαλύψουμε τον τροχό" δεν αναφέρεται στην Γνώση καθεαυτή. Αναφέρεται, πρώτον, στα Αρχέτυπα, τους Μύθους και τα Σύμβολα που όλα εμπεριέχουν γνώση. Δεν μπορούμε να τα καταργήσουμε και να ψάχνουμε έτσι αόριστα απο την αρχή στα τυφλά για κάτι "νέο".

 

Δευτερευόντως (διότι ξεφεύγει του θέματος και επιφυλάσσομαι να ανοίξω άλλο σχετικό topic), αναφέρεται στις μεθόδους (βασικές και προχωρημένες), τις τεχνικές (και μόνο) απόκτησης της " Εσωτερικής Γνώσης ". Αυτά είναι "βήματα επεξεργασμένα" που σκοπό έχουν να αναπτύξουν (με ασφάλεια) τις ιδιότητες (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) εκείνες που θα χρειαστεί ο Υποψήφιος της Γνώσης για να την κατακτήσει. (πχ τεχνικές αυτοσυγκέντρωσης, χαλάρωση, διαλογισμός κλπ)

 

Άλλωστε, και η ιστοσελίδα του artofwise περιλαμβάνει τέτοια κείμενα που σκοπό έχουν να υποδείξουν και να υποστηρίξουν γνωστικά τις παραπάνω ιδιότητες.

 

Δηλαδή, θα πρέπει ο ένθερμος 20χρονος να πειραματιστεί μόνος του με τεχνικές Αυτοσυγκέντρωσης και διαλογισμού χωρίς καθοδήγηση απο κάποιον άλλον έμπειρο?

 

Δηλαδή, να εφαρμόζει ότι βλακεία μπορεί να γράφει ο κάθε επίδοξος επικίνδυνος γκουρού στα βιβλία?

 

Άλλωστε, εσύ η ίδια επισημαίνεις στα κείμενά σου ότι μπορεί να αποβεί επιεικώς "βλαπτικό" (πχ να κάνει κάποιος αρχάριος απόπειρα διαλογισμού απο την αρχή για μια ώρα ημερησίως - αν είχε κάποιον πάνω απο το κεφάλι του δεν θα τον άφηνε να κάνει τέτοια γκάφα που μπορεί να τον στείλει στο ψυχιατρείο).

 

Αυτά για την ώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!να ξανά ανακαλύψουμε τον τροχό, να τον κάνουμε πιο λειτουργικό ?.για μας.. ακόμα καλύτερα να τον καταργήσουμε? μπορούμε? Εδώ φίλε μου είναι η μαγκιά του εφευρέτη?να δημιουργήσει την δική του θεώρηση των πραγμάτων?να φανταστεί εκεί που επικρατεί απόλυτο κενό, να αποφασίσει να χαράξει το δικό του προσωπικό μονοπάτι?.να βρει τις θέσεις και να μετατοπίσει τα όρια?γιατί τέτοια δεν υπάρχουν ?. Είναι σαν τον ορίζοντα?όσο προχωράμε?τόσο απομακρύνεται?.και ο ουρανός δεν έχει όρια?.

 

Βασικά, αν το παρατηρείς ο περιορισμός τίθεται από μόνος του. Να ξανακαλύψεις το ήδη υπάρχον. Δηλαδή να το τροποποιήσεις, να το μάθεις, και να επαναφέρεις τις αξίες του στην ανάγκη του σήμερα...Αυτό είναι το ζητούμενο, αλλά πως θα το "ξεπεράσεις" αν δεν το γνωρίζεις...

Έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς τον τροχό ξεπερασμένο, όπως και κάθε δικαίωμα να τον καταστρέψεις και να δημιουργήσεις κάτι καινούριο. Αλλά είναι καλό και να τον σέβεσαι, διότι αποτέλεσε την βάση σου.

 

Φυσικά έχουν και οι αφορισμοί την καλή τους πλευρά, αρκεί να ξέρει κανείς το πως και το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

τα "Αρχέτυπα" είναι "σταθερές". Να τα συνδυάσεις μπορείς. Να τα καταργήσεις ή να τα αγνοήσεις ή να τα ξαναεφεύρεις είναι αδιανόητο.

 

Τεχνικές μπορείς να εφεύρεις. Νοητικά σχήματα και πρότυπα όπως τα Αρχέτυπα δεν είναι δυνατόν να τα επανεφεύρεις.

 

Ότι και να επιλέξεις (νομίζοντας ότι αυτοσχεδιάζεις), πάντα σε κάποια Αρχέτυπα θα αναφέρεσαι αθελά σου.

 

Στις υπεραγορές των αρχετύπων και δανεισμένων ιδεολογιών δεν θα μπω….τις αφήνω σε αποπροσανατολισμένους καταναλωτές…που αναζητούν προσφορές …στις 2 φιλοσοφικές σχολές 1 προσωπική ατραπός δώρο…που ψάχνουν τον φωστήρα γιατί οι ίδιοι ξέμειναν από σπίρτα…

 

Τιμή στο μεγάλο Αρχέτυπο του Σωτήρα…που έκανε αυτό ..έκανε εκείνο…που ρεύτηκε κάτω από μιά συκιά ή περπάτησε ξεκάλτσωτος στ΄ αγκάθια ελλείψει δεύτερου ζευγαριού…έως την αναγωγή του στον Απόλυτο Άρχοντα της σκέψης μας …ο δεσμώτης της ήδη περιορισμένης φαντασίας μας…ο σηματοδότης του ανεγκέφαλου μποτιλιαρίσματος μας….το τοτέμ της σύγχυσης μας

 

μπορεί κατά την γνώμη σας η προσωπική μου πορεία να είναι μάταιη χωρίς τις παντογνώστριες κεφαλές να μου δείχνουν τον δρόμο…κρατώ όμως την εσωτερική μου πυξίδα την οποία και εμπιστεύομαι ασχέτως το που θα με οδηγήσουν τα πόδια μου …το τελευταίο που θα σκεφτώ είναι το πιθανό λάθος….δεν με τρομάζει…αναθυμούμενη τα «λάθη» μου …χαμογελώ ....είναι δικά μου και τα αγαπώ….

 

Μου επαναλαμβάνετε πως ότι και να κάνω θα αναπαράγω το ίδιο αρχέτυπο….για ποιο αρχέτυπο μιλάτε? Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που διάβασα ήταν ιστορικές αναφορές και συγκριτικές μελέτες θρησκειών που το μόνο που έκαναν και κάνουν είναι να στηρίζονται ποδοπατώντας την "μάζα"…

 

Έχετε το ελεύθερο να με αντιμετωπίσετε ως ξεροκέφαλη και ως εκ τούτου ανεπίδεκτη μαθήσεως γιατί ναι ..είμαι….το αποδεικνύουν τα κρεμασμένα στους τοίχους κάδρα …κενά περγαμηνών..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν αγαπητή μου Martina, τα λάθη σου δεν τα αγαπάς....αλλά - παραδέξου το , τουλάχιστον στον εαυτό σου - ....τα σιχαίνεσαι...

 

Μπορεί να λέμε ότι τα "λάθη μας είναι το σχολείο μας" αλλά δεν αποφοίτησες ακόμη, δεν έγινες πχ Avatar για να αγαπήσεις τα λάθη σου. Είσαι άνθρωπος ακόμη. Πλήρης παθών, αδυναμιών και ατελειών.

 

Κι όσον αφορά στα Αρχέτυπα, νομίζεις οτι αυτή τη στιγμή εσύ η ίδια δεν αναπαράγεις πιστά κάποια αρχέτυπα?

 

Βγάλε απο το νου σου τους Γκουρού και τους Ιδρυτές Θρησκειών. Δεν είναι αυτοί τα Αρχέτυπα, έστω κι αν τα προσωποποίησαν για λίγο.

 

Κι αυτοί κάποια αρχέτυπα ακολούθησαν.

 

Σε μένα θυμίζεις ίσως, λίγο Διογένη, γενικά έναν Φιλόσοφο Αντιρρησία. Αν θέλεις, διανθισμένο με λίγο Μάρκο Αυρήλιο (ο πολεμιστής Αυτοκράτορας φιλόσοφος). Να βάλουμε και λίγο Ιουλιανό? (Ο εκ βάθρων Ανατροπέας Ηγέτης - Φιλόσοφος). Και φυσικά μέσα σου συνυπάρχουν χίλια δυό ακόμη Αρχέτυπα. Τι είναι όλοι αυτοί νομίζεις? Προσωποποίηση Αρχετύπων είναι. Τι νομίζεις? οτι εσύ γεννάς αυτή τη στιγμή το δικό σου Αρχέτυπο εκ του μηδενός?

 

Όχι Martina, συνδυασμούς κάνεις άθελά σου. Χωρίς να το συνειδητοποιείς, έχεις υιοθετήσει στάσεις, σκέψεις, αντιδράσεις, ανησυχίες, τρόπο αντίληψης και χίλια δυο άλλα χαρακτηριστικά που το καθένα προσομοιάζει και σε ένα αρχέτυπο. Κι έτσι, δημιουργείς έναν δικό σου συνδυασμό.

 

Όπως τα γονίδια συνδυάζονται για να δημιουργήσουν έναν "μοναδικό άνθρωπο", έτσι και τα Αρχέτυπα συνδυάζονται για να δημιουργήσουν έναν Μοναδικό Συνδυασμό Αρχετύπων.

 

Δεν υπάρχει Παρθενογέννεση Martina. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο φίλε μου

 

Έχεις τόσο πολύ επηρεαστεί απο αυτά που έχεις διαβάσει που στο κάθε τι ψάχνεις να βρεις επιρροές…

 

Φίλε μου και οι γλώσσα λέξεις είναι και αυτές από γράμματα αποτελούνται αλλά ο δυναμικός συνδυασμός κάνει την διαφορά…..

 

Μην προσπαθείς να ακυρώσεις την ουσία μένοντας στον τύπο…

 

Παρθενογένεση μπορεί να μην υπάρχει αλλά ψάχνοντας να βρούμε ποιανού μοιάζει το παιδί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην αναγνωρίζουμε ποιο πραγματικά είναι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...