Jump to content

Αναζήτηση του απόλυτου ήμισυ;


 Share

Recommended Posts

Avaris, με τη διαφορά ότι στη δική μου κοσμοαντίληψη δεν υπάρχουν δυισμοί. Τον όρο τον χρησιμοποιήσα για να ισορροπήσω το μήνυμά σου περί Άρεως... :smilewink:

 

Λοιπόν, κάτι μου λέει ότι δεν πιστεύεις απόλυτα στον ισχυρισμό σου :)

Και ξέρεις απο που το συμπεραίνω? Στα γραπτά σου είσαι πάντα πολύ προσεκτική. Είναι πρώτη φορά που βλέπω να σου ξεφεύγει μια οξεία σε λάθος θέση (στη λέξη χρησιμοποιήσα).

(Sorry, αλλά το είδα :019blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να το επαναφέρω λίγο;

 

Απο τα λεγόμενα πολλών εδώ , θεωρούν οτι το κίνητρο , για την αλλαγή συντρόφου , είναι η απουσία ερωτικής διάθεσης ή ακόμα χειρότερα, η έλλειψη αγάπης.

 

Μπορείτε να ξεχωρίσετε που ξεκινάει το ένα και που αρχίζει το άλλο;

Είναι γεγονός πως ο Έρωτας σαν ΠΑΘΟΣ, είναι δυνατό συναίσθημα και προκαλεί ενέργειες , παρόμοιες με εκείνες που θα είχαμε σε κατάσταση "μέθης".

Η Αγάπη απο την άλλη είναι το συναίσθημα που έχουμε για κάποιο άτομο , όπου και δένει την ζωή μας ουσιαστικά με αυτό.

 

Είναι και τα δύο αλληλένδετα;... Έρωτας και Αγάπη;.... είναι το ίδιο;... αν πεθάνει το ένα απο αυτά , η σχέση είναι το ίδιο ημιθανής;

 

Γενικά τι είναι εκείνο που προκαλεί τον θάνατο μια σχέσης; ... η αποδυνάμωση του Ερωτικού πάθους, ή απουσία του συναισθήματος της Αγάπης , ο θάνατος του συνδυασμού τους ή είναι η ακόρεστη δίψα μας για κάτι νέο και απροσδιόριστο ερωτικά (κυρίως για τους άνδρες, εδώ) που θα το κυνηγήσουμε , όπως χαρακτηριστικά ειπώθηκε, σαν άλλοι "βρυκόλακες";

Link to comment
Share on other sites

Avaris, με τη διαφορά ότι στη δική μου κοσμοαντίληψη δεν υπάρχουν δυισμοί. Τον όρο τον χρησιμοποιήσα για να ισορροπήσω το μήνυμά σου περί Άρεως... :smilewink:

 

Εαν δεν πιστεύεις στο Δυισμό - όπως ισχυρίζεσαι - δεν πιστεύεις και στη "Διττή φύση της Δύναμης". Για να το χρησιμοποίησες όμως ως παράδειγμα σημαίνει ότι πιστεύεις στη Διττή φύση της Δύναμης.

 

Αφού πιστεύεις στη "Διττή Φύση της Δύναμης" τότε πιστεύεις και στο Δυισμό των πραγμάτων. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν πιστεύεις στο Δυισμό - όπως ισχυρίζεσαι - δεν πιστεύεις και στη "Διττή φύση της Δύναμης". Για να το χρησιμοποίησες όμως ως παράδειγμα σημαίνει ότι πιστεύεις στη Διττή φύση της Δύναμης.

 

Αφού πιστεύεις στη "Διττή Φύση της Δύναμης" τότε πιστεύεις και στο Δυισμό των πραγμάτων. :smilewink:

 

 

:offtopic:

 

yin-yang.jpg

Link to comment
Share on other sites

O Anor μας επαναφέρει με πολύ ωραίο "ρεζουμέ" της συζήτησης.

 

Και να πω πάνω σε αυτό τη δική μου άποψη: Ο Έρωτας και η αγάπη είναι ακριβώς το ίδιο! Απλά κάποιοι το έχουν βρει ως δικαιολογία να λένε (και να το θεωρούν φυσιολογικό!!!) πως είναι λογικό να φέυγει ο έρωτας και να αντικαθίσταται από την αγάπη... Εάν ξεκινάμε έτσι το χάσαμε παιδάκια...

Η πλάκα είναι πως αυτό πλέον είναι δεδομένο και όλοι κάνουν σχέσεις με αυτή τη νοοτροπία... :headb:

 

Τώρα για πιο λόγο κόβεται ο έρωτας; Ο καθένας παιδιά μου με τα κολλήματα του...μην ανατρέχεται σε γενικέυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μας κεντρίζει καθώς με οτιδήποτε άλλο, δεν αντέχουμε. Είναι πολύ απλό.

Μιλάμε για κάτι σοβαρό τώρα έτσι;

Εάν γνωρίζεις πως η σύντροφος σου είναι κολοκύθι όρθιο (υποκειμενικά πάντα), πως να εμπνευστείς; πως να ανταποδώσεις την αγάπη της; Πληγώνονται και οι δύο. Δεν έχει νόημα λοιπόν να ξεκινήσεις κάτι εάν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος, καθώς και να το συνεχίσεις εάν οι αμφιβολίες έρθουν στην πορεία.

 

 

Θα εχει νοημα αν αποφασισεις να δεχθεις τον αλλο για αυτο που ειναι , και οχι για αυτο που θα ηθελες να ειναι . Κανενας δεν ειναι τελειος και κατασυνεπεια δεν υπαρχει τελειος συντροφος , δεχομαστε και τα υπερ και τα κατα και τον αγαπαμε και τον θελουμε διπλα μας για αυτο που ειναι . Παντα κανουμε το λαθος να θελουμε να τον αλαξουμε και εκει χανουμε το παιχνιδι ......

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αρνούμαι την δήθεν Ηρωοποίηση του Έρωτα. Προτιμώ τον ’ρη. Τουλάχιστον λέει στα ίσα ότι είναι ο Θεός του Πολέμου και της Καταστροφής. Δεν κρύβεται πίσω απο δήθεν "συναισθήματα έρωτα" που οδηγούν όμως στον πόλεμο διότι ποτέ δεν καταπραύνονται, ποτέ δεν ικανοποιούνται αρκετά.

 

Μην ξεχνάς όμως ποιά θεά ήταν η πραγματική σύντροφος του Αρη, ο "έρωτας της ζωής του", αν θες....

Ίσως το ότι δεν έγινε ποτέ σύζυγός του, κάτι λέει... :whistling:

Χεχεχε...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως ποιά θεά ήταν η πραγματική σύντροφος του Αρη, ο "έρωτας της ζωής του", αν θες....

Ίσως το ότι δεν έγινε ποτέ σύζυγός του, κάτι λέει... :whistling:

Χεχεχε...

 

Ναι... Ότι είχε είχε προβλήματα με την έκδοση διαζυγίου από τον Ήφαιστο! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Θα εχει νοημα αν αποφασισεις να δεχθεις τον αλλο για αυτο που ειναι , και οχι για αυτο που θα ηθελες να ειναι . Κανενας δεν ειναι τελειος και κατασυνεπεια δεν υπαρχει τελειος συντροφος , δεχομαστε και τα υπερ και τα κατα και τον αγαπαμε και τον θελουμε διπλα μας για αυτο που ειναι . Παντα κανουμε το λαθος να θελουμε να τον αλαξουμε και εκει χανουμε το παιχνιδι ......

 

Δεν εννοούσα να το ανακαλύψεις στη πορεία.

Παρ' όλα αυτά έστω ότι έχεις κάνει λάθος επιλογή, είναι πολύ σοφότερο να χωρίσεις όσο πιο νωρίς γίνεται. Με το μαχαίρι στο κόκκαλο! Άμεσα! Εάν δεν το κάνεις...θα σου γυρίσει κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ο Έρωτας είναι μια τεράστια κινητήρια δύναμη...που όπως όλες οι δυνάμεις, εμπερικλείει τα πάντα (μεταφράστε το "πάντα" σε καλό και κακό).

 

"Έρωτας είναι ο χωροχρόνος μετρημένος από την καρδιά"

Μαρσέλ Προύστ

 

Μ' αρέσει όπως το θέτει ο κύριος.

 

Ας πούμε ότι ένα άτομο εκπαιδεύεται άριστα στον χειρισμό της ενέργειάς του.

Μπορεί πλέον με αυτή την "ενέργεια" να σκοτώσει ένα άτομο με ένα απλό άγγιγμα. Αυτό είναι κακή χρήση της Δύναμης.

Μπορεί όμως με την ίδια "ενέργεια" να θεραπεύσει ένα άτομο απο μια ανίατη ασθένεια. Αυτό είναι καλή χρήση της Δύναμης.

 

Υπάρχει διαχωρισμός σε Καλό και Κακό.

 

Είτε σώσει, είτε όχι τίθεται πάλι το ερώτημα του κατά πόσον έχει δικαίωμα να παρεμβαίνει, που είναι και ανάλογο της περίπτωσης. Αυτό είναι καλό ή κακό; Kαι αν όχι η ίδια η πράξη, τότε σε τι οδηγεί;

 

Μα πρέπει να ερωτευτείς Ιχώρ. Αλλά να έχεις επίγνωση ότι η "Φλόγα του Έρωτα" , που δίνει "φτερά στον άνθρωπο" είναι μόνον στην αρχή. Στερεύει μετά απο λίγο και αντικαθίσταται απο άλλα συναισθήματα κατόπιν. Δεν υπάρχει τρόπος να "ξαναζωντανέψει". Δεν θα ξανανοιώσεις "βαθύ τρελλό έρωτα" για τον σύντροφό σου. Ξέχασέ το.

 

Δεν αμφισβητώ την πείρα σου στην ζωή, όμως δεν πρέπει να ξεχνας πως η πείρα σου είναι το δικό σου βίωμα. Οπότε δεν είναι λίγο απόλυτος ο ορισμός σου περί έρωτα, από την στiγμή που κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά την κάθε κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ταλέντο που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος είναι η διαχείριση της καθημερινότητας του.

Είμαστε κάτοχοι μιας ατελείωτης παλέτας ιδεών που μας κληροδοτήθηκε και που έγκειται στην προσωπική φαντασία του καθένα από εμάς να την αξιοποιήσει ..

Υπάρχουν έννοιες που χωρίς δεύτερη σκέψη αναπαράγουμε στην έσχατη μορφή τους διασύροντας και διασυρόμενοι σε μια μάταιη ανακύκληση.

 

Αν κοιτάξουμε καθαρά- εφόσον το αντέχουμε- έννοιες όπως οικογένεια ,έρωτας, εργασία δεν είναι αυτοσκοπός? αποτελούν μέσα και ως τέτοια θα πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε.

Ξαναγράφω λοιπόν το λεξικό της καθημερινότητας μου πετώντας φθαρμένα λήμματα και παρωχημένες ετυμολογίες, δημιουργώ την δική μου οπτική γιατί ναι, έχω δικαίωμα να το κάνω.

 

Διατηρώ το δικαίωμα της δημιουργίας του δικού μου σύμπαντος?.ελεύθερου από στείρες επαναλήψεις?.απεγκλωβίζω την καθημερινότητά μου από τον καταδικαστικό της χαρακτήρα.

 

Η οικογένεια αποτελείται από μονάδες και μόνο όταν αυτές ευημερούν ..ευημερεί και η ίδια.. αρνούμαι να την αντιμετωπίσω ως Οικογένεια Α.Ε. που απομυζά τα μέλη της.

Link to comment
Share on other sites

O Anor μας επαναφέρει με πολύ ωραίο "ρεζουμέ" της συζήτησης.

 

Και να πω πάνω σε αυτό τη δική μου άποψη: Ο Έρωτας και η αγάπη είναι ακριβώς το ίδιο! Απλά κάποιοι το έχουν βρει ως δικαιολογία να λένε (και να το θεωρούν φυσιολογικό!!!) πως είναι λογικό να φέυγει ο έρωτας και να αντικαθίσταται από την αγάπη... Εάν ξεκινάμε έτσι το χάσαμε παιδάκια...

Η πλάκα είναι πως αυτό πλέον είναι δεδομένο και όλοι κάνουν σχέσεις με αυτή τη νοοτροπία... :headb:

 

Τώρα για πιο λόγο κόβεται ο έρωτας; Ο καθένας παιδιά μου με τα κολλήματα του...μην ανατρέχεται σε γενικέυσεις.

 

 

Ιχώρ με εκπλήσσεις ευχάριστα. Πιστεύεις ότι θα βρεις την πριγκίπισσα που θα σου εμπνέει τα "Φτερά του Έρωτα" για όλη σου τη ζωή?

Ειλικρινά σου το εύχομαι απο καρδιάς. Αν το πιστεύεις τόσο πολύ, ίσως και να το βρεις. Πρόσεχε μόνο, γιατί με "κάλυμμα" αυτή την πίστη, πολλοί βρέθηκαν να έχουν πάει με 100 συντρόφους, να ερωτεύτηκαν τους 40 και τελικά να παντρεύτηκαν τον έναν γιατί κουρασμένοι "διαπίστωσαν πράγματα στο τέλος". Κοίτα γύρω σου για να τους δεις. Σε τριγυρίζουν απο παντού.

 

Σε προσκυνώ φιλικά :worthy:

 

Ο ...κολλημένος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...