Jump to content

Αναζήτηση του απόλυτου ήμισυ;


 Share

Recommended Posts

υπάρχει επίσης το γνωστό και μη εξαιρετέο "Ελληνικό"

 

(απαντάει ο άντρας στο κινητό του)

 

"Αγάπη μου είμαι έξω για ένα επαγγελματικό ραντεβού, έχει έρθει ο διευθυντής πωλήσεων και ξέρεις τώρα..μάλλον θα αργήσω..μην με περιμένεις"

 

( απάντηση απο τη σύζυγο στο κινητό ) " Χρυσέ μου..πόσο κουράζεσαι..μήν ανησυχείς ..ξέρεις έστειλα τα παιδιά στην γιαγιά τους και μιά και είμαι μόνη λέω να πάω μιά βόλτα .....κανένα σινεμά ίσως.."

 

Ενδιαφέρον ακούγεται. Πολύ φιλελεύθερο, πράγματι. Αλλά τι σχέση έχει με Οικογένεια δεν καταλαβαίνω.

 

Σίγουρα πάντως έχει σχέση με το ότι οι μεσογειακές χώρες έχουν έναν απο τους υψηλότερους δείκτες κερατώματος . Τουλάχιστον αυτό μου λέει η διαίσθησή μου. :whistling:

 

(...τουλάχιστον εμείς κρατάμε τα προσχήματα )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

υπάρχει επίσης το γνωστό και μη εξαιρετέο "Ελληνικό"

 

(απαντάει ο άντρας στο κινητό του)

 

"Αγάπη μου είμαι έξω για ένα επαγγελματικό ραντεβού, έχει έρθει ο διευθυντής πωλήσεων και ξέρεις τώρα..μάλλον θα αργήσω..μην με περιμένεις"

 

( απάντηση απο τη σύζυγο στο κινητό ) " Χρυσέ μου..πόσο κουράζεσαι..μήν ανησυχείς ..ξέρεις έστειλα τα παιδιά στην γιαγιά τους και μιά και είμαι μόνη λέω να πάω μιά βόλτα .....κανένα σινεμά ίσως.."

 

Ενδιαφέρον ακούγεται. Πολύ φιλελεύθερο, πράγματι. Αλλά τι σχέση έχει με Οικογένεια δεν καταλαβαίνω.

 

Σίγουρα πάντως έχει σχέση με το ότι οι μεσογειακές χώρες έχουν έναν απο τους υψηλότερους δείκτες κερατώματος . Τουλάχιστον αυτό μου λέει η διαίσθησή μου. :whistling:

 

(...τουλάχιστον εμείς κρατάμε τα προσχήματα )

 

Χαχαχα.... :063laugh: Πολύ καλό...πράγματι...

 

Αλλά απορριπτέα και τα δύο μοντέλα. Και το Σκανδιναυικό και το Μεσογειακό...

 

Δυστυχώς, επίδοξοι πρίγκιπες και πριγκίπισσες θα σας χαλάσω τη μαγεία. Τα πράγματα είναι πολύ πιο πεζά στην πραγματική ζωή.

Διότι, ακόμη κι αν βρείτε το "σύντροφο" της ζωής σας, το ...."ματάκι" σας θα παίζει :smilewink: απο το πρωί ως το βράδυ. (Κυρίως μάλλον οι αρσενικοί της παρέας αλλά και οι δεσποινίδες δε νομίζω ότι είναι τόσο αθώες). Κανείς δεν είναι τόσο άγιος για να αντισταθεί στην :censored: έλξη του αντίθετου φύλου.

Το παιγνίδι της οικογένειας όμως (το τονίζω αυτό - αδιαφορώ για τις άλλες σχέσεις) το κερδίζει αυτός/ή και μονο που θα καταφέρει να κρατήσει τις "ερωτικές αλληλεπιδράσεις" στο "βλέμμα" και ΜΟΝΟ στο "βλέμμα". Άντε και σε ένα αθώο φλερτάκι της στιγμής. Τίποτε παραπάνω.

 

Θα το κερδίσει αυτός/ή που δεν θα "ενδώσει" στα περαιτέρω και θα τα "ξεκόψει" αμέσως πριν τα "ρίγη" φτάσουν ....παρακάτω.

Έτσι κρατιούνται οι οικογένειες. Λυπάμαι αν σας ...."ξενέρωσα" αλλά ....welcome to the real world.

Καλή ....προσγείωση. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Avaris, ενδεχομένως ο δικός σου αυτοέλεγχος (ή η απουσία του) δεν μπορεί να είναι απαραίτητα μέτρο σύγκρισης και για τους υπόλοιπους από μας. Διότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε έχουμε όλοι τα ίδια μέτρα, τις ίδιες αντιλήψεις, τον ίδιο αυτοσεβασμό κτλ κτλ κτλ

Συνεπώς, το ότι έχεις "απομυθοποιήσει" το θέμα, καταλήγοντας μάλιστα να θεωρείς πως είναι πεζό, είναι μια δική σου αντίληψη και μια δική σου πραγματικότητα. Τη δική σου μαγεία "χαλάς", όχι τη δική μας, γι'αυτό και να αναφέρεσαι σε 1ο ενικό και όχι σε 2ο πληθυντικό. :smilewink:

 

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον έρωτα, προφανώς πιστεύεις και εσύ στην Πριγκίπισσα του παραμυθιού ή (αντίστοιχα για τις δεσποινίδες) στον πρίγκιπα του παραμυθιού που έχει την ιδιότητα να εμπνέει για πάντα τα "Φτερά του Έρωτα" στο σύντροφό του.

 

Δεν μ'αρέσουν οι πριγκίπισσες...είναι πολιτικό το ζήτημα.

 

Αλλά και πάλι είναι πολύ πιθανό το να έχεις δίκιο στον τρόπο που αντιμετωπίζεις το ζήτημα. Να σου πω την αλήθεια, εγώ δεν το ζορίζω και πολύ γιατί θεωρώ πως όσο το ζορίζει κανείς το καλουπώνει. Σαν ορισμένους κριτικούς τέχνης που δίνουν ορισμούς στα πάντα και στο τέλος χάνουν την μπάλα κάτω από τα πόδια τους.

 

Όμως μπορεί να έχεις και άδικο...

Και τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα πως στο συγκεκριμένο θέμα όλοι δίκιο έχουν.

Από την στιγμή που πρόκειται για συναίσθημα ο καθένας το ορίζει όπως το νιώθει. Και προφανώς έχεις δίκιο, όταν λες πως η ηλικία παίζει ρόλο, διότι με το πέρασμα των χρόνων πλουτίζει ο άνθρωπος σε βιώματα και εξελίσσεται προς κάποια κατεύθυνση και ο τρόπος σκέψης του.

 

Είσαι υποχρεωμένος να παίρνεις θέση στα πράγματα Mandrake. Θες δε θες, απο την ενέργεια ή την μη ενέργειά σου, κάτι θα συμβεί πάντα στους γύρω σου (και σε εσένα).

 

Κι εγώ μαζί σου, σε γενικές γραμμές...αλλά δεν κρίνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο το καλό και το κακό. Αυτό θέλω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

"Και όμως γυρίζει" :smilewink:

 

(Δεν είχα την πρόθεση να προσβάλλω κανέναν. Εξάλλου δέχτηκα δριμεία κριτική απ' ολους σε έναν ωραίο διάλογο και την αντιγύρισα φιλικά με επιχειρήματα χωρίς να προσβληθώ ούτε εγώ)

 

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Mandrake,

 

συμφωνώ ότι όλοι έχουν δικαίωμα να τραβήξουν τη δική τους γραμμή σκέψεων και αισθήσεων. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα πάντα μα πάντα συκρούονταν το Υπερφυσικό Συναίσθημα με την ψυχρή πραγματικότητα. Λογικά, οφείλει ο καθένας να κυνηγάει το όνειρό του.

 

Όσον αφορά στο καλό κακό, καμιά φορά πρέπει να αποφασίσουμε ακαριαία να δράσουμε. Χωρίς χρόνο να φιλοσοφήσουμε για το τι είναι καλό και τι κακό. Αλλα ήδη είμαι :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Avaris, σαφώς και δεν έχεις την πρόθεση να προσβάλλεις, δεν έχεις λόγο άλλωστε...

Αυτό που σου είπα εγώ, χωρίς να έχω προσβληθεί για οποιοδήποτε λόγο και φυσικά χωρίς να έχω σκοπό να σε προσβάλλω, είναι ότι καλό θα ήταν να μη γενικεύεις σε τέτοια θέματα έχοντας ως μέτρο τη δική σου συμπεριφορά και τη δική σου αντίληψη των πραγμάτων. Κάθε άποψη είναι δεκτή, αλλά όταν γενικεύεται χωρίς λόγο και υποστηρίζει πως εκπροσωπεί "όλους" χωρίς να έχει το δικαίωμα ή το δίκιο, τότε είναι αναμενόμενο να δεχτεί "δριμεία κριτική απ' ολους". Πιστεύω πως με καταλαβαίνεις... :)

Link to comment
Share on other sites

 

Κάθε άποψη είναι δεκτή, αλλά όταν γενικεύεται χωρίς λόγο και υποστηρίζει πως εκπροσωπεί "όλους" χωρίς να έχει το δικαίωμα ή το δίκιο, τότε είναι αναμενόμενο να δεχτεί "δριμεία κριτική απ' ολους". Πιστεύω πως με καταλαβαίνεις... :)

 

 

 

Φυσικά και καταλαβαίνω Johny. Δείξε μου όμως μια άποψη που να έπεσε στο τραπέζι (στο συγκεκριμένο topic) και να μην "γενικεύτηκε" και να μην διεκδίκησε τον τίτλο "εκπροσώπου των πάντων".

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Προ λίγου ο mandrake απάντησε με τον καλύτερο τρόπο σ'αυτό...

Και τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα πως στο συγκεκριμένο θέμα όλοι δίκιο έχουν.

Από την στιγμή που πρόκειται για συναίσθημα ο καθένας το ορίζει όπως το νιώθει.

Θεωρώ πως η απάντηση που του έδωσες ήταν σχετικά "γρήγορη", γι'αυτό και σε προτρέπω να προβληματιστείς κάπως περισσότερο στην παραπάνω φράση. :)

Κανείς δεν μπορεί να ορίσει το πως νιώθω, πέρα από μένα τον ίδιο. Ούτε εσύ, ούτε κανείς... Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και δε δέχομαι από κανέναν να νομίζει ότι γνωρίζει πως νιώθω και τί πράττω με το συναίσθημα. Αν μιλούσαμε για λογική, θα ήταν αλλιώς... Από τη στιγμή όμως που το θέμα μας είναι τόσο υποκειμενικό και τόσο συναισθηματικό... όσο και να προσπαθήσεις να κατατάξεις συναισθήματα και συμπεριφορές με βάση κοινωνικές ή άλλες συνθήκες και στατιστικές (ή με τη λογική της πλειοψηφίας ας πούμε), θα γενικεύεις αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανείς δεν μπορεί να ορίσει το πως νιώθω, πέρα από μένα τον ίδιο. Ούτε εσύ, ούτε κανείς... Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και δε δέχομαι από κανέναν να νομίζει ότι γνωρίζει πως νιώθω και τί πράττω με το συναίσθημα. Αν μιλούσαμε για λογική, θα ήταν αλλιώς... Από τη στιγμή όμως που το θέμα μας είναι τόσο υποκειμενικό και τόσο συναισθηματικό... όσο και να προσπαθήσεις να κατατάξεις συναισθήματα και συμπεριφορές με βάση κοινωνικές ή άλλες συνθήκες και στατιστικές (ή με τη λογική της πλειοψηφίας ας πούμε), θα γενικεύεις αυθαίρετα.

 

 

Φίλε Johny,

 

το topic που εσύ ο ίδιος βοήθησες να πάρει ξεκάθαρη "ρότα" θέματος, είναι η "αναζήτηση του απόλυτου ήμισυ", και κατά πόσο στέκει ή πρέπει να υφίσταται σε συνθήκες που ήδη κάποιος έχει ικανοποιητική σχέση (σε παραπέμπω στα αρχικά διευκρινιστικά του Anor που ξεκίνησε το topic).

Για να αναλυθεί αυτό, αναγκαστικά πήγαμε στην ανάλυση του "τι μας ωθεί διαρκώς στην αναζήτηση του έτερου ήμισυ" και αναπόφευκτα πήγαμε στην ανάλυση του "Ερωτα" ως "βασικό Προωστικό Συναίσθημα".

 

Για να τεκμηριωθεί το "λάθος" ή το "σωστό" της "διαρκούς αναζήτησης του τέλειου έτερου ήμισυ" είμαι υποχρεωμένος να κάνω αναγωγές σε "δεδομένες κοινωνικές συνθήκες".

Και απο αυτές, είμαι υποχρεωμένος να τεκμαίρω "γενικεύσεις" αποστειρώνοντας τελείως την όποια μεταφυσική υπόσταση και μαγεία μπορεί να έχει ο Ερωτας στην προσωπική σκέψη του καθενός.

Διαφορετικά, χωρίς αυτές τις αμείλικτες "αναγωγές" δεν έχει νόημα η συζήτηση αφού μονίμως θα πέφτει σε μεταφυσικά αδιέξοδα.

Και οι ανθρώπινες σχέσεις, τουλάχιστον σε κοινωνικό επίπεδο διαμορφωμένων σχέσεων αλληλεπίδρασης που ότι κάνουμε έχει άμεσο αντίκτυπο στον άλλον, οφείλουν να ακολουθούν και αυστηρούς κανόνες για να κρατούν "σταθερό τον ιστό της κοινωνίας".

Εαν υπακούν μόνο σε "μεταφυσικούς" προσωπικούς κανόνες, τότε δεν μπορούμε να είμαστε οργανικά τμήματα της κοινωνιας, ξεφεύγουμε τελείως και δημιουργούμε προβλήματα στους άλλους (κι αυτό δεν είναι δικαίωμά μας, πχ δεν είναι δικαίωμά μας να αφήνουμε παιδιά χωρίς πατέρα ή μάνα , μόνο και μόνο γιατί ο προσωπικός μας κώδικας λέει "άλλαζε ερωτικούς συντρόφους μέχρι να βρεις τον κατάλληλο").

 

Φιλικά

 

:)

Link to comment
Share on other sites

 

Κανείς δεν μπορεί να ορίσει το πως νιώθω, πέρα από μένα τον ίδιο. Ούτε εσύ, ούτε κανείς... Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και δε δέχομαι από κανέναν να νομίζει ότι γνωρίζει πως νιώθω και τί πράττω με το συναίσθημα. Αν μιλούσαμε για λογική, θα ήταν αλλιώς... Από τη στιγμή όμως που το θέμα μας είναι τόσο υποκειμενικό και τόσο συναισθηματικό... όσο και να προσπαθήσεις να κατατάξεις συναισθήματα και συμπεριφορές με βάση κοινωνικές ή άλλες συνθήκες και στατιστικές (ή με τη λογική της πλειοψηφίας ας πούμε), θα γενικεύεις αυθαίρετα.

 

Ακόμα και εμείς οι ίδιοι βέβαια μπορεί να ορίσουμε λάθος τον εαυτό μας. Τέτοια διαστροφή ο ανθρώπινος (αν)εγκέφαλος.

Και δυστυχώς είναι πολλές οι φορές που σφάλουμε, λόγω κοινωνικής επιρροής.

 

Αν και ούτε εμένα με ενδιαφέρουν οι στατιστικές ως απόλυτο κριτήριο, διότι η πολυπλοκότητα των συναισθημάτων είναι δύσκολο να αποτυπωθεί σε αυτές, άρα και το αποτέλεσμα κάπου θα χάνει, πρέπει να αποδεχτούμε πως τα συναισθήματα και η ανθρώπινη συμπεριφορά, δεν είναι κάτι το κοινωνικά ανεξάρτητο.

 

Βέβαια συμφωνώ πως ο συναισθηματικός κόσμος του καθενός είναι κάτι που πρέπει να εξηγηθεί από τον ίδιο και από αυτούς που επιλέγει έχει κοντά του και σε αυτό δεν χωράνε στατιστικές και "γενικώς αποδεκτές απόψεις"...

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το πρώτο σκέλος, είναι περισσότερο θέμα διατύπωσης.

Αν χρησιμοποιούσες 1ο ή 3ο πληθυντικό αντί για 2ο, θα ήταν πιό ανώδυνα τα πράγματα... :smilewink:

 

Ως προς το δεύτερο σκέλος, θεωρώ πως παίρνεις τα δύο άκρα (αυστηροί κανόνες από τη μια - "μεταφυσικοί" προσωπικοί κανόνες από την άλλη) αποκλείοντας μια μέση λύση... Δεν είναι όλα ασπρόμαυρα Avaris. :smilewink:

 

mandrake, συμφωνούμε... κι ότι κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την προηγούμενη απάντησή μου... λάθος διατύπωση. :019blush:

Άρα τελικά ξεκινάμε από τον εαυτό μας και... βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το πρώτο σκέλος, είναι περισσότερο θέμα διατύπωσης.

Αν χρησιμοποιούσες 1ο ή 3ο πληθυντικό αντί για 2ο, θα ήταν πιό ανώδυνα τα πράγματα... :smilewink:

 

Ως προς το δεύτερο σκέλος, θεωρώ πως παίρνεις τα δύο άκρα (αυστηροί κανόνες από τη μια - "μεταφυσικοί" προσωπικοί κανόνες από την άλλη) αποκλείοντας μια μέση λύση... Δεν είναι όλα ασπρόμαυρα Avaris. :smilewink:

 

mandrake, συμφωνούμε... κι ότι κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την προηγούμενη απάντησή μου... λάθος διατύπωση. :019blush:

Άρα τελικά ξεκινάμε από τον εαυτό μας και... βλέπουμε. :)

 

 

Πολύ καλά.

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θίχτηκαν απο το "δεύτερο πρόσωπο" που χρησιμοποίησα στην επίμαχη φράση. Απο αυτούς λοιπόν ζητώ συγγνώμη.

Θα θυμίσω όμως ότι επανειλημμένα χαρακτηρίστηκα "Συντηρητικός", "Μικροαστός","ισοπεδωτικός", "μην πας στα άκρα ιδίως εαν δεν τα αντέχεις", " κολλημένος", "επιδειξίας" και άλλα υποτιμητικά επι προσωπικού κοσμητικά επίθετα.

 

Μετά τον πρώτο εκνευρισμό μου (με το που πρωτομπήκα στο forum δέχτηκα την πρώτη "πίεση") και την ΛΑΘΟΣ αντίδρασή μου τότε (συγγνώμη Minerva) , σε όλους μα όλους τους κακοχαρακτηρισμούς απάντησα νηφάλια, με επιχειρήματα και ενίοτε με ...χιούμορ.

 

Παρ' όλα αυτά, κανείς δεν έπραξε αυτό που (σωστά ίσως) πράττεις αυτή τη στιγμή Johny. Να παρέμβει και να ζητήσει να αποκατασταθούν ηθικά τα πράγματα και να μην χρησιμοποιεί κανείς απαξιωτικές εκφράσεις.

 

Δε νομίζεις ότι είναι αντιμετώπιση με δύο μέτρα και δύο σταθμά? :)

 

Διότι εγώ στα σίγουρα θα πειθαρχήσω και δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω αυτό που σε δυσαρέστησε.

Και απέδειξα ότι γνωρίζω να παίρνω τις ευθύνες μου και να ζητάω συγγνώμη δημόσια. Παρατηρώ όμως ότι δεν το έκανε κανένας άλλος.

 

Φιλικά

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ίσως κάποιοι θα θυμάστε, στην θέση αυτού του πόστ είχα γράψει ένα άλλο χτες...

Το οποίο αφαίρεσα για να μην παρεξηγηθώ, γιατί έκρινα πως το ύφος του δεν ήταν αυτό που ήθελα και δεν έδινε έμφαση εκεί που ήθελα να δώσει...

 

Θεωρώ πως το θέμα έχει όντως εξαντληθεί, αυτό δεν το παίρνω πίσω...

Συμφωνώ με τον Avaris πως είναι μάταιο να ψάχνουμε για απόλυτα μισά, γιατί ποτέ δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι και θα μπαίνουμε σε έναν φαύλο κύκλο...

Διαφωνώ με το ότι θα πρέπει να δίνουμε σημασία σε γραμματικές και συντακτικά, μιας και όλοι το έχουμε κάνει αυτό το "λάθος" τουλάχιστον μια φορά εδώ μέσα... :)

 

Αυτά ήθελα να πώ στο προηγούμενο ποστ μου... Δυστυχώς... Δεν είχα κέφι φαίνεται και δεν μου βγήκε... :019blush:

 

(Αυτοί που δεν προλαβαν να διαβάσουν το ποστ που διέγραψα, μην ανησυχείτε... Δεν έλεγε και τίποτα σπουδαίο... :) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...