Jump to content

Περί "Κενής Διαθήκης"


hrakleitos
 Share

Recommended Posts

Σαφως και το εχετε...

Οπως εχουν και οι αλλοι το δικαιωμα να μη σας παρουν στα σοβαρα,

αν διαφωνησετε χωρις να εξηγειτε τους λογους που διαφωνειτε. :smilewink:

(...η αν διαφωνειτε με μη επαρκη επιχειρηματα)

 

Και ποιος μπορει εν τελει να κρινει τα επαρκη επιχειρηματα απο τα μη επαρκη???

 

Θελω να πω οτι ολοι τη γνωμη μας ειναι συνηθως υποκειμενικη , για αυτο συμβουλη μου ειναι να μην αναλλωνομαστε σε τετοιου ειδους πραγματα και να βλεπουμε την ουσια

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

ΥΓ δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα απλα δανειστηκα το κειμενο σου για να πω τη γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Atma...

 

Είπα οτι δεν θα το συνέχιζα, αλλά θα παρέμβω για λίγο μόνο...

 

Επί προσωπικού..

 

Νεαρός ...ετών 34;... απο που και ως που με γνωρίζεις και έχεις αποφανθεί το ποιός είμαι και το τι γνωρίζω για να διαφωνώ;

 

Το οτι διαφωνώ , σημαίνει οτι δεν κατανοώ κιόλας;... Μήπως το απόλυτο να το μεταβιβάσω σε εσένα και τον χαρακτηρισμό σου;

Πρέπει οπωσδήποτε να συμφωνούμε δηλαδή , για να είσαστε ικανοποιημένοι; Είπα , διαφωνώ , για λόγους που κατέθεσα. Δεν διαφωνώ με την σωστή διατύπωση και στην καλαίσθητη μορφή γραφής του. Διαφωνώ στο προκείμενο και στην αποσπασματική του κριτική.

 

Ο καθείς με τις εμπειρίες του. Δικαίωμα του καθενός να του αρέσει αλλά ...και να μη του αρέσει και να κρίνει , τον ίδιο τον κριτικό.

 

Δεν σας καταλαβαίνω.. δηλαδή πρέπει ντε και καλά να συμφωνούμε όλοι πάνω σε κάτι που είναι καθαρά ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη;

 

:angel:

Δλδ για να σε καταλάβω απόσα έγραψα εσυ στάθηκες στο νεαρέ;

 

αν ήσουν κοπέλα και σε αποκαλούσα κοπελιά εν τη ρημην του λόγου και πάλι το ίδιο θα σου συνέβαινε;

χμ...

αν θες..διαβασε λίγακι κ τα υπόλοιπα σχόλια μου αποφεύγοντας επιλεκτικα.. τις ηλικίες...(εγω προσωπικα αν με αποκαλεσουν "νεαρή" δεν θα θυμώσω :angel: )

Αυτό που πρέπει να ΄δεις είναι τι ακριβως συνέβη μέσα σου όταν διάβασες τα πρωτα κεφάλαια του βιβλιου/και ΟΧΙ δεν σου ζητησε κανεις να συμφωνησεις!..

we still live in a free avaptiston-country(iassumethough)

 

 

Hari Hari Om!

Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος που χρησιμοποίησες την λέξη , χωράει πολλούς τρόπους ερμηνείας, ειδικά όταν ο λόγος σου, είχε σαφή κατεύθυνση προς εμένα.

 

Το "νεαρέ" και "άγουρος", είναι χρησιμοποιημένα με σαφή κατεύθυνση για να "υποτιμηθεί" μια άποψη, όποια και αν είναι αυτή, όταν μπαίνει σε μήνυμα αντίθεσης και κρίσης.

Να μην μπαίνουμε σε δικολαβίες , απο την στιγμή που απο όλο το νόημα του post, μια λέξη μπορεί να βγεί και απο τα συμφραζόμενα που εκφράζει κάποιος.

 

όπως είπα,.... στο εν λόγω κείμενο... σωστά αισθητικά και διατυπωμένο καλά... αλλά στο θέμα..

 

Αρνούμαι να διαβάζω κατακεραυνώματα και κριτικές που δεν προσφέρουν θετική λύση, παρά κατακαίουν ή σαρκάζουν αν θες, κάτι χωρίς όμως εμφανή τρόπο διαφυγής.

Δεν είναι σάτυρα , με δοσμένο χιούμορ, να πω οτι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και εν πάσει περιπτώσει ακόμα και αν δεν συμφωνώ δεν θα χάσω τον χρόνο μου.

 

Διαβάζοντας ΟΛΟ το κείμενο και οχι αποσπασματικά, όπως ειπα, η προτροπή του συγγραφέα, είναι να ζήσουμε την ζωή μας και οτι δεν γνωρίζει αν μπορεί να δώσει πραγματικά λύση σε αυτό που βλέπει ή αισθάνεται για αυτό που κρίνει.

 

Και αυτό είναι με μισόλογα.

 

όταν λοιπόν επιλέγεις ενα τίτλο που λέγεται "Κενή Διαθήκη", μάλλον έχεις επιλέξει να περάσεις ενα μήνυμα που σημαίνει κάτι. Αν περάσουμε λοιπόν τον όρο "Διαθήκη" απο ραφινάρισμα (sic) δεν βλέπω τι καλό μπορείς να αποκομίσεις απο μια αρνητική και υποκειμενική κριτική , χωρίς μάλιστα θετική διέξοδο...

 

όπως είπα αυτή είναι γνώμη μου και απλά την εκφράζω ... δεν ζητώ ούτε επιβράβευση ούτε γενική συμφωνία... απορία/ες εκφράζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...