Jump to content

Ομοφυλοφιλία ΚΑΙ στα ζώα


Recommended Posts

Αυτό για τα δελφίνια το έχω διαβάσει κι εγώ...

Κάνουν σεξ και μάλιστα όχι για αναπαραγωγή, αλλά και για ευχαρίστηση.

 

Εχω δει και σκύλους gay, και .. εχμ.

..Η γιαγιά μου στο κτήμα είχε και μια κατσίκα gay, πριν πολλάαα χρόνια..

 

Επίσης έχω δει σε ντοκυμαντέρ τον βιασμό ενός ζώου (νομίζω ιπποπόταμος(?)) απο άλλο είδος ζώου (ίσως ρινόκερος αν θυμαμαι καλά ή το αντίστροφο).

Οπότε υπάρχουν και άλλες "ανωμαλίες" στη φύση...

Τέλος, σε κάποιο είδος (τρωκτικού(?)) ζώου, όταν υπάρξει υπερπληθυσμός, μερικά πηδούν απο τα βράχια και αυτοκτονούν!! (!)

 

Το αν τα ζώα έχουν αρχίσει να γίνονται ομοφυλοφιλικά τα τελευταία χρόνια, δεν μπορούμε να το ξέρουμε με σιγουριά.

Αν υπήρχε ποσοστό ομοφυλοφιλίας πάντοτε, τότε γιατί να μην είναι "φυσιολογικό?"

Αν πάλι δεν υπήρχε... και πάλι "φυσιολογικό" θα υποστήριζα οτι είναι.

 

Ισως η φύση κρίνει οτι πρέπει να περιοριστεί η αναπαραγωγή σε ορισμένα είδη... πολύ πιθανώς και στον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απ' ότι έχω διαβάσει η συμπεριφορά αυτή στα ζώα δεν θεωρείται "ομοφυλοφιλική" καθώς πρόκειται για σεξουαλικό προσανατολισμό (είτε από προδιάθεση, είτε από επιλογή) αλλά για πρακτικές ανάγκης της εκτόνωσης της (ανικανοποίητης) γενετικής ορμής (COMPLETE BOOK OF DOG TRAINING By Paul Loeb PRENTICE-HALL, INC Englewood Cloi, N.J.)

Γι' αυτό άλλωστε εκδηλώνεται μόνο σε αρσενικά ζώα (τουλάχιστον δεν έχω ακούσει για θηλυκά) και ειδικώτερα στα "κατώτερα" της ιεραρχίας μιας αγέλης (σκύλων π.χ.) στα οποία το κυριαρχικό αρσενικό δεν επιτρέπει να ζευγαρώσουν...

Link to comment
Share on other sites

 

Γι' αυτό άλλωστε εκδηλώνεται μόνο σε αρσενικά ζώα (τουλάχιστον δεν έχω ακούσει για θηλυκά) και ειδικώτερα στα "κατώτερα" της ιεραρχίας μιας αγέλης (σκύλων π.χ.) στα οποία το κυριαρχικό αρσενικό δεν επιτρέπει να ζευγαρώσουν...

 

 

Βρε outis...

 

δλδ τι εννοείς; Οτι δεν βρίσκουν θηλυκό και το ρίχνουν στα αρσενικά; :063laugh:

 

Στο θέμα μας... δεν ξέρω τι γίνεται με τα ζώα αλλά είναι γεγονός ότι η ατμοσφαιρική ρύπναση αδυνατίζει το σπέρμα και ότι οι ορμόνες στις τροφές συμβάλλουν στην ανάπτυξη θηλυκών χαρακτηριστικών σε κάποιους ανθρώπους και ζώα.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας... δεν ξέρω τι γίνεται με τα ζώα αλλά είναι γεγονός ότι η ατμοσφαιρική ρύπναση αδυνατίζει το σπέρμα και ότι οι ορμόνες στις τροφές συμβάλλουν στην ανάπτυξη θηλυκών χαρακτηριστικών σε κάποιους ανθρώπους και ζώα.

 

Ναι, και όχι μόνο η ρύπανση, αλλά και διάφορες χημικές ύλες όπως τα πλαστικά που πρωταγωνιστούν τις τελευταίες δεκαετίες στη ζωή μας, προκαλούν την παραγωγή κάποιας ουσίας που μοιάζει με τα θηλυκά οιστρογόνα, και θηλυκοποιεί τα αρσενικά. (από μία εκπομπή του Στ. Κούλογλου η συγκεκριμένη πληροφορία)

 

Όμως ο Outis έχει δίκιο, απ' όσο τουλάχιστον έχω παρατηρήσει κι εγώ. Δηλαδή είναι φαινόμενο που παρατηρείται μόνο στα αρσενικά, έχει να κάνει με κανόνες επιβολής & κυριαρχίας όπως είπα κι εγώ παραπάνω, αλλά και γιατί όχι, με εκτόνωση του ενστίκτου. Δεν μπορώ να δεχτώ το "ο γάτος μου ή ο σκύλος μου ο gay!". Μπορεί, αν βλέπουμε ένα αρσενικό να εκδηλώνει τέτοια παθητική συμπεριφορά, να είναι πολύ απλά γιατί του έχουν επιβληθεί και δεν μπορεί να "σηκώσει κεφάλι" στην περιοχή, ή στην αγέλη, όχι επειδή αρέσκεται σ' αυτό. Και στην επιβολή παίζουν σημαντικό ρόλο και οι ορμόνες που αναφέρει η Minerva, έτσι δεν είναι;

Δειλία και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά υπάρχουν σε όλα τα ζώα, ομοφυλοφιλία μάλλον τραβηγμένο, τη στιγμή μάλιστα που και στους ανθρώπους, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ροπή εξαιτίας ψυχολογικών παραγόντων και όχι βιολογικών. Γι' αυτό, απ' όσο μπορώ να ξέρω, ο άνθρωπος είναι ο μόνος που παρουσιάζει τέτοια εκδήλωση και στο θηλυκο!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας... δεν ξέρω τι γίνεται με τα ζώα αλλά είναι γεγονός ότι η ατμοσφαιρική ρύπναση αδυνατίζει το σπέρμα και ότι οι ορμόνες στις τροφές συμβάλλουν στην ανάπτυξη θηλυκών χαρακτηριστικών σε κάποιους ανθρώπους και ζώα.

 

 

επιτέλους!...θα γίνουμε...εξωγήινοι...

 

...και μετά θα ψάχνουμε για ...ανθρώπους...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όμως ο Outis έχει δίκιο, απ' όσο τουλάχιστον έχω παρατηρήσει κι εγώ. Δηλαδή είναι φαινόμενο που παρατηρείται μόνο στα αρσενικά, έχει να κάνει με κανόνες επιβολής & κυριαρχίας όπως είπα κι εγώ παραπάνω, αλλά και γιατί όχι, με εκτόνωση του ενστίκτου. Δεν μπορώ να δεχτώ το "ο γάτος μου ή ο σκύλος μου ο gay!".

 

Δειλία και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά υπάρχουν σε όλα τα ζώα, ομοφυλοφιλία μάλλον τραβηγμένο, τη στιγμή μάλιστα που και στους ανθρώπους, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ροπή εξαιτίας ψυχολογικών παραγόντων και όχι βιολογικών. Γι' αυτό, απ' όσο μπορώ να ξέρω, ο άνθρωπος είναι ο μόνος που παρουσιάζει τέτοια εκδήλωση και στο θηλυκο!

 

 

Τι να πω; Στο σπίτι μου υπήρχαν πάντοτε σκυλιά (όχι αγέλες) και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (κανόνες επιβολής & κυριαρχίας). Έχω παρατηρήσει όμως ότι πολλά αρσενικά σκυλιά είναι "αμφισεξουαλικά". Αναγωγές στην ανθρώπινη σεξουαλικότητα βάσει της συμπεριφοράς των ζώων αρνούμαι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει η συμπεριφορά αυτή στα ζώα δεν θεωρείται "ομοφυλοφιλική" καθώς πρόκειται για σεξουαλικό προσανατολισμό

 

Εμ εκεί είναι το όλο θέμα. Τελευταία πολλοι μελετητές μιλάνε για ομοφυλοφιλική συμπεριφορά που ξεπερνά τη σεξουαλική εκτόνωση, δλδ το ζώο ανάμεσα σε επαφή με ζώα άλλου φύλου προτιμάει τα ίδιου φύλου. Νομίζω ότι τα ζώα στα οποία εμφανίζεται πιο συχνά είναι οι πιγκουίνοι.

 

Τέλος, σε κάποιο είδος (τρωκτικού(?)) ζώου, όταν υπάρξει υπερπληθυσμός, μερικά πηδούν απο τα βράχια και αυτοκτονούν!! (!)

 

Αυτά είναι τα Lemmings η κάπως έτσι, και τελικά αποδείχτηκε ότι τα περι αυτοκτονίας είναι απλά urban legend. Απο εκεί είχαν εμπνευστεί και οι δημιουργοί του ομώνυμου εντελώς κολληματικού παιχνιδιού..

Link to comment
Share on other sites

Εμ εκεί είναι το όλο θέμα. ...

ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ *...*: *ΔΕΝ* πρόκειται για σεξουαλικό προσανατολισμό

Απ' ότι έχω διαβάσει η συμπεριφορά αυτή στα ζώα δεν θεωρείται "ομοφυλοφιλική" καθώς *ΔΕΝ* πρόκειται για σεξουαλικό προσανατολισμό (είτε από προδιάθεση, είτε από επιλογή) αλλά για πρακτικές ανάγκης της εκτόνωσης της (ανικανοποίητης) γενετικής ορμής (COMPLETE BOOK OF DOG TRAINING By Paul Loeb PRENTICE-HALL, INC Englewood Cloi, N.J.)

Γι' αυτό άλλωστε εκδηλώνεται μόνο σε αρσενικά ζώα (τουλάχιστον δεν έχω ακούσει για θηλυκά) και ειδικώτερα στα "κατώτερα" της ιεραρχίας μιας αγέλης (σκύλων π.χ.) στα οποία το κυριαρχικό αρσενικό δεν επιτρέπει να ζευγαρώσουν...

Ναι δεν βρίσκουν θήλυκό και αναζητούν εκτόνωση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν βρίσκουν θήλυκό και αναζητούν εκτόνωση.

 

 

 

 

Ωστόσο, το κυρίαρχο αρσενικό (που τα εμποδίζει να ζευγαρώσουν με τα θηλυκά) επιβάλλεται δια του σεξ μόνο στα θηλυκά; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, το κυρίαρχο αρσενικό (που τα εμποδίζει να ζευγαρώσουν με τα θηλυκά) επιβάλλεται δια του σεξ μόνο στα θηλυκά; :unsure:

Μμμμ... δεν έχω ακούσει/προσέξει κάτι διαφορετικό αλλά θα έχει ενδιαφέρον αν επιβεβαιώνει την κυριαρχία του "καβαλώντας" τα άλλα αρσενικά...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κολλάει στους κανόνες επιβολής αυτής της ιεραρχικής δομής... :unsure:

Τι απ' όλα;

Το ότι δεν επιβεβαιώνει κάποια προσφιλή άποψη για την ομοφυλοφυλία;

Ή το ότι δείχνει ότι οι ιεραρχικές δομές (και μάλιστα πατριαρχικές :whistling: ) είναι ένας τρόπος της φύσης και όχι κάποιο είδος ανθρώπινης κοινωνικής επιβολής;

Μήπως το ότι δείχνει πως οι σεξουαλικές προσβολές είναι ο φυσικός τρόπος εκδήλωσης/επιβεβαίωσης "επιβολής"...;

Ή πάλι, μπορεί να είναι ότι ο εξελικτικός μηχανισμός της φυσικής επιλογής με την αναπαραγωγή του "κυριαρχικότερου" μοιάζει αντίθετος με κάποιες ανθρώπινες - αλλά όχι "φυσικές" κατά τα φαινόμενα - ιδεοληψίες;

Κι όλα αυτά σε ζώα με τόσο παρόμοια ένστικτα με τους ανθρώπους, "αγελαία" και "εδαφικά"; Έτσι ώστε να χαλάει τα επιχειρήματα που θέλουν να δικαιολογούν τα πράγματα "αν είναι φυσικά";

 

Έχεις δίκιο! :clapping:

Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ ανθρώπων και ζώων. Έχουν (έχουμε) δυνατότητα (και δικαιώμα) επιλογής να υπερβούμε τους φυσικούς περιορισμούς και να κάνουμε τα πράγματα όπως θεωρούμε εμείς ότι θα έπρεπε να είναι. Τα ζώα δεν έχουν τέτοια δυνατότητα... Απλά μην νομίζουμε πως αυτά που κάνουμε "είναι" ή "θα έπρεπε να είναι" φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Τι απ' όλα;

Το ότι δεν επιβεβαιώνει κάποια προσφιλή άποψη για την ομοφυλοφυλία;

Ή το ότι δείχνει ότι οι ιεραρχικές δομές (και μάλιστα πατριαρχικές :whistling: ) είναι ένας τρόπος της φύσης και όχι κάποιο είδος ανθρώπινης κοινωνικής επιβολής;

 

 

Στη ζωικό βασίλειο δεν υπάρχει νόρμα πατριαρχικών, ιεραρχικών, δομών. Σε κάθε είδος η ιεραρχία και η κοινωνική συμπεριφορά είναι διαφορετικές. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο πιστεύω πως είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για την ανθρώπινη σεξουαλικότητα βάσει της συμπεριφοράς των ζώων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...