Jump to content

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ


 Share

Recommended Posts

Κυριαρχια, συγκρουση, δυναμεις, χαριστικη βολη...

Νομιζεις οτι με τετοιες λεξεις θα προσεγγισεις το θεμα

των θρησκειων η εστω των ιερατειων Avaris?

Νομιζεις οτι με εναν πολεμο μεταξυ των θρησκειων

θα ξεκαθαρισει το τοπιο, η οτι θα νικησει η καλυτερη?

ιστορικα τουλαχιστον, ο πολεμος μονο ασχημες

καταστασεις εφερνε, και αν το ζητημα της Αγιας Σοφιας

ειναι ζητημα "πολεμου η ειρηνης", τοτε... Ας την

κατεδαφισουμε, να τελειωνουμε πια με αυτη την

εκκλησια, και καθε αλλη αφορμη ενος ακομα ηλιθιου

πολεμου.

Λιγο πιο διπλα κατηγορεις τους νεοπαγανιστες οτι δεν

διδαχτηκαν απο την ιστορια αλλα μαλλον τελικα...

εσυ φαινεται πως θα μπορουσες να δεχτεις μερικα

ιδιαιτερα μαθηματα ιστοριας.

 

Ιστορία σημαίνει "Δίκαιο του Δυνατού" είτε σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει Black Angel. Το ότι δεν το έχεις εμπεδώσει σημαίνει πως εσύ έχεις πλήρη άγνοια του πως δουλεύει η Ιστορία.

 

Μην μπερδεύεις το Συναίσθημα με την Πολιτική.

 

Εαν εσύ και άλλοι δέκα θέλετε να λατρεύετε τους Θεούς σας "απερίσπαστοι" και "ανενόχλητοι", να θυμάσαι ότι πρέπει να υπάρχουν άλλοι "Δέκα να σας προστατεύουν". Ξέρεις, "αυτοί" που θα κάνουν τη "βρώμικη δουλειά", αυτοί που μονίμως θα κατηγορούνται απο κάτι σαν και σένα ....

 

Η Σύγκρουση των Πολιτισμών είναι απλώς μια δεδομένη κατάσταση....Κι αυτό γιατί η Συλλογική Ψυχή των Μαζών είναι που καθορίζει τα πράγματα και όχι αυτό που θα πούνε τα Μέλη πχ του Βραβείου Ιπεκτσί. Αυτοί μπορεί να προσπαθούν να τραβήξουν προς ανώτερες ανθρωπιστικές σφαίρες τα πλήθη - και καλώς πράττουν - δυστυχώς όμως οι Μάζες σκέφτονται αλλοιώς...

 

....Και ο πόλεμος δεν θα είναι για την Αγιά Σοφιά....αυτή είναι η αφορμή για γενικότερες αλλαγές στην Γεωπολιτική ισορροπία της περιοχής...πχ το 1914 η κήρυξη του πολέμου προς την Τουρκία εκ μέρους της Βρετανίας δεν έγινε για την Κύπρο....ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία όμως για προσάρτηση της Κύπρου στην Βρετανία και για αλλαγή των όρων Γεωπολιτικής της περιοχής....

 

....εαν το πάρεις απόφαση ότι εδώ είναι πλανήτης Γη και όχι η Σαμπάλα ή η Βαλχάλα όπου τα πάντα είναι "τέλεια"....έχεις πιθανότητες να επιβιώσεις....

 

....διαφορετικά, μονίμως θα βρίζεις χωρίς να έχεις να πεις τίποτα...όπως τώρα πχ.

 

ΥΓ. Διόρθωσε το στύλ σου γιατί αλλοιώς απλώς υποβιβάζεις το διάλογο σε μια ατέλειωτη χιπ χοπ ή πάνκικη (διάλεξε και πάρε) μπινελικολογία....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και συνεχίζω...

 

Καταρχάς με τον "'ασπονδο" φίλο κέρατο.

 

Το Πατριαρχείο , αντίθετα με οτι έχει "διαφημιστεί" αναζητεί παλιές δόξες που μόνο μέσω του Ελληνικού στοιχείου μπορούν να αναβιώσουν. Οπότε εδώ έχεις μια συμπραξία "Real Politcs", απο κοινό συμφέρον που είναι πολύ ισχυρό τόσο για την Ελλάδα , όσο και για το Πατριαρχείο που αναζητεί πάτημα , για να αποκτήσει και πάλι εξουσίες σε οικονομικά και λειτουργικά επίπεδα.

Αν περάσει ο όρος της Ε.Ε για αποζημίωση των περιουσιών, δικαιωμάτων για μειονότητες, έχεις ενα κράτος εν κράτει (στύλ Βατικανό) ακόμα και αν δεν φαίνεται στον χάρτη με γεωγραφικά σύνορα και ειδικές φρουρές. Αν αναλογιστείς τώρα και τις "θρησκευτικές συμμαχίες" με Πατριαρχεία σε Μ.Ανατολή, Βαλκάνια, Αμερική και τον κόσμο που τους ακολουθεί , αυτόματα ανάγονται σε σημαντικότατο παράγοντα δρωμένων , που ειδικά οι ΗΠΑ και η Ε.Ε. θα ήθελα να προσεταιριστούν. Φαντάζεσαι , εκατομμύρια θρησκόληπτων να καθοδηγούνται απο το Πατριαρχείο που θα λαμβάνει μηνύματα απο "τρίτους"; Γιατί νομίζεις έχει πάρει τα πάνω του το θέμα αυτό;

Γιατί νομίζεις οτι η εδώ Αρχιεπισκοπή " Πάσης Ελλάδος" , είναι σε συνεχή κόντρα σε αρχιερατικό επίπεδο με το Πατριαρχείο; Ειδικά με τους Αρχιεράρχες που έχουν στην κατοχή τους , τόσα συγγράματα και ιστορίες σε τέτοιο επίπεδο που ούτε ο Kissinger (Η αλεπού της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ) δεν έχει ακουμπήσει καν.

 

Black Angel, Martina...

 

Οι θρησκείες (και δη ο δογματικός τρόπος υποστήριξης τους) είναι καθαρά το "όπιο" του λαού. Όποιος χειρίζεται την ισχυρότερη έχει και το παιχνίδι στα χέρια του. Καλές οι αντιλήψεις περί ανθρωπότητας και θεωρίες "ουτοπίας" (όλοι μαζί , χωρίς σύνορα) , αλλά σε ρεαλιστικό επίπεδο , αυτά πάνε "ταξιδάκι" και βγάινουν τα μαχαίρια και οι κόντρες παίρνουν σάρκα και οστά. Δεν κινούνται πλέον σε θεωρίες.

 

Avaris....(σπάσιμο αλάτων στα δάχτυλα)....

 

Οι Ισλαμιστές του Ιράν καταρχάς, φίλε μου , πολύ απέχουν απο τα πιόνια του Stratego σε στρατιωτική ισχύ. Ειδικά με πυρρηνικές δυνατότητες, νομίζω οτι είναι πραγματικά επικίνδυνοι...

 

Οι πηγές ενέργειας ανέκαθεν ήταν το σήμα κατατεθέν πολέμου , για εποχές μετά βιομηχανικής επανάστασης. Παλιότερα αυτών , ήταν το εμπόριο και οι εδαφικές υπεροχές. ΌΛΕΣ οι αυτοκρατορίες, αυτά είχαν σαν σκοπό και οχι την επέκταση φιλοσοφίας και θρησκευμάτων..

 

Την αρχή του παραμυθιού με το θέμα "εξαπλώστε την θρησκεία" την έκαναν οι ρασοφόροι του Βυζαντίου , που πολύ πριν τους Άραβες, με "αφορμή" τους αλλόθρησκους, οι Ιεράρχες εκεί ήθελαν να κερδίσουν τους "σχισματικούς" σε κυρίαρχα εδάφη με τις όποιες παρενέργειες (εισφορές φόρων , πιστών , εξουσίες κτλ.) και έδιναν "ευχή και κατάρα" στους Αυτοκράτορες, για να υποβοηθήσουν τα σχέδια τους. Γνωρίζεις φαντάζομαι πόσοι έπεσαν και σε πόσο χρόνο , όταν δεν υπήρχε "Θρησκευτική υποστήριξη".

 

Στο Κοράνι τώρα, όντως αναφέρει οτι όσοι είναι αλλόθρησκοι , είναι άξιοι Θανάτου , αλλά ..... μόνο αν πειράξουν τον Άραβα και την Περιουσία του (κατά jihad..και αν μου δώσεις χρόνο θα σου δώσω και εδάφιο).

Είναι λίγο απόλυτο να το περνάς σαν μήνυμα θρησκείας, ενώ στην ουσία είναι μήνυμα Ιμάμηδων που έχουν βρεί πρόσφορο έδαφος στην αγραμματοσύνη των οπαδών τους. (Θυμήσου Βυζάντιο, Σταυροφορίες κτλ.)

 

Οι τάξεις που κατείχαν και κατέχουν την γνώση, απαρτίζονται απο ελάχιστους και είναι πραγματικά , πολύ δύσκολο κάποιος να μπεί στο πετσί του μυαλού τους , και να καταλάβει οτι το συναίσθημα έχει μετατραπεί σε χρήμα και εξουσία. Το εργαλείο μάλιστα , για να βγώ και λίγο :offtopic: ώς συνήθως, που τους ενοχλεί αφάνταστα σήμερα , είναι το web, που έχει φέρει λαούς κοντά και μοιράζονται γνώσεις και ιδέες σε πραγματικό χρόνο, περιορίζοντας την ικανότητα δράσης τους.

 

Ξανά στο topic.

 

Η εξουσία που κατέχει κάποιος επάνω σου/μου/μας/σας, είναι και το κυριότερο όπλο για το οποίο μάχονται όλοι σε κάποια κέντρα εξουσίας. Οι πηγές ενέργειας είναι ενας παράγοντας αυτού.

Κανείς σοφός ή φιλόσοφος δεν μπορεί να σκεφτεί ψύχραιμα ή ικανά, αν θες, αν το σώμα του , δεν μπορεί να ανταπεξέρθει.

 

Αν τώρα , κάποιος σου δίνει ενέργεια με κάποιους "όρους", σου δίνει τροφή με τον ίδιο τρόπο (βλ. τιμές), σου δίνει πνευματική τροφή (TV, MME) αμφιβόλου ποιότητας αλλά χωρίς όρους, είναι αναπόφευκτο όσο "σοφός" και "φιλόσοφος" να είσαι , να επηρεαστείς.

 

Έτσι θα δείς τρομοκράτες 14χρονους με ΑΚ47 στις οθόνες, θα δείς "κωλοτούμπες" σαρικοφόρους με μούσια και κέρατα να σου ορμάνε ζωσμένοι με εκρηκτικά, θα δείς Δυτικούς με φτερά και φωτοστέφανα και να κρατάνε την δάδα της τεχνολογίας και της εξέλιξης ώς άλλο Άγαλμα της Ελευθερίας κοκ...

 

Όταν λοιπόν , κάποιος μπορεί να κάνει τα παραπάνω, έχεις την αίσθηση οτι θα ασχοληθεί με το ποιά φιλοσοφία θα επικρατήσει;.. Του αρκεί να έχει χρήματα, εξουσία, και την δύναμη πάνω σε όλους μας, με όποιο τρόπο και αν γίνεται αυτό... Είτε λέγεται θρησκεία, είτε λέγεται πόλεμος, κτλ....

 

Είναι τυχαίο νομίζεις οτι τους πόλεμους τους ξεκινούν ηλικιωμένοι για να τους πολεμήσουν νέοι;...

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Δικαιο του Δυνατου σημαινει ιστορια??

Και μετα μπερδευω το συναισθημα με την πολιτικη?

:063laugh:

 

Καπου το εχεις χασει φιλε μου! Το οτι οι νικητες γραφουν την ιστορια,

που αυτο το κλισε μαλλον εχεις στο μυαλο σου, δε σημαινει οτι

το δικαιο του δυνατου αποτελει την ιστορια. Αυτο ειναι

ματαιοδοξια και ευτυχως υπαρχουν αρκετα παραδειγματα που

σε διαψευδουν.

Επισης, ειναι πρωι ακομα και δεν εχω ορεξη να σου κανω καμια

αναλυση περι πολιτικης, συναισθηματων και θρησκειων.

Θα σου πω μονο οτι η πολιτικη με τη γνησια εννοια της δεν

ειναι παρα ιδεες. Και ο καθενας μας ειναι οι ιδεες του, γι'αυτο

και ο καθενας μας ειναι "πολιτικο και κοινωνικο ον", οπως λεει

και ο Αριστοτελης.

Και οσο για "τη βρωμικη δουλεια" που αναθετουμε στους/στις

Θεους/Θεες μας, μη μου το χρησιμοποιεις ως επιχειρημα γιατι

προσωπικα εγω την κανω την καθε βρωμικη δουλεια. :smilewink:

 

Οσο για το ξεκαθαρισμα σε γεωπολιτικο πλαισιο, αυτο ειναι

πολιτικη υποθεση (οπως το θετεις) και οι θρησκειες αποτελουν

ιστορικα και κοινωνικα μια προφαση για την διαταραξη των

ισορροπιων. "Αν το παρεις αποφαση αυτο", τοτε ισως και να

αφησεις τους θρησκευτικους φανατισμους για κανεναν αλλον που

να ξερει τουλαχιστον το ρολο των θρησκειων σε εναν πολεμο.

 

Τελος, αν δε σ'αρεσει το στυλ μου, απλα μη διαβαζεις τις απαντησεις

μου. Το οτι σε ενοχλει ομως, οχι μονο μου περνα το μηνυμα οτι

αισθανεσαι πως απειλησαι, αλλα και μου υποδεικνυει οτι

κατα βαθος δεν εχεις κατι ουσιωδες να μου απαντησεις (ουτε

περιμενα και κατι το διαφορετικο εδω που τα λεμε).

 

Anor...

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες. Bertrand Russell

Δινεις μια ευστοχη ερμηνεια περι της σκοπιμοτητας των

πολεμων, προσδιδοντας στις θρησκειες τον τιτλο που τους

αξιζει: "Προφαση"!

Link to comment
Share on other sites

name='Anor' post='39747' date='Oct 23 2006, 10:35 AM'

..............

Οι Ισλαμιστές του Ιράν καταρχάς, φίλε μου , πολύ απέχουν απο τα πιόνια του Stratego σε στρατιωτική ισχύ. Ειδικά με πυρρηνικές δυνατότητες, νομίζω οτι είναι πραγματικά επικίνδυνοι...

 

Μα γι' αυτό και δεν πρόκειται να τους "επιτραπεί" να παράγουν "πυρηνικά" όπλα...Η όποια επέμβαση θα γίνει πολύ νωρίτερα...Πως λέμε, "Ο πόλεμος προ των Πυλών"? Και δεν νομίζω να σοβαρολογείς πως θεωρείς ότι θα αντέξει ο Ιρανικός Στρατός πάνω απο τρεις μήνες βομβαρδισμών? Ή ότι το Αμερικανικό πεντάγωνο δεν θα χρησιμοποιήσει εναντίον τους νέα όπλα που ούτε τα φανταζόμαστε?

 

Οι πηγές ενέργειας ανέκαθεν ήταν το σήμα κατατεθέν πολέμου , για εποχές μετά βιομηχανικής επανάστασης. Παλιότερα αυτών , ήταν το εμπόριο και οι εδαφικές υπεροχές. ΌΛΕΣ οι αυτοκρατορίες, αυτά είχαν σαν σκοπό και οχι την επέκταση φιλοσοφίας και θρησκευμάτων..

 

Σύμφωνοι, και σου θυμίζω ότι οι Ισλαμιστές νοιώθουν την "έλευση του τέλους του πετρελαίου". Τι θα κάνουν μετά? Η μόνη λύση για την εύρεση του "ζωτικού τους χώρου" προκειμένου να επιβιώσουν έτσι πρωτόγονες που είναι οι κοινωνίες τους είναι η εύκολη λύση...δηλαδή , η "επέκταση προς τον εύφορο Βορρά". Τι καλύτερο πρόσχημα λοιπόν απο την εντολή του Αλλάχ?

 

 

Την αρχή του παραμυθιού με το θέμα "εξαπλώστε την θρησκεία" την έκαναν οι ρασοφόροι του Βυζαντίου , που πολύ πριν τους Άραβες, με "αφορμή" τους αλλόθρησκους, οι Ιεράρχες εκεί ήθελαν να κερδίσουν τους "σχισματικούς" σε κυρίαρχα εδάφη με τις όποιες παρενέργειες (εισφορές φόρων , πιστών , εξουσίες κτλ.) και έδιναν "ευχή και κατάρα" στους Αυτοκράτορες, για να υποβοηθήσουν τα σχέδια τους. Γνωρίζεις φαντάζομαι πόσοι έπεσαν και σε πόσο χρόνο , όταν δεν υπήρχε "Θρησκευτική υποστήριξη".

 

Ναι, φίλε Anor,

 

το γνωρίζω και συμφωνώ μαζί σου. Η διαφορά μεταξύ των δύο θρησκειών είναι πως στην Βίβλο δεν υπάρχει ξεκάθαρη εντολή στον βαθμό τουλάχιστον που υπάρχει στο Κοράνι. Δεν λησμονώ φυσικά τα περιεχόμενα της Π.Διαθήκης, που φανατίζουν και σκληραίνουν τις μάζες.... Το κοράνι όμως είναι ξεκάθαρο...Σφάξτε....ΣΦΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ....

 

 

Στο Κοράνι τώρα, όντως αναφέρει οτι όσοι είναι αλλόθρησκοι , είναι άξιοι Θανάτου , αλλά ..... μόνο αν πειράξουν τον Άραβα και την Περιουσία του (κατά jihad..και αν μου δώσεις χρόνο θα σου δώσω και εδάφιο).

Είναι λίγο απόλυτο να το περνάς σαν μήνυμα θρησκείας, ενώ στην ουσία είναι μήνυμα Ιμάμηδων που έχουν βρεί πρόσφορο έδαφος στην αγραμματοσύνη των οπαδών τους. (Θυμήσου Βυζάντιο, Σταυροφορίες κτλ.)

 

 

Anor, σου θυμίζω ότι οι 150 απο τις 450 σελίδες του Κορανίου είναι γεμάτες απο την εντολή "σφάξτε τους άπιστους (αλλόθρησκους)" . Σου θυμίζω επίσης, ότι έχω εντοπίσει προσωπικά αυτές τις 150 σελίδες με τα αντίστοιχα εδάφια και τις έχω δημοσιεύσει στην ιστοσελίδα μου http://actionnemesis.com/v2/index.php?opti...d=71&Itemid=106 . Όσον αφορά στο εδάφιο που λες , εγώ όσες φορές κι αν διάβασα το Κοράνι, δεν το βρήκα πουθενά.

 

 

Οι τάξεις που κατείχαν και κατέχουν την γνώση, απαρτίζονται απο ελάχιστους και είναι πραγματικά , πολύ δύσκολο κάποιος να μπεί στο πετσί του μυαλού τους , και να καταλάβει οτι το συναίσθημα έχει μετατραπεί σε χρήμα και εξουσία. Το εργαλείο μάλιστα , για να βγώ και λίγο :offtopic: ώς συνήθως, που τους ενοχλεί αφάνταστα σήμερα , είναι το web, που έχει φέρει λαούς κοντά και μοιράζονται γνώσεις και ιδέες σε πραγματικό χρόνο, περιορίζοντας την ικανότητα δράσης τους.

 

Θα συμφωνήσω πλέον - αφού ξεκίνησα να μελετάω την Αμερικάνικη βιβλιογραφία των Αποστατών του Ισλάμ - πως υπάρχει μια μειοψηφούσα προοδευτική Διαννόηση του Ισλάμ, ως θανάτου (κυριολεκτικά) διωχθείσα , που όμως είναι δυστυχώς σταγόνα στον ωκεανό της Ισλαμικής Βαρβαρότητας.

 

...Εδω θα πρέπει να θυμίσω πως κανείς παγανιστής εδώ στο Forum ή αλλού στα Δυτικά Forum δεν κινδυνεύει να χάσει το κεφάλι του πλέον επειδή είναι παγανιστής....στο Ισλάμ όμως?...να θυμίσω τι έγινε με τα σκίτσα του Μωάμεθ?

 

...ή την εντολή εκτέλεσης του Σαλμαν Ρασντί, της Οριανας Φαλάτσι και του Ιμπν Γουαράκ?

 

...ή την εκτέλεση του Βαν Γκόγκ του Ολλανδού Σκηνοθέτη?

 

Ποιός δίνει το δικαίωμα στους Ισλαμιστές να εκτελούν όποιον Ισλαμιστή ή (πολύ περισσότερο) μη - Ισλαμιστή που τολμάει να τους επικρίνει?

 

.......................

 

Είναι τυχαίο νομίζεις οτι τους πόλεμους τους ξεκινούν ηλικιωμένοι για να τους πολεμήσουν νέοι;...

 

Όχι, δεν είναι καθόλου τυχαίο....Οι νέοι δυστυχώς είναι που υφίστανται κυρίως τη μιζέρια και την έλλειψη θέσεων εργασίας και αξιοπρεπούς ζωής....Έτσι, είναι εύκολα θύματα στα κηρύγματα των Φανατικών Μουλάδων...Και ξέρεις η μεγάλη πλειοψηφία των Ισλαμικών κρατών είναι νέοι...

 

....που διψάνε με σημαία τον Ισλαμικό φανατισμό, και οπλισμένοι ως νέοι γενίτσαροι να κατακτήσουν τα πλούσια κράτη του Βορρά λύνοντας έτσι το οικονομικό τους πρόβλημα.... η εύκολη λύση άλλωστε...

 

....δεν βλέπω που διαφωνούμε φίλε μου Anor... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε ή τουλάχιστον μου έκανε πως διαφωνούμε στο οτι..

 

Τι καλύτερο πρόσχημα λοιπόν απο την εντολή του Αλλάχ?

 

Το οτι εγώ θεωρούσα οτι το Ισλάμ σαν θρησκεία χαρακτηρίζεται και χρησιμοποιείται σαν "ιερή αιτία" - πρόφαση για να κάνουν πόλεμο κάποιοι που θέλουν εξουσία - δύναμη -χρήμα... κάτι όμως που με αυτή σου ακριβώς την πρόταση, το κατέρριψες και συμφωνείς ουσιαστικά μαζί μου.

 

Το Κοράνι μπορεί να αναφέρει τον θάνατο των μη πιστών σε αυτό, Η Βίβλος το ίδιο όσον αφορά την Π.Διαθήκη...

 

Εκείνο που κάνει την διαφορά όμως είναι ενα πράγμα... Η παιδεία και η ελευθερία της σκέψης. Κάτι που έχουμε εμείς και δεν έχουν εκείνοι.

 

Η ελευθερία της σκέψης που σε εμάς (Ευρώπη) πέρασε ανεμπόδιστα και κατόπιν πέρα απο τον Ατλαντικό αλλά στους Άραβες, στην αρχή περιορίστηκα για να μην έχουν αντιδράσεις οι αποικειοκρατίες και οι περιφέρειες αυτοκρατοριών και μετά οι χώρες-επειχηρήσεις για να μπορουν να έχουν το πάνω χέρι εκμετάλευσης στο εμπόριο και την διπλωματία αρχικά , στην ενέργεια ύστερα.

Τώρα όμως , επειδή υπάρχει ενα κύμα δυσαρεστημένων απο τα οικονομικά τεκταινόμενα , υπάρχει και κατευθυνόμενη αντίδραση στους απαίδευτους κατά πολύ μεγάλο ποσοστό Άραβες, που τους ωθεί σε ακρότητες. Δεν νομίζω άλλωστε κανένας απο αυτούς να γεννιέται με τάσεις δολοφονικές και βάρβαρες...

Τους μεγαλώνουν έτσι για την διεύρυνση της βάσης δυνάμεως τους.

 

Απο την άλλη έχεις και ΗΠΑ-Αγγλια να κάνουν δήθεν "απελευθερωτικούς" πολέμους , που όμως σε καμία περίπτωση δεν βοηθάνε τους αυτόχθονες εκεί. (Πέρα απο το ελεγχόμενο πολίτευμα , είδες καμιά βελτίωση σε Πακιστάν , Αφγανιστάν; ).

 

Το κλειδί , για την κατάλυση τέτοιων δυνάμεων είναι η Γνώση και η Παιδεία, αλλά όπως σε όλους τους αιώνες της ανθρωπότητος, αυτά τα κλειδιά είναι προσιτά σε λίγους και μάλιστα στο πρότυπο της πυραμίδας. Όσο πιο εξεζητημένη γνώση, τόσο λιγότερα τα κλειδιά και η προσφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Martina, η ιστορία είναι αποτέλεσμα πάντα μιας realpolitik. Μπορεί οι "προχωρημένες ανθρωπιστικές θεωρίες" να ήταν κάποτε το "έναυσμα" επαναστάσεων, αλλά πάντα στο τέλος τον "τελικό λόγο" , την "τελική , χαριστική βολή" την είχε η realpolitik.

 

Είτε "προκλητικά ευθέως" ( πχ πραξικόπημα Ναπολέοντος λίγο καιρό μετά την Γαλλική Επανάσταση) είτε "κρυφογελώντας" (πχ σταδιακή επικράτηση Στάλιν λίγο καιρό μετά την Κόκκινη Επανάσταση).

 

Όταν Ισλαμιστές επι 1400 χρόνια θεωρούν ύψιστο καθήκον να κόβουν λαιμούς αλλόθρησκων για να προωθήσουν τη θρησκεία τους, φυσικά και υφίσταται "Σύγκρουση Πολιτισμών".

 

Όταν Χριστιανοί ξέσκισαν τους Παγανιστικούς Λαούς προκειμένου να προωθήσουν τη χριστιανική θρησκεία, φυσικά και υφίσταται Σύγκρουση Πολιτισμών.

 

Όταν ακόμη και σήμερα, δεν υπάρχει Φιλοσοφική Ομάδα που να μην απαξιώνει τις υπόλοιπες ως κατώτερες, φυσικά και υφίσταται Σύγκρουση Πολιτισμών.

 

Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα. Ήταν, είναι και θα είναι. Και όπως λέει και στο τραγούδι του Σεβάχ (ή κάπως έτσι τέλος πάντων: " πάντα με αίμα και μαχαίρι ο κόσμος προχωρά".

 

Μπορεί ο εκλεπτυσμένος Φιλόσοφος να λέει "δεν σκοτώνουμε τον Ντιντερό" (διότι θέλουμε τον πολιτιστικό αντίλογο ως πηγή έμπνευσης) αλλά στην πράξη....είναι αλλοιώς...η Γεωστρατηγική καθορίζει τους όρους του παιγνιδιού και το καύσιμο είναι πάντα η φιλοσοφική διαφορά. Το δε μέσο ....είναι πάντα το "λεπίδι".

 

Κρίμα....αλλά το "αίμα" και τα "κοφτερά ξίφη" θα στοιχειώνουν πάντα τον ύπνο των ανθρώπων, Martina. :smilewink:

 

 

Φίλε μου η ζωή είναι επιλογές με Ε κεφαλαίο..

 

Ή επιλέγουμε και επικροτούμε τον ( πολιτικό) αηθικισμό δικαιολογώντας τα πάντα και κυρίως το γεγονός ότι δεν μπόρεσαμε να κάνουμε ούτε ένα βήμα πνευματικής εξέλιξης ως νοήμονες «άνθρωποι» που πρώτα σέβονται τον εαυτό τους ή αποφασίζουμε το άλμα που θα θέσει τέρμα στον επαναλαμβανόμενο παραλογισμό ανεγκέφαλων που πιστεύουν ότι θα εγκαταλείψουν αυτόν τον κόσμο λιγότερο γυμνοί απ? ότι ήταν όταν αυτός ο κόσμος τους δέχτηκε?

 

Ο διχασμός του κάνω ρεαλπολιτίκ το πρωί και το βράδυ ρίχνω και έναν διαλογισμό σε αναζήτηση της εσωτερικής μου γνώσης έτσι για να ξορκίσω τα στοιχειά και να απολαύσω ύπνον ελαφρύ καταδεικνύει την πλήρη υποκρισία των φαύλων καιρών που ζούμε?

 

Η Ιστορία είναι γεμάτη επιτήδειους που καπηλεύτηκαν ανθρωπιστικές (φιλοσοφικές) αξίες ( και όχι θεωρίες) και αφελείς που δέχτηκαν να χειραγωγηθούν από παρόμοιου τύπου λαοπλάνους...

Link to comment
Share on other sites

 

Black Angel, Martina...

 

Οι θρησκείες (και δη ο δογματικός τρόπος υποστήριξης τους) είναι καθαρά το "όπιο" του λαού. Όποιος χειρίζεται την ισχυρότερη έχει και το παιχνίδι στα χέρια του. Καλές οι αντιλήψεις περί ανθρωπότητας και θεωρίες "ουτοπίας" (όλοι μαζί , χωρίς σύνορα) , αλλά σε ρεαλιστικό επίπεδο , αυτά πάνε "ταξιδάκι" και βγάινουν τα μαχαίρια και οι κόντρες παίρνουν σάρκα και οστά. Δεν κινούνται πλέον σε θεωρίες.

 

 

Οι θεωρίες «ουτοπίας» είναι καταδικασμένες σε μόνιμες διακοπές όσο υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν το εισιτήριο διαρκείας τους?..

Link to comment
Share on other sites

Martina...

 

Στην πραγματική ζωή, όπου η ύλη , παράγεται , καταναλώνεται και γενικά υπάρχει , συνεπάγεται οτι αντίστοιχα και το ανθρώπινο μυαλό , ενεργεί με αυτόν τον τρόπο για να συμμετέχει.

 

Ειδικά δε, όταν μιλάμε για επιρροή δυνάμεων , εξουσίες, οικονομικά συμφέροντα, κτλ... το θεωρώ τουλάχιστον αφελές το να κάθομαι και να εξιστορώ "φιλοσοφίες" και "ουτοπικά σενάρια" για ενοποιήση του κόσμου , όταν κάποιοι άλλοι που δεν συμβαδίζουν με την δική μου σκέψη , προχωρούν στην υλική , αν θες , παγκοσμιοποίηση.

 

Συγνώμη λοιπόν φίλη μου, αλλά στον πραγματικό τομέα , εκεί που δρούν οι πολιτικές και δυνάμεις εξουσίας, οι ρομαντικές σκέψεις δεν χωρούν. Στην ζούγκλα για να ζήσεις πρέπει να γίνεις θηρίο αναγκαστικά.

 

Αν τώρα κάποια στιγμή η Ζούγκλα , γίνει δάσος με αηδόνια και ελάφια, τότε ίσως μεταλλαχθούμε και εμείς.

 

Αλλά επειδή εδώ και 30.000 χρόνια που ο άνθρωπος επιβιώνει στην Γή σε κοινωνίες, επικρατεί ο νόμος της δύναμης και της ισχύος (με τον ένα ή τον άλλον τρόπο) και αυτό έχει περάσει σε εμάς σαν δεύτερη φύση καθημερινότητας, αμφιβάλω πολύ για την πραγματοποίηση των "ουτοπικών σεναρίων".

 

Επι προσωπικού τώρα, ο κάθε άνθρωπος φροντίζει για την προσωπική του ηρεμία και γαλήνη. Οπότε να με συγχωρείς αλλά δεν συμφωνώ στον χαρακτηρισμό "διπροσωπία", αν εγώ φροντίζω να είμαι ήρεμος εσωτερικά, ειδικά σε προσωπικό μου χρόνο , φεύγοντας απο την "καθημερινή ζούγκλα", μόνο καλό κάνει ... οχι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Άνορ δεν θα έπρεπε όμως για να ξεπεραστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα, να απομυθοποιηθεί πρώτα απ'όλα;

 

Δεν νομίζω ότι οι ρομαντικές σκέψεις προσφέρουν μόνο συζήτηση. Φυσικά δεν μιλάω για όλες.

 

Το θέμα εξουσίας και ισχύος ουσιαστικά προέρχεται απ'την αμφιβολία του καθημερινού ανθρώπου για τον ίδιο του τον εαυτό. Βάζει από μόνος του τον εαυτό του στη θέση κερκίδας, ακροατής αυτών που "είναι καλύτεροι γιατί έχουν εξουσία". Είναι ο ψεύτικος συσχετισμός αυτών που θέλουμε να είμαστε με αυτό που φαίνεται να είναι τα συγκεκριμένα άτομα. Γίνεται. Υποσυνείδητα, εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ ... εκείνο όμως που υπολείπεται απο μια ουσιαστική συζήτηση , είναι ο τρόπος που θα επιτευχθεί αυτή η απομυθοποίηση... συν το πρόσθετο οτι θα πρέπει να επιβληθεί σε όλους. Μιας και αν το κάνουν 10 εκατομύρια και 1000 συνεχίζουν ώς είχε, σημαίνει πως και πάλι κάποιοι θα είναι σε δύναμη ισχύος και κάποιοι οχι.

 

Ειδικά μιλώντας με την κοινωνική δομή που ζούμε εδώ και 30.000 χρόνια, είναι αδύνατο να επιτευχθεί η δραστική αλλαγή του , προς την κατεύθυνση του "ενας κόσμος ενιαίος χωρίς σύνορα , σαν μια ιδέα". Γιατί αυτή την θεωρία μετά κάποιοι δεν θα την τηρήσουν και με την παραβατικότητα τους, απλά θα κυριαρχήσουν πολύ ευκολότερα απο οτι στο παρελθόν.

 

Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα που απομακρυνθήκαμε πολύ.

Φανταστείτε την Ελλάδα ξαφνικά να τείνει χέρι βοηθείας (ακόμα περισσότερο μαζί με "επίκυψη") προς την Τουρκία, λέγοντας θα τα βρούμε γιατί είμαστε γείτονες. Απο την άλλη οι Τούρκοι να μην το τηρήσουν ,και να προχωρήσουν ώς σήμερα... Μπορείτε να φανταστείτε την κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

Η «πραγματική ζωή» καθορίζεται από δύο εντελώς ανθρώπινα χαρακτηριστικά ..την απληστία και την ικανότητά του να κοκκινίζει από ντροπή…το πρώτο θεωρείται κινητήριος δύναμη και έντεχνα έχει μετονομαστεί σε διάθεση για πρόοδο . ..το δε δεύτερο αποτελεί μειονέκτημα και κατόπιν εντατικών σεμιναρίων δύναται να ξεπεραστεί και να αντικατασταθεί από το πλεονέκτημα του αμέριστου θράσους

 

Τα εν λόγω σεμινάρια έχουν παρακολουθήσει εκατομμύρια πολιτών που παρουσιάζουν το προαναφερθέν ελάττωμα και οι αιτήσεις συνεχώς πληθαίνουν….

 

Τα μαθήματα συμπεριλαμβάνουν:

 

- πολύωρες θεάσεις διαφημίσεων με κύριους πρωταγωνιστές ποικίλα Υλικά Αγαθά.. πολυτελή αυτοκίνητα 4χ4 που θα σε οδηγήσουν στα τελευταία υπολείμματα φύσης….κινητά για τον πλήρη αποκλεισμό κάθε μορφής επικοινωνίας από τα άτομα τα οποία έχεις την ατυχία να συνευρίσκεσαι .…αποσμητικά κατά του καθημερινού σου ιδρώτα στήριξης δυνάμεων επιρροών και λοιπών κέντρων εξουσίας ….και πολλά άλλα που συντελούν σε ένα χαμόγελο πλήρες ευχαρίστησης παρόμοιο με της μαϊμούς που μόλις έφαγε την μπανάνα της…

 

- Πολλαπλές αναγνώσεις και τέλεια αποστήθιση Life style περιοδικών σχετικά με τους Βίους επώνυμων αγνώστων λοιπών στοιχείων όπου και θα επικεντρωθούμε στην προετοιμασία του τέλειου breakfast πλησίον απαστράπτουσας πισίνας και εξίσου απαστράπτοντος σερβιτόρου

 

- Φυσιογνωμική παρατήρηση βρώμικου ρακένδυτου πρόσφυγα μετά της εξίσου banal οικογενείας του ώστε να είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε ποιους θα αποφύγουμε στις νυχτερινές glamorous εξόδους μας ενώ παράλληλα να μην πηγαίνει τσάμπα τυχόν ελεημοσύνη σε περίπτωση που βρεθούμε σε «καλή»διάθεση

 

- Θεατρικά δρώμενα όπου ο μαθητευόμενος θα εξασκεί το ταλέντο του να υποκρίνεται τον ρόλο του κοσμικού bon viveur έτσι ώστε να αποφεύγει να τον παρομοιάζουν με απόβλητο της κακούργας κενωνίας και την πλήρη ομογενοποίησή του με τα υπόλοιπα στοιχεία μιάς συνταγματικά ευνομούμενης πολιτείας..των ολίγων.

 

- Ενδυματολογικές συμβουλές ώστε να αποφεύγονται πληκτικές εμφανισιακές επαναλήψεις – 5 ζευγάρια μπότες ανά σεζόν είναι must , 4 αθλητικά που να καλύπτουν όλες τις υπάρχουσες φίρμες.. κατάλληλα για οδήγηση γιατί το περπάτημα είναι out και η εντατική αερόβια θέλει καλή στήριξη στα πέλματα…κλπ κλπ

 

- Εισαγωγή στην τεχνολογία και γιατί το τρίτο μπλέντερ που σε αγαστή συνεργασία με το τελευταίο μοντέλο ψυγείο-καταψύκτη διαλέγει, ξεφλουδίζει και πίνει τον χυμό είναι το πλέον απαραίτητο …

 

- ανταλλαγές σπουδαστών με σπουδαστές άλλων χωρών έτσι ώστε να επιτευχθεί η πολυπόθητη οικονομική παγκοσμιοποίηση και όλοι να αισθανθούν πολίτες του υπάρχοντος Υλικού Κόσμου.

 

- Εθελοντική εργασία σε στρατόπεδα συγκέντρωσης αντιφρονούντων όπου θα γίνεται προσπάθεια μεταλαμπάδευσης των ιερών ιδεών και οι πλανημένοι να καταστούν γνώστες της πλάνης τους δωροδοκούμενοι εμμέσως πλην σαφώς με αντικείμενα-φετίχ τύπου American Express…Visa και λοιπών πιστωτικών καρτών..

 

Με το πέρας των μαθημάτων ο ...ατυχής μαθητευόμενος θα γίνεται κάτοχος χρυσής κάρτας Diners με απεριόριστο πιστωτικό υπόλοιπο…και αμέσως μετά θα αφήνεται ελεύθερος να περιδιαβάσει την Ζούγκλα της οποίας πλέον θα είναι σεβαστό μέλος/στήριγμα και παρομοίως δακτυλοδεικτούμενος διά του μέσου δάχτυλου του οποίου και θα είναι απόλυτα ..ευλογημένος..

Link to comment
Share on other sites

Είδες να διαφωνώ;.... καθόλου... αλλά με τους αφορισμούς το ΄΄εχω πεί και παλιότερα εδώ, δεν κάνουμε τίποτα...

 

όλοι μπορούμε να καταδικάζουμε και να αφορίζουμε απο καναπέδες και μέσα στα δικά μας σπίτια με τις ανέσεις μας. Εσύ, εγώ όλοι μας εδώ , έχουμε το προνόμιο να διατυπώνουμε την γνώμη μας και να καταδικάζουμε-αφορίζουμε τα πάντα κατά το δοκούν και κατά πως μας κάνει εμάς σωστό.

 

Το θέμα είναι όμως οτι οι πισινοί στενεύουν , όταν έρθει η ώρα για να δοθεί η λύση , να συμμετάσχεις σε αυτή και να την υποστηρίξεις αν θέλεις απέναντι σε άλλους που θα μου/σου πουν οτι αυτά είναι μ$#%$#...ς

 

Οπότε όταν θα είναι ικανός να μπεί μπροστά κάποιος και να σηκώσει το πρώτο βήμα (εγώ το λέω...δεν είμαι ικανός να το κάνω...) τότε ίσως να ακολουθήσουμε και οι υπόλοιποι ... αλλιώς καλά τα λέμε και τα κατακρίνουμε , αλλά ας βάλουμε τα κεφάλια μέσα, γιατί μπορεί να θυμώσει το αφεντικό και να χάσουμε και την δουλειά που έχουμε , βάση των παραπάνω.

 

Εν ολίγοις, φίλη μου.... αυτή είναι η Ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είδες να διαφωνώ;.... καθόλου... αλλά με τους αφορισμούς το ΄΄εχω πεί και παλιότερα εδώ, δεν κάνουμε τίποτα...

 

όλοι μπορούμε να καταδικάζουμε και να αφορίζουμε απο καναπέδες και μέσα στα δικά μας σπίτια με τις ανέσεις μας. Εσύ, εγώ όλοι μας εδώ , έχουμε το προνόμιο να διατυπώνουμε την γνώμη μας και να καταδικάζουμε-αφορίζουμε τα πάντα κατά το δοκούν και κατά πως μας κάνει εμάς σωστό.

 

Το θέμα είναι όμως οτι οι πισινοί στενεύουν , όταν έρθει η ώρα για να δοθεί η λύση , να συμμετάσχεις σε αυτή και να την υποστηρίξεις αν θέλεις απέναντι σε άλλους που θα μου/σου πουν οτι αυτά είναι μ$#%$#...ς

 

Οπότε όταν θα είναι ικανός να μπεί μπροστά κάποιος και να σηκώσει το πρώτο βήμα (εγώ το λέω...δεν είμαι ικανός να το κάνω...) τότε ίσως να ακολουθήσουμε και οι υπόλοιποι ... αλλιώς καλά τα λέμε και τα κατακρίνουμε , αλλά ας βάλουμε τα κεφάλια μέσα, γιατί μπορεί να θυμώσει το αφεντικό και να χάσουμε και την δουλειά που έχουμε , βάση των παραπάνω.

 

Εν ολίγοις, φίλη μου.... αυτή είναι η Ζούγκλα.

 

εγώ δεν υποτιμώ την νοημοσύνη σου ...εσύ γιατί υποτιμάς τη δική μου ?

Link to comment
Share on other sites

Η υπενθύμιση της σφαίρας της πραγματικότητας ποτέ δεν είναι υποτίμηση. Ακόμα και οι καλύτεροι μερικές φορές δείχνουν οτι κάποιες στιγμές την "χάνουν". Καλό είναι λοιπόν να υπάρχει κάποιος έστω και άγνωστος μερικές φορές να μας προσγειώνει στον πραγματικό κόσμο απο εκει που βρισκόμαστε.

 

Αν κατάλαβα λάθος συγνώμη.... αλλά απο τα λεγόμενα σου, αντιλήφθηκα οτι είχαμε ξεφύγει απο την σφαίρα της πραγματικότητας (των real politics αν θές) και είχαμε περάσει πάλι σε ευχές και στο "Θα" ενός καλύτερου κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Η υπενθύμιση της σφαίρας της πραγματικότητας ποτέ δεν είναι υποτίμηση. Ακόμα και οι καλύτεροι μερικές φορές δείχνουν οτι κάποιες στιγμές την "χάνουν". Καλό είναι λοιπόν να υπάρχει κάποιος έστω και άγνωστος μερικές φορές να μας προσγειώνει στον πραγματικό κόσμο απο εκει που βρισκόμαστε.

 

Αν κατάλαβα λάθος συγνώμη.... αλλά απο τα λεγόμενα σου, αντιλήφθηκα οτι είχαμε ξεφύγει απο την σφαίρα της πραγματικότητας (των real politics αν θές) και είχαμε περάσει πάλι σε ευχές και στο "Θα" ενός καλύτερου κόσμου.

 

 

Mην ανησυχείς φίλε μου την πραγματικότητα την βιώνω καθημερινά όσο δεν φαντάζεσαι...όπως καί νάχει πάντως σε ευχαριστώ που μου την υπενθυμίζεις..

 

Ξέρεις ποιά είναι η βασική διαφορά μας?

Εσύ ψάχνεις ελαφρυντικά για την απάθεια των ανθρώπων γύρω σου και ..εντός σου...αντίθετα εγώ σε μένα δεν βρίσκω ούτε ένα....

 

Μην μπερδεύεις τον αυτοσαρκασμό και την αφύπνιση με το ευχολόγιο ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...