Jump to content

Έρως ανίκατε μάχαν...


Recommended Posts

Η διαφορά μεταξύ αγάπης και έρωτα, κατ' εμέ, είναι ότι την αγάπη την κερδίζεις και αυτός που στην δίνει το κάνει συνειδητά (ασχέτως αν είναι σοφό από μέρους του ή όχι), ο έρωτας πάλι απλώς χτυπά, δεν επιλέγεις ποιον και γιατί ερωτεύεσαι, απλώς γίνεται, σε τυφλώνει, κάνεις έναν σωρό βλακείες και μετά αφού έχεις μετανοήσει τον αποζητάς εκ νέου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κάνεις έναν σωρό βλακείες και μετά αφού έχεις μετανοήσει τον αποζητάς εκ νέου...

 

:clapping::worthy::clapping:

 

...ε ρε σφαλιάρα ζβουριχτή που μας χρειάζετε, μπας και ξελαμπικάρουμε μ' αυτόν τον φαύλο κύκλο!!

Link to comment
Share on other sites

Έρως: αυτός που πρώτος εφάνη και ονομάστηκε Φάνητας και η πρώτη γιορτή της ανθρωπότητας προς τιμή του ονομάστηκε Θεοφάνεια (Ορφικά περί γενέσεως).

Ο έρωτας είναι η ελκτική δύναμη που ενώνει στοιχεία μεταξύ τους, δημιουργώντας μαγνητισμό. Ετσι ενώθηκαν τα συμπαντικά στοιχεία και δημιούργησαν τους πλανήτες, τα μαγνητικά πεδία κ.λπ. Προσωπικά για μένα, τα Θεοφάνεια είναι η γιορτή του έρωτα.

 

Αγάπη: όταν ο άνθρωπος διδάχτηκε την αγάπη, τα Θεοφάνεια αγιοποιήθηκαν και έγιναν Αγια Θεοφάνεια. Το ποιός και πότε το πρωτοδιατύπωσε είναι εγκυκλοπαιδική λεπτομέρεια που προσωπικά δεν θα μου προσθέσει τίποτα, γιατί η ουσία είναι να την αισθάνεσαι την αγάπη κι όχι να την περιγράφεις.

 

Σαφώς όταν βρίσκεσαι σε κατάσταση έρωτα, ερωτευμένος, έλκεσαι με σκοπό την ένωση, βρίσκεσαι και σε κατάσταση αγάπης (και μη μου μιλήσετε για σεξ... άλλο μπαζώνω να χορτάσω, άλλο γευματίζω-λαμβάνω ενέργεια).

Η κατάσταση του να βρίσκεσαι όμως σε αγάπη με τους γύρω σου, είναι διαχρονική και δεν έχει να κάνει με την την ανταλλαγή ερωτικών κραδασμών και ένωση ερωτική. Σε κατάσταση αγάπης μπορείς να βρίσκεσαι με τον οποιονδήποτε και οπουδήποτε για οτιδήποτε. Για θεραπευτικούς-ιαματικούς λόγους, για μητρικούς-πατρικούς και λοιπούς οικογενειακούς-φιλικούς δεσμούς, προσωπικής ανάπτυξης και αυτοβελτίωσης όταν αγαπάς τον εαυτό σου, κ.ά.

 

Η Αγάπη δεν προϋποθέτει Έρωτα.

Ο Έρωτας πρέπει ή έστω καλό είναι να προϋποθέτει και Αγάπη.

 

Η Αγάπη αρχίζει με το Α της δημιουργίας.

Ο Ερωτας με το Ε της Αλχημείας και δείτε το αλχημικό και χημικό εργαλείο 3Ε (έβαλα το 3 γιατί δεν μπορώ να γράψω δυστυχώς αντίστροφα το Ε)

 

Η ΑλΧημική Σύνθεση της Αγάπης είναι

ΑΗΡ

ΓΑΙΑ

ΑΙΘΗΡ

ΠΥΡ

ΗΛΙΟΣ

 

Και του Έρωτα:

ΕΛΞΗ

ΡΟΗ

ΩΡΑ Ή ΩΡΑΙΟ *

ΣΥΜΠΑΝ

 

 

*Το Ωρα δείχνει ότι πρόκειται για κατάσταση πεπερασμένης διάρκειας, καθώς και το Ωραίο, το δηλαδή παροδικά όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

...Η Αγάπη δεν προϋποθέτει Έρωτα.

....

Η Αγάπη αρχίζει με το Α της δημιουργίας.

Ο Ερωτας με το Ε της Αλχημείας και δείτε το αλχημικό και χημικό εργαλείο 3Ε (έβαλα το 3 γιατί δεν μπορώ να γράψω δυστυχώς αντίστροφα το Ε)

 

Η ΑλΧημική Σύνθεση της Αγάπης είναι

ΑΗΡ

ΓΑΙΑ

ΑΙΘΗΡ

ΠΥΡ

ΗΛΙΟΣ

 

Και του Έρωτα:

ΕΛΞΗ

ΡΟΗ

ΩΡΑ Ή ΩΡΑΙΟ *

ΣΥΜΠΑΝ

 

*Το Ωρα δείχνει ότι πρόκειται για κατάσταση πεπερασμένης διάρκειας, καθώς και το Ωραίο, το δηλαδή παροδικά όμορφο.

 

Αν δέν υπάρξει ΕΛΞΗ,γιά νά δημιουργηθεί έστω καί ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, ΡΟΗ πού θά συνταράξει τό ΣΥΜΠΑΝ, δηλαδή ΕΡΩΤΑΣ πώς είναι δυνατόν νά χρησιμοποιηθουν τά συμπαντικά στοιχεία ΑΗΡ, ΓΑΙΑ, ΑΙΘΗΡ, ΠΥΡ ώστε νά λάμψει ο ΗΛΙΟΣ τής ΑΓΑΠΗΣ;

 

Γιατί καλή μας φίλη λές λοιπόν ότι η Αγάπη δέν προϋποθέτει Ερωτα - μέ τήν όποια έκφανσή του - αλλά Ερωτα τελικά;

 

:brokenheart:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η Αγάπη προϋπάρχει φίλε μου. Ο έρωτας φανερώνεται, από κάπου, από την Πηγή της Ζωής, την Ζωοδόχο, και ενώνει στοιχεία, που προϋπάρχουν αυτού, γιατί είναι στοιχεία Αγάπης.

Ας πούμε, μεταφορικά, ότι ο έρωτας είναι ζύμη, αλλά η αγάπη, είναι η μαγιά... χωρίς μαγιά δεν γίνεται ζύμη ;)

 

Μοιράζομαι μαζί σας τα πιστεύω μου και τις κοσμικές μου πληροφορίες. Ούτε για να τα πιστέψετε, ούτε για να τα ακολουθήσετε. Εχουν γραφτεί πολλά άλλα πολύ ανωτέρων μου που ούτε εσείς, ούτε εγώ ακολούθησα. Δεν θα χαθεί κάτι αν με αμφισβητήσετε. Το ότι ερεθίζουμε όμως τα μυαλά μας και τα πάμε πιο ψηλά με κάνει να χαμογελώ ευτυχισμένη.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ο έρωτας είναι ζύμη, αλλά η αγάπη, είναι η μαγιά... χωρίς μαγιά δεν γίνεται ζύμη

 

Η Αφροδίτη είναι μητέρα του Έρωτα κι όχι κόρη του...

H μυθολογία μας επανειλλημένα έχει αποδείξει ότι σε φιλοσοφικούς συμβολισμούς παίρνει άριστα με τόνο!!

 

Άρα, νομίζω πως έχει δίκιο η Νεράιδα, παρ' όλο που ζορίζομαι να καταλάβω την φιλοσοφία :wacko:

Διότι κι εγώ πιστεύω πως ο Έρωτας προηγείται της Αγάπης... αλλά κάτι παίζει εδώ!! Γιατί η Αφροδίτη νά ΄ναι μαμά του?!?!

 

 

Help! :please:

Link to comment
Share on other sites

και τα ελληνικά επίσης!!!

Η Αφροδίτη είναι όντως μάνα, προϋπάρχει και είναι Αγάπη. Μαγιά.

Ο Ερωτας πρώτος εμφανίζεται και ενώνει τα στοιχεία της Αγάπης. Ζύμη.

ούφ....

 

τέλος, βάλτα με τον Ορφέα, που έγραψε την Γένεση, και λέει ότι πρώτος Εφάνη ο Έρωτας. Εφάνη. ¨Οχι δημιουργήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εφάνη...

ήταν το σκατιάρικο εκείνο, που ενώ όλα τα άλλα ήταν μέσα στην κούνια, αυτό τσουυυυυυυυυυυπ βγήκε για εξερεύνηση και δράση χιχιιχιιιι

Link to comment
Share on other sites

Εφάνη...

ήταν το σκατιάρικο εκείνο, που ενώ όλα τα άλλα ήταν μέσα στην κούνια, αυτό τσουυυυυυυυυυυπ βγήκε για εξερεύνηση και δράση χιχιιχιιιι

 

:lol: ναι οκ, τό πιασα! Κάτσε τώρα να το επεξεργαστώ και θα επανέλθω! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η Αγάπη προϋπάρχει φίλε μου. Ο έρωτας φανερώνεται, από κάπου, από την Πηγή της Ζωής, την Ζωοδόχο, και ενώνει στοιχεία, που προϋπάρχουν αυτού, γιατί είναι στοιχεία Αγάπης.

Ας πούμε, μεταφορικά, ότι ο έρωτας είναι ζύμη, αλλά η αγάπη, είναι η μαγιά... χωρίς μαγιά δεν γίνεται ζύμη ;)

 

Αντιλαμβάνομαι τί ...εννοείς κυρά Νεράϊδα. Αντιλαμβάνομαι γιατί μιλάς... Αλλά εγώ ακόμα, είμαι ένας απλός Ιχνηλάτης.

 

Μοιράζομαι μαζί σας τα πιστεύω μου και τις κοσμικές μου πληροφορίες. Ούτε για να τα πιστέψετε, ούτε για να τα ακολουθήσετε. Εχουν γραφτεί πολλά άλλα πολύ ανωτέρων μου που ούτε εσείς, ούτε εγώ ακολούθησα. Δεν θα χαθεί κάτι αν με αμφισβητήσετε. Το ότι ερεθίζουμε όμως τα μυαλά μας και τα πάμε πιο ψηλά με κάνει να χαμογελώ ευτυχισμένη.

Σας ευχαριστώ.

 

Καί συμφωνώ απόλυτα μέ τήν θέση σου.

 

Ας είμαστε, μιά αμμουδιά, πού τήν διαβαίνουν ελεύθερα τά ...κύματα!

Link to comment
Share on other sites

Τι έγραψε ο Ορφέας... Λοιπόν, με το χέρι του και το μολύβι του, τίποτα, όπως το εννοούμε στην κυριολεξία.

Χμ.... αν καθήσετε κοντά σε κάποιον Δάσκαλο, ίσως τύχει να τον δείτε την ώρα που .. "γράφει"... δηλαδή, αυτός μιλάει και ένας μόνο ένας μπορεί και αντέχει το βάρος της ενέργειας που ρέει εκείνη την ώρα στο χώρο και γράφει αντ΄αυτού. Όμως, όλοι λέμε ότι ο Δάσκαλος γράφει. Ετσι κι αλλιώς και όταν δακτυλογραφείς λέμε ότι γράφεις κι ας μην γράφεις εσύ αλλά η συσκευή γραφής. Ο Μαθητής που γράφει, είναι συσκευή.

Ο Δάσκαλος και πρώτος Θεολόγος, Ορφέας, έγραψε περί γενέσεως στα Αργοναυτικά

 

Ώναξ Πυθώνος μεδέων, εκατηβόλε, μάντι,

ος λάχες ηλιβάτου κορυφής Παρνησίδα

πέτρην,

σην αρετώ υμνώ συ δε μοι κλέος

εσθλόν οπάσσαις

πέμπε δ΄ επί πραπίδεσσιν εμαίς

ετυμήγορον αυδήν,

όφρα πολυσπερέεσαι βροτοίς

λιγύφωνον αοιδήν

ηπύσω, Μούσης εφετμαίς, και πηκτίδι

πυκνή

Νυν γαρ σοι, λυροεργέ, φίλον μέλος

αειδόντα

θυμός εποτρύνει λέξαι, τάπερ ούποτε

πρόσθεν

έφρασ΄όταν Βάκχοιο και Απόλλωνος

άνακτος

κέντρω ελαυνόμενος, φρικώδεια κήλα

πιφαύσκω

θνητοίς ανθρώποισιν, αχείμαστα δ΄ όργια

μύσταις

αρχαίου μεν πρώτα χάους ατέκμαρτον ανάγκην,

και Κρόνον, ως ελόχευσεν απειρεσίοις υπό κόλποις

Αιθέρα και διφυή, πυρσωπέα, κυρδόν Έρωτα,

Νυκτός αειγνήτης υία κλυτόν, ον ρα Φάνητα

οπλότεροι κλήζουσι βροτοί, πρώτος γαρ

εφάνθη....

 

δηλαδή,

 

Ω άνακτα προστάτη της Πυθώνος, τοξότη μακροβόλε, μάντη,

που σου έλαχε κάποιος βράχος του Παρνασσού εις μίαν απόκρημνη κορυφή του

τη δική σου αρετή εξυμνώ αλλά και σύ

είθε να μου δώσεις όνομα δοξασμένο

και να μου χαρίζεις φωνή

που λέγει την Αλήθεια

δια να τραγουδήσω στους ανθρώπους που είναι διασκορπισμένοι στα πέρατα της γης, τραγούδι λιγυρόφωνο

κατ΄ εντολήν της Μούσας και με πηκτίδα (μουσικό όργανο) καλοφτιαγμένη

Διότι τώρα ενώ φιλικό μέλος (τραγούδι) τραγουδώ δια σε

που έχεις ως έργο να παίζεις την λύραν

η καρδιά μου με παροτρύνει να πω πράγματα

που ποτέ προηγουμένως δεν εξεστόμισα

όταν παρακινούμενος από το κέντρισμα του

Βάκχου και του βασιλέως Απόλλωνος

εφανέρωσα στους θνητούς τα φρικτά βέλη

και εις τους μυημένους τις ήσυχες μυστηριακές τελετές

Κατά πρώτον μεν (φανέρωσα) του αρχαίου (του πρωτογενούς) χάους την ακαταμάχητη ανάγκη

και τον Κρόνο πώς γέννησε εις του απέραντους κόλπους του

τον Αιθέρα και τον δίμορφον, που εκτοξεύει

πύρινα βλέμματα, τον ένδοξον Έρωτα

τον ξακουστόν υιόν της αιώνιας Νυκτός

τούτον βέβαια Φάνητα

τον ονόμασαν οι μεταγενέστεροι άνθρωποι

διότι πρώτος εφανερώθη ....

Link to comment
Share on other sites

βρε μια μανία όταν λέμε Γένεση να εννοούμε το Αβραάμ εγέννησε Ισσαάκ.. και όταν λέμε Κατακλυσμός να είναι ντε και καλά του Νώε!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο Ορφέας έγραψε Κοσμογονία κι όχι Γέννεση, αλλά δεν παίρνω κι όρκο...

 

Πάντως όπως και νά 'χει, είτε Γέννεση το πεις, είτε Κοσμογονία, η ουσία είναι μια και η ίδια! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Όρτσα!

 

Στο Thesaurus Linguae Grecae, αν ζητήσεις τα Orphica, θα σου βγάλει τα εξής έργα:

 

Hymni (Ύμνοι)

Argonautica (Αργοναυτικά)

Lithica (Λιθικά)

Fragmentum Astrologicum (Αστρολογικά αποσπάσματα)

 

κ.α. αποσπάσματα και μαρτυρίες.

 

Αυτά είναι τα σωζόμενα που αποδίδονται στον Ορφέα (μια κι ο Ορφέας είναι μεταξύ ιστορίας και μύθου και οι επιστήμονες δεν παίρνουν... όρκο πως υπήρξε!)

 

Τώρα, η "Ελληνική Μυθολογία" της Εκδοτικής Αθηνών δεν αναφέρει τίποτα, είτε από την Ορφική Κοσμογονία - Θεογονία είτε από κάποια άλλη, εκτός από αυτήν του Ησιόδου (σώζονται γύρω στις 12 διαφορετικές Κοσμογονίες στην ελληνική παράδοση).

 

Τέλος, στην Ελληνική παράδοση, ο όρος που χρησιμοποιείται είναι "Κοσμογονία - Θεογονία" κι όχι "Γένεσις".

 

Πάντως όπως και νά 'χει, είτε Γέννεση το πεις, είτε Κοσμογονία, η ουσία είναι μια και η ίδια!

 

Ε, τι το πεις λίμνη, τι το πεις θάλασσα, η ουσία είναι πως είναι νερό...

...τι το πεις βελανιδιά τι το πεις πλάτανο, η ουσία είναι πως είναι δέντρο...

...τι το πεις μπαταρία τι το πεις μετασχηματιστή, η ουσία είναι πως βγάζει ηλεκτρικό ρεύμα :shocked:

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...