Jump to content

WICCA=ΝΤΡΟΠΗ


 Share

Recommended Posts

Η θρησκεία της wicca και γενικά τα μονοπάτια της νεοπαγανιστικής θρησκείας είναι άκρως παρεξηγημένα από το σύνολο.Όσον αφορά εμένα. όλοι ξέρουνε ότι ακολουθώ αυτό το μονοπάτι. Όχι γιατί θέλω να το προβάλω, απλά και οι οικογένεια μου είναι έτσι.Έτσι μεγάλωσα.Κατά καιρούς συναντώ άτομα που έρχονται και μου λένε:Κάνεις μαύρη μαγεία?Στό τέλος των τελετών ακολουθούν όργια και θυσίες?Μπορείς να κάνεις αυτόν να με αγαπήσει?Πότε,έστω και ένας δεν ήρθε να μου πεί:Τι πραγματεύεται αυτή η θρησκεία?Ποιά είναι τα πιστεύω της?...Δεν λέω ότι φταίει ο κόσμος, αλλά κανείς δεν είναι ενημερωμένος από αυτούς που θα έπρεπε να είναι.Τα λεξικά λένε:Ειδωλολατρεία....To cinema οντεον έβγαλε μία ταινία η οποία έχει ως υπόθεση μια νεοπαγανιστική ομάδα που κάνει όργια και θυσίες...Αυτό πρέπει να σταματήσει.Όσο περνάει από το χέρι μου καταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες να δείξω πως αυτά που λέγονται είναι χαζομάρες. Παιδιά όλοι μας πρέπει να προσπαθούμε να καταρίψουμε όλα αυτά τα λανθασμένα πιστεύω που στην ουσία μερικοποιούν τις πρωσοπικότητες μας στον κόσμο που δεν μας ξέρει.Να προσπαθήσουμε,όχι να επιβάλουμε, απλά να ενημερώσουμε.....

 

Φιλιά σε όλους,

sleeping_unicorn

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κοίτα αν το σκεφτείς δεν έχει κανένας πρόβλημα με την θρησκεία αλλά συνήθως με τα άτομα που την απαρτίζουν. Γιατί;

 

Γιατί δυστυχώς πολλοί απο αυτούς είναι 12χρονα (οχι, αυτό δεν είναι το πρόβλημα) που θέλουν να αντιδράσουν με κάθε τρόπο (ούτε αυτό είναι το πρόβλημα) αλλά στο τέλος καταλήγουν να χαζολογούν και το μόνο που προσθέτουν στη ζωή τους αντί για εξέλιξη είναι ένα παραμύθι που φτιάξανε για τον κόσμο γύρω τους (αυτό είναι το πρόβλημα). Και δεν μιλάω για χρώματα που ομορφαίνουν τη ζωή τους, αλλά για κανονικό παραμύθι σαν να είναι σενάριο ταινίας του χόλιγουντ. Ντύνονται με συγκεκριμένο τρόπο, βάφονται με συγκεκριμένο τρόπο, μιλάνε για συγκεκριμένα πράγματα: είναι καρικατούρες.

 

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε όλους, αλλά είναι πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

...κι αυτό είναι το μεγαλύτερο "κατηγορώ" των ανθρώπων που ασχολούνται έστω και ελάχιστα με τον εσωτερισμό, γιατί για τους υπόλοιπους ανθρώπους ό,τι κι αν είσαι εκτός από χριστιανός (στη συγκεκριμένη χώρα), είναι κατακριτέο. :smilewink:

 

Ωστόσο, ακόμα κι αν ξεπεραστεί το πρόβλημα του "φαίνεσθαι" που ανέφερε ο Αυγερινός, υπάρχουν και άλλα θέματα στα οποία θα πρέπει να προβληματιστούμε.

Υπάρχει ας πούμε μια γενικευμένη εικόνα ότι η wicca είναι το ρεύμα του νεοπαγανισμού (που πιθανόν να καλλιεργείται και από τους ίδιους τους wiccans), ενώ η wicca είναι το κυριότερο ρεύμα του νεοπαγανισμού, χωρίς να αποκλείονται άλλα ρεύματα.

Απο 'κει και πέρα, ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα κακώς κείμενα στους κύκλους των wiccans αλλά κάπου εδώ τίθεται θέμα ιδεολογίας του καθενός, οπότε ας μείνουμε στα παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα έρθω να συμφωνήσω και με τους δύο αγαπητοί μου φίλοι.Αυτό όμως το πράγμα είναι ψυχοφθόρο για εμάς που ασχολούμαστε και είμαστε ενεργά μέλη της κοινότητας αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρε Μονόκερε.

 

Σε γενικές γραμμές, μια χαρά σε βρίσκω. Τα προβλήματα που αναφέρεις, λίγο πολύ όλοι τα έχουμε. Οι τρόποι αντιμετώπισης είναι τόσοι πολλοί, όσοι και οι χαρακτήρες των ανθρώπων.

 

Προσωπικά, έχω χρησιμοποιήσει το χιούμορ αρκετές φορές, αλλά με τρόπο ώστε να προβληματίσει τον άλλον - να του προκαλέσω "βραχυκύκλωμα" όπως λέω - και όχι ως εύσχημο τρόπο για να αλλάξω συζήτηση. Π.χ. στην ερώτηση "κάνεις μαύρη μαγεία" μπορεί να απαντήσω "ναι", μόνο και μόνο γιατί είναι η απάντηση που δεν περιμένουν με τίποτα.

 

Και πάλι βέβαια, μην περιμένεις να ενδιαφερθεί κανείς για το τι πιστεύεις. Την ευκαιρία θα τη βρεις μόνος σου. Θα πιαστείς από μια απλή περίσταση, π.χ. κάποιος θέλει ξεμάτιασμα κι εκεί θα του αρχίσεις μια ανάλυση, λάου λάου, εξηγώντας του το τι του συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Εμενα παλι με ενοχλει η εμμεση επιβολη της wicca στον ευρυτερο

χωρο του νεοπαγανισμου.

Μια επιβολη που περιλαμβανει και το κλεισιμο γνωστης σελιδας

η οποια καταφεροταν εναντιον τους. Βεβαια, μπορει απλα να

εληξε ο λογαριασμος του τυπου που την εφτιαξε και να μην

εκρινε σκοπιμη την ανανεωση της. Μετα το "κλεισιμο" ομως,

καποιος αλλος πηρε αυτη τη σελιδα βαζοντας χριστιανικο υλικο

και σημερα πλεον δεν υπαρχει τιποτα σ'εκεινη τη διευθυνση που

να θυμιζει την παλια εκεινη σελιδα.

 

Ωστοσο, γι'αυτους που ξερουν, υπαρχει και το wayback machine. :smilewink:

My best blessings...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδια πάντως πιστεύω ότι η Χριστιανική Εκκλησίαγνωρίζει απόλυτα το τι είναι η μαγεία, όπως την ξέρουμε εμείς.Γνωρίζει απόλυτα ότι μαγεία δεν είναι το να κάθεσε μπροστά από μια κούκλα και να τις βάζεις καρφίτσες ή να ανάβεις κεριά και να καλείς τον διάβολο.Ξέρουν τι είναι και πολύ καλά μάλιστα.Απλά τα συμφέροντα τους είναι τεράστια.Ας μην ξεχνούμε ότι η Εκκλησία με το κράτος πάντα συμπορεύονταν(το βλέπουμε και στην ιστορία αυτο...)Τα έσοδα από τις εισφορές είναι αμύθητα. Δεν θα ήταν σωστό να αποκαλυφθούν όλα ξαφνικά όσον αφορά την μαγεία, γιατί όλοι θα τρέξουν--τουλάχιστον από την νέα γενιά η οποία δεν είναι και άκρως φανατική με τον χριστιανισμό--για να μάθουν τι είναι και να την εξασκήσουν.Ώρες-ώρες σκέφτομαι,θα ήταν καλό όλος ο κόσμος να μάθει τι ακριβώς είναι μαγεία?Δεν νομίζω.Τότε θα ερχόταν η καταστροφή...Αλλά από την άλλη δεν πρέπει να την περιφρονούν και πρέπει να ενημερωθούν...Τέσπα...ο χρόνος θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνας οτι για τις μεγάλες Εκκλησίες γενικα (καθολική , ορθοδοξη) η Wicca ειναι μια ανταγωνιστική επιχειρηση που τους αποσπά μεγάλο κέρδος απο το κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνας οτι για τις μεγάλες Εκκλησίες γενικα (καθολική , ορθοδοξη) η Wicca ειναι μια ανταγωνιστική επιχειρηση που τους αποσπά μεγάλο κέρδος απο το κεφάλαιο.

 

Αυτό όμως καθαυτό το γεγονός δεν είναι κάτι που πρέπει να μας κάνει να επαναπαυόμαστε.Αυτή η μεγάλη συσσώρευση στην θρησκεία της wicca είναι κυρίως λόγω της ύπαρξης της μαγείας. Οι περισσότεροι γι αυτόν τον λόγο ασπάζονται αυτήν την θρησκεία, που δεν παύουν να είναι κατά 40% 13χρονα.

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία της wicca και γενικά τα μονοπάτια της νεοπαγανιστικής θρησκείας είναι άκρως παρεξηγημένα από το σύνολο.Όσον αφορά εμένα. όλοι ξέρουνε ότι ακολουθώ αυτό το μονοπάτι. Όχι γιατί θέλω να το προβάλω, απλά και οι οικογένεια μου είναι έτσι.Έτσι μεγάλωσα.Κατά καιρούς συναντώ άτομα που έρχονται και μου λένε:Κάνεις μαύρη μαγεία?Στό τέλος των τελετών ακολουθούν όργια και θυσίες?Μπορείς να κάνεις αυτόν να με αγαπήσει?Πότε,έστω και ένας δεν ήρθε να μου πεί:Τι πραγματεύεται αυτή η θρησκεία?Ποιά είναι τα πιστεύω της?...Δεν λέω ότι φταίει ο κόσμος, αλλά κανείς δεν είναι ενημερωμένος από αυτούς που θα έπρεπε να είναι.Τα λεξικά λένε:Ειδωλολατρεία....To cinema οντεον έβγαλε μία ταινία η οποία έχει ως υπόθεση μια νεοπαγανιστική ομάδα που κάνει όργια και θυσίες...Αυτό πρέπει να σταματήσει.Όσο περνάει από το χέρι μου καταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες να δείξω πως αυτά που λέγονται είναι χαζομάρες. Παιδιά όλοι μας πρέπει να προσπαθούμε να καταρίψουμε όλα αυτά τα λανθασμένα πιστεύω που στην ουσία μερικοποιούν τις πρωσοπικότητες μας στον κόσμο που δεν μας ξέρει.Να προσπαθήσουμε,όχι να επιβάλουμε, απλά να ενημερώσουμε.....

 

Φιλιά σε όλους,

sleeping_unicorn

 

Φίλε Unicorn,

 

η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι αλλά και να φαίνεται ότι είναι ....

 

....και τα μεγάλα μείον των Παγανιστικών Αδελφοτήτων είναι πρώτον ότι δεν μπορούν να λειτουργήσουν ως τέτοιες (εσωτερικά ως προς τα μέλη τους εννοώ) και δεύτερον ότι αδιαφορούν για τον επικοινωνιακό χειρισμό της εικόνας τους προς τα έξω....

 

.....αν όμως το πεις αυτό σε έναν απο τους ηγέτες τους θα σου απαντήσει με στόμφο "δεν μας ενδιαφέρει να αρέσουμε ούτε να αποκτήσουμε ισχύ. Η ελευθερία έκφρασης είναι το παν για μας".

 

....Γι' αυτό και κατεσφάγησαν με τόση ευκολία απο τις Χριστιανικές ορδές επι τόσους αιώνες και παρ' όλα αυτά παρέμεναν αμετανόητα απροετοίμαστοι....

 

....και συνεχίζουν σήμερα το ίδιο μοτίβο δυστυχώς.....

 

....γεγονός φυσικά που κάποιοι εκμεταλλεύονται δεόντως.....

 

....όποιος δεν διδάσκεται απο την ιστορία του φίλε μου είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει.....

Link to comment
Share on other sites

φίλε Avaris, φοβάμαι πως στη λογική σου εμπεριέχεται ένα μεγάλο λάθος.

Αν οι πεποιθήσεις των παγανιστών τους οδηγούν στην απάντηση "δεν μας ενδιαφέρει να αρέσουμε ούτε να αποκτήσουμε ισχύ. Η ελευθερία έκφρασης είναι το παν για μας", τότε δε θα ήταν λάθος να την αλλάξουν, δίνοντας σημασία στην οποιαδήποτε άλλη θρησκεία? Αν το κύμα του νεοπαγανισμού καταφερόταν εναντίον του χριστιανισμού, δεν θα έπαυε να θεωρείται νεοπαγανισμός?

Μην προσπαθείς να τα χωρέσεις όλα στη χριστιανική λογική και πολιτική γιατί απλούστατα δεν χωράνε.

Όταν έχεις να κάνεις με δύο εκ διαμέτρου διαφορετικές φιλοσοφίες, τότε δε γίνεται να τις εξετάζεις και τις δύο υπό το ίδιο πρίσμα γιατί η μια εκ των δύο αναποφευκτα θα διαστρεβλωθεί (στη συγκεκριμένη περίπτωση η παγανιστική).

Άρα λοιπόν, δεν μπορείς να πεις ότι είναι "θύματα" ή ότι δεν διδάσκονται από την ιστορία...

Και αν εκμεταλλευτεί κάποιος τα πιστεύω σου, το να αλλάξεις "πιστεύω" είναι σαν να παραδέχεσαι ότι

νίκησαν και ότι ποτέ δεν είχες "πιστεύω". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ...

"Έκαστος στο είδος του" δε λένε?! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ιδεολογικά συμφωνώ 100% με τον johnny.

Όμως.

 

Όταν έχεις να αντιμετωπίσεις εκκλησίες, ιερατεία, οργανώσεις κλπ θα πρέπει αναγκαστικά για να επιβιώσεις να σηκώσεις κι εσύ ένα ανάλογο ανάστημα.

Μια κοινή γραμμή δηλαδή που θα έχει σαν σκοπό την επιβίωση και την ανάκτηση των όποιων δικαιωμάτων διεκδικούνται.

 

Αυτό απο μόνο το βέβαια γεννά πολλά προβλήματα.

Καταρχήν ασυνενοησία. Ο καθένας πιστεύει λίγο διαφορετικά, λίγο πιο δεξιά ο ένας, λίγο πιο αριστερά ο άλλος (και σπάνε σε 250 μικρότερες ομάδες).

Έπειτα είναι η εκμετάλευση. Υπάρχουν και σε αυτήν την περίπτωση όπως και σε όλες, κάποιοι που χέστηκαν για ιδεολογίες, πιστεύω και θρησκείες. Αντίθετα επιθυμούν εξουσία, χρήματα, αναγνώριση κλπ.

Αυτά τα 2 από μόνα τους (γιατί είναι και άλλα τα προβλήματα) αποτελούν ουσιαστικά τοίχο για οποιοδήποτε βήμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα.

 

Συμφωνώ με την άποψη οτι δεν χρειάζονται ούτε εκκλησίες ούτε ιερατεία και οργανώσεις, όμως αυτό μπορώ να το επιλέξω μόνο εφόσον μια, έστω και διαφορετική, βάση των πιστεύω μου έχει κατοχυρωθεί και νομικά με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Καταρχήν ασυνενοησία. Ο καθένας πιστεύει λίγο διαφορετικά, λίγο πιο δεξιά ο ένας, λίγο πιο αριστερά ο άλλος (και σπάνε σε 250 μικρότερες ομάδες).

Σαν την εικονα της αριστερας στο χωρο των ελληνικων πανεπιστημιων

ενα πραμα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σαν την εικονα της αριστερας στο χωρο των ελληνικων πανεπιστημιων

ενα πραμα! :lol:

Σωστή! :lol:

(και μην ξεχνάμε: το κόμμα μοιράζει κρατικό οξυγόνο..τρεις μήνες το χρόνο..στα μέλη του μόνο.. :P )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...