Jump to content

WICCA=ΝΤΡΟΠΗ


 Share

Recommended Posts

...Α)Αφήνουμε τη κατάσταση να ελιχθεί (δίχως παρεμβάσεις) και...βλέπουμε;...

Ιστορικά αυτό κάνανε οι περισσότεροι μέχρι οι μη-λειτουργικές συνθήκες να "αυτοκαταστραφούν", και οι "λειτουργικές" να (απο)δείξουν τη χρησιμότητά τους.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να σας τη σπασω τωρα εγω λίγο??

 

Τοσα χρονια (πσ.... ) στο φορουμ δεν εχω παρει θεση ουτε στο αν ειμαι πολυ χριστιανή, ουτε στο αν γουσταρω τον Παγανισμο..

 

στο θεμα αυτο όμως θα παρω θέση , ξεκαθαρίζοντας οτι η wıcca και ο παγανισμος, είτε νομικά, είτε συνταγματικά, δεν ειναι θρησκεία.

 

Ειναι κατι σαν το Βουδισμό.. Είναι τρόπος ζωής...

 

στο λεξικο Παγανιστης ειναι αυτος που δεν εχει δογμα και γραμμενο λόγο (βιβλο,'η κορανι) [αυτο το χω ξαναπει νομίζω]

 

προσφατα μίλαγε με μια Κυρία η οποια ειναι Παγανίστρια απο παππου προς πάππου και μου εξήγησε την ιστορία με τους wıccas..

 

το μονοπάτι αυτο του παγανισμού το έπλασαν αγγλοι πιτσιρικάδες με την ελπίδα της αναγένης των ΧΙΠΥΣ.. (και όμως ναι!!)

 

ναρκωτικά. καντήλια, μαστούρες, η δύναμη, το σπάσιμο στους γονείς, η μαυρίλα της εφηβείας, η αδιαφορία της ΑΓΓΛΙΑΣ.. ολα αυτα έπλασαν τους wıccas (διχως να λεω οτι ολα αυτα ισχύουν εεεε...)

 

η Kate West ειναι αρχηιερια του ΗΕARTH OF HECATE και η υπευθυνη τύπου των παγανιστων στο Ηνωμενο Βασίλειο. ασχολειτε 30 χρονια με το φαινόμενο (ας μου επιτραπει ) της μαγείας, και στο θεμα των wıcca ειναι αδιάφορει. Δεν τους αποδοκιμάζει, απλα δε μπορεί να δώσει ορισμό .. το θεωρει απλα : "a more user friendly term of witchcraft".

 

δεν ειναι ντροπή να ασχολήσε με την Τεχνη.

δεν ειναι ντροπη να πιστευεις στη ΘΕΑ και στον ΘΕΟ.

δεν ειναι ντροπή να χρησιμοποιείς τη ΦΥΣΗ για να κανεις πιο ομορφη τη ζωή σου (γιατι.. τα χρωματα, και τα αρωματα του Παγανισμού ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεία)

 

ειναι ντροπή όμως να εκμεταλλεύεσαι...

 

OI WICCA EINAI EΜΠΟΡΕΙΟ.. ΝΑΙ!

ενα βιβλιο κοστίζει 10 με 20 λυρες, και σου δινει οδηγείες, τροπους, συμβουλές..

για να τα κανεις όλα αυτα χρειάζονται υλικά.. και θα παω στο πιο απλό.. γιατι ο Αγγλος που δεν μεγάλωσε μεσα στα ματζούνια (όπως ο χ ψ ελλην χριστιανός) να πηγαινει στ παγανιστικά μπακάλικα και να αγοράζει το ματσάκι με το χαμομήλι 8 λύρες?

 

και γιατι ο έλληνας να αγοράζει τα λαδάκια 12 ευρω το μικρο μπουκαλάκι..??

και μη μου πείτε ότι ολοι εσεις κανετε λαδάκια μόνοι σας?

και όσοι έχετε βρει φτηνα υλικά μετα απο πόσο ψάξιμο τα βρήκατε?

 

ΕΚΕΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ...

 

τα καναμε ΜΠΑΧΑΛΟ με τον Χριστιανισμο.. ας μην τα ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.. το WITCHCRAFT για μενα δεν εχει διαχωρισμούς.

 

σας κουρασα εε?? εχω και αλλα να πω.. αλλα.. απο τι βλεπω αν γινει μεγαλύτερο θα το προσπερασετε!!!

 

αντε ξανακαλως ορισα!!

Link to comment
Share on other sites

... ξεκαθαρίζοντας οτι η wıcca και ο παγανισμος, είτε νομικά, είτε συνταγματικά, δεν ειναι θρησκεία.

Ειναι κατι σαν το Βουδισμό.. Είναι τρόπος ζωής...

στο λεξικο Παγανιστης ειναι αυτος που δεν εχει δογμα και γραμμενο λόγο (βιβλο,'η κορανι) [αυτο το χω ξαναπει νομίζω]...

Και χριστιανούς θα βρεις να λένε ακριβώς το ίδιο: Δεν είναι θρησκεία, είναι τρόπος ζωής... Νομίζω πως αυτά έχουν κάποια δόση υπερβολής. Όχι γιατί δεν είναι τρόποι ζωής αυτά αλλά γιατί...

...η WICCA για παράδειγμα έδωσε και δίνει αγώνα σε διάφορες χώρες, ώστε νομικά και συνταγματικά να θεωρείται θρησκεία. Και τα λεξικά άλλα λένε για το "παγανιστής". Δόγμα είχε και ο κάθε ένας αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος, κι όμως θα έλεγες ότι δεν ήταν "παγανιστές" (δηλ. σωστά θα το έλεγες, για κάποιους, αλλά δεν γίνεται εύκολα αποδεκτό αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Και χριστιανούς θα βρεις να λένε ακριβώς το ίδιο: Δεν είναι θρησκεία, είναι τρόπος ζωής... Νομίζω πως αυτά έχουν κάποια δόση υπερβολής. Όχι γιατί δεν είναι τρόποι ζωής αυτά αλλά γιατί...

...η WICCA για παράδειγμα έδωσε και δίνει αγώνα σε διάφορες χώρες, ώστε νομικά και συνταγματικά να θεωρείται θρησκεία. Και τα λεξικά άλλα λένε για το "παγανιστής". Δόγμα είχε και ο κάθε ένας αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος, κι όμως θα έλεγες ότι δεν ήταν "παγανιστές" (δηλ. σωστά θα το έλεγες, για κάποιους, αλλά δεν γίνεται εύκολα αποδεκτό αυτό...)

 

Ειχαν οι δικοι μας οι φιλοσοφοι δογμα?? Με την εννοια του ΔΟΓΜΑΤΟΣ? του συνταγματος δηλαδη της θρησκείας? δε νομιζω. .. η λεξη δόγμα σημαίνει Συγκεκριμενη Αποψη, πορεια, ροτα κλπ, αλλα ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΟΓΜΑ σημαινει ΠΙΣΤΕΥΩ, συμβολο πιστης με γραπτο επικυρωμένο συμβόλαιο..

 

ειναι η απαραιτητη γραφιοκρατεία αγαπητοι μου....

 

και μη μου πειτε οτι οι wıcca εχουν δογμα διαφορετικο του whıchcraft (που ουτε αυτο εχει..)

 

και εν ολιγοις .. ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΑ... γιατι ακριβως.. θεωρούντε κατι σαν θρησκεία απλα δεν την εκφραζουν γραπτα.. αρα .. δεν εχουν επικύρωση..

 

δεν σου αμφισβητο τον παγανισμό.. ούτε το whıchraft!! σου αμφισβητο τους wıcca... τους εχω δει εδω.... στη αγγλια.. δεν εχουν γνωσεις... εχουν μονο συναισθηματα τα οποια και ενδυναμωνουν με την τεχνη...

 

αυτο ειναι η Τεχνη ρε σεις.. το wonderbra της αγαπης, του μισους, της ζηλειας, της απογοήτευσης??

 

γιατι δεν εχω δει κανεναν που λεει οτι ανηκει στους wıcca να εξυμνει τη φυση, να προσευχεται για τον πολεμο, τα ζωα, να βοηθάει τη φυση.. ολοι ασχολουντε με τον ανθρωπο.. (ενω εχω δει αλλους.. που λενε οτι ανηκουν στην ΤΕΧΝΗ διχως να της δινουν προσδιορσμό και ειναι κατ εμε σωστοι) αυτο ειναι η wıcca??

 

αν ναι.. συγχωρέστε με.. αλλα θα απογοητευτώ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν οι δικοι μας οι φιλοσοφοι δογμα?? Με την εννοια του ΔΟΓΜΑΤΟΣ? του συνταγματος δηλαδη της θρησκείας? δε νομιζω. .. η λεξη δόγμα σημαίνει Συγκεκριμενη Αποψη, πορεια, ροτα κλπ, αλλα ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΟΓΜΑ σημαινει ΠΙΣΤΕΥΩ, συμβολο πιστης με γραπτο επικυρωμένο συμβόλαιο..

Ναι είχαν δόγμα (η λέξη θα πει "άποψη") και η λέξη προέρχεται από την Ελληνική φιλοσοφία.
Link to comment
Share on other sites

...και εν ολιγοις .. ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΑ... γιατι ακριβως.. θεωρούντε κατι σαν θρησκεία απλα δεν την εκφραζουν γραπτα.. αρα .. δεν εχουν επικύρωση.....

Πραγματικά την έλλειψη επικύρωσης την βλέπουμε. Από εκεί και πέρα "παγανισμός" και "μαγεία" δεν είναι ταυτόσημα.

 

Κατά λάθος μου βγήκε διπλό post...

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα "παγανισμός" και "μαγεία" δεν είναι ταυτόσημα.

 

 

Διχως ομως να σημαινει οτι η μαγεια δεν ειναι παγανισμος..

 

Δε θελω να το παιζω εξυπνη, ουτε ξερολας.. απλα ανοιγουνε τωρα το θεμα της διαφορας θρησκειας και παγανισμου...

 

οτι σχεση εχει και το πορτοκαλι με το γκρειπφρουτ,.. και τα 2 εσπεριδοειδη (τη σκοτωσα τη λεξη.. σχωρνατε με)

αλλα.. ΑΛΛΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ .. ΑΛΛΟ ΓΡΚΕΙΠΤΦΡΟΥΤ... ετσι λοιπον..κατ εμε.. αλλο η Θρησκεια, Αλλο ο Παγανισμος,...και τα δυο εχουν αξιες, τροπους λατρειας κλπ κλπ.. αλλα ειναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.....

 

 

΄η αν το παρουμε απο τη αλλη πλευρα.. οτι δλδ οι σημερινες θρησκειες εχουν στοιχεια του Παγανισμου,.. αρα.. ειναι παγανιστικες, 'η ο παγανισμος ειναι θρησκεια.. εγω θα σας απαντησω..

Εχω τα ματια της μανας μου.. δεν ειμαι η μανα μου ομως.. και αντιστροφως..

 

 

αυτα..

 

και αμα διαβασετε καποια βιβλιαρακια..... (συνηθως αγγλογραμμενα) [δεν ειμαι ειρωνικη.. ειλικρινα]

θα δειτε οτι το whıchcraft, η τεχνη, ειναι Κομματι, μερος, Τεχνη .. του παγανισμου...

 

αυτα..

 

αα.. μη ξεχασω..

Ναι είχαν δόγμα (η λέξη θα πει "άποψη") και η λέξη προέρχεται από την Ελληνική φιλοσοφία.

 

δοξα τω θεω τα μιλαω ακομα τα ελληνικα. :censored: . αν δεις δυο λεξειες μετα το quote που ποσταρες.. σου εξηγω τι ειδος δογματος εννοω... :blblbl: :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Διχως ομως να σημαινει οτι η μαγεια δεν ειναι παγανισμος.....

Ανάποδα, ο παγανισμός μπορεί να ενσωματώνει "μαγεία", αλλά η "μαγεία" δεν είναι αναγκαστικά παγανιστική. Δεν είναι στην πράξη συγκρίσιμα πράγματα. Τη μαγεία μπορείς να την συγκρίνεις με τη θρησκεία (με την οποία μοιράζεται "κοινό χώρο" χωρίς πάντα να ταυτίζεται), αλλά αυτά τα δύο δεν μπορούν να συγκριθούν με τα "υποσύνολα", παγανισμός, πολυθεϊσμός, μονοθεϊσμός, ανιμισμός κτλ. κτλ.

...απλα ανοιγουνε τωρα το θεμα της διαφορας θρησκειας και παγανισμου...

οτι σχεση εχει και το πορτοκαλι με το γκρειπφρουτ,.. και τα 2 εσπεριδοειδη (τη σκοτωσα τη λεξη.. σχωρνατε με)

αλλα.. ΑΛΛΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ .. ΑΛΛΟ ΓΡΚΕΙΠΤΦΡΟΥΤ... ετσι λοιπον..κατ εμε.. αλλο η Θρησκεια, Αλλο ο Παγανισμος,...και τα δυο εχουν αξιες, τροπους λατρειας κλπ κλπ.. αλλα ειναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ..... ,,,

Γενικά το ένα μπορεί να είναι - μερικό, ορισμένες φορές - υποσύνολο του άλλου. Γι' αυτό είναι διαφορετικά, αλλά όχι συγκρίσιμα μεταξύ τους, ως "εσπεριδοειδή", ούτε καν ως "φρούτα".
...αα.. μη ξεχασω..

δοξα τω θεω τα μιλαω ακομα τα ελληνικα. :censored: . αν δεις δυο λεξειες μετα το quote που ποσταρες.. σου εξηγω τι ειδος δογματος εννοω... :blblbl: :018bleh:

Είδα το "είδος" που εννοείς. Είναι όμως το "είδος" που εννοούν;

Περιορίζοντας το δόγμα σε μια στενή έννοια, την οποία ούτε κι εκείνοι που θεωρείς ότι "δογματίζουν" τη δέχονται τόσο στενά, μου φαίνεται ότι, εεεε, ...δογματίζεις :crying:

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα, ο παγανισμός μπορεί να ενσωματώνει "μαγεία", αλλά η "μαγεία" δεν είναι αναγκαστικά παγανιστική. Δεν είναι στην πράξη συγκρίσιμα πράγματα. Τη μαγεία μπορείς να την συγκρίνεις με τη θρησκεία (με την οποία μοιράζεται "κοινό χώρο" χωρίς πάντα να ταυτίζεται), αλλά αυτά τα δύο δεν μπορούν να συγκριθούν με τα "υποσύνολα", παγανισμός, πολυθεϊσμός, μονοθεϊσμός, ανιμισμός κτλ. κτλ.

Γενικά το ένα μπορεί να είναι - μερικό, ορισμένες φορές - υποσύνολο του άλλου. Γι' αυτό είναι διαφορετικά, αλλά όχι συγκρίσιμα μεταξύ τους, ως "εσπεριδοειδή", ούτε καν ως "φρούτα".

Είδα το "είδος" που εννοείς. Είναι όμως το "είδος" που εννοούν;

Περιορίζοντας το δόγμα σε μια στενή έννοια, την οποία ούτε κι εκείνοι που θεωρείς ότι "δογματίζουν" τη δέχονται τόσο στενά, μου φαίνεται ότι, εεεε, ...δογματίζεις :crying:

 

 

Η WICCA Θεωρειται παγανισμος ετσι? και εχει δογμα ανεξαρτητα αν ειναι χαλαρο η οχι και οι μονοθειστικες θρησκειες που πηγαζουν απο τη βιβλο εχουν δογμα αρα και η wicca δεν ειναι θρησκεια? Αρα κατεπεκταση και ο ευρυτερος παγανισμος! α προς τι λοιπον ο διαχωρισμος? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία της wicca και γενικά τα μονοπάτια της νεοπαγανιστικής θρησκείας είναι άκρως παρεξηγημένα από το σύνολο.Όσον αφορά εμένα. όλοι ξέρουνε ότι ακολουθώ αυτό το μονοπάτι. Όχι γιατί θέλω να το προβάλω, απλά και οι οικογένεια μου είναι έτσι.Έτσι μεγάλωσα.Κατά καιρούς συναντώ άτομα που έρχονται και μου λένε:Κάνεις μαύρη μαγεία?Στό τέλος των τελετών ακολουθούν όργια και θυσίες?Μπορείς να κάνεις αυτόν να με αγαπήσει?Πότε,έστω και ένας δεν ήρθε να μου πεί:Τι πραγματεύεται αυτή η θρησκεία?Ποιά είναι τα πιστεύω της?...Δεν λέω ότι φταίει ο κόσμος, αλλά κανείς δεν είναι ενημερωμένος από αυτούς που θα έπρεπε να είναι.Τα λεξικά λένε:Ειδωλολατρεία....To cinema οντεον έβγαλε μία ταινία η οποία έχει ως υπόθεση μια νεοπαγανιστική ομάδα που κάνει όργια και θυσίες...Αυτό πρέπει να σταματήσει.Όσο περνάει από το χέρι μου καταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες να δείξω πως αυτά που λέγονται είναι χαζομάρες. Παιδιά όλοι μας πρέπει να προσπαθούμε να καταρίψουμε όλα αυτά τα λανθασμένα πιστεύω που στην ουσία μερικοποιούν τις πρωσοπικότητες μας στον κόσμο που δεν μας ξέρει.Να προσπαθήσουμε,όχι να επιβάλουμε, απλά να ενημερώσουμε.....

 

Φιλιά σε όλους,

sleeping_unicorn

 

Γεια σου Μονοκερε κι απο μενα :)

Εγω πιστευω οτι γενικοτερα ο κοσμος γυρω μας δεν ειναι ενημερωμενος και "ψαγμενος". Ακουνε τη λεξη παγανισμος και σκεφτονται τον σατανα η στην καλυτερη την ειδωλολατρεια. Ακουνε μαγεια και σκεφτονται κουκλιτσες, ιπταμενες σκουπες και γιαμα γιαμα που λεει κι ο φιλος μου ο Ιχωρ ;) Οι μονοι που ξερουν οτι τα πραγματα δεν ειναι ετσι ειμαστε εμεις οι λιγοστοι που ειτε μεσω της οικογενειας μας ειτε λογω του χαρακτηρα μας δεν δεχομαστε τα πραγματα οπως μας τα δινουν αλλα τα ψαχνουμε σε βαθος.

 

Απο εκει και περα απ'οτι βλεπω η wicca εξαπλωνεται.. και αυτο σιγουρα ανησυχει σε μεγαλο βαθμο την εκκλησια που βλεπει να χανει "δυναμικο". Ετσι ειναι λογικο να γινεται "προπαγανδα" οπως ουτως η αλλως παντα γινοτανε κατα του παγανισμου και των αρχαιων θρησκειων, και να βλεπουμε αυτες τις παρεξηγημενες εκδοχες και ιδεες σχετικα με την wicca. Aυτο προσωπικα δεν με ενοχλει... παρτο σαν ενα ειδος διαφημισης, καποιοι θα ψαχτουν. Αυτο που με ανησυχει πολυ ειναι το αν η προβολη αυτη προσελκυει λαθος ατομα στην wicca. Ατομα που δεν μπορουν να καταλαβουν τις αξιες και τα ιδανικα της και πιστευουν οτι αν γινουν wiccans θα μπορουν να κανουν μαγια (οπως αυτοι τα εχουν στο μυαλο τους) ή/και οργια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

να σας τη σπασω τωρα εγω λίγο??

 

(...)

 

τα καναμε ΜΠΑΧΑΛΟ με τον Χριστιανισμο.. ας μην τα ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.. το WITCHCRAFT για μενα δεν εχει διαχωρισμούς.

 

σας κουρασα εε?? εχω και αλλα να πω.. αλλα.. απο τι βλεπω αν γινει μεγαλύτερο θα το προσπερασετε!!!

 

αντε ξανακαλως ορισα!!

 

Oύτε μας την έσπασες ούτε μας κούρασες...(γιατί το πιστεύεις αυτό;Δεν φοβόμαστε τον κριτικό διάλογο) :angel: :blblbl:

 

Λοιπόν,σοβαρά τώρα:γι αυτό έθεσα τα προηγούμενα ερωτήματα.Για να δούμε πως θα ξεφύγει η Γουϊκα από το σημερινό της (εμπορικον γαρ) τέλμα και να ξαναβρεθεί στο πραγματικό ύψος της(και "ύψος των περιστάσεων")!

 

Αν το θεωρείς πλέον αδύνατον,καλώς.Ίσως η λάτρεις της Τέχνης να έχουν...τη Γουϊκα που τους αξίζει (από τη καλή ή τη κακή;).Μήπως όχι...; :blink:

 

Πάντως,ορθές οι επισημάνσεις σου -θα ήταν εκ μέρους μας επιπόλαιο να τις προσπεράσουμε αβασάνιστα!

 

Ένα έχω να πω:ΕΛΠΙΖΩ Η ΤΕΧΝΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΝ ΟΡΘΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ.

(ευσεβείς πόθοι -λέτε;) :crying::offtopic:

Link to comment
Share on other sites

...Για να δούμε πως θα ξεφύγει η Γουϊκα από το σημερινό της (εμπορικον γαρ) τέλμα και να ξαναβρεθεί στο πραγματικό ύψος της(και "ύψος των περιστάσεων")!...
Αυτό είναι αδύνατο συλλογικά - προσωπικά... άλλο θέμα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αδύνατο συλλογικά - προσωπικά... άλλο θέμα...

προσωπικά,σίγουρα-πιο εύκολο.

συλλογικά:μη βιάζεσαι...που ξέρεις,μάντη μου...δε ξέρεις πως θα'ναι ο χώρος της "Τέχνης" σε 10-20 χρόνια από σήμερα...ε; :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά,σίγουρα-πιο εύκολο.

συλλογικά:μη βιάζεσαι...που ξέρεις,μάντη μου...δε ξέρεις πως θα'ναι ο χώρος της "Τέχνης" σε 10-20 χρόνια από σήμερα...ε; :063laugh:

Τι σχέση έχει αυτό που λες "Τέχνη" με τη Wicca (ως θρησκεία)?

Γνωρίζοντας δε ότι ιστορικά κάθε θρησκεία από την αυθυντική έκφραση "τρόπου ζωής" εκφυλίζεται σε "μαγαζί"... μπορώ να "προβλέψω".

Link to comment
Share on other sites

:blink: η Γουϊκα θρησκεία? :blink:

 

Εννοείς,όπως λέμε Βουδισμός ή Χριστιανισμός;

 

Μμμ,ΔΕΝ νομίζω.

Είναι κάτι περισσότερο.Κάτι ΠΕΡΑ από τις συνηθισμένες τυπικές θρησκείες! Δεν προσκυνάς απλώς, δεν ανάβεις απλώς ένα κεράκι, δεν προσεύχεσαι μόνο...ΚΑΝΕΙΣ θερουργικές και μαγικές πράξεις! Και ΜΟΝΟ στα αυστηρότατα πλαίσια της ΜΥΗΣΗΣ! Πιστεύω πως αφορά κάτι πιο αγνό,κάτι μεγαλύτερο...

 

ΟΚ,τα γνωρίζω αυτά τα περί αναγνώρισής της ως επίσημη θρησκεία,με τη βούλα του νόμου και τα λοιπά...αλλά μάλλον δίνουν μια λάθος εικόνα γενικότερα. Βασικά,έχει παρεξηγηθεί το όλο θέμα της.

 

Μάλλον χλωμό να συγκρίνεις εξ διαμέτρου διαφορετικά-αντιθετικά πράγματα... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...